جاهای دیدنی سلمان شهر

جاهای دیدنی سلمان شهربچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

جاهای دیدنی سلمان شهر را از این سایت دریافت کنید.

آشنایی با جاهای دیدنی متل قو (سلمان شهر) ۱۴۰۱

قطعا نام متل قو به گوش‌تان خورده است و اگر تا به حال به آن سفر نکرده‌اید توصیه می‌کنیم بازدید از آن را از دست ندهید. متل قو (سلمانشهر)، در شهرستان عباس آباد استان مازندران و در حاشیه دریای خزر واقع شده و از مجبوب‌ترین مقاصد سفر در شمال کشور است.

آشنایی با جاهای دیدنی متل قو (سلمان شهر) ۱۴۰۱

جاهای دیدنی > ایران > چالوس >

آشنایی با جاهای دیدنی متل قو (سلمان شهر) ۱۴۰۱

[ پنهان کردن ] ■ متل قو کجاست؟

■ وجه تسمیه نام متل قو

■ موقعیت جغرافیایی متل قو

■ ساحل متل قو

■ تفریحات ساحلی متل قو

■ جنگل متل قو ■ مراکز خرید متل قو

■ الماس قو (برج‌های عظیم زاده)

■ غار آبی دانیال

■ جاهای دیدنی متل قو

■ بهترین زمان سفر به متل قو

■ چگونه به متل قو برویم؟

■ مسیرهای دسترسی به متل قو:

■ اقامت در متل قو

پاتوق روزهای خوش و تعطیلات ایرانیان، به خصوص کسانی که در شهرهای شمالی کشور زندگی می‌کنند، شمال است. پایتخت نشینان در هر فرصتی که به دست بیاورند، برای چند روزی استراحت و تفریح راهی شمال ایران می‌شوند. جدا از جاذبه‌های طبیعی و زیبای شهرهای شمال و آب و هوای فوق العاده‌شان، رانندگی در جاده چالوس نیز بسیار لذت بخش است. یعنی از همان لحظه آغاز سفر به شمال تا پایان آن نشاط و هیجان با مسافران همراهی می‌کند. مسافرانی که از سمت جاده چالوس به سمت شمال حرکت می‌کنند، معمولا متل قو (سلمانشهر) را به عنوان مقصد انتخاب می‌کنند. گرچه، به دلیل مسافت کم شهرهای شمال با یکدیگر، حداقل یک شب را در متل قو (Motel Qoo) گذرانده و بعد راهی شهرهای دیگر می‌شوند. متل قو (سلمانشهر)، یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگران است و ترکیب زیبایی از چشم اندازهای دریا و جنگل دارد. به دلیل استقبال زیاد گردشگران از متل قو، امکانات رفاهی و تفریحی متعدد و متنوع در این شهر فراهم شده‌اند تا گردشگران نهایت لذت را از سفرشان ببرند. از عمده دلایل گردشگران برای سفر به متل قو، سواحل زیبا و جنگل‌های تماشایی است.

اگر در شهرهای جنوب و غربی ایران زندگی می‌کنید و سفر به متل قو با خودرو برایتان مقدور نیست، می‌توانید بلیط هواپیما به یکی از شهرهای نزدیک متل قو خریداری کنید.

متل قو کجاست؟

متل قو (سلمانشهر)، در شهرستان عباس آباد استان مازندران و در حاشیه دریای خزر واقع شده است. در شهر ساحلی متل قو جنگل، دریا، غار و آب و هوای پاکیزه وجود دارد و تمامی آن چه از یک سفر شمال انتظار دارید، در متل قو موجود است. جمعیت سلمانشهر ۱۴ هزار نفر است و در ایام تعطیل حدود ۲۰۰ هزار نفر را در آغوش خود جای می‌دهد. با وجود این که نام این شهر به سلمانشهر تغییر یافته، اما هنوز هم مردم محلی و گردشگران آن را با نام متل قو خوانده و می‌شناسند. پیش‌تر نیز نام این شهر "ساقی کلایه" بود. شهر ساحلی و تفریحی متل قو از غرب به شهر عباس آباد، از شرق به شهر کلارآباد، از شمال به دریای خزر و از جنوب به رشته کوه البرز متصل است و مساحتی بیش از ۷۵۰ هکتار دارد.

وجه تسمیه نام متل قو

سلمانشهر، نام جدیدی است که از پس انقلاب اسلامی برای متل قو انتخاب شده است. همان طور که پیش تر اشاره کردیم، در گذشته نام متل قو ، ساقی کلایه بود. به دلیلی قرار داشت متلی به نام قو در این شهر، آن را متل قو نامیدند. سلمانشهر، شهر جدیدی است که در سال ۱۳۴۰ شهرک سازی در آن آغاز گردید و در سال ۱۳۴۱ صاحب شهرداری شد. نام اولین شهرک سلمانشهر "دریا گوشه" بود.

برای نام‌گذاری منطقه روایاتی از طرف مردم محلی حکایت می‌شوند که گویا در گذشته فردی به نام جمشید جوانشیر مالک اکثر اراضی منطقه بود. از آن جایی که جوانشیر جوانی به سفر علاقه مند بود، در نخستین سفرش به شمال عاشق دریا و جنگل‌ها می‌شود و تصمیم می‌گیرد در این منطقه مکانی بسازد. وی با ارثی که در بیست سالگی از پدرش به او رسیده بود در این منطقه سرمایه گذاری کرد و در سال ۱۳۸۰ کتابی درباره خاطراتش نوشت و به چاپ رساند و درباره منطقه چنین نوشت:

"روزی در کنار دریا چشمم به چند قو افتاد. از همان روز فکر ساخت یک متل در کنار دریا ذهنم را به خود مشغول کرد و برای عید ۱۳۳۸ فقط ۶ ماه فرصت داشتم؛ پس شروع به ساخت‌وساز کردم و تا عید ساخت متل به اتمام رسید و اسمش را متل قو نامیدم. روز اول عید ساعت ۱۱ صبح تمام اتاق های متل پر شد و از همان زمان بود که کم‌کم به فکر پیشرفت در این کار شدم."

کم کم متل جوانشیر با نام "متل قو" بر سر زبان‌ها جاری شد و جوانانی که قصد کسب و کار از طریق گردشگردان داشتند، به این منطقه آمدند و این روستای کوچک شروع به رشد و توسعه کرد. دلیل نامگذاری "ساقی کلایه" نیز دختر جوانشیر (ساقی) بود و در زبان گیلکی کلایه به معنای "محله" است. در سال ۱۳۴۱ هجری شمسی، زمانی که شهرداری ساقی کلایه و کلارآبد به طور مشترک افتتاح گردید، همسر جوانشیر خانم فیروزگر به عنوان اولین زن شهردار تاریخ ایران شروع به فعالیت کرد و این شهر را روز به روز توسعه داد و به یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری شمال ایران تبدیل کرد. راه‌ها ساماندهی شده و رستوران‌های متعددی در منطقه افتتاح شدند. جوانشیر برای زیباسازی شهر هزینه می‌کرد و مجسمه‌های بتنی و دروازه فلزی که هنوز هم وجود دارند، از آثار جوانشیر و همسرش هستند.

جمشید جوانشیر پس از انقلاب اسلامی از ایران رفت و اموالش توسط دولت مصادره شد. جوانشیر با شنیدن این خبر، برای رفع مصادره اموالش به ایران برگشت. متأسفانه، جوانشیر موفق نشد سرنوشت اموال مصادره شده‌اش را تغییر دهد و سرانجام در سال ۱۳۷۸ درگذشت. پس از انقلاب اسلامی نام شهر به سلمانشهر تغییر کرد، اما مردم محلی و گردشگران همچنان آن را با نام "متل قو" می ‌شناسند.

موقعیت جغرافیایی متل قو

متل قو، در مجاورت دریای خزر واقع شده و سواحل ماسه‌ای، ارتفاعات جنگلی و ییلاقی جنوب شهر و دامنه کوه البرز و غار زیبای دانیال بر جذابیت منطقه چندین برابر افزوده‌اند. قرار گرفتن متل قو در نزدیکی آب‌های خزر و برخورداری از سواحلی با ماسه‌های نرم و پوشش گیاهی زیبا از دیگر امتیازات این شهر محسوب می‌شوند. شهر ساحلی و توریستی متل قو از یک طرف مشرف به دریا است و از طرفی دیگر رو به جنگل قرار دارد.

به دلیل افزایش اعداد گردشگران و سرمایه گذاران در متل قو، قیمت ویلاها در منطقه افزایش یافته است. اگر قصد دارید برای چند روزی تفریح به متل قو سفر کنید، می‌توانید رزرو هتل انجام دهید. اگر قصد اجاره ویلا در متل قو را دارید نیز می‌توانید از امکانات زیبا و لوکسش بهره‌مند شوید.

ساحل متل قو

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : safarmarket.com

معرفی جاهای دیدنی متل قو با عکس و آدرس

جاهای دیدنی متل قو یکی از بهترین و معروف ترین جاذبه هایی هستند که در شمال کشور وجود دارند. همچنین دیدنی های متل قو بسیار فراتر از دریا و جنگل های آن می باشند.

جاهای دیدنی متل قو

1401-04-11 ارسال توسط Admin در تاریخ 1398-05-08

3

محتوا نمایش

متل قو به عنوان یکی از معروف ترین شهرهای شمالی کشور به شمار می رود که در تمام طول سال و به خصوص ایام تعطیل، خیل زیادی از جمعیت گردشگران داخلی و گردشگران خارجی را به سمت خود جذب می کند. بسیاری از گردشگران هنگامی که کوله بار سفر را می بندند، به سراغ این شهر زیبا می روند تا بتوانند گردش و تفریحی دلنشین در میان جاهای دیدنی متل قو داشته باشند. یکی از جذاب ترین و زیباترین مسیرهایی که می تواند شما را به متل قو برساند تا بتوانید گشت و گذاری در میان دیدنی های متل قو داشته باشید، جاده چالوس می باشد. این مسیر می تواند بر جذابیت سفر شما به این شهر و گردش در میان جاهای دیدنی متل قو بیافزاید. جالب است بدانید در زمان های قدیم این شهر با نام سلمانشهر شناخته می شد و امروزه اغلب ما آن را با نام متل قو می شناسیم. در اغلب مواقع سال و همچنین ایام تعطیلات نوروز تمام مسیرهای منتهی به متل قو ترافیک سنگینی را شاهد می باشند. پس اگر قصد سفر به این شهر و گردش در میان جاذبه های گردشگری متل قو را در ایام تعطیل دارید، خودتان را برای ترافیکی سنگین آماده کنید. در ادامه با لوکس ویلا همراه باشید تا با جاهای دیدنی سلمانشهر آشنا شویم.

تاریخچه متل قو

متل قو که از شهرهای پرجاذبه و مشهور در استان مازندران می باشد، در گذشته با نام سلمانشهر شناخته می شد. بر اساس سرشماری که در سال 1395 از سلمانشهر به دست آمده دریافتیم که جمعتی معادل با 9 هزار و 656 نفر در آن زندگی می کنند. گویش مردم این شهر گویش کلارستاقی زبان مازندرانی می باشد. در رابطه با نام این شهر می توان گفت که تا زمان پیش از انقلاب یعنی درست تا سال 1357 سلمانشهر را با نام ساقی کلایه می شناختند. اما از آنجایی که یک متل به نام متل قو که در سلمانشهر وجود داشت،با نام متل قو نیز شناخته می شد. اما از سال 1367 به بعد آن را سلمانشهر نامگذاری کردند. از سال 1340 شهرک سازی در این شهر آغاز شد و در سال 1341 بود که سلمانشهر جزء شهرهایی شناخته شد که دارای شهرداری بودند.

نخستین شهرکی که در متل قو ساخته شد، آن را دریا گوشه نام نهادند. شخصی به نام جمشید جوانشیر نقش به سزایی در توسعه سلمانشهر داشت و همسر وی که پریمرز فیروزگر نام داشت، پس از آن که این شهر دارای شهرداری شد، به عنوان نخستین شهردار بانوی ایرانی شناخته شد و این جایگاه به وی تعلق یافت. درواقع جمشید کلایه شخصی بود که در پی سفر به این منطقه، شیفته آن شد و به واسطه ارثی که از پدرش به وی رسیده بود، سرمایه گذاری در این شهر را آغاز نمود. ساقی کلایه نیز که در زمان پیش از انقلاب بر روی این شهر نهاده بودند، در اصل ساقی نام دختر جمشید جوانشیر بود و پسوند کلایه که در ادامه آن آمده بود در زبان گیلکی محله معنا می دهد. اما پس از آن که جمشید جوانشیر پس از انقلاب اسلامی ایران را ترک کرد، اموال وی توسط دولت مصادره گردید. همچنین آقای جوانشیر پس از آن که از مصادره اوالش مطلع شد دوباره به ایران بازگشت تا اموال خود را پس گیرد اما موفق به پس گرفتن آن ها نشد و در سال 1378 از دنیا رفت.

جنگل متل قو

شهرهای شمالی را اغلب با جنگل های سرسبز و انبوه و دریای بی کران آبی آن می شناسیم و در بدو ورودمان به این شهرها به دنبال جنگل و یا دریا هستیم که بتوانیم از گردش در آن ها لذت ببریم. یکی از مهمترین دیدنی های متل قو همانند دیگر شهرهای شمالی، جنگل های انبوه آن هستند که می توانید از گشت و گذار و استراحت در آن ها بهره مند شویم. قدم زدن و استراحت در زیر سایه سار درختان بسیار آرام بخش خواهد بود. ریشه های در هم تنیده که نشان از قدمت چند صد ساله و چند هزارساله می دهند. یکی دیگر از جاهای دیدنی متل قو، جنگل های سرسبز و جاده های جنگلی این منطقه می باشد. طبیعت بسیار چشم نواز منطقه نیز یکی دیگر از دلایل سفر و وقت گذرانی در سلمانشهر می باشد. قدم زدن در میان درختان و گوش دادن به صدای گوشنواز پرندگان بسیار لذت بخش می باشد. یکی از زیباترین و معروف ترین جنگل هایی که در میان جاذبه های گردشگری متل قو جای گرفته، جنگل تیلاکنار نام دارد و به واسطه طبیعت فوق العاده زیبایی که در خود دارد، بسیار شهرت پیدا کرده است.

ساحل متل قو

یکی از اصلی ترین جاهای دیدنی متل قو که طرفداران بسیاری هم دارد، ساحل متل قو می باشد. در ساحل زیبای متل قو می توانید تفریحات بسیار جذاب و مهیجی را تجربه کنید. حتی قدم زدن در ساحل متل قو می تواند بسیار لذت بخش و آرامش بخش باشد. همچنین در ایام تعطیل اگر به سراغ ساحل این شهر بروید، جمعیت زیادی از گردشگران را خواهید دید که برای گردش و تفریح به ساحل آمده اند. ساحل متل قو یکی از زیباترین و پرجاذبه ترین سواحل شمالی کشور به شمار می رود. همچنین از امکانات رفاهی ساحل متل قو می توان به وجود تعداد زیادی کافه، رستوران و پلاژهای متنوع اشاره نمود که برای رفاه حال مسافران و گردشگران قرار داده شده اند.

اسکوتر زیر دریایی

اسکوتر زیر دریایی به عنوان یکی از جذاب ترین و مهیج ترین تفریحات آبی در ساحل متل قو شناخته می شود و در این سال های اخیر در میان مردم شهرت پیدا کرده است. در واقع اسکوتر زیردریایی به موتور برقی شباهت داشته و یک کپسول اکسیژن به آن متصل شده. اگر علاقه مند به تجربه این تفریح آبی هیجان انگیز هستید و مهارت کافی برای شنا کردن را ندارید، از آن صرف نظر نکنید. چرا که برای استفاده از این تفریح نیازی به داشتن مهارت شنا نخواهید داشت. اسکوتر زیر دریایی همانطور که از نامش پیداست، برای دقایقی می بایست در زیر آب سپری کنید. در زیر دریا می توانید مرجان ها و ماهی های زیبایی که در زیر دریا زندگی می کنند را تماشا کنید و از دیدن آن ها لذت ببرید. اگر به تماشای ماهی ها و موجوداتی که در دریا زندگی می کنند علاقه مند هستید، پیشنهاد می شود حتما به سراغ این تفریح آبی بروید.همچنین در صورتی که به قصد استفاده از اسکوتر زیر دریایی راهی ساحل و دریای متل قو خواهید شد، می بایست لوازم شخصی همچون مایو، دمپایی و حوله به همراه خود ببرید. از شرایط و محدودیت هایی که برای استفاده از این تفریح وجود دارد این است که افراد بالای 12 سال اجازه استفاده از آن را دارند. تفریح های آبی را حتما در میان جاهای دیدنی متل قو در برنامه های خود قرار دهید و لذت گردش در این شهر زیبا را برای خود دو چندان کنید.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : luxvila.ir

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب