سوالات احکام برای گزینش

سوالات احکام برای گزینشمهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

سوالات احکام برای گزینش را از این سایت دریافت کنید.

90  سئوال مهم مصاحبه های گزینش ادارات

« احکام اسلامی » 1.فرق مرجع تقلید با ولی فقیه چیست؟ مرجع تقلید کسی است که سالها درس فقاهت خوانده و دارای قدرت فهم و استنباط عمیق از دین و احکام و روایات آن

90  سئوال مهم مصاحبه های گزینش ادارات

« احکام اسلامی »

1.فرق مرجع تقلید با ولی فقیه چیست؟ مرجع تقلید کسی است که سالها درس فقاهت خوانده و دارای قدرت فهم و استنباط عمیق از دین و احکام و روایات آن است.فقیه پس از سالها تحصیل علم فقاهت به انتشار رساله عملیه می پردازد و وقتی که عده ی زیادی به تقلید از او پرداختند به عنوان مرجع تقلید شناخته می شود.اما ولی فقیه کسی است که فقیه است و توانایی فهم عمیق از دین و مبانی و احکام آن را دارد و گاها نیز مرجع تقلید است-که البته لازم نیست که حتما مرجع تقلید باشد- و علاوه بر این دو مقام ولایت هم دارد.ولی فقیه سرپرست جامعه اسلامی است و حکم او همان حکم امام زمان(عج) است.مراجع عظام تقلید فقط دارای دو مقام فقاهت و مرجعیت هستند اما ولی فقیه دارای مقام فقاهت،مرجعیت-که الزامی نیست- و ولایت است.تمام مراجع عظام تقلید نیز همچون مردم عادی در احکام حکومتی باید تابع محض ولی فقیه باشند چون مقام ولایت فوق مقام مرجعیت است.

-         ولايت فقيه نظريه ای در فقه شيعه است که نظام سياسی مشروع در دوران غيبت امامان معصوم را بيان میکند. نظام جمهوری اسلامی نيز بر اساس اين نظريه تأسيس شده است.

-         ولايت فقيه امری مطلقه است و بر اساس نظريه ولايت مطلقه فقيه لازمه پذيرش حکومت اسلامی، روا داشتن اختيارات مطلق برای فقيه است. ولايت مطلق، به معنای رعايت مصالح عام در سرپرستی در جامعه است و چون حوزه حکومت، مصالح عمومی را نيز در بر میگيرد، بدون ولايت مطلق برپايی حکومت اسلامی و اجرای احکام دين ممکن نيست.

-         مسئولیتهای ولی فقیه ؛ نظارت بر قوای سه گانه – تعیین سیاستهای کلی نظام – نظارت بر حسن اجرای سیاستهای کلی نظام – حل معضلات نظام که از طریق عادی قابل حل نیست.

*از مراجع مشهور کنونی افراد ذيل می باشيند

بيات زنجانی • جناتی • جوادی آملی • سيدکاظم حائری • خامنه ای • نوری همدانی • وحيد خراسانی   حسينی زنجانی • دستغيب موسوی اردبيلی • صافی گلپايگانی • سيستانی • شاهرودی • مکارم شيرازی *صانعی • علوی گرگانی • غروی علياری • محمداسحاق فياض

2. سجده سهو ؟

1-آنکه در بین نماز سهواً حرف بزند  2-جایی که نباید سلام دهد ، سلام دهد( احتیاط وجب ) 3-آنکه تشهد را فراموش کند ( احتیاط واجب ) 4 –آنکه یک سجده را فراموش کند و یا در جایی که نباید بایستد ، بنشیند و بالعکس   5 – آنکه در نماز چهار رکعتی بعد از سجده دوم شک کند که چهار رکعت خوانده یا پنج رکعت .

- دستور خواندن سجده سهو بصورت زیر می باشد :بعد از سلام بدون اینکه از قبله رو برگداند نیت سجده سهو کرده و سجده رفته بگوید : « بسم الله و بالله و صلی الله علی محمد و اله »  بعد بنشیند و دوباره به سجده رفته و ذکر را بگوید سپس تشهد و سلام دهد .

برای سه چيز بعد از سلام نماز انسان بايد دو سجده سهو به جای آورد:اول: اينکه در بين نماز سهوا حرف بزند.دوم: اينکه يک سجده را فراموش کند.سوم : اينکه در نماز چهار رکعتی بعد از سجده دوم شک کند که چهار رکعت خوانده يا پنج رکعت.و در دو مورد بنا بر احتياط واجب بايد سجده سهو انجام دهد- در جايیکه نبايد نماز را سلام دهند مثلا در رکعت اول سهوا سلام بدهد.- اينکه تشهد را فراموش کند.و در غير اين موارد سجده سهو واجب نيست، ولی احتياط مستحب آن است که برای ايستادن يا نشستن بی جا بلکه برای هر زيادی و نقصی در نماز سجده سهو بجا آورد.و اگر بعدا بفهمد کاری که برای آن سجده سهو انجام داده نياز به سجده سهو نداشته اشکال ندارد.برای سجده سهوی که بر انسان لازم شده بايد بعد از نماز بدون اينکه صورت را از قبله برگرداند بعد از نيت سر را ر وی مهر يا چيزی که سجده بر آن صحيح است بگذارد و ذکر سجده سهو را بگويد و گفتن تکبير واجب نيست،گرچه مطابق احتياط مستحبی است و بهتر است در ذکر سجده سهو این ذکر را بگوید : بسم الله و بالله اسلام علیک ایها النبی و رحمه الله و برکاته .

البته در هر دو این سجده این ذکر را می گوید و بعد از آن یک تشهد می خواند و یک سلام کافی است.

گفتنی است که در ذکر سجده سهو بگوید ؛ بسم الله و بالله صل الله علی محمد و آل محمد  .

3.تییم را انجام بده ؟ شستشوي با آب ضرر داشته باشد، به آب دسترسی نداشته باشیم و وقت براي وضو و غسل کردن، کم باشد.

-تیمم بر اینها صحیح است؛ کلوخ -سنگ اگر پاک باشد - آجرو گٍل پخته – سنگ مرمر سیاه – آهک و گج – ریگ و اگر اینها پیدا نشد غبار روی فرش ، لباس و مانند اینها و اگر نتوانست یکی از اینها پیدا نماید بدون تیمم نماز بخواند و بعداً قضای آنرا بجا آورد

-نحوه انجام ؛ در تیمّم1 چهار چیز واجب است: اوّل: نیّت. دوّم: زدن کف دو دست با هم بر چیزی که تیمّم به آن صحیح است2. سوم: کشیدن کف هر دو دست3 به تمام پیشانی4 و دو طرف آن، از جایی که موی سر می روید، تا ابروها و بالای بینی و بنابراحتیاط واجب باید5 دستها روی ابروها هم، کشیده شود6. چهارم: کشیدن کف دست چپ7 به تمام پشت دست راست و بعد از آن کشیدن کف دست راست

8 به تمام پشت دست چپ.

4.مراحل وضو را توضیح بده؟

نیت – شستن صورت – شستن دست راست – شستن دست چپ – مسح سر – مسح پای راست بعد پای چپ

5. غسلها؟ غسلهای واجب :  غسلها:    جنابت – غسل مس میت – جمعه – روز عید نوروز – بچه ای که تازه به دنیا آمده – کسی که در مستی خوابیده

غسل ارتماسی را توضیح بده؟ مكارم: غسل ارتماسي آن است كه بعد ازنيّت، تمام بدن را يكدفعه يا به تدريج در آب فرو مي برد، خواه در مثل حوض و استخر باشد و يا زير آبشاري كه آب آن يكمرتبه تمام بدن را فرا مي گيرد، امّا غسل ارتماسي زير دوش معمولي ممكن نيست.

نحوه انجام غسل ترتیبی را توضیح بده؟ در غسل ترتیبی باید به نیت غسل، نخست سر و گردن، و سپس نیمه راست بدن از گردن تا کف پا و دست راست و بعد نیمه چپ بدن از گردن تا کف پا و دست چپ را بشوید. و دیگر تمام.

6.حداقل چند نفر براي برگزاري نماز جماعت لازم است؟   2نفر

7.قرائت را بخوان )حمد و سوره)؟ معمولا میگویند یک سوره کوچک از حفظ بخوان

8.رکعت سوم نماز چه ذکری گفته می شود؟ سبحان الله و الحمد لله و لا اله الا والله اکبر

9. واجب کفایی و واجب عینی را توضیح بده؟ واجب عینی، واجبی است که همه مکلفین باید انجام دهند به گونه ای که اگر عده ای به وظیفه خود عمل کردند تکلیف از دوش دیگران برداشته نمی شود. مانند نماز و روزه و حج و ....

واجب کفایی عبارت است از اینکه تکلیف برای هر یک از مکلفین واجب می شود و در مرحله اول انجام آن بر همه واجب است ولی حکم و تکلیف به گونه ای است که اگر عده ای به وظیفه خود عمل کردند تکلیف از دوش دیگران برداشته می شود. مانند نماز میت و جهاد با دشمن

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : jahanshahi2.blogfa.com

گلچین مهمترین سوالات استخدامی مصاحبه حضوری

سوالات مصاحبه استخدامی (گزینش استخدامی) در مصاحبه های استخدامی چه می پرسند؟ با سلام. ضمن آرزوی سربلندی و موفقیت سایت ایران استخدام برای یکایک شما کارجویا...

بروزرسانی ۱۴۰۱/۰۴/۲۶ 2k نظر «نمایش»

گلچین مهمترین سوالات استخدامی مصاحبه حضوری

سوالات مصاحبه استخدامی (گزینش استخدامی)

اطلاعات بیشتر

در مصاحبه های استخدامی چه می پرسند؟

با سلام. ضمن آرزوی سربلندی و موفقیت سایت ایران استخدام برای یکایک شما کارجویان عزیز، در این مطلب گلچینی از مهمترین و کلیدی ترین مباحث دینی و مسائل روز را که در مصاحبه های استخدامی  بیان میشود به پیشنهاد کاربران گرامی سایت ارائه نموده ایم. امیدوار هستیم که مطالعه ی این مطالب بتواند در افزایش اطلاعات و بهبود عملکرد شما مفید واقع شود.

فهرست مطالب مهم

جهت مشاهده مطالب روی لینک های زیر کلیک کنید

بخش اول: مباحث ولایت فقیه

بخش دوم: مباحث سیاسی

بخش سوم: مباحث وقایع تاریخی انقلاب

بخش چهارم: مباحث اطلاعات و دانستنی های مهم دینی

بخش پنجم: مباحث مناسبتهای تاریخی

سوالات مصاحبه عقیدتی سیاسی با پاسخ

سوالات مصاحبه عقیدتی سیاسی ارسالی کاربران

تجربیات مصاحبه و گزینش کاربران سایت ایران استخدام

معرفی جزوات و منابع

بخش اول: مباحث ولایت فقیه

نظریه ای در فقه شیعه است که نظام سیاسی مشروع در دوران غیبت امام معصوم را بیان می کند و نظام جمهوری اسلامی نیز بر این نظریه تاسیس شده است.

دلایل عقلی اثبات ولایت فقیه :

الف)هر جامعه ای برای تامین نیازهای فردی و اجتماعی و جلوگیری از هرج و مرج نیاز به حکومت دارد.

ب)حکومت ایده ال و مطلوب ترین شکل ان حکومتی است که در راس ان امام معصوم باشد و جامعه را اداره کند.

ج)وقتی بدست اوردن ایده ال میسر نباشد باید نزدیک به ان انتخاب شود.

د)نزدیک ترین کس کسی است که علم به موازین فقهی و احکام کلی اسلام داشته و شایستگی های روحی و اخلاقی به گونه ای که گرفتار هواهای نفسانی نگردد و کارایی در مقام مدیریت جامعه که صفات درک سیاسی و اجتماعی یا همان بصیرت و آگاهی از مسایل بین الملل و شجاعت در برخورد با دشمنان داشته باشد .

ه)ولایت بر اموال و نفوس مردم از شئون ربوبیت الهی است و تنها با اذن خداوند متعال مشروعیت می یابد و این حق از جانب خداوند به پیامبر و امامان داده شده است و در زمانی که مردم از وجود رهبر معصوم محرومند خداوند متعال اجرای آنرا به کسی که اصلح از دیگران است داده است که همان فقیه جامع الشرایط است .

اجتهاد:

بکاربردن کوشش و توانایی در راه پی بردن و استخراج احکام و قوانین شرعی از منابع و ادله استنباط بویژه قران و احادیث معصومین که پس از آموختن علوم اسلامی و سعی و تلاش فراوان با عنایت الهی حاصل می شود .

مرجع تقلید:

به مجتهد جامع الشرایطی گفته می شود که نسبت به دیگران اعلم بوده و کتاب توضیح المسائل یا استفتتائات داشته باشد .

شرایط مجتهد:

عادل –زنده-مرد-بالغ-عاقل –حلال زاده-شیعه دوازده امامی-اعلم-دانا

راههای شناخت مجتهد:

یقین خود انسان-گواهی دو نفر عالم عادل-مشهور اعلم بودن او و تشخیص عده ای از اهل علم

راههای بدست آوردن فتوای مجتهد:

شنیدن از خود او-شنیدن از دو نفر عادل-دیدن در رساله مجتهد –شنیدن از یک نفر عادل که به گفته او اطمینان شود.

منابع اجتهاد:

عقل – اجماع – قران – سنت(روایات پیامبر و امامان معصوم )

مسائل تقلید:

تقلید در فروع دین است و مسلمان باید به اصول دین یقین و اعتقاد داشته باشد و تقلید در اصول دین جایز نیست .

فروع دین:

ده مورد است: نماز –حج –روزه-زکات –خمس –جهاد –امربه معروف – نهی از منکر-تولی -تبری

اصول دین:

پنج مورد است :توحید (خداوند عالم یکتاست)-عدل (صفت کمال است و خداوند تمام صفات کمال را داراست و از هر نقصی منزه است و ظلم و بدی نمی کند)-نبوت(با توجه به اینکه انسان خداجو است و درصدد تقرب به خداست و احساس راهنمایی داردو بدین جهت راهنمایی ها از جنس خود انسان که برای رساندن پیام الهی مبعوث شده و واسطه میان مردم وخداوند می باشد)امامت (باید ازطرف خداوند انتخاب شود چون حافظ و بیان کننده دین است)معاد(وجود عالم آخرت)

پیامبران اولوالعزم:

حضرت نوح-حضرت ابراهیم-حضرت موسی –حضرت عیسی-حضرت محمد (پیامبرانی که کتاب آسمانی دارند).

فرق مجتهد با ولی فقیه:

در مسائل فردی محض باید از فتوای مرجع تقلید پیروی کرد ولی در مسائل مربوط به اداره امور کشور اسلامی و اموری که به عموم مسلمانان ارتباط دارد نظر ولی امر مسلمین باید اطاعت شود.

انواع آبها:

آب مضاف(آبی که آن را از چیزی بگیرند) –آب مطلق(آبی که مضاف نباشد) که به پنج قسم است : کر(هر بعد ظرف سهوجب و نیم یا ۳۷۷٫۴۱۹ کیلوگرم) –قلیل(آبی که از زمین نجوشد و از کر کمتر است)-باران-چاه-جاری(آبی که از زمین بجوشد و جریان داشته باشد)

انواع نجاسات:

یازده مورد است:بول(ادرار)-غائط(مدفوع)-منی-مردار-خون-سگ-خوک-کافر-شراب-فقاع(از جو گرفته می شودو به آن آبجو گفته میشود)-عرق شترنجاست خوار

مطهرات:

ده چیز نجاست را پاک میکند :آب-زمین-آفتاب-استحاله(عوض شدن جنس چیز نجس)-انتقال-اسلام-تبعیت(چیز نجس بواسطه پاک شدن چیز نجس دیگرپاک شود) -برطرفشدن عین نجاست-استبراء حیوان نجاستخوار-غائب شدن مسلمان

شرایط صحیح وضو:

سیزده چیز است : آب وضو پاک-مطلق باشد-آب وضو و محل وضو مباح باشد(غصبی نباشد)-ظرف آب وضو مباح باشد-ظرف آب وضو طلا و نقره نباشد-اعضاء وضو موقع شستن و مسح پاک باشد-وقت برای وضو و نماز کافی باشد-بقصد قربت باشد (برای انجام فرمان خداوند عالم)-وضو به ترتیب صحیح انجام شود-کارهای وضو پشت سرهم انجام شود-اعمال وضو را خود انسان انجام دهد-استعمال آب برای او ضرر نداشته باشد-در اعضاء وضو مانعی برای رسیدن آب نباشد.

چیزهایی که باید برای آنها وضو گرفت:

شش مورد است:برای نمازهای واجب بغیر نماز میت-سجده و تشهد فراموش شده-طواف واجب خانه خدا-اگر نذریاعهدیاقسم خورده باشد که وضو بگیرد-اگر نذرکرده جایی از بدن بخط قران برساند-آب کشیدن قران نجس شده یا بیرون آوردن آن از مستراح.

مبطلات وضو:

هفت مورد است:بول-غائط-باد معده و روده-خوابیکه بواسطه آن چشم نبیند و گوش نشنود-چیزهاییکه عقل را از بین می بردمانند دیوانگی و مستیو بیهوشی-استحاضه زنان-کاریکه برای آن باید غسل کرد.

غسلهای واجب:

هفت مورد است:جنابت –حیض-نفاس-میت-مس میت-استحاضه-بواسطه نذر و قسم واجب شود.

انواع غسل:

ترتیبی(سرو گردن-طرف راست-طرف چپ)-ارتماسی(یکدفعه زیر آب رود)

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : iranestekhdam.ir

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب

علت تلخی دهان چیست، درمان های خانگی تلخی دهان
پخش زنده کربلا از ماهواره ۱۴۰۱ | پخش زنده کربلا با کیفیت بالا | زیارت آنلاین کربلا
آیا روی ماه یاحسین نوشته ۱۴۰۱ | عکس ماه امشب | عکس ماه که روش نوشته یا حسین
آلف مانگا | alef manga | الف مانگا پرسپولیس کیست | الف مانگا بازیکن فوتبال
نقش ابراهیم اشتر در مختارنامه | مالک اشتر کیست
دلنوشته شام غریبان ۱۴۰۱ | متن شام غریبان عاشقانه | متن برای شمع شام غریبان
ادارات خوزستان فردا تعطیل است ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ | اهواز فردا تعطیل است
امار فوتی های کرونا امروز ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ | آمار کرونا امروز ایران ۱۴۰۱
متن شام غریبان مرده ۱۴۰۱ | متن شام غریبان پدر | متن شام غریبان مادر فوت شده
بیو شام غریبان ۱۴۰۱ | کپشن شام غریبان | جمله برای شام غریبان
متن شام غریبان برای استوری ۱۴۰۱ | فیلم شمع شام غریبان امام حسین
استوری شام غریبان ۱۴۰۱ | متن کوتاه برای شام غریبان | دعا برای شام غریبان
دلیل مرگ مهران غفوریان ۱۴۰۱ | پیج اصلی مهران غفوریان | مهران غفوریان الان کجاست
ایا فردا سه شنبه 18 مرداد 1401 تعطیل است + بانک ها و ادارات
تعطیلی خوزستان اهواز ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ بانکها و ادارات