• سایر
  • تاریخ انتشار ۱۴۰۱-۰۵-۰۳

          مالیات بر کارتخوان

مالیات بر کارتخوانمهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

مالیات بر کارتخوان را از این سایت دریافت کنید.

ثبت مالیات دستگاه کارتخوان

در این مقاله در مورد ثبت مالیات دستگاه کارتخوان در سال ۱۴۰۱ صحبت کردیم و میزان مالیات دستگاه پوز 1401 را بررسی کردیم.

مالیات دستگاه کارتخوان

اگر در مورد ثبت مالیات دستگاه کارتخوان سوالی دارید

اگر در مورد ثبت مالیات دستگاه کارتخوان سوالی دارید

عناوین اصلی این مقاله:

مقدمه

مالیات دستگاه کارتخوان ۱۴۰۱ چقدر است

ثبت مالیاتی دستگاه کارتخوان

کد مالیاتی کارتخوان چیست

کارتخوان بدون مالیات

قانون مالیات کارتخوان سیار

نتیجه گیری سوالات متداول مقدمه

تمام افرادی که از دستگاه های کارتخوان استفاده می کنند، باید نسبت به پرداخت مالیات آن هم اقدام نمایند. اما سوال این جا است که مالیات دستگاه کارتخوان چقدر است و چگونه باید پرداخت شود. در واقع دارندگان این دستگاه ها می خواهند بدانند که چگونه باید مالیات بر دستگاه کارتخوان خود را پرداخت نمایند که در ادامه جریمه نشده و مشکلی از این نظر برای شان پیش نیاید. در این رابطه باید بگوییم که طبق قوانین جدید مجلس در این رابطه، دارندگاه دستگاه های پوز نیاز به انجام هیچ اقدام خاصی جهت پرداخت مالیات ندارند. بلکه این افراد باید در سامانه ای که به این منظور در نظر گرفته شده است یعنی سامانه مالیاتی tax.gov.ir ثبت نام نمایند. با تکمیل ثبت نام در این سامانه، یک کد مالیاتی به این افراد داده خواهد شد. در نتیجه، روش محاسبه مالیات دستگاه پوز ۱۴۰۱ مانند مشاغل شده و این کار توسط اداره های مالیاتی کشور صورت می گیرد.

با توجه به قوانین جدید مصوب شده در این زمینه، تمام دارندگان دستگاه های کارتخوان موظف به ثبت نام در سامانه ذکر شده می باشند. از آن جایی که هر کدام از دستگاه های پوز دارای یک حد یکتا هستند، پس از ثبت در سیستم تمام تراکنش های آن ها از طریق بانک مرکزی قابل پیگیری است. در واقع میزان مالیات دستگاه کارتخوان ۱۴۰۱ با همین روش محاسبه می شود. به این ترتیب که بانک مرکزی تراکنش های انجام گرفته از طریق دستگاه کارتخوان را به منزله فعالیت های شغلی دارنده آن در نظر می گیرد. در نتیجه، گزارش کاملی از این موارد را به سازمان امور مالیاتی کشور ارسال می کند. پس سازمان امور مالیاتی با توجه به این اطلاعات میزان دریافت مالیات از دستگاه کارتخوان را مشخص خواهد کرد. با توجه به اهمیت این موضوع برای بسیاری از دارندگان دستگاه های کارتخوان، در ادامه نحوه ثبت نام در سامانه مالیاتی و مقدار مالیات دستگاه پوز را برای شما توضیح می دهیم.

مالیات دستگاه کارتخوان ۱۴۰۱ چقدر است

همان طور که گفتیم، طبق قوانین جدید وضع شده در مجلس شورای اسلامی، تمام دارندگان دستگاه های پوز در سراسر کشور باید نسبت به ثبت مالیاتی دستگاه کارتخوان خود اقدام نمایند. به این ترتیب، تراکنش های آن ها که برای بانک مرکزی قابل دسترسی است به عنوان فعالیت های شغلی شان در نظر گرفته می شود. اما اگر بخواهیم به میزان دقیق مالیات دستگاه کارتخوان ۱۴۰۱ بپردازیم، با دو شرایط متفاوت رو به رو می شویم. اول صاحبان مشاغلی که دارنده این دستگاه ها هستند و نسبت به ثبت نام مالیاتی دستگاه کارتخوان در سامانه معرفی شده اقدام نموده اند. گروه دوم هم آن دسته از دارندگان دستگاه های پوز می باشند که طبق قوانین ثبت نام خود را در سامانه مشخص شده برای این کار انجام نداده اند. مالیات دستگاه پوز برای هر کدام از این گروه ها متفاوت است که در ادامه هر یک را به صورت مفصل بیان می کنیم.

کسانی که صاحبان شغل های گوناگون بوده و دستگاه کارتخوان دارند، اما نسبت به انجام ثبت نام اظهارنامه مالیاتی اقدام نموده اند، مالیات آن ها همانند مالیات مشاغل محاسبه می شود. همان طور که می دانید، گروه های شغلی متفاوت با توجه به این که در چه دسته ای قرار می گیرند، باید بین ۰ تا ۲۵ درصد از درآمد سالانه خود را به عنوان مالیات پرداخت کنند. این افراد مالیات مشاغل شان را پرداخت می کنند و اطلاعاتی که از دستگاه های کارتخوان جمع آوری می شود، برای سنجش صحت اطلاعات ارائه شده توسط این افراد مورد استفاده قرار می گیرد. پس در واقع می توان گفت که مالیات دستگاه پوز 1401 برای این افراد صفر است و لزومی به پرداخت مالیات جداگانه برای دستگاه پوز ندارند. مگر این که اطلاعات به دست آمده از تراکنش های دستگاه پوز آن ها نشان دهنده اختلاف گزارشات مالیاتی آن ها با واقعیت باشد.

بنابراین ثبت نام کنندگان در سامانه اظهارنامه مالیاتی نیازی به پرداخت مالیات بر روی دستگاه کارتخوان به صورت جداگانه نسبت به مالیات مشاغل شان ندارند. اما گروه دوم کسانی هستند که از دستگاه های پوز برای مشاغل شان استفاده می کنند، اما نسبت به انجام ثبت نام در سامانه مذکور اقدام نکرده اند. این افراد باید مالیات دستگاه کارتخوان را هم علاوه بر مالیاتی که برای مشاغل شان پرداخت می کنند، بپردازند. به عبارت دیگر، این مالیات به دلیل عدم توجه این افراد به قانون و ثبت نام مالیاتی به عنوان جریمه برای آن ها در نظر گرفته می شود. پس دارندگان این دستگاه ها برای این که مشمول مالیات دستگاه پوز ۱۴۰۱ نشوند، باید هر چه زودتر ثبت نام خود را در سامانه مالیاتی از طریق کد یکتا دستگاه شان انجام دهند. در ادامه روش انجام ثبت نام در این سامانه را برای شما بیان می کنیم تا افراد واجد شرایط به راحتی بتوانند این کار را انجام داده و از جریمه شدن شان جلوگیری کنند.

بیشتر بخوانید: دریافت گواهی ارزش افزوده

به کانال تلگرام ما بپیوندید

به صفحه اینستاگرام ما بپیوندید

ثبت مالیاتی دستگاه کارتخوان

در بخش قبل به این موضوع پرداختیم که مالیات دستگاه کارتخوان ۱۴۰۱ چقدر است و چگونه باید توسط دارندگان این دستگاه ها باید پرداخت شود. همان طور که گفتیم، کسانی که دارای مشاغل خاصی بوده و از دستگاه های پوز استفاده می کنند و هم زمان در سامانه مالیاتی هم ثبت نام کرده اند، نیازی به پرداخت مالیات جداگانه برای این دستگاه ها نخواهند داشت. در واقع مالیات آن ها تنها شامل همان مالیاتی است که برای مشاغل شان می پردازند. اما افرادی که این دستگاه ها را دارند اما در سامانه مالیاتی ثبت نام شان را انجام نمی دهند، علاوه بر مالیاتی که برای مشاغل خود باید بپردازند، باید مالیات دستگاه پوز را هم متقبل شوند. بنابراین یک هزینه اضافی روی دست آن ها گذاشته می شود. از طرف دیگر، امکان جریمه شدن این افراد هم وجود خواهد داشت. به همین دلیل، ثبت نام در سامانه ی مالیاتی برای همه دارندگان این گونه دستگاه ها از اهمیت بالایی برخوردار است.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : www.hamrahmoshaver.com

نحوه محاسبه مالیات دستگاه پز و کارت خوان ها (راهنمای ثبت نام)

نحوه محاسبه مالیات دستگاه پز و کارت خوان ها بر اساس قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان که به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است، توسط سازمان امور مالیاتی کشور انجام می شود . کلیه مودیان مالیاتی که صاحب دستگاه کارتخوان و دستگاه پز هستند، بایستی مالیات بر درآمد را پرداخت کنند. لذا بایستی […]

جزییات کامل نحوه محاسبه مالیات دستگاه پز و کارت خوان ها (راهنمای ثبت نام)

اخبار امور مالیاتی

نحوه محاسبه مالیات دستگاه پز و کارت خوان ها بر اساس قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان که به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است، توسط سازمان امور مالیاتی کشور انجام می شود . کلیه مودیان مالیاتی که صاحب دستگاه کارتخوان و دستگاه پز هستند، بایستی مالیات بر درآمد را پرداخت کنند. لذا بایستی نسبت به دریافت کد مالیاتی از سامانه tax.gov.ir اقدام کنند. بیش از ۱۲ میلیون دستگاه کارتخوان تا نیمه دوم سال ۱۴۰۰ شمسی در کشور فعال است که ۲۵ درصد آن ها به دلیل عدم ثبت نام مالیاتی مسدود شده است.

در این گزارش محاسبان تلاشگر خبره ، جدید ترین اطلاعات درباره نحوه محاسبه مالیات دستگاه کارت خوان و دستگاه پز ارائه شده است. اگر شما مخاطب گرامی، دستگاه پز دارید یا خواستار استفاده از خدمات تخصصی حسابداری و مالیاتی توسط مشاوران مجرب هستید، دیدگاه ها و پرسش های خود را از طریق بخش  کامنت در انتهای گفتار به اشتراک بگذارید.

با ما همراه باشید.

حتما بخوانید: ارائه خدمات مالیاتی

نکته :

سوال : آیا به دستگاه کارتخوان مالیات تعلق می گیرد ؟ جواب : بله

(اطلاعیه مهم سازمان امور مالیاتی در روز شنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۱ ) ( رئیس کل سازمان امور مالیاتی : مالیات اصناف تعدیل نشده؛ فقط فرایند بازنگری تسهیل شده است . )

مالیات بر دستگاه کارت خوان در سال ۱۴۰۱ شمسی

فرمول میزان مالیات دستگاه و شیوه محاسبه مالیات دستگاه کارت خوان در سال ۱۴۰۱ شمسی به بعد، مثل نحوه محاسبه مالیات مشاغل بوده لذا روش و فرمول خاصی وجود ندارد. این کار نیز توسط ممیزان اداره مالیات انجام می شود و هیچ ارتباطی به شرکت صادر کننده کارت خوان و وزارت صمت و بانک مرکزی ندارد.

محاسبه مالیات کارت خوان و دستگاه پز در سال ۱۴۰۰ شمسی به بعد، بر اساس قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان که در سال نود و هشت به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید، انجام می شود. بر اساس ماده یازدهم این قانون، هر دارنده دستگاه کارت خوان، باید شناسه یکتا از سازمان امور مالیاتی گرفته و پس از دریافت شناسه یکتا، همه تراکنش هایی که انجام می شود ، بررسی شود و همه تراکنش ها، فعالیت شغلی محسوب می شود.

لذا این اطلاعات تراکنش ها از طریق بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به سازمان امور مالیاتی ارسال می شود. هوشمند شدن سیستم های مالیاتی کشور سبب شده تا از اواخر دهه نود هجری شمسی، فعالیت اخد مالیات بر درآمد مشمولان مالیاتی، سریع تر و آسان تر شود.

اتصال دستگاه های پز بانکی که توسط سازمان امور مالیاتی کشور تایید نشده باشد به سیستم بانکی کشور و سیستم  پرداخت کشور ممنوع است. چه اینترنتی باشد چه غیر اینترنتی. بانک مرکزی بایستی مشخصات دارندگان دستگاه های پز که شناسه یکتا نداشته و در سازمان امور مالیاتی، پرونده ندارند، به سازمان امور مالیاتی اعلام تا بر اساس قانون، به مجازات درجه شش قانون مجازات اسلامی محکوم شوند.

اگر دارنده دستگاه پز و دستگاه کارت خوان هستید ، به منظور  تشکیل پرونده  مالیاتی در سایت سازمان مالیاتی و دریافت کد اقتصادی، اقدامی انجام ندهید، مالیاتی که بر اساس داده های دستگاه کارت خوان محاسبه می شود، باید پرداخت شود. همه جریمه های مربوط به عدم  تشکیل پرونده مالیاتی و عدم ثبت اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر، شامل این افراد نیز می گردد.

حتما بخوانید : مالیات بر ارزش افزوده چیست ؟

نحوه محاسبه مالیات دستگاه کارتخوان چگونه است؟

نحوه محاسبه مالیات دستگاه کارتخوان در سال ۱۴۰۰ و در سال ۱۴۰۱ و پس از آن، مثل نحوه محاسبه مالیات مشاغل است و تفاوتی ندارد. طبق قانون مالیات مستقیم، مشاغل کشور به ۳ گروه تقسیم بندی شده اند. گروه  هایی چون: تولیدی، خدماتی و بازرگانی. شما بر حسب این که به چه گروهی تعلق دارید، باید بین ۱۰ تا ۲۵ درصد درآمد را مالیات پرداخت کنید.

نکته :

سوال :به دستگاه کارت خوان چند درصد مالیات تعلق می گیرد ؟ جواب :برای هر یک از گروه های تولیدی، خدماتی و بازرگانی بین ۱۰ تا ۲۵ درصد مالیات تعلق می گیرد

نکته :

سوال : آیا میزان مالیات درصدی دقیق و مشخص است ؟ جواب : خیر

بنابراین، باید به این نکته تاکید شود که مالیات جداگانه ای به نام: مالیات دستگاه پز و کارت خوان، وجود خارجی ندارد و چنین  کدی در سازمان مالیاتی تعریف نشده است. یعنی اگر صاحب مشاغل و دارنده مجوز صنفی هستید، اتصال دستگاه پوز شما به سیستم مالیاتی کشور، به منظور مشخص شدن درآمد واقعی و اطمینان یافتن از صحت اطلاعات و داده های ذکر شده در اظهارنامه مالیاتی است که به صورت اینترنتی هر سال تکمیل میکنید.

بنابراین، این که شما به هر دلیلی ،دستگاه پز و کارت خوان دارید، به این معنی نیست که مالیات مضاعفی بر شما تحمیل شده است. صرفا برای راستی آزمایی و صحت سنجی اظهارنامه مالیاتی شما، این فعالیت ها انجام می شود.

چگونه در سایت اداره مالیات به عنوان صاحب پز، ثبت نام  کنیم؟

کافی است وارد سایت tax.gov.ir شده و به بخش پیش ثبت نام مراجعه کنید. روی گزینه پیش ثبت نام که در بخش بالایی سایت است کلیک کنید. خلاصه روند ثبت نام را مشاهده می کنید و بایستی به منظور ثبت نام مالیات دستگاه کارت خوان ۱۴۰۰ یا محاسبه مالیات دستگاه پز ۱۴۰۰ و سال های بعد، روی دکمه قرمز رنگ که در عکس زیر نشان داده شده، کلیک کنید.

تصویر نیم تای پایینی سایت سازمان امور مالیاتی  را در عکس زیر مشاهده می کنید.

طبق اعلام سازمان، این سامانه در راستای ارائه خدمات الکترونیکی دستورالعمل اجرای موضوع ماده ۱۶۹ قانون مالیات های مستقیم و اجرای طرح جامع مالیاتی ایجاد شده و کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی و تشکل های قانونی قادر هستند در این سازمانه اقدام به پیش ثبت نام و ثبت نام و دریافت شماره اقتصادی بکنند.

مودیانی که ثبت نام الکترونیکی بکنند، از مزایای تسهیلات الکترونیکی نظیر دسترسی به نسخه الکترونیکی پرونده مالیاتی، برخورداری  از امضا الکترونیکی در فرآیند های مالیاتی، پرداخت الکترونیکی و تسلیم کاملا الکترونیکی اظهارنامه مالیاتی برخوردار می شوند.

این یعنی اگر دستگاه پز دارید و پیش ثبت نام نکنید، از کلیه تسهیلات و معافیت ها و بخشودگی های احتمالی، محروم خواهید شد.

خلاصه فرایند ثبت نام الکترونیک دارندگان کارت خوان و دستگاه پز

1-   پیش ثبت نام الکترونیک دارندگان دستگاه پز و کارت خوان: نقطه آغازین فرایند ثبت نام الکترونیک مرحله پیش ثبت نام دارندگان کارت خوان و دستگاه پز است. ر این مرحله بایستی داده هایی از کسب و کار شما دریافت گردد.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : mohasebankhebreh.com

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب