علت درد مفاصل دست و پا

علت درد مفاصل دست و پابچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

علت درد مفاصل دست و پا را از این سایت دریافت کنید.

علت درد مفاصل بدن (مفصل دست و پا، شانه، زانو، آرنج و ران) در کودکان و بزرگسالان چیست؟

دلیل درد مفصل زانو، شست پا، لگن، مچ دست، شانه، ران، کتف و آرنج چیست؟ چرا کودکان دچار درد مفصلی می‌شوند؟روش‌هایی برای درمان درد مفاصل

علت درد مفاصل بدن (مفصل دست و پا، شانه، زانو، آرنج و ران) در کودکان و بزرگسالان چیست؟

خانه/مقالات

علل زیادی برای درد مفصل وجود دارد که این علل مختلف منجر به علائم مختلف، روش‌های درمانی گوناگون و نتایج متفاوت می‌شوند. بیشتر علل درد مفصل بی‌خطر بوده و بدون هیچ مشکل طولانی مدتی برطرف می‌شوند. با این حال، برخی از دلایل درد مفصل به درمان‌های طولانی مدت نیاز داشته و منجر به مشکلات مفصلی طولانی مدتی می‌شوند.

لیست محتوا

درد مفصل چیست؟ 

درد مفصل به احساس ناراحتی گفته می‌شود که ممکن است برای هر مفصلی ایجاد شود. ممکن است یک مفصل درد داشته باشد اما ملتهب نباشد، یا همزمان درد و التهاب داشته باشد. ممکن است فقط یک مفصل دچار درد شود یا مفاصل مختلفی دردناک باشند. الگوی درد مفصل از نظر تعداد و نوع مفاصل درگیر به علت اصلی آن بستگی دارد. برخی از علل درد مفصل نیاز به درمان فوری دارند. به عنوان مثال:

در مواردی که فرد دچار عفونت مفصلی شده باشد (آرتریت سپتیک)

اگر فرد طوری دچار شکستگی استخوان شده باشد که مفصل هم درگیر شده باشد.

اگر در شخصی احتمال ابتلا به آرتریت روماتوئید وجود داشته باشد، لازم است فورا به یک پزشک متخصص مراجعه کند.

چه دلایلی باعث درد مفاصل می‌شوند؟ 

دلایل زیادی برای درد مفصل وجود دارد. علل احتمالی تا حدودی به سن فرد بستگی دارند. علل احتمالی درد مفاصل در کودکان با علل احتمالی درد مفاصل در بزرگسالان متفاوت هستند. گاهی علت درد مفصل مشخص است، مثلا پس از یک آسیب دیدگی ورزشی. اما گاهی ممکن است برای تشخیص به بررسی‌های بیشتر و ارجاع به یک پزشک متخصص نیاز باشد. در اینجا لیستی از رایج‌ترین دلایل درد مفاصل آورده شده است. دلایل دیگری نیز وجود دارند که چندان شایع نیستند ولی ممکن است لازم باشد پزشک آنها را نیز مد نظر بگیرد.

علت‌های درد مفاصل در بزرگسالان که معمولاً بیش از یک مفصل را درگیر می‌کنند

هرگونه عفونت عمومی در بدن: دردهای مفصلی ممکن است در اثر هرگونه عفونت عمومی در بدن ، به ویژه بیماری‌های عفونی شبیه به آنفولانزا که با تب همراه هستند ایجاد شوند. در این حالت بسیاری از مفاصل دچار درد می‌شوند و احساس درد ممکن است در همه جا یا در همه مفاصل ایجاد شود.آرتروز ( اُستئوآرتریت) درد مفصلی که در اثر سایش و فرسایش مفصل ایجاد می‌شود. در آرتروز در ابتدا ممکن است تنها یک مفصل مانند مفصل ران یا زانو دچار درد قابل توجهی باشد، اما به مرور زمان معمولاً چندین مفصل درگیر خواهند شد. در ارتروز علاوه بر مفصل ران، مفاصل زانوها و دست‌ها و بسیاری از مفاصل ستون فقرات نیز اغلب درگیر می‌شوند.آرتریت روماتوئید : آرتریت روماتوئید باعث التهاب، درد و تورم مفاصل می‌شود که درد و سفتی مفاصل ناشی از آن اغلب صبح‌ها بدتر است. التهاب مداوم به مرور زمان می‌تواند به مفاصل آسیب دیده صدمه بزند. شدت آرتریت روماتوئید از خفیف تا شدید ممکن است متفاوت باشد.آرتریت پسوریاتیک: بیماری پوستی پسوریازیس در برخی از افراد مبتلا، باعث التهاب، درد و تورم مفاصل می‌شود.آرتریت راکتیو (سندرم رایتر): این مساله هنگامی ایجاد می‌شود که مفصل به عفونت در جای دیگری از بدن واکنش نشان دهد. عفونی که باعث آرتروز راکتیو می‌شود در واقع نه در خود مفصل بلکه معمولاً در روده یا مجرای ادرار است.نقرس: نقرس باعث حملات التهابی دردناک در یک یا چند مفصل می‌شود. درد حمله نقرس ممکن است شدید باشد. نقرس در ابتدا اغلب فقط در یکی از مفاصل که معمولاً مفصل انگشت شست پا است، رخ می‌دهد، اما ممکن است سایر مفاصل را نیز تحت تأثیر قرار دهد.فیبرومیالژیا: باعث ایجاد درد و حساسیت در بسیاری از مناطق بدن و همچنین احساس خستگی و علائمی دیگر می‌شود.اسپوندیلیت آنکیلوزان یا روماتیسم ستون فقرات: این بیماری نوعی آرتروز است که عمدتا در ناحیه کمر دیده می‌شود اما سایر مفاصل و سایر قسمت‌های بدن نیز گاهی تحت تأثیر آن قرار می‌گیرند.کمبود ویتامین D : درد مفاصل ممکن است یکی از علائم کمبود شدید ویتامین دی باشد.بیماری‌های بافت پیوندی : به عنوان مثال، بیماری‌هایی مانند لوپوس منتشر (لوپوس اریتماتوس سیستمیک) و اسکلرودرمی از جمله بیماری‌هایی هستند که بر بافت‌های همبند بدن، از جمله تاندون‌ها، رباط‌ها، پوست، چشم‌ها، غضروف‌ها، استخوان‌ها و رگ‌ها تأثیر می گذارند.یائسگی: زنانی که دچار یائسگی شده‌‌اند معمولا دچار علائمی از جمله دردهای مفصلی و یا عضلانی می‌شوند.

علت‌های درد مفاصل در بزرگسالان که معمولاً فقط یک مفصل را درگیر می‌کنند

آسیب‌دیدگی مفصل ، استخوان یا بافت نرم: آسیب دیدگی مفصل (به عنوان مثال دررفتگی مفصل)، استخوان (شکستگی)، عضلات، تاندون‌ها یا رباط‌های اطراف (آسیب بافت نرم – رگ به رگ شدن یا پارگی بافت‌ها)بعضی مشکلات بافت‌ نرم صرفا در برخی از مفاصل خاص ایجاد می‌شوند:

مفصل زانو: مفصل آرنج: مفصل شانه: مفصل مچ پا:

عفونت‌های مفصل و استخوان: عفونت مفصلی (یا آرتریت سپتیک) یا عفونت‌های استخوانی (استئومیلیت).سایر عفونت‌هاسرطان استخوان یا سرطان خون (لوکمیا)بیماری پاژه استخوان

علل درد مفاصل در کودکان و نوجوانان 

بسیاری از دلایلی که باعث درد مفاصل در بزرگسالان می‌شوند در کودکان نیز می‌تواند باعث درد مفصل شوند. با این حال، در کودکان و نوجوانان به دلیل رشد استخوان‌ها و مفاصل، مشکلات دیگری نیز وجود دارد که ممکن است باعث درد مفاصل شوند. از جمله این مشکلات می‌توان موارد زیر را نام برد:

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : orthosis-prosthesis.com

بایگانی‌های علت درد مفاصل دست و پا

نوشته‌ها

درمان درد های مفصلی | دلایل درد مفاصل دست و پا

خرداد 10, 1400

/8 نظرها/در آسیب های ورزشی, جراحی تعویض مفصل, مقالات /توسط تیم محتوا

درد مفاصل امروزه به یک معضل جدی در میان افراد پیر و حتی افراد میانسال تبدیل شده است. در این مطلب موضوعاتی از قبیل منشأ این درد و همچنین نکاتی در خصوص درمان درد های مفصلی برای شما صحبت خواهیم کرد.

مفاصل قسمت هایی از بدن هستند که استخوان ها در آن ها قرار می گیرند.. مفاصل اجازه می دهند تا استخوانهای اسکلتی حرکت کنند. مفاصل شامل موارد زیر هستند:

شانه ها لگن آرنج زانو

درد مفصل چیست؟

انواع درد مفاصل

درد مفصل می‌تواند ناراحتی، درد یا التهاب ناشی از هر قسمت از مفصل (از جمله غضروف، استخوان، رباط‌ها، تاندون‌ها یا عضلات) باشد. اما معمولاً درد مفاصل برای آرتریت یا آرترالژی بکار برده می‌شود که التهاب یا درد درون مفاصل است.

درد مفاصل می تواند خفیف باشد که تنها پس از انجام فعالیت‌های خاص باعث درد شود و یا ممکن است شدید باشد و حتی با کوچکترین حرکت، خصوصاً تحمل وزن، بسیار دردناک باشد.

در ابتدا باید بدانیم که به محل اتصال دو استخوان مفصل گفته می‌شود که توسط کپسول مفصلی و رباط‌ها احاطه شده است. بین استخوان‌ها، بافتی سفت ولی انعطاف‌پذیر به نام غضروف وجود دارد که همراه با مایع لزجی که در فضای مفصلی ترشح می‌شود، حرکت روان مفصل را فراهم می‌سازد و از سایش استخوان‌ها بر روی یکدیگر جلوگیری می‌کند.

دلایلی که باعث درد مفاصل می شوند

آرتروز علت اصلی درد مفاصل

یکی از شایع ترین دلایل درد مفاصل آرتروز است. دو شکل اصلی آرتروز استئوآرتریت (OA) و آرتریت روماتوئید (RA) است.

طبق تخمین دانشکده آمریکایی روماتولوژی، OA بیشتر در بزرگسالان بالای 40 سال دیده می شود. این بیماری به آرامی پیشرفت می کند و بر مفاصلی که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند اثر می گذارد، مانند:

درد مفصل مچ دست درد مفاصل دست ها درد مفصل باسن

آرتزوز زانو

درد مفاصل به دلیل OA ناشی از خرابی غضروف است که به عنوان تکیه گاه و کمک فنر مفاصل عمل می کند.

آرتروز از دلایل درد مفاصل

شکل دوم آرتروز RA است. این بیماری بیشتر از مردان بر زنان تأثیر می گذارد. RA می تواند با گذشت زمان باعث تغییر شکل و ناتوان شدن مفاصل شود. RA باعث ایجاد درد، التهاب و ایجاد مایعات در مفاصل می شود زیرا سیستم ایمنی بدن به غشایی که مفاصل را ردیف کرده حمله می کند.

بیشتر بدانید: علت درد مفاصل در زنان و درمان آن

علل دیگر درد مفاصل

درد مفاصل می تواند ناشی از:

انواع آرتریتروماتیسم مفصلیجابجایی مفاصلتاندونیت یا التهاب تاندونعفونت استخوان یا مفصلاستفاده بیش از حد از مفصلکشیدگی یا پارگی رباط زانوبورسیت: التهاب مفاصل.استئومیلیت: عفونت استخوان.هیپوتیروئیدی: کم‌کاری تیروئید.بیماری لایم: نوعی بیماری عفونی.کندروماالیا پاتلا : یا شکستگی غضروف در ناحیه زانوبرخی از سرطان‌ها : مانند سرطان استخوان، سرطان خوناماس کیسه های مفصلی یا التهاب قسمت های انعطاف پذیر اطراف مفاصلنقرس: آرتریت مرتبط با تجمع مقادیر بسیار زیاد اوریک اسید در بدن.سندرم درد ناحیه‌ای کمپلکس: درد مزمن به دلیل اختلال عملکرد در سیستم عصبی.نکروز آواسکولار: مرگ بافت استخوانی به علت محدودیت جریان خون.ریکتز: نرم شدن و ضعیف شدن استخوان در کودکان، معمولا به دلیل کمبود طولانی مدت و شدید ویتامین  Dبیماری بی‌حرکتی بزرگسالان: نوعی بیماری آرتریت التهابی نادر است که با تب،جوش و درد مفصل دیده می شود.اسپوندیلیت آنکیلوزان: نوعی بیماری التهابی‌ست که طی زمان باعث می‌شود مهره‌ها در ستون فقرات به هم بچسبند.تب روماتیسمی: نوعی بیماری التهابی که عارضه‌ای از درمان ناقص گلودرد استرپتوکوکی یا تب اسکارلت است.

علائم درد مفاصل چیست؟

در بعضی موارد، درد مفاصل بیمار را به مراجعه به  دکتر متخصص ارتوپد  وا می دارد. اگر بیمار علت درد مفاصل را نداند و علائم غیر قابل توضیح دیگری را تجربه کند، باید به پزشک مراجعه کند.

در صورتی که هر یک علائم زیر مشاهده شود باید به پزشک مراجعه کنید:

ناحیه اطراف مفصل متورم، قرمز، براق یا در حین لمس کردن گرم باشد.

درد به مدت سه روز یا بیشتر ادامه داشته باشد.

تب دارید اما هیچ نشانه دیگری از آنفولانزا نیست.

در صورت بروز هر یک از موارد زیر به اورژانس بروید:

تجربه مصدومیت جدی تغییر شکل مفصل تورم ناگهانی مفصل بی حرکتی کامل مفصل درد مفاصل شدید

پزشک متخصص درد های مفصلی کیست؟

همانطور که گفته شد مفصل از حیطه کاری پزشک متخصص و جراح ارتوپد است اما در صورتی که مفاصل بخش زانوی شما درد میکند بهتر است برای درمان درد مفصل زانو به پزشک فوق تخصص زانو مراجعه کنید. همچنین در صورت وجود مشکل در بخش شانه و کتف بهتر است برای درمان در مفاصل دست و شانه به دکتر فوق تخصص شانه مراجعه کنید تا بهترین روش های جدید درمانی را پیاده کند.

درد مفصل چگونه تشخیص داده می شود؟

تشخیص علت درد های مفصلی

احتمالاً پزشک معاینه بدنی را انجام می دهد. آن ها همچنین یک سری سؤال درباره درد مفصل خواهند پرسید که به کم کردن دلایل احتمالی کمک کند.

برای شناسایی آسیب مفصل مرتبط با آرتروز امکان دارد اعمال اشعه X مورد نیاز باشد.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : drhajitaghi.com

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب