انواع کمپرسور کولر گازی

انواع کمپرسور کولر گازیمهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

انواع کمپرسور کولر گازی را از این سایت دریافت کنید.

انواع کمپرسور کولر گازی (مزایا و معایب موتور کولر گازی)

آشنایی با کمپرسور کولر گاز ی یا همان موتور کولر گازی، در تعمیر و سرویس این دستگاه موثر است. به همین دلیل در این محتوا شما را با انواع کمپرسور کولر گازی (پیستونی، اسکرال، روتاری) آشنا کرده ایم و مزایا و معایب آنها را شرح داده ایم.

کمپرسور کولر گازی یا موتور کولر گازی، از جمله قطعاتی است که در خنک سازی و جریان هوای خنک در محیط، نقش اساسی دارد؛ به همین دلیل آشنایی با انواع کمپرسور کولر گازی و تاثیر آن بر عملکرد دستگاه، از پر اهمیت ترین موارد در سرویس و تعمیر این وسیله سرمایشی است.

موتور کولر گازی که اصولا از عنوان کمپرسور کولر گازی برای معرفی آن نیز یاد می‌شود از قطعات وابسته و مهم تشکیل شده است. در این محتوا، به بررسی نحوه عملکرد موتور کولر گازی و توضیح انواع کمپرسور کولر گازی همراه با مزایا و معایب آن می‌پردازیم.

از برترین متخصصین شهرتان رایگان قیمت بگیرید، با آن ها چت کنید و بهترین را انتخاب کنید.

احتمالا شما هم هنگام بررسی موتور کولر گازی، با واژه های نظیر کولر گازی موتور سنگین و موتور سبک برخورد کرده اید. از واژه موتور کولر سنگین برای معرفی کمپرسور پیستونی کولر گازی استفاده می‌شود. موتور سنگین و سبک کولر گازی، بر اساس قدرت و نوعشان تقسیم بندی می‌شوند که در ادامه برای درک بهتر آنها، به توضیح کامل انواع کمپرسور کولر گازی می‌پردازیم.

کمپرسور یا موتور کولر گازی چیست؟

در واقع کمپرسور کولر گازی، همان موتور کولر گازی است که به قلب این دستگاه معروف است. وظیفه آن دریافت گاز مبرد از اواپراتور و انتقال آن به کندانسور و گردش گاز در مدار کولر گازی می‌باشد.  کمپرسور های کولر گازی، بر اساس نوع گاز، قدرت و عملکرد انواع مختلفی دارند.

نوع و قدرت موتور کولر گازی، یکی از مهمترین پارامترهایی است که باید در هنگام خرید این دستگاه مورد توجه قرار گیرد. نوع کمپرسور، هم در قیمت آن تاثیرگذار است و هم در هنگامی که نیاز به تعمیر کولر گازی پیدا کنید، در نوع خدماتی که اراده می‌شود، نقش بسزایی دارد. در نتیجه آشنایی با انواع کمپرسور کولر گازی در انتخاب این وسیله سرمایشی یک کمک بزرگ به شمار می‌آید.

علاوه بر این، تمامی تعمیرکاران حرفه‌ای کولر گازی باید اطلاعات جامعی در مورد انواع کمپرسور کولر گازی داشته باشند. این امر به نوبه خود اهمیت شناخت انواع کمپرسور گازی و تاثیر آنها بر عملکرد موتور کولر گازی را خاطر نشان می‌کند.

انواع کمپرسور کولر گازی

یه طور کلی کمپرسور کولر گازی به سه نوع مختلف تقسیم می‌شود. همانطور که اشاره شد، هر کدام از این کمپرسورها ویژگی‌های خاص خود را داشته و قیمت و نحوه تعمیر آن‌ها نیز متفاوت است. بسیاری از برندهای مطرح تنها از یک نوع کمپرسور برای ساخت کولرگازی استفاده می‌کنند. برخی از برندها نیز، انواع کمپرسور کولر گازی را مورد استفاده قرار می‌دهند و قیمت‌های مختلفی بر روی آن می‌گذارند.

این ۳ مدل کمپرسور کولر گازی عبارتند از:

کمپرسور پیستونی کمپرسور روتاری

کمپرسور مارپیچی (اسکرال)

تفاوت‌ها و نحوه عملکرد هر کدام از این کمپرسورها باعث شده برخی در مناطق گرمسیر و برخی دیگر در مناطق سردسیر مورد توجه قرار گیرند که به این موارد نیز اشاره خواهیم کرد.

کمپرسور کولر گازی پیستونی

همانطور که از اسم این نوع کمپرسور نیز مشخص است، عملیات لازم جهت کمپرس کردن گاز در کولر گازی توسط یک پیستون و سیلندر انجام می‌شود. این نوع کمپرسور کولر گازی عملیاتی مشابه سیستم احتراق خودرو دارد. البته در اینجا احتراقی ایجا نمی شود. عملیات تراکم و انتقال گاز مبرد به این گونه است که با حرکت رفت و برگشت پیستون، مقداری از گاز مبرد به داخل سیلندر هدایت می‌شود و سپس پیستون به پایین حرکت کرده مبرد را متراکم می‌کند و با فشار زیاد به داخل سیستم کولر گازی می‌فرستد.

این نوع کمپرسور، یکی از قدیمی ترین انواع موتور کولر گازی است که مورد استفاده قرار گرفته است و هنوز نیز کاربردهای خاص خود را دارد.

قدرت بالا و عمر زیاد این نوع از کمپرسور کولر گازی باعث شده است که، از آنها در در مناطق گرمسیر، مثل جنوب یا قسمت‌های مرکزی ایران بیشتر استفاده شود. موتور پیستونی کولر گازی که به آن موتور سنگین هم می‌گویند، مزایا و معایب زیر را دارد.

مزایای موتور پیستونی کولر گازی

قیمت مناسب آن نسبت به سایر موتورهای کولر گازی

توانایی تحمل دمای بالا؛ به همین دلیل از این نوع کمپرسور در مناطق گرم استفاده می‌شود.

کاربرد وسیع آنها در انواع صنایع

این نوع کمپرسور کولر گازی، با انواع گازهای مبرد سازگاری دارد.

وجود تعداد بالای تعمیرکار متخصص این نوع کمپرسور

معایب کمپرسور پیستونی کولر گازی

این نوع موتور کولر گازی، در کنار مزایایی که دارد، دارای عیب هایی نیز هست. عیب خاصی که می‌توان برای این نوع کولر گازی نام برد، صدای آن و سایر مواردی که در زیر بیان شده است:

و گاهی ممکن است این صدا اذیت کننده نیز باشد.

صدای زیاد آن: به صورت کلی، کولر گازی که کمپرسور پیستونی داشته باشد صدای زیادی تولید می‌کند، که البته انجام سرویس کولر گازی به صورت دوره ای، از صدای آن می‌کاهد.

مصرف بالا ی آن نیز از دیگر معایب موتور پیستونی کولر است.

دارای راندمان و انرژی پایینتر نسب به سایر موتورها است.

کمپرسور کولر گازی مدل روتاری

کمپرسورهای روتاری، دستگاه‌هایی هستند که تمامی عملیات مکش مبرد و فشرده سازی آن را با استفاده از تیغه‌هایی انجام می‌دهند که به صورت دایره وار( 360 درجه )، در شیارهای خاص خود چرخش پیدا می‌کنند. نحوه کار این نوع از کمپرسور کولر گازی به این صورت است که گاز مبرد از طریق یک دریچه به داخل کمپرسور کولر گازی مکش می‌شود.

زمانی که مبرد وارد فضای کمپرسور روتاری می‌شود، توسط تیغه‌هایی که با سرعت در حال چرخش هستند به سمت قسمت خروجی فرستاده شده و کمپرس می‌شوند. در واقع فشار ایجاد شده توسط هدایت پره یا تیغه‌ها، باعث فشرده شدن مبرد و انتقال با فشار بالا به سیستم می‌شود.

با توجه به نوع ساختار کمپرسور روتاری کولر گازی، عملکرد آن در مناطق سردسیر و مرطوب بهتر است. در نتیجه بیشتر این نوع کولر گازی را در غرب و شمال ایران می‌یابیم. از این نوع کمپرسور با نام هایی مثل موتور خوشه ای، موتور موشکی و موتور دراز نیز یاد می‌شود.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : khedmatazma.com

توضیحات کامل انواع کمپرسور کولر گازی، موتور سنگین و سبک، اسکرول پیستونی روتاری؟

معرفی انواع کمپرسور کولر گازی، کمپرسور اسکرول، کمپرسور پیستونی، کمپرسور روتاری، انواع کمپرسور موتور سنگین و سبک، تفاوت‌های کمپرسورهای کولر گازی

مطالب ویژه

توضیحات کامل انواع کمپرسور کولر گازی ، موتور سنگین ، اسکرول پیستونی روتاری

تفاوت کولر گازی موتور سنگین و سبک: شاید شما هم برای خرید کولر گازی به یک مغازه فروش کولر گازی مراجعه کرده‌اید و اصطلاحاتی شنیده‌اید، مثلا کولر گازی موتور سنگین، کولر گازی موتور طلایی، موتور موشکی، موتور دراز و موتور خوشه‌ای، ولی مفهومش رو دقیقا متوجه نشده‌اید، اصطلاح موتور سنگین بیشتر برای کمپرسور های پیستونی استفاده می‌شود و لقب موتور موشکی، موتور دراز، موتور خوشه‌ای برای کمپرسورهای روتاری و منظور از موتور طلایی رادیات طلایی میباشد یعنی کولر gold fines است.  ما در این مطلب سعی می‌کنیم به صورت ساده انواع این کمپرسورها معایب و مزایای آنها را برای شما توضیح دهیم.

کمپرسور کولر گازی چیست؟

کمپرسور یا موتور کولر گازی یکی از اصلی‌ترین اجزاء کولر گازی است که وظیفه گردش گاز را در مدار (سیکل) کولر گازی دارد. کمپرسورهای کولر گازی بر اساس نوع عملکرد و نوع گاز انواع متفاوتی دارند و هر کدام معایب و مزایای خاص خود را دارد.

بر اساس نوع کارکرد کمپرسور کلا سه نوع کمپرسور کولر گازی داریم:

کمپرسور پیستونی

کمپرسور پیستونی عملکردی مشابه سیلندر و پیستون خودرو داشته که با هر بار رفت و برگشت پیستون مقداری از گاز (مبرد) موجود در محفظه کمپرسور به داخل سیلندر مکیده شده و تحت تراکم قرار گرفته و با فشار به داخل سیستم هدایت می‌شود. کمپرسور پیستونی از کولرهای پرقدرت و البته پرمصرف کولر گازی هست و بیشتر به علت کار در دماهای بالا در جنوب کشور استفاده می‌شود.

مزایای کمپرسور پیستونی

کاربرد گسترده از لحاظ نوع گاز و کاربرد در صنایع مختلفتنوع ظرفیت: این نوع از کمپرسورها از یخچال‌های خانگی گرفته تا سیستم‌های تهویه مطبوع (کولر گازی) و سردخانه‌های بزرگ کاربرد دارند.

معایب کمپرسور پیستونی

بازدهی انرژی پایین: کمپرسور پیستونی به علت مقاومت شیرها در تخلیه و مکش، نشت بین سیلندر و پیستون‌ها، دارای بازدهی انرژی پایینی هستند.حساس به ورود مبرد به صورت مایع: در صورت ورود مایع به محفظه تراکم، سر و صدا تولید شده و در ادامه کمپرسور آسیب می‌بیند.ابعاد بزرگ و نسبت “ظرفیت به وزن” پایین در مقایسه با سایر کمپرسورها.نگهداری نسبتا دشوار با توجه به ساختار پیچیده‌ای که کمپرسور پیستونی دارد.لرزش به علت یکنواخت نبودن حرکت مبرد.

کمپرسور اسکرول (اسکرال)

کمپرسور اسکرول دارای دو صفحه مارپیچ است که یکی از آنها ثابت و دیگری متحرک است زمانی که گاز از دریچه ورودی به داخل محفظه میرود صفحه مارپیچ متحرک با چرخش ۳۶۰ درجه گاز را فشرده می‌کند کمپرسور اسکرول نسبت به تمام کمپرسورها از بازده و عملکرد بهتری برخوردار است و بیشترین بازده را میان کمپرسورهای اسپیلت دارد و قیمت آنها کمی بالاتر است. از اسکرال برای اسپیلت، چیلرها و دستگاه‌های تهویه مطبوع مرکزی نیز استفاده می‌شود. این نوع کمپرسور برای مناطق گرمسیری و بسیار گرم مناسب است، این کمپرسور بیشتر در قدرت‌ها و توان‌های بالا ۲۴۰۰۰ کاربرد دارد و نسبت به کولر پیستونی مصرف پایین‌تری دارد.

مزایا کمپرسور اسکرول نسبت به کمپرسور پیستونی:

کمپرسورهای اسکرول در مصرف انرژی نسبت به کمپرسورهای پیستونی ۲۵ الی ۳۰ درصد از بازدهی بالاتری برخوردارند.

کمپرسورهای اسکرول نسبت به کمپرسورهای پیستونی از لرزش و صدای بسیار کمتری برخورداند.

کمپرسورهای اسکرول نسبت به کمپرسورهای پیستونی فضای کمتری را اشغال میکند.

در کمپرسورهای اسکرول به علت عدم وجود سوپاپ مکش و سوپاپ فرستنده، مشکلاتی همچون رسوب‌گیری مجاری سوپاپ‌ها و خرابی فنر و پولک‌های صفحه سوپاپ که متعاقباً موجب پایین آمدن عملکرد کمپرسور می‌گرند بوجود نخواهد آمد.

در کمپرسورهای اسکرول به علت عدم وجود سیلندر، پیستون و رینگ مشکلات گشاد شدن سیلندر به جهت ساییدگی و استهلاک و متعاقبا بالا رفتن مقدار روغن در هوای خروجی وجود ندارد.

معایب کمپرسور اسکرول نسبت به پیستونی:

کمپرسورهای اسکرول نسبت به کمپرسورهای پیستونی از قیمت بالا تری برخوردار هستند.

​کمپرسورهای اسکرول در ظرفیتهای پایین هزینه نگهداری بیشتری را نسبت به کمپرسورهای پیستونی دارند.

در صورت عدم رعایت تعمیر و نگهداری – استفاده از روغن نامناسب و قطعات مصرفی غیراستاندارد دستگاه آسیب‌پذیر خواهد بود.

بیشتر بدانیم:تفاوت کولر گازی اینورتر و سرعت ثابت معمولی

کمپرسور روتاری (دوار):

این کمپرسور لقب‌های بازاری دیگری در بین فروشندگان به عنوان مثال موتور موشکی، موتور دراز، موتور خوشه‌ای دارد.

در این نوع کمپرسور با گردش ۳۶۰ درجه‌ای تیغه‌ها عمل مکش و کمپرس مبرد انجام می‌گیرد، بدین ترتیب که وقتی گاز از دریچه ورودی وارد کمپرسور می‌شود، در اثر چرخش تیغه‌ها و برخورد پره‌ها با گاز آن را با فشار به سوی لوله‌های خروجی هدایت می‌کند. کمپرسورهای روتاری نسبت به کمپرسورهای پیستونی مصرف برق کمتری داشته و صدای حاصل از کارکرد آنها نیز کمتر است و در مجموع راندمان بالاتری نسبت به کمپرسورهای پیستونی دارند.

مزایای کمپرسور روتاری

کمپرسور روتاری در مقایسه با کمپرسور پیستونی دارای مزایای زیر است:

بازدهی بالاتر به علت کمتر بودن اتلاف شیر تخلیه و اتلاف ناشی از فضای کلیرانس پیستون

ابعاد کوچک‌تر و نسبت وزن به ظرفیت پایین‌تر (حدود ۴۰% سبک‌تر و کم حجم‌تر هستند)

لرزش کمتر، قطعات کمتر، قابلیت اطمینان بالاتر به علت نداشتن قطعاتی برای تبدیل حرکت دورانی به خطی

معایب کمپرسور روتاری

در مقایسه با سایر کمپرسورها، کمپرسور روتاری دارای محدودیت‌های زیر است:

ظرفیت پایین‌تر، تا حداکثر ۱۸ کیلووات به علت ساختار این نوع کمپرسور

قابلیت اطمینان پایین به علت تعداد بالای قطعات (این محدودیت در مقابل نوع پیستونی صادق نیست!)

بازدهی انرژی پایین به علت وجود کلیرانس و مقاومت شیر تخلیه (این محدودیت در مقابل نوع پیستونی صادق نیست!)

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : poshtibanservice.com

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب

علت تلخی دهان چیست، درمان های خانگی تلخی دهان
پخش زنده کربلا از ماهواره ۱۴۰۱ | پخش زنده کربلا با کیفیت بالا | زیارت آنلاین کربلا
آیا روی ماه یاحسین نوشته ۱۴۰۱ | عکس ماه امشب | عکس ماه که روش نوشته یا حسین
آلف مانگا | alef manga | الف مانگا پرسپولیس کیست | الف مانگا بازیکن فوتبال
نقش ابراهیم اشتر در مختارنامه | مالک اشتر کیست
دلنوشته شام غریبان ۱۴۰۱ | متن شام غریبان عاشقانه | متن برای شمع شام غریبان
ادارات خوزستان فردا تعطیل است ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ | اهواز فردا تعطیل است
امار فوتی های کرونا امروز ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ | آمار کرونا امروز ایران ۱۴۰۱
متن شام غریبان مرده ۱۴۰۱ | متن شام غریبان پدر | متن شام غریبان مادر فوت شده
بیو شام غریبان ۱۴۰۱ | کپشن شام غریبان | جمله برای شام غریبان
متن شام غریبان برای استوری ۱۴۰۱ | فیلم شمع شام غریبان امام حسین
استوری شام غریبان ۱۴۰۱ | متن کوتاه برای شام غریبان | دعا برای شام غریبان
دلیل مرگ مهران غفوریان ۱۴۰۱ | پیج اصلی مهران غفوریان | مهران غفوریان الان کجاست
ایا فردا سه شنبه 18 مرداد 1401 تعطیل است + بانک ها و ادارات
تعطیلی خوزستان اهواز ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ بانکها و ادارات