توجه : تمامی مطالب این سایت از طریق ربات جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران توسط آیدی موجود در بخش تماس با ما، به ما اطلاع داده تا مطلب حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

معنی ضرب المثل ” حرف حق جواب نداره “


درباره معنی و مفهوم ضرب المثل حرف حق جواب نداره

حرف حق جواب نداره

در ادامه با معنی و مفهوم این ضرب المثل ایرانی آشنا می شوید. با دانشچی همراه باشید.

حرف حق جواب نداره یعنی چه؟

۱- یعنی کسی که سخن حق را بر زبان می آورد، دیگران در تایید سخنان او سکوت می کنند و جوابی ضد آن ندارند مگر کسانی که حق‌پذیر نباشند و لجاجت کنند.

۲- حرف حق همیشه یکی است؛ اگر کسی جانب انصاف را رعایت کند سخن حق را از زبان دشمن نیز بشنود می پذیرد و بر آن تامل می کند اما کسی که دوست دارد بر هر سخنی ایرادی وارد کند هیچ گاه نمی تواند حق را بپذیرد.

۳- منظور از جواب نداشتن در برابر حرف حق این است که سخن حق، مخاطب عاقل را اقناع می کند و او ضد این سخن حرفی نخواهد زد. به عبارتیحرف حق حساب کتاب نداره!

۴- گاهی برخی افراد می خواهند دیگران را جذب کارهای خیر و … کنند از راه دروغ یا گفتن حرف های خیالی سعی دارند احساسات افراد را تحریک کرده و به خیال خویش آنها را به راه درست هدایت کنند. حتی اگر این کارشان مفید باشد، دائمی نخواهد بود. چرا که اصل فطرت آدمی بر حق بنا شده و هرآنچه با حق مغایرت داشته باشد نمی تواند او را به راه راست هدایت کند.

توجه: همانطور که اشاره کردیم حرف حق یکی است و انسان اگر به درون خویش رجوع کند و وجدان بیداری داشته باشد، هرآنچه باطل باشد را قبول نمی کند و در برابر حق تسلیم است اما اگر خودش را به خواب زده باشد هیچ گاه نمی توان بیدارش کرد!

حدیث درباره حرف حق

امام حسن عسکری علیه السلام فرمودند: هیچ عزیزی حق را ترک نکرد، مگر اینکه ذلیل شد و هیچ ذلیلی به حق عمل نکرد مگر اینکه عزیز شد. (بحارالانوار، ج ۷۸، ص ۳۷۴، ح ۲۴)

 

اختصاصی-دانشچی

اشتراک گذاری:

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب