• سایر
  • تاریخ انتشار ۱۴۰۱-۰۵-۰۱

          معنی اسم شقایق

معنی اسم شقایقمهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

معنی اسم شقایق را از این سایت دریافت کنید.

شقایق

معنی شقایق - معانی، لغت نامه دهخدا، فرهنگ اسم ها، فرهنگ معین و عمید، مترادف و متضاد و ... در فرهنگ لغت آبادیس - برای مشاهده کلیک کنید

شقایق

/SaqAyeq/

مترادف شقایق: آلاله، لاله، لاله نعمانبرابر پارسی: لویس، لاله دختری، لاله، آلاله

بستن تبلیغات

فارسی به انگلیسی

anemone, corn-poppy

مترادف ها

copse (اسم) شقایق، خشخاش بستانی

فرهنگ اسم ها

اسم: شقایق (دختر) (عربی) (طبیعت، گل) (تلفظ: šaqāyeq) (فارسی: شقايق) (انگلیسی: shaghayegh) معنی: نام نوعی گل سرخ رنگ، ( در گیاهی ) گلی سرخ رنگ، گیاهی یک ساله و علفی یا کاشتنی این گل که بیشتر در مزارع، دشت ها و دامنه های کوهستان می روید، کاسه بشکنک، گلی سرخ رنگ با چهار گلبرگ که در قاعده گلبرکگهایش لکه سیاهی هست برچسب ها: اسم، اسم با ش، اسم دختر، اسم عربی، اسم طبیعت، اسم گل

لغت نامه دهخدا

شقایق. [ ش َ ی ِ ] ( از ع ، اِ ) شقائق. گیاهی که شبیه است به گل خشخاش وبه تازی شقائق النعمان گویند. ( ناظم الاطباء ). لاله دختری. ( ریاض الادویة ). لاله. ( لغت فرس اسدی ) ( بحر الجواهر ). لاله داغدار. لاله نعمان. لاله دلسوخته. شقائق. لاله بشکنک. الاله. آلاله. شقر. ( یادداشت مؤلف ). گیاهی است یکساله به ارتفاع 30 تا 60 سانتیمتر از تیره خشخاش که غالباً در مزارع و کشتزارها میروید. گلش منفرد و بزرگ و زیبا برنگ قرمز و شامل دو کاسبرگ است که مانند خشخاش زود می افتند. تعداد گلبرگها چهار و تعداد پرچمها زیاد است و بعلاوه در قاعده گلبرگهای آن غالباً لکه های سیاهرنگ دیده میشود. قسمت مورد استفاده این گیاه در گلبرگهای آن است که باید پس از جمعآوری بسرعت خشک شود تا خراب نگردد و به رنگ تیره درنیاید. و آنرا در تداوی بکار برند. خشخاش بری. خشخاش منثور. خشخاش بستانی. ( فرهنگ فارسی معین ) :

جام کبود و باده سرخ و شعاع زرد

گویی شقایق است و بنفشه ست و شنبلید.

کسایی.

از تیغ مردان حقایق زمین رنگ شقایق گرفت. ( ترجمه تاریخ یمینی ص 273 ).

شقایق سنگ را بتخانه کرده

صبا جعدچمن را شانه کرده.

نظامی.

چو شاپور آمد آنجا سبزه نو بود

ریاحین را شقایق پیشرو بود.

نظامی.

بنفشه با شقایق در مناجات

فلک میگفت فی التأخیر آفات.

نظامی.

گیا خود همان قدر دارد که هست

وگر در میان شقایق نشست.

( بوستان ).

خواب از خمار باده نوشین بامداد

بر بستر شقایق خودروی خوشتر است.

سعدی.

گل بوستان رویت چو شقایق است لیکن

چه کنم به سرخرویی که دلی سیاه داری.

سعدی.

- شقایق ارمنستانی ؛ یکی از گونه های شقایق نعمانی است. ( فرهنگ فارسی معین ). و رجوع به شقائق النعمان شود.

- شقایق بری ؛ نوعی از شقایق است شبیه نبات خشخاش. ( از تحفه حکیم مؤمن ).

- شقایق بستانی ؛ نوعی از شقایق که در بوستان روید و برگ آن از برگ شقایق بری کوچکتر باشد. ( از تحفه حکیم مؤمن ).

- شقایق پوش ؛ کنایه از سرخرنگ. کنایه از رنگارنگ :

زمین نطع شقایق پوش گشته

شقایق مهد مرزنگوش گشته.

نظامی. بستن تبلیغات

فرهنگ فارسی

( اسم ) ۱ - خواهر . ۲ - قسمت فوقانی خارجی صدف استخوان صدغ که صاف و محدب است و عضله گیجگاهی به آن می چسبد و در عقب آن شیاری است که محل عبور شریان گیجگاهی عمقی خلفی است گیجگاه . ۳ - همه استخوان صدغ را نیز شقیقه یا استخوان شقیقه نامند . ۴ - درد نصف سر ۵ - زمین سخت واقع بین باغها جمع : شقائق .

فرهنگ معین

(شَ یِ ) (اِ. ) گیاهی است یکساله از تیرة خشخاش که غالباً در مزارع و کشتزارها م ی روید. گلش منفرد و بزرگ و زیبا به رنگ قرمز است .

فرهنگ عمید

گیاهی شبیه خشخاش با برگ های بریده و گل های سرخ که در انتهای گلبرگ های آن لکۀ سیاهی وجود دارد. لالۀ حمرا، لالۀ سرخ، لالۀ نعمانی، شقایق نعمان، شقایق النعمان.

* شقایق دریایی: (زیست شناسی ) نوعی مرجان به شکل استوانه که روی صخره های کف دریا پیدا می شود.

فرهنگستان زبان و ادب

{Papaver} [زیست شناسی- علوم گیاهی] سرده ای از شقایقیان با حدود 120 گونۀ یکساله یا دوساله یا چندسالۀ مقاوم در برابر سرما که در نواحی معتدل افریقا و اوراسیا و امریکای شمالی می رویند و شامل گیاهانی مانند شقایق قرمز و خشخاش می شوند

دانشنامه عمومی

گل شقایق، لاله داغدار یا لاله خودروی گیاهی است خودرو و وحشی با گل هایی به رنگ سرخ با چهار گلبرگ و تعداد زیادی پرچم. دهخدا این گل را لاله خوانده که در عربی، شقایق و در انگلیسی، پاپی خوانده می شود. شقایق در فرهنگ ایرانی به تیره، زیرتیره و گونهٔ مشخصی از شقایقیان اطلاق نمی گردد و تنها نامی کلّی، برای اشاره به گل های علفی و سرخ رنگ بهاریِ شقایقیان بوده است.

طبق تحقیق کازیمیرسکی نزد ایرانیان هر گل که گلبرگ های آن به رنگ خون و وسط آن سیاه باشد بنام لاله یا شقایق خوانده می شده است ولی غالباً tulipe را شقایق نعمانی نامیده اند. سه گل لاله، شقایق و شقایق نعمانی گیاهان کاملاً متفاوتی هستند اما گونه هایی از این سه گیاه که دارای گل هایی قرمز رنگ همراه با لکه ای سیاه در مرکز گل هستند بسیار به یکدیگر شباهت دارند. مترجمان اروپایی شعرای شرقی شقایق نعمانی را anemone (آنِمون) ترجمه کرده اند و یکی دانستن این گیاه با شقایق و همچنین لاله خطاست، زیرا سردهٔ شقایق (نام علمی: Papaver)، متعلق به تیرهٔ کوکناریان یا شقایقیان (نام علمی: papaverces) است در صورتی که شقایق نعمانی به تیرهٔ آلاله (نام علمی: Ranunculus) تعلق دارد.

در ادبیات فارسی، قلب سیاه رنگ شقایق، به «داغ» تشبیه شده که از هجران و دوری یار به وجود آمده است. حافظ می گوید:

در غرب، پس از نبرد سنگر به سنگری که در کنار مزارع شقایق فلاندر در جنگ جهانی اول رخ داد و شعری که جان مک کری به نام در دشت فلاندرز سروده، شقایق تبدیل به نماد سربازانی شده که در طول جنگ کشته شده اند.

wiki: شقایق

شقایق (آلبوم). شقایق نام چهارمین آلبوم داریوش اقبالی است.این آلبوم شامل ۱۰ قطعه است.

wiki: شقایق (آلبوم)

شقایق (ابهام زدایی). شقایق ممکن است در یکی از این معانی استفاده شود:

شقایق (سرده) نام گیاه گل داری یک ساله از تیرهٔ کوکناریان

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : abadis.ir

‫[نام نیکو *‿*] معنی اسم شقایق

‫همه آنچه در مورد نام «شقایق» باید دانست در این صفحه موجود است. برای مثال یکی از معنای اسم در ثبت احوال این است : نام نوعی گل سرخ رنگ.

0 عضویت و ورود نام ها کودکان نظرسنجی‌ مشاوره‌ انتخاب اسم اسباب بازی وبلاگ

شقایق

نام ها نام دختر نام دختر طبیعت شقایق

نام نوعی گل سرخ رنگ

اطلاعات اسم شقایق

جنسیت ???? دختر نام به انگلیسی shaghayegh ???? افراد دارای این نام ???? 47,686 تلفظ به فارسی ???? شقايق ابجد ???? 511 تلفظ نام به انگلیسی /šaqāyeq/ ???? ریشه نام ???? عربی

اسم طبیعت اسم گل اسم دختر اسم با ش اسم عربی

نشان دار کردن اسم

معنی اسم شقایق در ثبت احوال

۱- (در گياهي) گلي سرخ رنگ؛ ۲- گياهي يك ساله و علفي يا كاشتني اين گل كه بيشتر در مزارع، دشت‌ها و دامنه‌هاي كوهستان مي‌رويد؛ ۳- كاسه بشكنك.

توضیحات تکمیلی

معنی اسم شقایق در لغت‌نامه دهخدا :

شقائق. گیاهی که شبیه است به گل خشخاش وبه تازی شقائق النعمان گویند. لاله دختری. لاله داغدار. لاله نعمان. لاله دلسوخته. شقائق. لاله بشکنک. الاله. آلاله. شقر. گیاهی است یکساله به ارتفاع 30 تا 60 سانتیمتر از تیره خشخاش که غالباً در مزارع و کشتزارها می‌روید. گلش منفرد و بزرگ و زیبا برنگ قرمز و شامل دو کاسبرگ است که مانند خشخاش زود می‌افتند. تعداد گلبرگ‌ها چهار و تعداد پرچم‌ها زیاد است و به علاوه در قاعده گلبرگ‌های آن غالباً لکه‌های سیاه‌رنگ دیده می‌شود. قسمت مورد استفاده این گیاه در گلبرگ‌های آن است که باید پس از جمعآوری به سرعت خشک شود تا خراب نگردد و به رنگ تیره درنیاید. و آن را در تداوی بکار برند. خشخاش بری. خشخاش منثور. خشخاش بستانی.

معنی اسم شقایق در فرهنگ فارسی :

(اسم) خواهر، قسمت فوقانی خارجی صدف استخوان صدغ که صاف و محدب است و عضله گیجگاهی به آن می‌چسبد و در عقب آن شیاری است که محل عبور شریان گیجگاهی عمقی خلفی است، گیجگاه. همه استخوان صدغ را نیز شقیقه یا استخوان شقیقه نامند. درد نصف سر. زمین سخت واقع بین باغ‌ها جمع: شقائق.

معنی اسم شقایق در فرهنگ معین :

گیاهی است یکساله از تیرة خشخاش که غالباً در مزارع و کشتزارها می‌روید. گلش منفرد و بزرگ و زیبا به رنگ قرمز است.

معنی اسم شقایق در فرهنگ فارسی عمید :

گیاهی شبیه خشخاش با برگ‌های بریده و گل‌های سرخ که در انتهای گلبرگ‌های آن لکۀ سیاهی وجود دارد. لالۀ حمرا، لالۀ سرخ، لالۀ نعمانی، شقایق نعمان، شقایق النعمان.

نام های هم آوا

سایق جواهر

توضیحات نام نیکو

تا شقایق هست زندگی باید کرد

سهراب

شنیده‌اید که می‌گویند: " با یک گل بهار نمی‌شود" اما این حقیقت ندارد. گاهی با یک گل کوچک و شیرین بهار از راه می‌رسد و بوستان زندگی‌تان را زیبا می‌کند. اگر آن گل، دختر شما باشد و آن بوستان خانواده شما. من گلی را می‌شناسم که زودتر از تمام گل‌های بهاری از راه می‌رسد و مثل پیکی سراسیمه خبر آمدن بهار را به همه می‌دهد، گلی که با این‌که هوا هنوز خنک است در دامنه کوهستان می‌روید. گلی قرمز رنگ با گلبرگ‌های درخشان و ساقه‌ای سبز. شما شقایق را می‌شناسید؟ این گل آنقدر زیباست که دل آدم می‌خواهد بنشیند و مدت‌ها به آن خیره شود.

سهراب شاعر با احساس ایرانی معتقد است که تا شقایق هست زندگی باید کرد. منظور سهراب این است که باید قدر لحظه‌هایمان را بدانیم چرا که گل‌ها عمر کوتاهی دارند پس تا گل‌ها هستند تا وقتی بهار هست و جوانید باید زندگی کنید چراکه زمان به سرعت می‌گذرد. پس تا شقایق هست و می‌درخشد لذت ببرید و مثل گل شقایق با طراوت باشید. شما با انتخاب این نام برای دخترتان این درس‌ها را به او می‌دهید و زیبایی او را با نام گلی تا این اندازه دلربا چندین برابر خواهید کرد.

نظر شما درمورد این اسم زیبا چیه؟ چه احساسی به این اسم قشنگ دارید؟

نظرسنجی انتخاب نام

اگه بین چند تا اسم شک دارین، می تونین یه نظر سنجی بسازین و نظر دیگران رو درباره اسم هاتون متوجه بشین.

ایجاد نظرسنجی جدید لیست نظرسنجی ها

مشاوره انتخاب اسم

من پرهام هستم، اسم فرزند اول ما پویا هست و اسم های بردیا، پدرام و پارسا رو دوست داریم.

برای دختر آیندم چه اسمی بذاریم خوبه؟

پیشنهاد نام نیکو برای شما:

پرنیا

پریسا

پریا

دوست دارین نام نیکو به شما هم اسم پیشنهاد بده؟

مشاوره اسم آنلاین

فرزند شما آینده ساز است

شقایق کهرازهی شقایق ریگی شقایق صحرائی

اگه اسم فرزند شما هم شقایق هست، می تونین عکس شقایق جان رو برامون بفرستین تا هم تو این صفحه عکسشو قرار بدیم، هم یه صفحه مخصوص برای دلبندتون درست کنیم. (آلبوم عکس مجازی فرزند شما)

ارسال عکس کودک

دیگران دوست داشته‌اند

شایان جلایر غلام حسین سایق عبدالحق جناده خروشان کیافر ناهیده پرندخت شادلین صنیعا حوری تالیا سامیه هادیه ژینو فرشته میناز پاییزان شکیبا آتوسا آسمین رادمین هانیسا ناز هومایا الکوس انتظار کالی

محصولات نام‌نیکو

اگه دنبال عروسک های باحال و با کیفیت هستین، اینجا کلی عروسک داریم براتون

باب اسفنجی

کتاب نمدی حیوانات مهربون

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : nameniko.com

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب

علت تلخی دهان چیست، درمان های خانگی تلخی دهان
پخش زنده کربلا از ماهواره ۱۴۰۱ | پخش زنده کربلا با کیفیت بالا | زیارت آنلاین کربلا
آیا روی ماه یاحسین نوشته ۱۴۰۱ | عکس ماه امشب | عکس ماه که روش نوشته یا حسین
آلف مانگا | alef manga | الف مانگا پرسپولیس کیست | الف مانگا بازیکن فوتبال
نقش ابراهیم اشتر در مختارنامه | مالک اشتر کیست
دلنوشته شام غریبان ۱۴۰۱ | متن شام غریبان عاشقانه | متن برای شمع شام غریبان
ادارات خوزستان فردا تعطیل است ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ | اهواز فردا تعطیل است
امار فوتی های کرونا امروز ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ | آمار کرونا امروز ایران ۱۴۰۱
متن شام غریبان مرده ۱۴۰۱ | متن شام غریبان پدر | متن شام غریبان مادر فوت شده
بیو شام غریبان ۱۴۰۱ | کپشن شام غریبان | جمله برای شام غریبان
متن شام غریبان برای استوری ۱۴۰۱ | فیلم شمع شام غریبان امام حسین
استوری شام غریبان ۱۴۰۱ | متن کوتاه برای شام غریبان | دعا برای شام غریبان
دلیل مرگ مهران غفوریان ۱۴۰۱ | پیج اصلی مهران غفوریان | مهران غفوریان الان کجاست
ایا فردا سه شنبه 18 مرداد 1401 تعطیل است + بانک ها و ادارات
تعطیلی خوزستان اهواز ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ بانکها و ادارات