سفازولین 1 گرمی برای چیست

سفازولین 1 گرمی برای چیستمهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

سفازولین 1 گرمی برای چیست را از این سایت دریافت کنید.

دانا

نام دارو: سفازولین دسته ی دارویی: آنتی بیوتیک های سفالوسپورینی نسل اول مواردمصرف: عفونت های گرم مثبت کوکسی – کوله سیستیت – عفونت های ادراری ...

choose language - انتخاب زبان

صفحه اصلی معرفی شرکت محصولات

گواهینامه ها و جوایز

اخبار امکانات نقشه سایت تماس با ما

صفحه اصلی » محصولات » محصولات دارویی » اشکال دارویی » ویال » سفالوسپورین ها » سفازولین 1 گرم

سفازولین 1 گرم

برای بزرگنمای تصاویر روی آن کلیک کنید

نام دارو:

سفازولین

دسته ی دارویی:

آنتی بیوتیک های سفالوسپورینی نسل اول

مواردمصرف:

عفونت های گرم مثبت کوکسی – کوله سیستیت – عفونت های ادراری

مکانیسم اثر:

از طریق مهر سنتز دیواره ی سلولی باکتری ها، موجب ناپایداری باکتری شده و اثر باکتری سایدی ایجاد می کند.

فارماکوکینتیک:

نیمه عمر دارو 90 الی 150 دقیقه می باشد در کبد متابولیزه می شود و 80 درصد دارو به صورت دست نخورده از ادرار دفع می گردد.

دوز و نحوه ی صحیح مصرف:

مقدار دارو برای هر بیمار را پزشک معین می کند.

بزرگسالان: دوز مرسوم سفازولین در بزرگسالان بصورت انفوزیون، 250 میلی گرم تا 5/1 گرم هر 6 تا 8 ساعت است. حداکثر دوز روزانه سفازولین 6 گرم می باشد که در موارد نادر می تواند تا 12 گرم افزایش داده شود.

نوزادان و اطفال‌: در نوزادان تا یک ماهگی و یا اطفالی که کمتر از 2 کیلوگرم وزن داشته یا در اطفالی که بیشتر از 2 کیلوگرم وزن داشته ولی 7 روز یا کمتر از تولدشان گذشته باشد دوز سفازولین بصورت انفوزیون وریدی، 20 میلی گرم برای هر کیلوگرم وزن بدن هر 12 ساعت، در نوزادان بزرگتر از 7 روز و یا سنگین تر از 2 کیلوگرم، 20 میلی گرم برای هر کیلوگرم وزن بدن هر8 تا 12 ساعت و در کودکان بین 25/6 تا25 میلی گرم برای هرکیلوگرم وزن بدن هر6 ساعت یا 3/8 تا 3/33 میلی گرم هر 8 ساعت می باشد.

در بزرگسالان و کودکان مبتلا به نارسائی کلیه ها، دوز دارو بایستی توسط پزشک تنظیم گردد.

تزریق عضلانی: محتویات ویال های 250 میلی گرمی و 500 میلی گرمی را در 2 میلی لیتر و ویال های 1 گرمی را در 4 میلی لیتر آب سترون قابل تزریق یا محلول 9/0 درصد سدیم کلراید تزریقی حل نموده و به طور عمیق تزریق نمائید.

انفوزیون وریدی: محتویات ویال های 250 میلی گرمی را در 5 میلی لیتر و 500 میلی گرمی و 1 گرمی را در 10 میلی لیتر آب سترون قابل تزریق حل نموده و محلولهای بدست آمده را مجددا با 50 تا 100 میلی لیتر مایع انفوزیون نظیر محلول سدیم کلراید تزریقی، محلول 5 یا 10 درصد دکستروز تزریقی و 9/0 درصد سدیم کلراید تزریقی ، محلول رینگر تزریقی رقیق نموده و مطابق با دوز تجویز شده طی مدت 30 دقیقه انفوزیون نمائید.

موارد منع مصرف:

قبل از شروع درمان، بایستی از سابقه بیمار و حساسیت احتمالی وی نسبت به سفالوسپورین ها و پنی سیلین ها اطلاع حاصل نمود. افراد آلژریک به پنی سیلین، مشتقات پنی سیلین و یا پنی سیلامین ممکن است به سفازولین نیز حساس باشند. موارد حساسیت شدید و حتی واکنش های آنافیلاکتیک در افراد حساس به پنی سیلین بعد از تجویز سفازولین گزارش گردیده است. در صورت بروز واکنش های آلژریک، تزریق دارو را متوقف نموده و با پزشک معالج مشورت نمائید.

در صورت بروز اسهال شدید از مصرف داروهای ضداسهال خودداری نموده و با پزشک معالج مشورت نمائید. در صورت بروز اسهال خفیف و تداوم آن با پزشک معالج یا دکتر داروساز مشورت نمائید.

هشدار:

در افراد دیابتیک، تجویز سفالوسپورین ها از جمله سفازولین می تواند سبب واکنش کاذب مثبت نسبت به آزمون گلوکز ادرار با سولفات مس گردیده و یا مقدار قند ادرار را بطور کاذب بیشتر از مقدار واقعی نشان دهد. قبل از هر گونه تغییر در ژریم غذایی و دوز دارو با پزشک معالج مشورت نمائید.

در صورت نیاز به تزریق همزمان عضلانی سفازولین با آمینوگلی کوزیدها نظیر جنتامایسین، این داروها بایستی در دو نقطه جداگانه تزریق شوند.

فواصل زمانی تزریق را که توسط پزشک معین شده است دقیقاً مراعات نموده و دوره درمان را کامل کنید.

از مخلوط کردن سفازولین با سایر داروها مخصوصاً آمینوگلی کوزیدها به منظور تزریق وریدی خودداری گردد.

تداخلات دارویی:

مصرف هم زمان این دارو با داروهای وارفارین، هپارین انوکساپارین، ارگاتروبان و اتینیل استرادیول تداخل دارد در صورت مصرف هم زمان با پزشک یا داروساز مشورت نمائید.

مصرف در بارداری و شیردهی:

در بارداری و شیردهی با مشورت پزشک معالج مصرف شود.

شرایط نگهداری:

فرآورده خشک در دمای زیر 30 درجه سانتیگراد و دور از نور و درون جعبه نگهداری شود.

محلول آماده برای تزریق، زلال یا زردکم رنگ تا زرد رنگ می باشد. در صورت تغییر رنگ از تزریق خودداری شود.

شکل دارویی:

هر ویال محتوی سفازولین ( به صورت سدیم) 250 میلی گرم، 500 میلی گرم یا 1 گرم می باشد.

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به شرکت داروسازی دانا می باشد

© Copyright 2016 - daanapharma.com | Powered By : [ PersianTools ]

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : www.daanapharma.com

آمپول سفازولین چیست؟ کاربرد و عوارض آن

آمپول سفازولین نوعی آنتی بیوتیک از خانواده سفالوسپورین ها است. امروز در جهان شیمی فیزیک قصد داریم شما را با این دارو آشنا کنیم.

پزشکی

آمپول سفازولین چیست؟ کاربرد و عوارض آن

خواندن این مطلب 5 دقیقه زمان میبرد

آمپول سفازولین چیست؟ کاربرد و عوارض آن

امروزه برای درمان بسیاری از عفونت ها از آنتی بیوتیک استفاده می شود. آنتی بیوتیک ها انواع مختلفی دارند که از جمله مهم ترین آن ها می توان به داروهایی نظیر آزیترومایسین اشاره کرد. امروز در جهان شیمی فیزیک قصد داریم تا شما را با یک داروی آنتی بیوتیک به نام آمپول سفازولین آشنا کنیم. پس با ما همراه باشید تا از کاربرد این دارو، مزایا و عوارض آن با خبر شوید.

فهرست مطالب

آمپول سفازولین چیست؟

داروی سفازولین به صورت آمپول در داروخانه های سطح کشور موجود است. این دارو که با نام تجاری کِفزول نیز شناخته می شود، در ویال های ۲۵۰ میلی گرم، ۵۰۰ میلی گرم و ۱ گرم تجویز می شود. آمپول سفازولین به صورت پودری است که برای تزریق باید با آب مقطر ترکیب شود. این دارو جزء نسل اول داروهای سفالوسپورین محسوب می شود.

کاربرد سفازولین

آمپول سفازولین یک آنتی بیوتیک است که برای عفونت های باکتریال متعدد ریه، پوست، استخوان، مفصل، خون، دریچه های قلب و دستگاه ادراری توسط پزشک تجویز می شود. این دارو همچنین خاصیت پیشگیری از بروز عفونت پس از اعمال جراحی دارد.

آمپول سفازولین در عفونت های حاد و خطرناک ریوی، عفونت های دستگاه ادراری و دستگاه تناسلی، عفونت های پوست، عفونت های بافت نرم، استخوان و مفاصل، سپتی سمی و اندوکاردیت ناشی از ارگانیسم های حساس مورد استفاده قرار می گیرد.

حتی در برخی موارد اگر سرماخوردگی عامل باکتریایی داشته باشد و منجر به عفونت های ریوی شدید شود، آمپول سفازولین برای درمان بسیار موثر است.

آمپول سفازولین چیست؟ کاربرد و عوارض آن

روش و مقدار مصرف

آمپول سفازولین در افراد بزرگسال و بالغ به صورت ۲۵۰ میلی گرم تزریق عضلانی یا وریدی استفاده می شود. این آمپول معمولا  هر ۸ ساعت باید تزریق شود. البته بسته به نوع بیماری، اگر دوز دارو به ۱ گرم افزایش یابد، تزریق آن هر ۶ ساعت یک بار خواهد بود.

برای کودکان نیز آمپول سفازولین از ۸ تا ۱۲ میلی گرم بر هر کیلوگرم وزن کودک تجویز می‌شود. این آمپول باید به صورت عضلانی یا وریدی هر ۸ ساعت تزریق شود. اگر دوز دارو به ۶ تا ۱۲میلی گرم بر هر کیلوگرم وزن کودک تغییر کند، مدت زمان تزریق به هر ۶ ساعت یک بار تغییر خواهد کرد.

مکانیسم اثر آمپول سفازولین

آمپول سفازولین به طور عمده اثر ضد باکتریایی دارد. با این حال در برخی موارد ممکن است اثرات باکتریوستاتیک نیز از خود نشان دهد. نوع ارگانیسم، میزان نفوذ در بافت، مقدار مصرف دارو و سرعت تکثیر ارگانیسم در میزان تاثیر دارو بسیار اثرگذار است.

به طور کلی روند درمان بیماری توسط این دارو، به این صورت است که  ماده موثره آن به پروتئین هایی که در محل اتصال آنتی بیوتیک پنی سیلین قرار دارند متصل شده و از این طریق، ساخت دیواره سلولی باکتری را مهار می کند.

باکتری هایی که توسط سفازولین می توان دیواره سازی آن ها را نابود کرد به شرح زیر معرفی می شوند:

اِشریشیا کُلای، آنتروباکتریاسه، هموفیلوس آنفلوانزا، کلبسیلا، پروتئوس میرابیلیس، استافیلوکوکوس، استرپتوکوکوس پنومونیا و استرپتوکوک

داروی سفازولین تنها از طریق خون به خوبی جذی می شود بنابراین اشکال دارویی که از دستگاه گوارش جذب می شوند برای این نوع دارو تولید نمی شود.

آمپول سفازولین پس از تزریق، در اکثر بافت ها و مایعات بدن، مانند کیسه صفرا، کبد، کلیه ها، استخوان، خلط، مایع سینوویال و صفاق، به طور گسترده پخش خواهد شد. این دارو به مایع مغزی – نخاعی (CSF) نفوذ نمی کند یا نفوذ آن بسیار کم است.

دفع از بدن

آمپول سفازولین در بدن متابولیزه نخواهد شد. این دارو به طور عمده به صورت تغییر نیافته از طریق ادرار دفع خواهد شد. لازم به ذکر است که مقداری از این دارو به شیر مادر نیز منتقل می شود؛ پس در صورتی که در دوران شیردهی به سر می برید، حتما پزشک خود را مطلع کنید.

در بیمارانی که عملکرد کلیوی طبیعی دارند، این دارو به مدت ۱ الی ۲ ساعت در بدن باقی خواهد ماند. اما در صورتی که بیمار دچار مشکلات شدید کلیوی باشد، نیمه عمر دارو در بدن به ۵۰ الی ۱۲ ساعت افزایش خواهد یافت. لازم به ذکر است که این دارو از طریق همودیالیز یا دیالیز صفاقی از بدن خارج خواهد شد.

آمپول سفازولین چیست؟ کاربرد و عوارض آن

موارد منع مصرف آمپول سفازولین

در صورتی که بیمار هر گونه سابقه حساسیت به داروهایی چون پنی سیلین ها، سفالوسپورین ها یا پنی سیلامین داشته باشد، مجاز به استفاده از آمپول سفازولین نخواهد بود. همچنین این دارو برای بیماران مبتلا به پورفیری، منع مصرف دارد.

اثر بر آزمایش های تشخیصی

آمپول سفازولین به طور کاذب سبب افزایش غلظت کراتینین ادرار خواهد شود.

نتیجه آزمون کومبس نیز در صورت مصرف سفازولین مثبت خواهد شد.

این دارو ممکن است به صورت کاذب سبب مثبت شدن نتایج آزمایش قند ادرار به روش سولفات مس شود.

گاهی اوقات نیز ممکن است سطح  AST، ALT، ALP  و بیلی روبین، GGT  و LDH افزایش یابد.

سفازولین سبب افزایش تعداد ائوزینوفیل و کاهش تعداد نوتروفیل، گلبول های سفید و پلاکت ها خواهد شد.

مسمومیت و عوارض

به طور کلی آمپول سفازولین نیز مانند هر آنتی بیوتیک دیگری دارای عوارضی خواهد بود. از جمله این عوارض می توان به موارد زیر اشاره کرد:

حساسیت مفرط با منشاء عصبی – عضلانی و تشنج ناشی از غلظت زیاد این دارو در ‏CNS‏

قلبی ـ عروقی: فلبیت، ترومبوفلبیت (در اثر تزریق وریدی)

پوست: بثورات ماکولی پاپولی و اریتماتوز، کهیر، درد، سفتی، آبسه های غیرعفونی، پوست اندازی در محل تزریق، خارش، سندرم استیون – جانسون

دستگاه گوارش: کولیت سودوممبران، تهوع، بی اشتهایی، استفراغ، اسهال، التهاب زبان، اختلال گوارشی، کرامپ های شکمی، خارش مقعد، کاندیدای دهانی، کاندیدیازیس

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : www.jahaneshimi.com

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب