ادرار قرمز نشانه چیست

ادرار قرمز نشانه چیستبچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

ادرار قرمز نشانه چیست را از این سایت دریافت کنید.

ادرار قرمز رنگ

ادرار قرمز رنگ زمانی رخ می دهد که خون وارد ادرار می شود (هماچوری). این اتفاق بسیار شایع است و معمولا جدی نیست.

ادرار قرمز رنگ

توسط دکتر رضا ولی پور آخرین بروزرسانی بهمن 27, 1400

ادرار قرمز رنگ زمانی رخ می دهد که خون وارد ادرار می شود (هماچوری). این اتفاق بسیار شایع است و معمولا جدی نیست. ادرار قرمز رنگ به دو شکل رخ می دهد:

زمانی که خون در ادرار فقط در زیر میکروسکوپ قابل مشاهده است (هماچوری میکروسکوپی). این اتفاق اغلب خود به خود و بدون ایجاد مشکل بر طرف می شود. در واقع ممکن است افراد هیچوقت متوجه آن نشوند، مگر اینکه آزمایش ادرار انجام دهند.

زمانی که خون در ادرار بدون میکروسکوپ هم دیده می شود (هماچوری آشکار). در این حالت مقدار خون در ادرار به اندازه ای است که رنگ آن را به قرمز یا قهوه ای تغییر می دهد.

فهرست موضوعات

ادرار قرمز رنگ چگونه ایجاد می شود؟

همانطور که پیش تر نیز گفته شد، ادرار قرمز رنگ زمانی ایجاد می شود که خون به درون ادرار نشت می کند. این اتفاق می تواند در هر جایی از دستگاه ادراری رخ دهد. از جمله:

در کلیه ها که آب و مواد زائد از خون دفع شده و ادرار تولید می شود.

در میزنای ها، لوله هایی که ادرار را از کلیه ها به مثانه منتقل می کنند.

در مثانه که ادرار در آن جمع می شود.

در میزراه، مجرایی که ادرار از طریق آن از بدن خارج می شود.

چه چیزی باعث ادرار قرمز رنگ می شود؟

ادرار قرمز رنگ به دلایل زیادی ممکن است ایجاد شود. علل شایع آن عبارتند از:

عفونت مثانه یا کلیه سنگ کلیه

سطوح بالای کلسیم و سایر مواد معدنی در ادرار

وجود یک مشکل در دستگاه ادراری

آسیب به کلیه ها یا مجاری ادراری

مصرف بعضی داروها، مانند برخی از داروهای مسکن بدون نسخه

ورزش سنگین (بسیاری از ورزشکاران، به خصوص دوندگان مسافت، هر از گاهی دچار این مشکل می شوند)

در موارد نادر، ادرار قرمز رنگ می تواند ناشی از سرطان کلیه، سرطان مثانه، یک بیماری خونی و یا لخته شدن خون باشد. در این صورت ادرار قرمز رنگ معمولا فقط یکی از علائم بیماری است و علائم دیگری نیز بروز می یابند. گاهی اوقات، ادرار قرمز رنگ ممکن است به دلایل دیگری ایجاد شود. مواردی مانند رنگ های خوراکی، مصرف برخی از مواد غذایی (مثل چغندر یا شاه توت)، عادت ماهیانه دختران (قاعدگی) و مصرف برخی از داروها نیز می توانند منجر به ادرار قرمز رنگ شوند.

علائم و نشانه های وجود خون در ادرار چیست؟

هماچوری میکروسکوپی، هیچ گونه علائم قابل مشاهده ای ندارد و پزشک فقط با انجام آزمایش ادرار آن را تشخیص می دهد. در هماچوری آشکار، رنگ ادرار تغییر می کند و این اتفاق حتی با وجود مقدار کمی خون در ادرار، می تواند رخ دهد. در این وضعیت، قرمز یا قهوه ای شدن رنگ ادرار معمولا تنها علامت است. در برخی موارد، ادرار قرمز رنگ ممکن است خود یکی از علائم سایر بیماری ها باشد. به طور مثال، اگر عفونت مثانه منجر به ادرار قرمز رنگ شود، علائم دیگر می تواند شامل تب، درد هنگام دفع ادرار و درد در ناحیه زیر شکم باشد.

وجود خون در ادرار (ادرار قرمز رنگ) چگونه تشخیص داده می شود؟

برای این کار پزشک ابتدا بیمار را معاینه می کند و در مورد علائم دیگر، فعالیت های اخیر و سابقه پزشکی خانوادگی بیمار سوالاتی می پرسد. همچنین، از بیمار یک نمونه ادرار برای آزمایش گرفته می شود. گاهی اوقات، پزشک انجام آزمایشات دیگری را نیز درخواست می دهد. از جمله:

آزمایش خون آزمایش کشت ادرار سونوگرافی کلیه MRI سی تی اسکن

افراد مبتلا به ادرار قرمز رنگی که بر طرف نمی شود و همچنین افرادی که در ادرار آن ها پروتئین وجود دارد و یا به فشار خون بالا مبتلا هستند، باید به نفرولوژیست (پزشک متخصص کلیه) مراجعه کنند.

برای عفونت ادراری چی بخوریم؟

ادرار قرمز رنگ چگونه درمان می شود؟

ادرار قرمز رنگ در بیشتر موارد نیازی به درمان ندارد و اگر فقط یک بار اتفاق بیفتد، جای نگرانی نیست. همچنین، اگر بیماری دیگری منجر به ادرار قرمز رنگ شود، پزشکان آن عارضه را درمان خواهند کرد. به عنوان مثال، ادرار قرمز رنگ ناشی از عفونت دستگاه ادراری (UTI)، با مصرف داروهای آنتی بیوتیک درمان می شود. هنگامی که فرد برای برطرف شدن ادرار قرمز رنگ تحت درمان قرار گرفت، پزشک احتمالا بعد از درمان نیز انجام آزمایشات دیگری را درخواست می دهد تا مطمئن شود که خون در ادرار وجود ندارد.

دکتر رضا ولی پور متخصص اورولوژیاشتراک

Facebook Twitter ReddIt

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : dr-valipour.com

ادرار خونی ؛ علل، علائم و راه‌های درمان

برای کسب اطلاعاتی در مورد علل و علائم ادرار خونی یا هماچوری و راه‌های تشخیص و درمان آن در این مطلب از درمانکده می‌توانید همراه ما باشید.

ادرار خونی ؛ علل، علائم و راه‌های درمان

نویسنده: تیم تحریریه درمانکده

دسته: بیماری های کلیه و مجاری ادرار

انتشار: ۰۷/۱۹/۱۳۹۹ تعداد نظرات: 2 نظر 2,061 بازدید زمان مطالعه 7 دقیقه

وجود خون در ادرار می تواند زنگ خطری برای سلامتی باشد. اگر چه ادرار خونی یا هماچوری در بسیاری از موارد بی خطر است، اما گاهی مواقع می‌تواند علامت یک بیماری بسیار جدی نیز باشد.

ادرار خونی را هماچوری ماکروسکوپی، گروس یا Gross نیز می نامند. ادرار خونی که فقط در زیر میکروسکوپ قابل رویت باشد را هماچوری میکروسکوپی می گویند. این عارضه زمانی تشخیص داده می‌شود که پزشک ادرار فرد را مورد آزمایش قرار می دهد. در هر صورت، تعیین علت خونریزی بسیار مهم است. درمان این حالت به عامل بوجود آورنده آن بستگی دارد.

بهتر است بخوانید: لیست علائم و نشانه های کرونا

علائم ادرار خونی

هماچوری گروس منجر به صورتی، قرمز و یا کولا مانند شدن رنگ ادرار می شود. این اتفاق به دلیل حضور گلبول های قرمز در ادرار رخ می دهد. مقدار اندکی از خون می تواند باعث قرمز شدن ادرار شود. در این حالت معمولا فرد دچار درد نمی شود مگر اینکه لخته های خونی دفع کند. ادرار خونی معمولا بدون علائم و نشانه خاصی اتفاق می افتد.

چه زمانی مراجعه به پزشک اورولوژیست ضروری است؟

بهتر است به محض این که متوجه وجود خون در ادرار شدید با پزشک خود ملاقات کنید. برخی داروها نظیر Ex-lax (مسهل کننده) و برخی مواد غذایی خاص نظیر چغندر قرمز، ریواس و توت قرمز نیز می توانند باعث قرمز شدن رنگ ادرار شوند.

تغییر رنگ ادرار در اثر مصرف برخی داروها، مواد غذایی خاص و یا ورزش، به احتمال زیاد در عرض چند روز از بین خواهد رفت. ادرار خونی ظاهر متفاوتی دارد اما ممکن است نتوانید آن را به خوبی توصیف کنید. در این حالت بهترین کار این است که بلافاصله پس از تغییر رنگ ادرار با پزشک خود ملاقات کنید.

دلیل ادرار خونی

علل ادرار خونی یا هماچوری

در هماچوری کلیه‌ها یا دیگر بخش های مجاری ادراری به گلبول های قرمز اجازه می دهند که به ادرار نشت پیدا کنند. عوامل مختلفی می توانند باعث این نشت شوند. از جمله این عوامل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

عفونت مجاری ادراری

این مورد زمانی اتفاق می افتد که باکتری از طریق پیشابراه وارد بدن شده و درون مثانه تکثیر می شوذ. علائم آن عبارتند از:

احساس تکرر ادرار، درد و سوزش هنگام ادرار و تند شدن بوی ادرار.

در برخی افراد و به ویژه افراد مسن، ممکن است هماچوری میکروسکوپی تنها علامت بیماری باشد.

عفونت کلیوی (پیلونفریت)

این موضوع زمانی اتفاق می افتد که باکتری از طریق جریان خون وارد کلیه‌ها می شود. علائم و نشانه های این بیماری اغلب مشابه عفونت مثانه است. اگر چه عفونت کلیوی بیشتر باعث تب و درد پهلو می شود.

سنگ کلیه یا مثانه

گاهی مواقع، مواد معدنی موجود در ادرار غلیظ شده و باعث تشکیل کریستال در دیواره مثانه و کلیه‌ها می شود. در طول زمان این کریستال‌ها تبدیل به سنگ های کوچک و سخت می شوند.

این سنگ ها اغلب بدون درد هستند. به همین دلیل در اغلب مواقع فرد متوجه حضور آنها نمی شود، مگر زمانی که باعث انسداد شوند و یا از طریق ادرار دفع شوند.

در این صورت، معمولا علائم اختصاصی در فرد بروز می‌کند. سنگ‌های کلیوی و سنگ‌های مثانه می توانند باعث هماچوری میکروسکوپی شوند.

مطب پزشک کلیه و مجاری ادراری (اورولوژی) مورد نظرتان را آنلاین رزرو کنید

به صفحه پزشکان جراح کلیه و مجاری ادراری (اورولوژی) درمانکده بروید و زمان مراجعه به مطب پزشک دلخواهتان را آنلاین انتخاب کنید.

دریافت نوبت از پزشک

بزرگی پروستات

غده پروستات دقیقا زیر مثانه قرار گرفته است و بخش فوقانی میزراه را احاطه کرده است. بنابراین معمولا با رسیدن به میانسالی بزرگ می‌شود.

پروستات بزرگ شده با وارد کردن فشار بر میزراه باعث انسداد نسبی جریان ادرار می شود. علائم و نشانه های بزرگی پروستات شامل مشکل در دفع ادرار، تکرر ادرار، فوریت در دفع ادرار و هماچوری گروس یا میکروسکوپی هستند. البته عفونت پروستات (پروستاتیت) نیز می تواند با علائم مشابهی همراه باشد.

همچنین بخوانید: آشنایی کامل با سرطان پروستات

تفاوت ادرار سالم و خونی

بیماری کلیوی

هماچوری میکروسکوپی یکی از علائم شایع گلومرولونفریت می‌باشد که در آن سیستم پالایش کننده کلیه‌ها دچار التهاب می‌شود. گلومرولونفریت می‌تواند جزیی از یک بیماری سیستمیک نظیر دیابت باشد و یا به صورت مجزا رخ دهد. عفونت های ویروسی یا استرپتوکوکی، بیماری های درگیر کننده عروق خونی و مشکلات ایمنی نظیر نفروپاتی IgA، که مویرگ های کوچک پالاینده خون در کلیه ها را درگیر می کنند، می توانند باعث ایجاد گلومرولونفریت شوند.

سرطان

هماچوری گروس می تواند یکی از علائم سرطان پیشرفته کلیه، مثانه و یا پروستات باشد. متاسفانه ممکن است فرد در مراحل اولیه بیماری، یعنی زمانی که قابل درمان است،  بدون علامت باشد.

اختلالات ارثی

آنمی داسی شکل یک اختلال ارثی است که در آن هموگلوبین موجود در گلبول های قرمز دچار مشکل می‌شود و همین امر باعث پیدایش خون در ادرار هم به صورت هماچوری گروس و هم به صورت هماچوری میکروسکوپی می شود.

سندرم آلپورت که بر غشاهای پالاینده گلومرول‌ها تاثیر می گذارد نیز مشابه آنمی داسی شکل عمل می کند و باعث پیدایش هر دو نوع هماچوری می شود.

آسیب کلیوی

وارد شدن ضربه یا دیگر انواع آسیب ها به کلیه، مثلا در جریان تصادف یا ورزش های پر برخورد، می تواند یک از علل هماچوری قابل مشاهده باشد.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : www.darmankade.com

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب