دعاهایی که با الحمدلله شروع می شودبچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

دعاهایی که با الحمدلله شروع می شود را از این سایت دریافت کنید.

دعاهایی که با الحمدلله شروع می شود

دعاهایی که با الحمدلله شروع می شود دعاهایی که با الحمدلله شروع می شودحجت الاسلام و المسلمین حسین مستوفی(مسئول گروه معارف مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی) در مجموعه یادداشت هایی به شرح دعای چهل و چهار صحیفه سجادیه پرداخته است؛ که در طول ماه مبارک رمضان به تدریج منتشر خواهد شد

سرگرمیتاریخ انتشار ۱۴۰۱-۰۵-۰۲

دعاهایی که با الحمدلله شروع می شود

دعاهایی که با الحمدلله شروع می شود

دعاهایی که با الحمدلله شروع می شود دعاهایی که با الحمدلله شروع می شود

دعاهایی که با الحمدلله شروع می شود

حجت الاسلام و المسلمین حسین مستوفی(مسئول گروه معارف مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی) در مجموعه یادداشت هایی به شرح دعای چهل و چهار صحیفه سجادیه پرداخته است؛ که در طول ماه مبارک رمضان به تدریج منتشر خواهد شد.

function DelayloadingImages() { var imgDiv = document.getElementById("divImages"); imgDiv.innerHTML = "

"; } setTimeout("DelayloadingImages()", 2000);

حجت الاسلام و المسلمین حسین مستوفی(مسئول گروه معارف مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی) در مجموعه یادداشت هایی به شرح دعای چهل و چهار صحیفه سجادیه پرداخته است؛ که در طول ماه مبارک رمضان به تدریج منتشر خواهد شد.

پایگاه خبری جماران:  در ادامه بخش سوم مجموعه یادداشت های شرح دعای چهل و چهار صحیفه سجادیه را می خوانید:

پیرو مباحث پییشین در مورد حمد، در اینجا مناسب است به چند روایت در مورد «حمد» اشاره کنیم. چون خود حمد بسیار ارزشمند است. از پیغمبر (ص) آمده است:

« اوّلُ مَن یُدعی الی الجنه الحَمّادون الذین یحمدون الله فی السّراء و الضّراء»۱

«اول گروهی که به بهشت خوانده می شوند، حمدکنندگانند، آنهایی که خدا را در سختی و راحتی حمد می کنند». آنهایی که فقط الحمد الله رب العالمین را همه جا می گویند. چرا فی السّراء و الضرّا؟ مگر نگفتیم حمد برابر فضیلت است، مگر نگفتیم حمد در برابر خوبی است، حمد در برابر فعل خیر است، چطور در سختی هم؟ چون هر چه از حق می رسد نیکوست. هیچ چیزی وجود ندارد که از حق برسد و زشت باشد حتی بیماری و گرفتاری، چرا که آنچه از خدا می رسد نیکوست، بالاتر از اینها حتی عذاب. وقتی کسی که گناه می کند و خدا او را عذاب می کند نیکوست. جون این عذاب و خشم و غضب خداوند به او ظاهری دارد که باطنش رحمت خداست، مثل اینکه برای درمان بیماری پزشک کاری دردآور انجام می دهد ولی این درد باعث سلامت جسم او می شود. این فعل پزشک قابل تشکر است یا خیر؟ این خیر هست یا نه؟ خوب وقتی من به گناه آلوده شدم، و معصیت کردم خداوند تبارک و تعالی غضب می کند، به من و در برابر این معصیت، من را مجازات می کند و باعث پاکی من و بیرون آمدنم از غفلت می شود، این خیر هست یا نه؟ مسلماً این نیکوست. پس هیچ فعلی از خداوند، تبارک و تعالی صادر نمی شود که خیر نباشد. حتی خداوند در مورد عذاب کفار در آخرت.

قرآن مجید می فرماید: «الَّذِی أَحْسَنَ کُلَّ شَیْءٍ خَلَقَهُ ۲؛ خداوند همه چیز را خلق کرده، همه چیز را هم نیکو آفریده است.»

عذاب، بیماری، مریضی، شیء هست یا نه؟ خلق خداست، خدا هم او را نیکو خلق کرده. لذا کسانی که خدا را در سرّاء و ضرّاء حمد می کنند، اگر درک کنند، حتی به تقلید نیز حمد کنند، سزاوار است. ولی اگر درک کنند، همه را به زیبایی می بینند، به همین دلیل امام حسین (ع)، در روز عاشورا، هر چه مصیبت سخت تر می شد رویش گشاده تر می شد، چهره اش برافروخته تر می شد۳ و در آخرین لحظه هم شروع به اظهار رضایت می کند. حضرت زینب کبری (سلام الله عیها) وقتی ابن زیاد در مجلسش می گوید، دیدی خداوند با برادرت چه کرد، حضرت می گوید: «ما رأیت الاّ جمیلا ۴؛ ما به جز زیبایی ندیدیم.» یعنی آنچه به چشم تو زشت است، کشته شدن، قطعه قطعه شدن، در چشم ما همه زیباست، همه نیکوست. بله شمر، خولی، حرمله و… زشتی انجام دادند ولی آنچه که از خدا رسیده نیکوست چون تمام اینها ظاهرش سختی است و باطنش راحتی و کمال است که جز از این راه به آن نمی رسند، حضرت رسول اکرم (ص) فرمودند: خداوند تبارک و تعالی برای فررزندم حسین(ع) مقامی نوشته است که جز با شهادت به آن نمی رسد.۵ آیا این شهادت و قطعه قطعه شدن به این مقامی که می خواهد به آن برسد نیکو نیست. پس بنابراین آن کسی که عالم است حمد می کند خدا را در سرّاء و ضرّاء.

حمّاد صیغه مبالغه است، یعنی آنهایی که زیاد حمد می کنند.

از حالات رسول خدا حمد فراوان بود، امام صادق (ع) می فرماید: «و کان رسول الله(ص) اذا اصبح قال: الحمدلله رب العالمین کثیراً علی کلّ حال ثلاث مائه و ستین مرّه و اذا امسی قال مثلَ ذلک»۶

« پیغمبر وقتی که صبح می کرد، سیصد و شصت بار می فرمود: سپاس و ستایش از آن خداوند پروردگار جهانیان است، بسیار در هر حال، و هر گاه شام می کرد به همین مقدار می فرمودند.»

باز در روایت دیگری هست:

«و کان النبیّ (صلی الله علیه آله) فی کلّ یومٍ اذا اصبح و طلعت الشمش یقول الحمدلله رب العالمین کثیراً طیباّ علی کل حال یقولها  ثلاث مائه و ستین مره شکراً»۷

« پیغمبر (ص) در هر روز وقتی صبح می کرد و خورشید طلوع می کرد سیصد و شصت بار به شکر خداوند می فرمودند: سپاس و ستایش برای خداوند پروردگار جهانیان است، حمد فراوان پاک در هر حال».

ارزش و جایگاه الحمد لله: در روایت دیگری از پیغمبر چنین آمده است:

«لو أن الدنیا لقمه واحده فأکلها عبد المسلم ثم قال الحمدلله لکان قوله ذلک خیراً من الدنیا و الآخره و مافیها»

«اگر همه دنیا یک لقمه شود، و بنده مسلمان آن را بخورد، و در مقابل این بگوید الحمد لله، این سخن وی از دنیا و آخرت و آنچه در آن است، بهتر است.»

چون این حقیقت است. در وجه آن آیت الله جوادی می گوید: حمد راستین کلمه طیبه است وقتی که از زبان یک عبد مسلم می آید، یک سخن پاک است. کلمه طیبه طبق آیه قرآن: «إِلَیْهِ یَصْعَدُ الْکَلِمُ الطَّیِّبُ ۸؛ سخن پاک به سوی خدا صعود می کند»، چیزی که به سوی خدا می رود، عنداللهی می شود و طبق آیه قرآن « مَا عِنْدَکُمْ یَنْفَدُ وَمَا عِنْدَ اللَّهِ بَاقٍ ۹؛ آنچه پیش خداست باقی می ماند و آنچه پیش شماست از بین می رود.»

بنابراین، این حمد که بنده مسلمان کرده، صعود کرده و عنداللهی می شود، و باقی می ماند ولی دنیا نابود شدنی است، پس این برتر است از دنیا و ما فیها. و در روایت «خیراً من الدنیا و الآخره» آمده مطلب از این هم بالاتر است. چون آخرت هم از خداست و وقتی الحمدلله گفته شد، آخرتی که جلوه حق است، چون همه چیز را به حق نسبت داده ایم این از آن هم بالاتر می شود.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : wikiirani.ir

چند سوره با «الحمدلله» شروع می شود؟

پرسشکده: مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران، بانک سوال و جواب فارسی، میان انبوه پرسش و پاسخ های فارسی، جواب سوال های خود را بیابید

می پسندم -13 نمی پسندم

چند سوره با «الحمدلله» شروع می شود؟

قرآنKoranمعماهای قرآنیQuran

00:00 - 11 دی 1388 پرسشکده بازدید: 76559

1 پاسخ

پاسخ ها می پسندم -85 نمی پسندم

پنج سوره با «الحمد الله» شروع مي‌شود. «1. حمد، 2. انعام، 3. كهف، 4. سبأ، 5. فاطر».

00:00 - 11 دی 1388 پرسشکده

من پاسخ بهتری دارم !

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : www.porseshkadeh.com

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب

علت تلخی دهان چیست، درمان های خانگی تلخی دهان
پخش زنده کربلا از ماهواره ۱۴۰۱ | پخش زنده کربلا با کیفیت بالا | زیارت آنلاین کربلا
آیا روی ماه یاحسین نوشته ۱۴۰۱ | عکس ماه امشب | عکس ماه که روش نوشته یا حسین
آلف مانگا | alef manga | الف مانگا پرسپولیس کیست | الف مانگا بازیکن فوتبال
نقش ابراهیم اشتر در مختارنامه | مالک اشتر کیست
دلنوشته شام غریبان ۱۴۰۱ | متن شام غریبان عاشقانه | متن برای شمع شام غریبان
ادارات خوزستان فردا تعطیل است ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ | اهواز فردا تعطیل است
امار فوتی های کرونا امروز ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ | آمار کرونا امروز ایران ۱۴۰۱
متن شام غریبان مرده ۱۴۰۱ | متن شام غریبان پدر | متن شام غریبان مادر فوت شده
بیو شام غریبان ۱۴۰۱ | کپشن شام غریبان | جمله برای شام غریبان
متن شام غریبان برای استوری ۱۴۰۱ | فیلم شمع شام غریبان امام حسین
استوری شام غریبان ۱۴۰۱ | متن کوتاه برای شام غریبان | دعا برای شام غریبان
دلیل مرگ مهران غفوریان ۱۴۰۱ | پیج اصلی مهران غفوریان | مهران غفوریان الان کجاست
ایا فردا سه شنبه 18 مرداد 1401 تعطیل است + بانک ها و ادارات
تعطیلی خوزستان اهواز ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ بانکها و ادارات