شهر مدائن در کدام کشور است

شهر مدائن در کدام کشور استمهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

شهر مدائن در کدام کشور است را از این سایت دریافت کنید.

مدائن

مدائن

مختصات: ۳۳°۰۶′ شمالی ۴۴°۳۵′ شرقی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

مدائن چنانچه تاریخ‌نویسان اسلام یاد کرده‌اند، از هفت شهر به نام‌های مشخص که در تلفظ آن‌ها اختلاف وجود دارد، تشکیل می‌شده‌است. گویا پنج شهر آن در زمان یعقوبی (سده ۳ق) وجود داشته که از این قرار بوده: شهر کهنه یعنی تیسفون و یک میل در جنوب آن اسبانبر و مجاور آن رومیه، هر سه در جانب خاوری دجله و در جانب دیگر بهرسیر که ریشهٔ آن اردشیر است و یک فرسخ زیر آن ساباط که به گفتهٔ یاقوت حموی، ایرانیان آن را بلاس‌آباد می‌نامیدند.[۱]

پیش از روی کار آمدن شاهنشاهان اشکانی، سلوکیان در طرف راست رود دجله شهری ساخته بودند که آن را سلوکیه نام نهاده بودند. در زمان نخستین پادشاهان اشکانی، وقتی باقیمانده‌های یادگارهای اسکندر مقدونی به‌کلی از مرزهای ایران بیرون رانده شد، شهر سلوکیه به صورت نیمه ویرانه‌ای بود. شاهنشاهان اشکانی در طرف چپ رودخانه دست به احداث ساختمان‌های جدیدی زدند و تا اواخر دوران ساسانی ایجاد این ساختمان‌ها در دوطرف رود دجله ادامه یافت. به طوری که وقتی اعراب بر ایران مستولی شدند در این مکان هفت شهر وجود داشت و به همین سبب آن را مداین یعنی مدینه‌ها، شهرها، نام نهادند. چهل کیلومتر پایین‌تر از تیسفون خلفای عباسی شهر بغداد را که به مفهوم بغ داد، (یعنی خداداد، زیرا بغ به زبان فارسی به معنای خداست و در زبان روسی و بعضی زبان‌های دیگر هند و اروپایی نیز همین مفهوم را دارد) است و قبلاً نیز به صورت آبادی کوچکی در آن مکان وجود داشت بنا نمودند و آن را به‌عنوان دارالخلافه تعیین کردند.

شهرهای هفتگانهٔ مدائن[ویرایش]

نقشهٔ مدائن.(تاریخ نقشه مشخص نیست.)

مدائن یا چنانکه در آن روزگار به زبان سریانی گفته می‌شد یعنی شهرها و مجموعهٔ هفت شهر بود نزدیک به هم و در دو جانب دجله که آن‌ها را و می‌خواندند. حصارهای بلند برگرد مجموعهٔ این شهرها کشیده بودند و دروازه‌های استوار در آن‌ها تعبیه کرده بودند. این حصارها و دروازه‌ها در پایان روزگار ساسانیان بارها تجدید و ترمیم شده‌بود. این هفت شهر عبارت بودند از:

تیسفون در مشرق دجله.

اسبانبر در مشرق دجله.

رومیه در مشرق دجله.

سلوکیه در مغرب دجله بود و آن را ویه‌اردشیر یا وه اردشیر نیز می‌خواندند. [۲]

در زنیذان شهری کوچک بود در شمال ویه اردشیر.

ساباط که نیز خوانده‌می‌شد و در مغرب ویه اردشیر قرار داشت.

ماحوزا شهری بود نزدیک ویه‌اردشیر که دره‌ای آن را از این شهر جدا می‌کرد. [۳]

جستارهای وابسته[ویرایش]

سلمان فارسی جنگ قادسیه جنگ تیسفون

پانویس[ویرایش]

↑ لسترنج (۱۳۶۷)، ، ترجمهٔ محمود عرفان، شرکت انتشارات علمی و فرهنگی، ص. ص۳۶

↑ پیرنیا، ص ۳۶۳

↑ تاریخ ایران بعد از اسلام، زرینکوب، ص ۳۲۷

منابع[ویرایش]

پیرنیا، حسن( مشیرالدوله). تاریخ باستانی ایران. تهران: انتشارات دنیای کتاب، ۱۳۶۲

زرینکوب، عبدالحسین. تاریخ ایران بعد از اسلام. چاپ سوم. تهران: انتشارات امیرکبیر ۱۳۶۲

رده‌ها: تاریخ یهودیان بابلتمدن بابلتیسپونزبان فارسی در عراقمناطق مسکونی پیشین در عراقشهرهای باستانی خاورمیانه

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : fa.wikipedia.org

مدائن؛ پایتخت دوران باستان ایران، شاهراه ورود اسلام

مدائن مجموعه شهرهایی بوده است در دو طرف رود دجله و در ۳۵ کیلومتری جنوب شرق بغداد کنونی که توسط پل های شناوری به هم متصل می شدند. - کجارو

خانهگردشگریتاریخی و فرهنگی

مدائن؛ پایتخت دوران باستان ایران، شاهراه ورود اسلام

رضا اردو

یکشنبه، ۲۴ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۰۰

اشتراک گذاری

مدائن که در دوران باستان بیش از هزار سال پایتخت ایران بود، در دوران اسلامی نیز به‌گونه‌ای دیگر به حیات خود ادامه داد.

مقاله‌های مرتبط:

طاق کسری؛ گذرگاه شهر تیسفون

مدائن مجموعه‌ شهرهایی بوده است در دو طرف رود دجله و در ۳۵ کیلومتری جنوب شرق بغداد کنونی که توسط پل‌های شناوری به هم متصل می‌شدند. این مجموعه واسطه‌ی راه‌های تجاری زمینی شرق و غرب بود و به آب‌های آزاد نیز دسترسی داشت؛ کشتی‌ها از هندوستان به خلیج فارس می‌آمدند و به دجله‌ی بصره وارد گردیده به مدائن می‌رسیدند.

اگر در حال برنامه‌ریزی سفر با تور مسافرتی به نقاط مختلف جهان هستید و به‌دنبال مناسب‌ترین آفر تور می‌گردید، در کجارو با مشاهده تمامی آن‌ها می‌توانید پکیج موردنظرتان را با پایین‌ترین قیمت از فروشنده‌های معتبر مسافرتی به‌راحتی و در کمترین زمان تهیه کنید.

دوران باستان

در روایات اساطیری مدائن را کَردبنداد نامیده و بنای آن را به تهمورث یا هوشنگ نسبت داده‌اند. مدائن سپس توسط زاب، اسکندر و شاپور دوم بازسازی شد. روایات اساطیری همچنین نام پنج یا هفت شهر را که تشکیل‌دهنده‌ی مدائن بودند ذکر می‌کنند: اَسفابور، وه اردشیر، هَنبو شابور، دَرزَنیدان، وه جُندیو-خسرو، نَویناباد و کَردَکاد.

اما در روایات تاریخی نام شهرها و بانیانشان تا حدودی متفاوت است: سلوکیه، قدیمی‌ترین شهر مدائن، در جانب غربی دجله به نام سلوکوس یکم نام‌گذاری و در اواخر قرن چهارم قبل از میلاد ساخته شد. این شهر در دوره‌ی ساسانی دیگر تقریباً موجودیت خود را از دست داد. تیسفون در حدود میانۀ حکومت اشکانیان در شرق دجله بنا شد و به‌عنوان پایتخت زمستانی اشکانیان استفاده می‌شد.

تیسفون را اعراب شهر قدیمی (مدینه العتیقه) می‌گفتند؛ جایی که خاندان سلطنتی در آنجا و در کاخی به نام کاخ سفید سکونت داشتند. در جنوب تیسفون، شهر بی‌حصار اَسپانبَر با کاخ و حمام و خزانه و محل برگزاری بازی‌ها و اسطبل و سالن بزرگ برای خطابه وجود داشت.

حدود پنج کیلومتری جنوب اسپانبر شهر وه-انتیوک-خسرو قرار داشت؛ جایی که خسرو انوشیروان دادگر پس از تصرف انطاکیه در سال ۵۴۰ میلادی اسیران رومی را در آنجا مستقر کرد و به همین دلیل اعراب آن را الرومیه می‌خواندند. بعضی از تاریخ‌نویسان ذکر کرده‌اند که به‌شکل انطاکیه ساخته شده بود. در غرب دجله و مقابل تیسفون، شهر وه-اردشیر قرار داشت که یهودیان آن را ماحوزا، مسیحیان کوخه و اعراب بهرَسیر می‌نامیدند. شهر دیگر ساباط یا بلاس‌آباد در ۵ کیلومتری جنوب وه-اردشیر قرار داشت.

در پایان حکومت ساسانیان، مدائن پایتخت اداری و اقامتگاه زمستانی شاهان و همچنین سکونتگاه رهبران جامعۀ یهودیان و مقر کلیسای شرق بود. تخمین زده می‌شود هنگامی که مدائن در سال ۶۳۷ م به دست مسلمانان افتاد حدود ۱۳۰ هزار نفر و بیش از ۳۰ هزار خانواده در آنجا ساکن بوده‌اند. این جمعیت شامل آرامیان، ایرانیان، یونانیان و سوری‌ها می‌شد که پیرو ادیان یهودی، مسیحی و زردشتی بودند.

سرگذشت مدائن در دوران اسلامی

پس از جنگ قادسیه در سال ۶۳۴ میلادی بخش‌هایی از مدائن به دست مسلمانان افتاد. چون مسلمانان عراق را فتح کردند، تیسفون را که در کنار دجله و مهم‌ترین شهرهای عراق و پایتخت زمستانی شاهان ساسانی بود مداین نامیدند.

پیشتازان مسلمان ساباط را گرفتند و با مردم رومیه و بهرَسیر پیمان دوستی بستند. طبق این پیمان مردم رومیه آزاد بودند تا شهر را ترک کنند اما اگر می‌ماندند باید خراج می‌پرداختند و راهنمای مسلمانان می‌شدند. وقتی سعد بن ابی وقاص در سال ۶۳۷ میلادی به مدائن آمد آنجا را متروک دید: خاندان سلطنتی ساسانی، اشراف و سپاهیان آنجا را ترک کرده بودند.

ساکنان کاخ سفید در تیسفون در قبال پرداخت خراج با سعد پیمان دوستی بستند. پس از تسخیر کاخ سفید خانه‌های مدائن را تا زمان لشکرکشی به مسلمانان داد و ایوان کسری با وجود مجسمه‌های گچی به‌عنوان مسجد به کار رفت. مردمی که از مدائن فرار کرده بودند، به شرط آنکه از خاندان ساسانی و دوستانشان نباشند، می‌توانستند با پرداخت خراج به شهر خود برگردند.

شواهدی از حضور جمعیت ایرانی در مدائن تا زمان جنگ صفین (۶۵۷ م) وجود دارد که به حضرت علی (ع) هدایا پیشنهاد کردند اما او نپذیرفت. با شیوع مالاریا در باتلاق‌های مدائن، مسلمانان در کوفه مستقر شدند اما برخی از قبایل به‌عنوان پادگان نظامی در مدائن ماندند. مسجد جامع در شهر قدیم (مدینه العتیقه) قرار داشت.

در اوایل دوران اسلامی، رهبران قبایل کوفی در مدائن ساکن بودند. با این حال، بیشتر جمعیت مدائن پراکنده و در بصره و کوفه و واسط و بغداد ساکن شدند. اگرچه مدائن دیگر پایتخت نبود و جمعیتش کاهش یافته بود، اما همچنان موقعیت استراتژیک مهمی داشت زیرا راه اصلی به سوی شرق را کنترل می‌کرد.

حاکمان اولیه‌ی مدائن در کاخ سفید مستقر می‌شدند. سلمان فارسی (مرگ ۶۵۶-۶۵۷ م) از اولین امیران مدائن بود که در زمان خلیفه عثمان در آنجا به خاک سپرده شد.

مرقد سلمان فارسی

مدینه العتیقه یکی از ضرابخانه‌های امویان بود. به نظر می‌رسد مدائن از اوائل قرن هشتم میلادی به بعد حاکم مستقل نداشته است. مسلمانان مدائن، احتمالاً به‌خاطر ارتباطشان با کوفه، گرایشات شیعی داشتند. در سال ۶۸۷-۶۸۸ میلادی جمعیت شیعه‌ی مدائن توسط خوارج (ازارقه) قتل عام شدند اما این واقعه موجب ریشه‌کن شدن عقاید شیعی در این منطقه نشد و اتفاقاً خاستگاه فرقه‌های شیعی شد. (مثل فرقه‌ی حارثیه قرن هشتم، اسحاقیه در سدۀ دهم).

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : www.kojaro.com

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب

علت تلخی دهان چیست، درمان های خانگی تلخی دهان
پخش زنده کربلا از ماهواره ۱۴۰۱ | پخش زنده کربلا با کیفیت بالا | زیارت آنلاین کربلا
آیا روی ماه یاحسین نوشته ۱۴۰۱ | عکس ماه امشب | عکس ماه که روش نوشته یا حسین
آلف مانگا | alef manga | الف مانگا پرسپولیس کیست | الف مانگا بازیکن فوتبال
نقش ابراهیم اشتر در مختارنامه | مالک اشتر کیست
دلنوشته شام غریبان ۱۴۰۱ | متن شام غریبان عاشقانه | متن برای شمع شام غریبان
ادارات خوزستان فردا تعطیل است ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ | اهواز فردا تعطیل است
امار فوتی های کرونا امروز ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ | آمار کرونا امروز ایران ۱۴۰۱
متن شام غریبان مرده ۱۴۰۱ | متن شام غریبان پدر | متن شام غریبان مادر فوت شده
بیو شام غریبان ۱۴۰۱ | کپشن شام غریبان | جمله برای شام غریبان
متن شام غریبان برای استوری ۱۴۰۱ | فیلم شمع شام غریبان امام حسین
استوری شام غریبان ۱۴۰۱ | متن کوتاه برای شام غریبان | دعا برای شام غریبان
دلیل مرگ مهران غفوریان ۱۴۰۱ | پیج اصلی مهران غفوریان | مهران غفوریان الان کجاست
ایا فردا سه شنبه 18 مرداد 1401 تعطیل است + بانک ها و ادارات
تعطیلی خوزستان اهواز ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ بانکها و ادارات