نشانه های بلغمی بودن

نشانه های بلغمی بودنبچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

نشانه های بلغمی بودن را از این سایت دریافت کنید.

علائم و عوارض مزاج بلغم چیست؟

غلبه اخلاط، مشکلات بسیاری را برای بدن ایجاد می‌کند که این مشکلات می‌توانند خودشان را در اندام‌های مختلف به طرق گوناگون نشان دهند.

علائم و عوارض مزاج بلغم چیست؟

غلبه اخلاط، مشکلات بسیاری را برای بدن ایجاد می‌کند که این مشکلات می‌توانند خودشان را در اندام‌های مختلف به طرق گوناگون نشان دهند.

به گزارش گروه وب گردی خبرگزاری صدا و سیما؛ میزان بلغم در انسان سالم یک درصد است و چون سبک‌تر از سودا و دم است معمولاً فرد حجامت کننده در نخستین خونگیری از فرد بلغمی، شاهد خون شفاف و کم مایه‌ای است. بلغم مانند کشک یا سفیده تخم مرغ بوده و مربوط به سیستم لنفاوی یا سیستم ایمنی است و از جنس آب و سرد و‌ تر است، اشخاص بلغمی به دلیل سردی این مزاج، دارای رنگ پوستی روشن، بور و یا چه بسا پوست سفید و مو‌های بور یا سفید می‌باشند.

در طب سنتی به ترکیب سردی و تری، مزاج بلغمی گفته می‌شود

به طور کلی پوست و مو بهترین و راحت‌ترین راه برای شناخت مزاج اشخاص است و موی تیره و خشن علامت شخصی با مزاج گرم و موی روشن و نازک (لَخت) علامت شخصی با مزاج سرد است.

دم و صفرا گرم هستند، سودا و بلغم سرد هستند. اشخاص بلغمی علاوه بر پوست و موی روشن و شفاف، دچار چاقی شکمی و قدری هم چاقی از ناحیه پهلو می‌باشند که البته با تعدیل بلغم خود و روی آوردن به استفاده موادی که گرم و خشک هستند مانند خرما و زیره و اسپند و… می‌توانند از چاق شدن مفرط جلوگیری به عمل آورند و با استفاده ماده‌های مسهل و تخلیه روده و معده از چاقی خود بکاهند.

اشخاص بلغمی اغلب از نفخ معده و سردی سر دل رنج می‌برند که می‌توانند با کم کردن مصرف سردی‌ها و استفاده متعادل از گرمی‌جات به سلامت معده و بطور کلی سلامت جسم خود کمک کنند، زیرا به عقیده برخی حکمای طی یونانی، منشأ تمام بیماری‌ها در معده پنهان است و با تندرستی معده تمام امراضی از بدن دفع خواهد شد.

غلبه بلغم

زمانی که در فردی خلط بلغم بیشتر شود، زبان به رنگ سپیدی می‌گراید و فرد حس سرما می‌کند و در موقع غلبه بلغم تمامی یا برخی از حالات زیر هم در فرد دیده میشود:

ترشی دهانسپیدی بدنپوست شل و آبدارزود سفید شدن مو‌هاسردی دست و پادیر هضم شدن غذا (توقف زیاد غذا در معده و آروغ زدن ترش)خواب آلودگی و زیاد خوابیدنجاری شدن آب از دهان در خوابرقیق بودن آب بینی (ترشح زیاد بینی)کم حواسیزیادی دفع ادرارسستی و ضعفریزش مو زودتر از زمان معمولدرد معدهقولنج (درد کمر و گردن و شانه ها)گرفتگی ماهیچه‌های پشت و گردنبیماری پارکینسونبیماری پیسینقرس (Gout)تنگی نفستپش قلب (بالاخص در موقع بلند شدن از خواب)سرفه زیاد

برخی از علایم فوق، سریع ظاهر شده و برخی دیگر در طولانی مدت بروز می‌کنند.

پزشکان سنتی برای اصلاح و درمان غلبه بلغم، خوردن گوشت گوسفند و شتر، ادویه‌جات و گرمی‌جات و استفاده نکردن زیاد از سردی‌جات را سفارش می‌کنند.

غذا‌های مضر برای بلغمی مزاج‌ها

لبنیات، سرکه، ترشی و لیته، شور، سیب زمینی، عدس، قارچ، گوشت گاو و گوساله، گوشت سفید (برای رماتیسمی‌ها بد بوده و درد را زیاد می‌کند)، چای، قهوه، نسکافه، میوه ترش و نرسیده، نارنگی، کیوی، خیار پوست کنده، لیمو شیرین، کره گیاهی، نوشابه، برنج، سوسیس و کالباس از جمله غذاهای تشدید کننده عوارض مضر در افراد بلغمی مزاج است.

غذا‌های مفید برای بلغمی مزاج‌ها

گوشت (شتر، گوسفند نر، کبوتر، گنجشک)، ادویه‌جات (مثل هل، دارچین، زنجبیل در حد متعادل, زیره، زعفران، زنیان، سیر، موسیر و خردل)، برخی سبزی‌ها (مثل کرفس، نعناع، ریحان، جعفری، ترخون و مرزه)، کلم، مارچوبه، نخود، گردوی هندی، قدومه شیرازی، کدو حلوایی، لیمو ترش و گندم کامل از جمله مواد غذایی مفید برای افرادی با این مزاج است.

زمستان فصل غلبه بلغم است و استفاده سردی‌ها مانند سالاد کاهو، الویه و ماست زیاد، زیان‌آور بوده و در صورت استفاده، مسلما باید با مصلح خورده شود.

زرشک پلو با مرغ، باقالی پلو با ماهی و ماکارونی نیز بلغم زا هستند و باید با ادویه‌جاتی مانند فلفل سیاه، زنجبیل، آویشن یا زعفران استفاده شوند.

تند غذا خوردن موجب تولید بلغم و سودای زیان‌آور می‌شود. همچنین خوابیدن بعد از غذا باعث افزایش بلغم می‌شود. خوابیدن بعد وعده ناهار نیز سبب افزایش بلغم می‌شود.

غلبه بلغم سبب سپیدی مو و موجب آرتروز و رماتیسم در اندام‌های تحتانی می‌شود، افراط در استفاده سردی‌ها موجب بروز چاقی، کند ذهنی و کاهش اعتماد به نفس و ترس در افراد می‌شود.

غلبه بلغم در اندام

در صورتی که بلغم داخل چشم تبدیل به بلور شود، کم بینایی به وجود میآید. درصورتی که بلغم در بینی زیاد شود، اختلال در بویایی پدید میاید. بلغم لزج اگر بر پوست بیافتد، ممکن است موجب بیماری برص شود.

غلبه بلغم سبب ایجاد عرق سرد می‌شود. پوست نرم، تعریق سرد زیاد، کف دست و پای مرطوب، خواب زیاد، پف اندام و صورت، خستگی زودرس، اذیت شدن در سرما و پنهان بودن رگ‌ها از دیگر علامت‌های غلبه بلغم است.

غلبه بلغم سبب درد عضلات می‌شود و گوش گاهی دچار درد‌های مقطعی می‌شود. گاهی کمردرد، گاهی پادرد، گاهی زانودرد. زیرا حضور بلغم مقطعی است و بلغم خلطی در جریان است.

در صورتی که بلغم در روده غلبه کند، موجب دفع بی‌اختیار می‌شود. حالتی که بیش‌تر در پیری پیش میاید. درصورتی که این سردی در مثانه باشد، بی‌اختیاری ادرار پدید میاید و فرد زیاد به دستشویی می‌رود.

آب بیش‌ترین جا را در بدن اشغال می‌کند و بیش‌تر بدن ما از آب است، در خاک رخنه می‌کند و حرکتی رو به پائین دارد. برای همین یک فرد بلغمی مزاج یا شخصی با غلبه بلغم دائم در خاطره‌های گذشته سیر می‌کند و از آنجایی که آب به جا‌های ریز هم نفوذ می‌کند، این فرد ریزبین هم است.

درصورتی که بلغم در مفصل‌ها بی اندازه جمع شود، ورم و در نتیجه آرتروز به وجود می‌آید. به عنوان مثال آرتروز گردن که با ورم همراه است و معمولا در سن ۳۵ سالگی بروز می‌کند.

درصورتی که در سیستم گوارش غلبه بلغم داشته باشیم، اشتها زیاد شده و شکم بزرگ می‌شود. در چنین مواردی درمان باید بسیار آهسته پیش برود. درصورتی که سردی در معده زیاد شود، نخست خود را به شکل آروغ زدن نشان می‌دهد، بعد دیر هضم کردن غذا، بعد نفخ شکم و نهایتا استفراغ. درصورتی که کودکی معده اش سرد شده باشد با عصاره انگور می‌توان معده اش را گرم کرد.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : www.iribnews.ir

انواع، علت و علائم غلبه بلغم در طب سنتی از نگاه متخصصان

اشخاص بلغمی اغلب از نفخ معده و سردی سر دل رنج می‌برند که می‌توانند با ترک سردی‌ها و استفاده گرمی‌ها به سلامت معده و به طور کلی سلامت جسم خود کمک کنند...

عطارخونه

0 02144422968

علائم غلبه بلغم و بیماری‌هایی مرتبط با آن

علائم غلبه بلغم و بیماری‌هایی مرتبط با آن نشانه‌های افرادی که مزاج بلغم دارند

خلط پشت گلو در حال طبیعی بهترین نشانه بلغم است. بلغم مربوط به سیستم لنفاوی یا سیستم ایمنی بوده و از جنس آب، سردوتر است.

اشخاص بلغمی به دلیل سردی این مزاج دارای رنگ پوستی روشن، بور هستند، همچنین آن‌ها گاهی دارای پوست سفید و موهای بور یا سفید هستند. اشخاص بلغمی علاوه بر پوست و موی روشن و شفاف دچار چاقی شکمی و قدری هم چاقی از ناحیه پهلو می‌شوند.

اشخاص بلغمی اغلب از نفخ معده و سردی سر دل رنج می‌برند که می‌توانند با ترک سردی‌ها و استفاده گرمی‌ها به سلامت معده و به طور کلی سلامت جسم خود کمک کنند.

علائم غلبه بلغم حاد

زمانی که در فردی خلط بلغم بیش‌تر شود، زبان به رنگ سفیدی گرایش پیدا کرده،‌ فرد حس سرما می‌کند و در موقع غلبه بلغم تمامی یا برخی از حالات زیر در فرد دیده می‌شود.

بی مزگی دهان سپیدی بدن پوست شل و آب‌دار زود سفید شدن موها سردی دست و پا

دیر هضم شدن غذا، توقف زیاد غذا در معده و آروغ زدن ترش

خواب آلودگی و زیاد خوابیدن

جاری شدن آب از دهان در خواب

رقیق بودن آب بینی و ترشح زیاد بینی

فراموشی و کند ذهنی کم حواسی زیادی دفع ادرار سستی و ضعف

دفع ادرار با فشار زیاد

ریزش مو زودتر از زمان مقرر

درد معده

قولنج، درد کمر، گردن و شانه‌ها

گرفتگی ماهیچه‌های پشت و گردن

زانو درد و پا درد بیماری پارکینسون بیماری پیسی نقرس تنگی نفس

تپش قلب به خصوص در موقع بلند شدن از خواب

سرفه زیاد همراه با خلط

ضعف مثانه

برخی از علایم فوق سریع ظاهر شده و برخی دیگر در اثر توجه نکردن با خلط بیش‌تر و در طولانی مدت بروز می‌کنند.

انواع غلبه بلغم

غلبه بلغم و آرتروز

آب بیش‌ترین حجم بدن را اشغال کرده و بیش‌تر بدن ما از آب است، در خاک رخنه می‌کند و حرکتی رو به پایین دارد. درصورتی که بلغم در مفصل‌ها بی‌اندازه متعارف شود، ورم و در نتیجه آرتروز به وجود می‌آید. به عنوان مثال آرتروز گردن که با ورم همراه است و معمولا در جدود ۳۵ سالگی بروز می‌کند‌. درصورتی که سردی در ستون فقرات بروز کند، رماتیسم به وجود می‌آید‌. رماتیسم در اثر رطوبت زیاد و سردی به وجود می‌آید و درصورتی که مفصل‌ها خشک شوند ساییدگی به وجود می‌آید‌.

بلغم روده

درصورتی که بلغم در روده غلبه کند موجب دفع بی‌اختیار مي‌شود‌. حالتی که بیش‌تر در پیری پیش می‌آید. در این وضعیت فرد نخست گاز دفع مي‌کند در صورتی که بدتر شود دچار یبوست سرد مي‌شود. بدتر از این اسهال سرد است. اسهالی که آن هم همراه با گاز است. معمولا این بیماران اسهال‌ها عفونی می‌شوند‌. بالاتر از تمامی این‌ها اسهال وبایی است که در پی بدن می‌خواهد فضولات را سریع بیرون بدهد. درصورتی که این سردي در مثانه باشد بی‌اختیاری ادرار پدید می‌آید و فرد زیاد به دستشویی می‌رود یا در گریه‌ها و خنده‌های شدید امکان دارد ادرار کند.

بلغم معده

درصورتی که در سیستم گوارش غلبه بلغم داشته باشیم، اشتها زیاد شده و شکم بزرگ مي‌شود‌. در چنين مواردی درمان بلغم باید بسیار آهسته پیش برود. درصورتی که سردي در معده زیاد شود، نخست خود را به شکل آروغ زدن نشان داده، بعد دیر هضم کردن غذا، بعد نفخ شکم و نهایتا استفراغ پدید می‌آید. زیرا بلغم در معده بیش از حد شده و غذا اصلا هضم نمی‌شود، به این ترتیب این غذا در معده تولید گاز مي‌کند و علامتش هم بوی بد دهان است. درصورتی که کودکی معده‌اش سرد شده باشد با عصاره انگور می‌توان معده‌اش را گرم کرد. اصلا این سردي در معده چه بسا در تکلم کودک هم اختلال ایجاد ‌کند. پس رفع بلغم باید در اسرع وقت انجام شود.

علت بلغم در مدفوع

اگر‌ به‌طور روزانه مقداری مخاط شفاف در مدفوع خود مشاهده کردید و علائم دیگری داشتید، باید به پزشک مراجعه کنید. مخاط ماده‌ای ژله مانند است که توسط غشاهای مخاطی ترشح می‌شود که چندین حفره بدن مانند دستگاه تنفسی، دستگاه گوارش و دستگاه تناسلی را پوشش می‌دهند. مخاط در دستگاه گوارش به لیز و روان ساختن پوشش روده بزرگ کمک می‌کند. همچنین به حرکت و دفع مدفوع در طول اجابت مزاج کمک خواهد کرد. اگرچه مقدار کمی از مخاط در مدفوع نشانه بروز اختلال گوارشی نیست؛ اما در صورت مشاهده افزایش مخاط در مدفوع به ویژه هنگامی که با علائمی مانند درد، خونریزی یا تغییراتی در عادات اجابت مزاج همراه باشد، با پزشک خود در این خصوص مشورت کنید تا هرچه سریع‌تر اقدامات لازم برای رفع بلغم را شروع کنید.

وجود مخاط در بدن طبیعی است و بخش بسیار مهمی از چگونگی کار کرد بدن است. بافت مخاط برای عملکرد درست و محافظت از دهان، بینی، سینوس‌ها، گلو، ریه‌ها و روده لازم است. بسیاری از مواقع مخاط، شفاف و رقیق است. با این حال بیماری، رژیم غذایی یا عوامل زیست محیطی می‌توانند گاهی اوقات قوام مخاط را افزایش دهند. مخاط حتی می‌تواند تغییر رنگ دهد. در ادامه این مطلب می‌خواهیم از وجود مخاط در مدفوع و معنی و مفهوم آن صحبت کنیم.

غشای مخاطی روده بزرگ کمک می‌کند تا مدفوع دفع شود. اجابت مزاج عادی مخاط زیادی تولید نمی‌کند. خلط زرد یا شفاف در چنین حالتی به قدری کم است که با چشم غیرمسلح دیده نمی‌شود. وقتی مخاط به کرات در مدفوع قابل مشاهده است، می‌توان آن را نشانه‌ای از عفونت‌های باکتریایی، شقاق مقعد، انسداد روده یا بیماری کرون دانست. نشانه‌های دیگری که با مشاهده مخاط در مدفوع باید به دنبال آن باشید عبارت‌ است از:

مقادیر افزایش یافته مخاط

خون یا چرک در مدفوع

درد معده، گرفتگی و نفخ

تغییرات ناگهانی در مدفوع، قوام یا رنگ آن

اگر مشکل آشکار است یا همچنان ادامه دارد، گام بعدی تماس با طبیب برای رفع بلغم است. کم شدن آب بدن و یبوست می‌تواند مخاط را از روده بزرگ دفع کند. به این ترتیب، ظاهر مدفوع نشان می‌دهد که مخاط دفع شده افزایش یافته است. افزایش موکوس (مخاط) همچنین می‌تواند نشانه‌ای از بیماری باشد، به خصوص اگر التهاب رخ دهد. در این شرایط غشای مخاطی تجزیه می‌شود. این مکانیزم به بدن اجازه عفونت می‌دهد.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : attarkhone.com

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب