چکیده : هزاران نفر هر روز به کلینیک های دندانپزشکی مراجعه می کنند، چه برای رسیدن به یک لبخند کامل و چه برای حفظ سلامت دهان و دندان. قبل از پاسخ به این سوال باید بدانید که با پیشرفت تکنولوژی روش های زیبایی بسیاری مانند ونیر کامپوزیت، ایمپلنت، لمینت دندان و ارتودنسی برای اصلاح طرح لبخند وجود دارد.

لمینت دندان بهتر است یا ارتودنسی

هزاران نفر، هر روز به کلینیک های دندانپزشکی مراجعه می کنند، چه برای رسیدن به یک لبخند کامل و چه برای حفظ سلامت دهان و دندان. اما اکثر آن ها با این سوال مواجه هستند که دندان های کج یا مشکل دار خود را لمینت کنند یا ارتودنسی. به همین دلیل به سراغ دو دندانپزشک مطرح اصفهان، دکتر ناصری و دکتر عاطفت، رفته تا آن ها نیز نظرات خود را راجع به این موضوع بیان کنند اما قبل از پاسخ به این سوال باید بدانید که با پیشرفت تکنولوژی روش های زیبایی بسیاری مانند ونیر کامپوزیت، ایمپلنت، لمینت دندان و ارتودنسی برای اصلاح طرح لبخند وجود دارد. اما دو روش پرطرفدار، ارتودنسی و لمینت است که بسته به مشکل دندان، یکی از آن ها مورد استفاده قرار می گیرد. به طور کلی باید گفت با وجود کارایی متفاوت آن ها، نتیجه یکسان بوده و لبخندی ایده آل را به افراد هدیه می دهد. پس برای پاسخ به سوال لمینت دندان بهتر است یا ارتودنسی، باید ویژگی های هر یک را تا پایان همراه ما باشید.

لمینت دندانلمینت دندان

 

ارتودنسی چیست؟

یکی از شاخه های پرطرفدار دندانپزشکی، ارتودنسی است که به زیبایی و قرارگیری دندان ها در قوس دندانی می پردازد. به علاوه، اصلاح دندان های شلوغ یا ناهموار از مشکلات فک جلوگیری، مسواک زدن و بهداشت را تسهیل و به افزایش عزت نفس کمک می کند. پس به جرئت می توان گفت که درمان ارتودنسی بدون شک یکی از بهترین گزینه ‌ها برای زیباتر و سالم ‌تر کردن دهان است و حفظ دندان ‌های محکم را تضمین می‌کند که می ‌توانند مادام ‌العمر باقی بمانند. اما قبل از انتخاب نوع ارتودنسی لازم است با متخصص ارتودنسی اصفهان مشورت کنید تا او نیاز به استفاده از دستگاه ثابت یا متحرک را ارزیابی کند.

مزایای ارتودنسی اصفهان

کاهش پوسیدگی

با تراز شدن دندان ها و اصلاح برخی ناهنجاری ها، دندان ها تقویت می شوند و به بهداشت دهان و دندان کمک می کنند. به علاوه، با قرار گرفتن صحیح دندان ها، تجمع مواد غذایی بین دندان ها باقی می ماند و حفره ای ایجاد نمی شود.

لثه سالم

علاوه بر کاهش حفره ها، ارتودنسی با اصلاح ردیف دندان ها به نفع لثه ها نیز می باشد و از مشکلات لثه مانند التهاب لثه جلوگیری می کند.

نفس پاک و خوش بو

با داشتن لثه سالم و حفره های دندانی کم تر، تنفس شما نیز از طریق دهان راحت بوده و از آن جایی که هیچ حفره و خونریزی لثه وجود ندارد، دهان بوی طبیعی دارد.

مزایای ارتودنسی اصفهانمزایای ارتودنسی اصفهان

 

پیشگیری از سردرد

با نامرتبی دندان ها، جویدن اشتباه بوده که می تواند باعث ایجاد سردرد های وحشتناک شود. اصلاح ردیف دندان ها امکان جویدن صحیح را فراهم می کند و باعث سردرد نمی شود.

از مشکلات معده جلوگیری می کند

همان طور که قبلا گفته شد، نامرتبی دندان ها باعث جویدن ناصحیح می شود. به این ترتیب غذا بدون له شدن مناسب به معده می رود. بنابراین، باعث بروز مشکلات معده شود. هنگامی که دندان ها از طریق ارتودنسی کاملاً در یک راستا قرار می گیرند، جویدن صحیح غذا بهتر بوده و به سیستم معده کمک کرده و از عوارض دیگر جلوگیری می کند.

افزایش تنفس

با تغییر در پایه استخوان، فک پایین و فک بالا و در دندان ها، تنفس می تواند به خطر بیفتد. وقتی به درستی نفس نمی‌کشیم، کل سلامتی ما ضعیف می ‌شود. با تنفس بهتر، سلامتی تضمین و باعث بهبود کیفیت خواب و همچنین افزایش بهبود عملکرد در ورزش و نیازهای روزمره می شود.

لمینت دندان بهتر است یا ارتودنسیلمینت دندان بهتر است یا ارتودنسی

 

بهبود گفتار

مانند تنفس، نامرتبی دندان ها و مشکلات پایه استخوانی می تواند در گفتار اختلال ایجاد کند. با ارتودنسی، دندان ها به گونه ای تراز می شوند که حتی تلفظ حروف نیز بهتر از قبل می شود. دیک

عزت نفس را بهبود می بخشد

همان طور که دندان ها با استفاده از دستگاه های ارتودنسی هماهنگ می شوند، لبخند زیباتر شده و ما راحت تر و با اطمینان بیش تری لبخند می زنیم. این عوامل باعث افزایش عزت نفس ما می شوند و در کار، تحصیل و روابط کمک می کند.

زیباترین نگاه

دندان ‌های هم ‌تراز عزت نفس ما را بهبود می‌بخشد، زیرا لبخندی زیباتر به جا می‌گذارد، تقارن صورت را بهبود می‌بخشد و چهره‌‌ای هماهنگ ایجاد می‌کند و به شما این امکان را می دهد تا زیباترین نگاه را در عکس ها و فیلم ها داشته باشید.

لمینت دندان چیست؟لمینت دندان چیست؟

 

لمینت دندان چیست؟

لمینت، روکش های فوق‌العاده نازکی هستند که با اصلاح عیوب مانند اندازه، شکل، رنگ و حتی ناهماهنگی دندان ها، قدرت تغییر لبخند را دارند. لمینت یک درمان سریع، با یک نتیجه طبیعی و ماندگار است که باعث افزایش زیبایی و عزت نفس بیمار می شود. به علاوه، لمینت دندان بسیار سریع تر از درمان با دستگاه های ارتودنسی است. لمینت دندان همانند دندان طبیعی است که با مواد مخصوصی ساخته شده است و عیوبی را که نیاز به درمان دارند، اعم از لکه، شکستگی، ترک یا ظاهر بد دندان را می پوشاند.  لمینت ممکن است نیاز به سایش سطح دندان نداشته باشد و این مورد را فقط دندانپزشک می تواند تشخیص دهد. یعنی اگر می‌خواهید لبخندی زیبا داشته باشید، لمینت گزینه‌ای عالی است، زیرا آن چه شما را آزار می‌دهد و زیبایی لبخندتان را از بین می‌برد، پشت روکش آن پنهان می‌شود.

لمینت و کامپوزیت بر روی دندان های قدامی اعمال می شوند زیرا این دندان ها در هنگام صحبت کردن و لبخند زدن قابل مشاهده هستند. با این حال، لمینت و کامپوزیت نیز تفاوت هایی دارند که با مراجعه به دندانپزشک متخصص لمینت و کامپوزیت دندان اصفهان می توانید متوجه تفاوت های هر یک شوید.

مزایای لمینت دندان

رفع شکستگی دندان بازسازی دندان رفع تیرگی دندان پس از درمان ریشه بسته شدن فاصله بین دندان ها رفع شکل نامنظم دندان اصلاح بافت سطح دندان اصلاح شیب ظریف تغییر در سایه دندان که با سفید کردن قابل بهبود نیست. لکه های سفید ناشی از فلوئوروزیس هیپوپلازی مینای دندان (نقاط یا شیارهای سفید روی دندان) تغییرات رنگ صاف؛ درمان سایش کم دندان افزایش طول یا عرض دندان اصلاح کانتور دندان هامزایای لمینت دندانمزایای لمینت دندان

 

سخن پایانی

در حالی که لمینت و ارتودنسی اصفهان هردو می توانند به نتایج عالی دست یابند، اما در واقع دو درمان کاملاً متفاوت هستند. مطابق با نظر دکتر عاطفت بهترین دندانپزشک لمینت در اصفهان، برای موقعیت شدید دندانی مانند اوربایت، آندر بایت، اپن بایت، کراس بایت، شکاف آشکار و شلوغی بیش از حد بهتر است از ارتودنسی استفاده شود، در حالی که لمینت برای مسائلی که ماهیت زیبایی دارند، مانند درست کردن دندان ‌های ترک خورده، لکه‌دار، تغییر رنگ و غیره مناسب هستند. پس همان طور که مشاهده کردید، انتخاب بهترین روش درمان زیبایی دندان کار آسانی نیست و یکی از رایج ترین سوالات در مورد تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان با ارتودنسی است که تفاوت های بین آن ها را توضیح دادیم و می دانیم که کدام درمان در هر مورد مناسب تر است. اما در پایان نباید این نکته را فراموش کنید که انتخاب بهترین درمان زیبایی دندان کار آسانی نیست و همواره یکی از رایج ترین سوالات بین افرادی است که به دندانپزشکی مراجعه می کنند این است که بهتر است دندان های خود را لمینت کنیم یا ارتودنسی. با بیان تفاوت های هریک از آن ها، تصمیم با شماست که دوست دارید کدام روش را برای سلامت و زیبایی دندان خود انجام دهید.