• سایر
  • تاریخ انتشار ۱۴۰۱-۰۵-۰۲

          کوچکترین حیوان جهان

کوچکترین حیوان جهانمهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

کوچکترین حیوان جهان را از این سایت دریافت کنید.

کوچکترین حیوانات جهان • کوچکترین حیوانات جهان را بشناسید! • وبلاگ واسط کالا

آیا میدانید کدام حیوانها کوچکترین حیوانات جهان هستند؟ با واسط کالا همراه شوید تا با کوچکترین حیوانات جهان و ویژگیهای آنها آشنا شوید.

حیوانات سایر حیوانات

1

کوچکترین‌ حیوانات جهان

توسط پریسا سالاری نوشته شده در شهریور 24, 1399

زمان برای خواندن:9دقیقه-1772کلمه

در دنیای حیوانات، حیواناتی بسیار کوچک‌تر از تصورات ما وجود دارند. این حیوانات بانمک را می‌توان دلیل ترغیب انسان‌ها به داشتن حیوان خانگی تلقی کرد. البته ناگفته نماند که برخی از این کوچکترین‌ ها چندش‌آور و ترسناک هستند.واسط کالا در این مقاله، کوچکترین حیوانات جهان را به شما معرفی می‌کند. پس با ما همراه باشید.

پیش از آنکه به مطالعه‌ی ادامه مقاله بپردازید، پیشنهاد می‌کنم مقاله بزرگترین حیوانات جهان را در واسط کالا مطالعه کنید!

معرفی ده تا از بزرگترین حیوانات جهان

در این مقاله به موارد زیر می‌پردازیم

خرگوش پیگمی مار موست کوتوله لمور موشی مادام برت حشره‌خوار اتروسی

لاک‌پشت خالدار پدلوپر

مرغ مگس‌خوار خفاش خوک‌بینی کیتی

مار رشته‌ای باربادوس

کپور ریزه قورباغه‌ ریزه آمائو کلام آخر

خرگوش پیگمی

با جثه ای به طول ۹/۱۱ تا ۴/۴ اینچ (۲۴-۲۹ سانتی‌متر) و وزنی در حدود ۴۰۰ گرم، خرگوش پیگمی Brachylagus idahoensis کوچکترین خرگوش و یکی از کوچکترین حیوانات جهان است.

این خرگوش در آمریکای شمالی یافت می‌شود و اصولاً خانه‌ی خود را در نقاط عمیق خاک حفر می‌کند. آن‌ها جز بهترین حفارهای راه‌های زیرزمینی در بین درختان انبوه و ضخیم هستند که مسیرهای گسترده‌ای را برای سفر، فرار از شکارچی و یافتن غذا برای خود ساخته‌اند.

با وجود اینکه خرگوش‌ها در طبیعت وحشی یافت می‌شوند، آنها می‌توانند یک حیوان خانگی خیلی خوب نیز باشند. خرگوش‌های اروپایی معمولاً در گروه حیوانات زیرزمینی قرار می‌گیرند و در مکانی به نام وارن warren که شبکه‌ای از راه‌های زیرزمینی است، پرورش میابند. به‌طور ساده‌تر وارن پرورشگاه خرگوش است، درست مثل دام‌پروری که پرورشگاه حیواناتی مانند گاو، گوسفند، بز و… است.

سبیل خرگوش‌ها درست به‌اندازه‌ی پهنای بدنشان است و کاربرد آن این است که در هنگام ورود به سوراخی، اندازه‌ی آن را با سبیلشان چک می‌کنند تا در آن گیر نکنند. زمانی که خرگوش‌ها شاد هستند، جست‌وخیزهایی در هوا دارند که شبیه حرکات آکروباتیک است که به این کار آن‌ها binky می‌گویند.

ممکن است شما مانند بسیاری از مردم علاقه‌مند به نگهداری خرگوش‌ها باشید. پیش از آن پیشنهاد می‌کنم خواندن مقاله زیر را در واسط کالا از دست ندهید

نگهداری خرگوش و مواردی را که باید در مورد آن بدانیم

همچنین می‌توانید با مراجعه به سایت واسط کالا و دانلود اپلیکیشن واسط کالا حیوانات خانگی موردعلاقه خود را با مناسب‌ترین قیمت بخرید.

مار موست کوتوله

دومین حیوانی که در لیست کوچکترین حیوانات جهان قرار میگیرد,مار موست کوتوله است. این میمون کوچکترین میمون در جهان است و بومی جنگل‌های بارانی برزیل، کلمبیا، اکوادور، پرو و بولیوی به شمار میرود.

این میمون بندانگشتی دارای بدنی به‌اندازه‌ی ۵٫۵-۶٫۳ اینچ (۱۴ تا ۱۶ سانتی‌متر) است. مار موست در هنگام تولد فقط ۱۵ گرم وزن دارد. مار موست می‌تواند بیش از ۵ متر بپرد و این پرش برای این جثه یک شگفتی محسوب می‌شود.

لمور موشی مادام برت

شاید صفت کوچکترین در بین میمون‌ها به مار موست کوتوله تعلق بگیرد، اما لمور موشی مادام برت را می‌توان «کوچکترین حیوان» نامید.

لمور موشی مادام برت

این حیوان مینیاتوری که از کوچکترین حیوانات جهان محسوب میشود در پارک ملی Kirindy Mitea در ماداگاسکار غربی یافت میشود که طول بدنشان به‌طور متوسط ۳٫۶ در 92 میلی‌متر و وزنشان حدود یک اونس (۳۰ گرم) است.

این موش کوچولو و خجالتی یک حیوان شب‌بیدار است و با چشم‌های درشتش دید خوبی در شب دارد. در زمستان‌های سرد و کم‌غذا، آن‌ها قادرند که متابولیسم خود را کم کنند تا به آب و غذای کم‌تری نیاز پیدا کنند. غذای آن‌ها فضولات حشرات در فصول خشک است!

حشره‌خوار اتروسی

حشره‌خوار اتروسی یا موش خرطوم‌دار کوچکترین پستاندار و یکی از کوچکترین حیوانات جهان است که می‌تواند از سوراخی به قطر یک مداد رد شود! وزن آن به‌اندازه یک حبه قند است، درحالی‌که ده درصد آن را مغز تشکیل می‌دهد. این‌یک حقیقت شگفت‌انگیز است، بزرگ‌ترین مغز نسبت به جثه!

برخلاف سایر جوندگان که رفته‌رفته صاحب دندان‌های تیزی می‌شوند، موش خرطوم‌دار مانند انسان‌ها شاهد پوسیدگی دندان‌ها خود است. این حیوان متابولیسم بالایی دارد و قلب آن ۸۰۰ بار در دقیقه می‌تپد و گاهی سرعتی بیشتر از پرندگان دارد.

این شکموی کوچک روزانه معادل ۸۰ تا ۹۰ درصد وزن خود را غذا می‌خورد و اصلاً تحمل گرسنگی را ندارد، به‌طوری‌که نصف روز گرسنگی می‌تواند سبب مرگش شود. غذای این حیوان مینیاتوری هر چیز در دسترسی می‌تواند باشد، اما ترجیحشان موجودات کوچک‌تر است.

آن‌ها ازنظر اقتصادی برای دفع حشرات و از بین بردن آفات مزرعه گزینه‌ی مناسبی به شمار می‌روند. این حیوان کوچک بسیار شکننده است و ساده‌ترین اتفاقات می‌توانند مقدمه‌ای برای مرگش باشند، مانند یک پرش یا صدای ناگهانی. برخلاف سایر پستانداران، گونه‌هایی از این موش وجود دارند که زهر تولید می‌کنند. زهر آن‌ها از شیارهای بین دندان‌هایشان وارد بدن طعمه می‌شود. زهر موش خرطوم‌دار کوتاه دم آمریکایی بسیار خطرناک است، به‌طوری‌که می‌تواند ۲۰۰ موش را به دام مرگ بکشاند.

لاک‌پشت خالدار پدلوپر

رتبه بعدی در لیست کوچکترین حیوانات جهان تعلق میگیرد به لاکپشت خالدار پدلوپر که کوچکترین لاک‌پشت جهان است.این حیوانات کوچک در آفریقای جنوبی زندگی می‌کنند. لاک‌پشت‌های نر طولی به‌اندازه‌ی ۲٫۴-۳٫۱ اینچ (۶-۸ سانتی‌متر) دارند، درحالی‌که لاک‌پشت‌های ماده کمی بزرگ‌تر و به‌اندازه‌ی تقریباً ۴ اینچ (۱۰ سانتی‌متر) هستند. این لاک‌پشت‌ها از گیاهانی که در بین صخره‌ها رشد کرده‌اند تغذیه می‌کنند و درعین‌حال از این گیاهان به‌عنوان پناهگاهی برای در امان ماندن از شکارچیان نیز استفاده می‌کنند.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : vasetkala.com

با 10 مورد از کوچک‌ترین حیوانات جهان آشنا شوید

با این مقدمه کوتاه، در ادامه مقاله با دیجی‌رو همراه شوید تا شما را با کوچک‌ترین حیوانات جهان آشنا کنیم.

با 10 مورد از کوچک‌ترین حیوانات جهان آشنا شوید

دیجی10

توسط یاسمن آذر در 8 آذر 1399

جانوران در اشکال و اندازه‌های مختلف از حیوانات ریز و کوچک گرفته تا بسیار بزرگ و غول‌پیکر در طبیعت وجود دارند. ممکن است در نظر اول فکر کنید هرچقدر حیوانات ابعاد بزرگ‌تری داشته باشند، به همان نسبت هم برایشان بهتر است اما باید بگوییم در بسیاری از موارد، ریزنقشی و کوچک بودن آن‌ها در واقع یک مزیت به حساب می‌آید. حیوانات کوچک و ریز نقش برای زنده ماندن به منابع غذایی کمتری احتیاج دارند، تولیدمثل معمولاً در آن‌ها بیشتر بوده و به راحتی می‌توانند از شر شکارچیان، خطرات موجود و حیوانات درنده در امان مانده و یا حتی برای خواب زمستانی به هرجایی پناه ببرند.

با این مقدمه کوتاه، در ادامه مقاله با دیجی‌رو همراه شوید تا شما را با کوچک‌ترین حیوانات جهان آشنا کنیم.

1- خرگوش کوتوله

خرگوش‌های پیگمی یا به اصطلاح کوتوله طول بدنشان معمولاً بین 9.4 تا 11.4 اینچ (24- 29 سانتی‌متر) است و این نژاد به عنوان کوچک‌ترین خرگوش دنیا شناخته شده می‌شود. وزن یک خرگوش پیگمی بالغ تنها 400 گرم بوده و در آمریکای شمالی یافت می‌شود. آن‌ها به طور کلی در مناطقی که دارای خاک عمیق باشد زندگی می‌کنند، چرا که به منظور تامین غذا و پوشاندن خود می‌توانند در دسته‌های بلند مریم گلی پنهان شوند. به کمک این نوع پوشش امکان فرار از دست شکارچیان برای این خرگوش‌های کوچک اما سریع فراهم می‌شود.

2- مارموست‌های کوتوله

مارموست پیگمی یا همان میمون‌های کوتوله کوچک‌ترین نوع میمون در جهان هستند. این حیوان بومی جنگل‌های انبوه و پرباران برزیل، کلمبیا، اکوادور، پرو و بولیوی بوده و طول بدن آن بدون در نظر گرفتن دم بین 5.5 تا 6.3 اینچ (14- 16 سانتی‌متر) اندازه‌گیری شده است. این میمون‌های بسیار کوچک در بدو تولد تنها 15 گرم وزن دارند!

3- لمور موشی مادام برت

با وجود اینکه مارموست کوتوله به عنوان کوچکترین میمون شناخته می‌شود، عنوان کوچک‌ترین پستاندار به لمور موشی مادام برت تعلق دارد که در پارک ملی میتی کریندی واقع در ماداگاسکار غربی یافت می‌شود. این پستاندار کوچک به طور میانگین دارای طول 92 میلی‌متری بوده و وزن آن تقریبا 30 گرم اندازه‌گیری شده است.

4- موش شبگرد اتروریایی

این موش با دندان‌های سفیدی که دارد به طور تقریبی وزنی معادل 1.2 تا 2.7 گرم داشته که همین موضوع او را به کوچکترین پستاندار دنیا از نظر وزنی تبدیل می‌کند. اما طول این موش بین 36 تا 53 میلی‌متر اندازه گیری می‌شود و همین دلیل باعث شده تا برای کسب لقب کوچک‌ترین پستاندار از نظر طولی در مقابل خفاش بامبل ببازد. جالب است بدانید موش شبگرد اتروریایی به نسبت وزن بدنی‌ای که دارد مغز بسیار بزرگی دارد، در واقع می‌توان گفت این نسبت به گونه‌ای بوده که می‌توان گفت این موش حتی از انسان هم مغز بزرگ‌تری دارد!

5- لاکپشت خالدار پدلوپر

کوچک‌ترین لاکپشت دنیا، لاک‌پشت خالدار پدلوپر نام دارد که در آفریقای جنوبی یافت می‌شود. اندازه‌گیری‌های این نوع لاکپشت از جنس نر طولی بین 6 تا 8 سانتی‌متر را نشان می‌دهد؛ این درحالی است که لاکپشت‌های خالدار پدلوپری که ماده هستند کمی بزرگ‌تر بوده و نزدیک به 10 سانتی‌متر اندازه‌گیری شده‌اند. این لاکپشت‌های کوچک از گیاهان کوچک و علوفه تغذیه کرده و همچنین از شکاف‌های ریز ما بین صخره‌ها به عنوان پناهگاه استفاده می‌کنند.

6- مرغ مگس‌خوار زنبوری

مرغ مگس‌خوار زنبوری که از آن با عنوان مرغ پرزنبوری یا مرغ پرنده زرین نیز یاد می‌شود کوچک‌ترین پرنده خون‌گرم مهره‌دار در سطح دنیا شناخته می‌شود. طول این پرنده تنها 5.7 سانتی‌متر بوده و وزنی معادل 1.8 گرم دارد.

7- خفاش خوک‌بینی کیتی

خفاش خوک‌بینی کیتی (Craseonycteris thonglongyai) یا همان خفاش بامبل در تایلند و برمه یافت می‌شود. این نوع خفاش کوچک‌ترین خفاش موجود در دنیا بوده و طولی معادل 30 تا 40 میلی‌متر دارد. وزن آن هم برابر با 1.5 تا 2 گرم است. دلیل انتخاب این اسم داشتن پوزه خوک مانند روی صورت این خفاش است و می‌توان گفت از نظر اندازه تقریباً با زنبور عسل برابری می‌کند. خفاش‌های خوک‌بینی کیتی معمولا به صورت جمع صد نفره در غارهای آهکی زندگی می‌کنند.

8- مار نخی

گمان می‌شود که مار نخی یا همان مار ظریف کور (Leptotyphlopidae) کوچک‌ترین مار دنیا باشد. طول بدن این مار تنها 11 سانتی‌متر بوده و در آمریکای شمالی و جنوبی، آسیا و آفریقا به وفور یافت می‌شود. جالب است بدانید مار نخی 87 گونه مختلف دارد و مهم‌ترین مشخصه همه آن‌ها هم این است که همگی کور هستند. تغذیه این مارها از مورچه‌ها و موریانه‌ها بوده و بیشتر تمایل به مکیدن محتوای بدن حشرات و همچنین پوست‌اندازی دارند.

9- ماهی پدوسیپریس 

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : digiro.ir

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب