اعمال شب دحوالارض + اعمال روز دحوالارض 1401 | دحوالارض چه روزیستعکس پروفایل شهادت حضرت علی و شب قدرعکس پروفایل شهادت حضرت علی و شب قدر

اعمال شب دحوالارض + اعمال روز دحوالارض 1401 | دحوالارض چه روزیست و دحوالارض کی است و دحو الارض چیست و دعای دحوالارض چیست و اعمال روز دحوالارض مفاتيح الجنان در ادامه مطلب.

فردا ۲۵ ذی القعده 4 تیر 1401 ، مصادف است با روز دحوالارض؛

گذشته از واقعه دحوالارض، رویداد‌های دیگری از جمله میلاد حضرت ابراهیم (ع)، میلاد حضرت عیسی مسیح (ع)، خروج رسول اکرم (ص) از مدینه به همراه هزاران حاجی به سوی مکه، به قصد حجة الوداع در این روز رخ داده که اهمیت آن را دو چندان می‌کند.روزی که خداوند با نظر به کره زمین، به جهان حیات بخشید و بخش‌هایی از کره زمین که سراسر از آب بود، از این روز شروع به خشک شدن کرد تا کم کم به شکل یک چهارم خشکی‌های امروزی درآمد.
مطابق روایات، اولین نقطه‌ای که از زیر آب سر برآورد، مکان کعبه شریف و بیت الله الحرام بود. در قرآن کریم و احادیث اسلامی به روز دحوالارض اشاره شده و عبادت در این روز از ارزش بسیار زیادی برخوردار است.

در شب و روز دحوالارض برخی اعمال وارد شده که انجام آن ثواب بسیاری دارد از جمله:

روزه
روز دحوالارض از چهار روزی است که در تمام سال به فضیلت روزه گرفتن، ممتاز است و در روایتی آمده است که روزه اش مثل روزه هفتاد سال است؛ در روایت دیگر کفاره هفتاد سال است و هر که این روز را روزه بدارد و شب آن را عبادت کند برای او عبادت صد سال نوشته می‌شود.
هر چه در میان آسمان و زمین وجود دارد برای کسی که در این روز روزه‌دار باشد استغفار می‌کنند؛ و این روزی است که رحمت خدا در آن منتشر گردیده و برای عبادت و اجتماع به ذکر خدا در این روز اجر بسیاری است و برای این روز به غیر از روزه و عبادت و ذکر خدا و غسل دو عمل وارد است.

نماز
خواندن نمازی که در کتب شیعه روایت شده و آن دو رکعت است در وقت چاشت (نیمه اول روز) در هر رکعت بعد از حمد پنج مرتبه سوره والشمس بخواند و بعد از سلام نماز بخواند لا حَوْلَ وَ لا قُوَّةَ إِلا بِاللَّهِ الْعَلِی الْعَظِیمِ پس دعا کند و بخواند یا مُقِیلَ الْعَثَرَاتِ أَقِلْنِی عَثْرَتِی یا مُجِیبَ الدَّعَوَاتِ أَجِبْ دَعْوَتِی یا سَامِعَ الْأَصْوَاتِ اسْمَعْ صَوْتِی وَ ارْحَمْنِی وَ تَجَاوَزْ عَنْ سَیئَاتِی وَ مَا عِنْدِی یا ذَا الْجَلالِ وَ الْإِکْرَامِ.

دعا
دعای دحوالارض که خواندن آن مستحبّ است:

دعا و نماز هایتان قبول درگاه حق تعالی.

اشتراک گذاری در واتساپ:

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب