توجه : تمامی مطالب این سایت از طریق ربات جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران توسط آیدی موجود در بخش تماس با ما، به ما اطلاع داده تا مطلب حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).
  • خبر
  • تاریخ انتشار ۱۴۰۰-۰۹-۰۱
دلایل تعداد کم هموگلوبین در خون

دلایل تعداد کم هموگلوبین در خون


دلایل تعداد کم هموگلوبین در خون

تعداد کم هموگلوبین یک نتیجه آزمایش خون است که معمولا دیده می شود. هموگلوبین (Hb یا Hgb) پروتئینی در گلبول های قرمز است که اکسیژن را در سراسر بدن حمل می کند.

تعداد کم هموگلوبین به طور کلی کمتر از 13.5 گرم در دسی لیتر (135 گرم در لیتر) خون برای مردان و کمتر از 12 گرم در دسی لیتر (120 گرم در لیتر) برای زنان تعریف می شود. در کودکان، این تعریف با سن و جنس متفاوت است.

در بسیاری از موارد، تعداد کم هموگلوبین که فقط کمی کمتر از حد طبیعی است، بر احساس شما تأثیر نمی گذارد. تعداد کم هموگلوبین که شدیدتر است و علائم ایجاد می کند ممکن است به این معنی باشد که شما کم خونی دارید.

دلایل تعداد کم هموگلوبین

تعداد کم هموگلوبین به طور معمول

تعداد کمی هموگلوبین پایین همیشه نشانه بیماری نیست - برای برخی افراد می تواند طبیعی باشد. زنان با دوره قاعدگی و زنان باردار معمولاً تعداد هموگلوبین پایینی دارند.

تعداد کم هموگلوبین مرتبط با بیماری ها و شرایط

شمارش کم هموگلوبین می تواند با بیماری یا شرایطی مرتبط باشد که باعث می شود بدن شما گلبول های قرمز بسیار کمی داشته باشد. این می تواند رخ دهد اگر:

بدن شما کمتر از حد معمول گلبول های قرمز تولید می کند بدن شما گلبول‌های قرمز خون را سریع‌تر از تولید آنها از بین می‌برد شما از دست دادن خون دارید

بیماری ها و شرایطی که باعث می شوند بدن شما گلبول های قرمز کمتری نسبت به حالت عادی تولید کند عبارتند از:

کم خونی آپلاستیک سرطان برخی داروها، مانند داروهای ضد رتروویروسی برای عفونت HIV و داروهای شیمی درمانی برای سرطان و سایر شرایط بیماری مزمن کلیوی سیروز لنفوم هوچکین (بیماری هوچکین) کم کاری تیروئید (تیروئید کم کار) بیماری التهابی روده (IBD) نارسایی کمبود آهن مسمومیت از سرب سرطان خون مولتیپل میلوما سندرم های میلودیسپلاستیک لنفوم غیر هوچکین روماتیسم مفصلی کم خونی ناشی از کمبود ویتامین

بیماری‌ها و شرایطی که باعث می‌شوند بدن شما گلبول‌های قرمز خون را سریع‌تر از آنچه که می‌توان ایجاد کرد از بین ببرد عبارتند از:

طحال بزرگ شده (سپلنومگالی) همولیز پورفیریا کم خونی داسی شکل تالاسمی

شمارش کم هموگلوبین همچنین می تواند به دلیل از دست دادن خون باشد که می تواند به دلایل زیر رخ دهد:

خونریزی در دستگاه گوارش مانند زخم، سرطان یا هموروئید اهدای خون مکرر منوراژی (خون‌ریزی شدید قاعدگی) (خون‌ریزی شدید قاعدگی - اگرچه حتی خونریزی قاعدگی طبیعی ممکن است باعث کاهش کمی هموگلوبین شود)

چه زمان برای کم بودن هموگلوبین باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر علائم و نشانه های کاهش تعداد هموگلوبین را دارید، با پزشک خود قرار ملاقات بگذارید. علائم و نشانه ها می تواند شامل موارد زیر باشد:

خستگی ضعف رنگ پریدگی پوست و لثه تنگی نفس ضربان قلب سریع یا نامنظم

پزشک شما ممکن است آزمایش کامل شمارش خون را برای تعیین اینکه آیا تعداد هموگلوبین شما پایین است یا نه توصیه کند. اگر آزمایش شما نشان داد که تعداد هموگلوبین شما پایین است، احتمالاً برای تعیین علت به آزمایشات بیشتری نیاز خواهید داشت.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب