• سایر
  • تاریخ انتشار ۱۴۰۱-۰۵-۰۴

          حداقل اندازه عمق کف پله

حداقل اندازه عمق کف پلهمهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

حداقل اندازه عمق کف پله را از این سایت دریافت کنید.

ضوابط راه پله گرد

مام پلکان هايي کـه در راه خـروج واقـع شـوند بايـد داراي سـاختاري پايدار و ثابت باشند. عرض راه پله ها و پاگردها نبايد در هيچ قسـمتاز طول مسير کاهش يابد....

ضوابط راه پله گرد

برای ورود به هر زمینه ابتدا لازم است آگاهی کامل و جامع نسبت به آن داشته باشیم. یکی از این زمینه ها، ساختار و اصول پله های گرد می باشد که در مقالات گذشته درباره اهمیت و لزوم وجود این سازه در ساختار معماری امروزه صحبت کرده ایم. و همچنین سعی کردیم درباره ی زوایایی از این سازه از جمله نورپردازی پله گرد ، دکوراسیون زیر پله ، قیمت پله گرد و روند سفارش و ساخت پله گرد اطلاعاتی مختصر و مفید در اختیار مخاطبان خود قرار دهیم.

در ادامه ی گسترش و تکمیل اطلاعات ارائه شده لازم می باشد به اصول و ضوابطی که از طرف سازمان نظام مهندسی در رابطه با راه پله و اجزای آن تعریف و تدوین شده است نگاهی بیاندازیم و با دیدی جامع و آگاه برای سفارش این سازه قدم برداریم. دانستن این اطلاعات به شما کمک می کند تا در هنگام طراحی معماری ساختمان توجه ویژه و وسواس گونه ای نسبت به جانمایی این سازه در میان سایر فضاهای ساختمان داشته باشید.

در ابتدای این بحث به توضیح اجزای پله و ضوابط آن می پردازیم و در ادامه بصورت جزئی تر بندهای ذکر شده در مباحث نظام مهندسی مرتبط با پله را به اطلاع می رسانیم.

ارتفاع پله:

به طور کلی هر قدر ارتفاع پله زیادتر باشد تعداد پله موردنیاز برای عبور از طبقه ای به طبقه دیگر کمتر بوده و در نتیجه قفسه پله یا فضای لازم برای ایجاد پله کمتر است ولی ارتفاع پله کاملا بستگی به محل استفاده و اشخاص استفاده کننده از آن را دارد مثلا ارتفاع پله برای طبقات مسکونی در حدود ۱۶ الی ۲۰ سانتی متر در نظر گرفته می شود زیرا ۸۰ درصد استفاده کنندگان آن در سنینی هستند که به راحتی می توانند از پله ها پایین و بالا بروند (اشخاص مسن تر و کودکان خردسال بیش تر وقت خود را در منزل می گذرانند).

همچنین ارتفاع پله موتورخانه و یا انبار را در حدود ۲۰ الی ۲۵ حتی ۵۰ سانتی متر در نظر می گیرند زیرا ۹۹ درصد استفاده کنندگان این قسمت از ساختمان را اشخاص جوان تشکیل می دهند.

ارتفاع پله مکانهای عمومی مانند ایستگاه راه آهن و یا بیمارستان ها و یا ادارات عمومی را در حدود ۱۵ الی ۱۷ سانتی متر در نظر می گیرند زیرا از این نوع پله ها اجبارا افراد در هر سنی استفاده خواهند نمود.

کف پله:

کف پله تابع  دو عامل است:

۱- طول کف پا ۲- طول قدم

۱: طول کف پای یک آدم معمولی در حدود ۳۰ سانتی متر است در این صورت برای اینکه عبور و مرور از روی پله آسان باشد کف پله باید در حدود ۳۰ سانتی متر باشد که با توجه به ۲ سانتی متر دماغه پله جمعا در حدود ۳۲ سانتی متر خواهد شد.

۲: با توجه به اینکه طول قدم یک آدم معمولی در حدود ۶۳ الی ۶۵ سانتی متر می باشد برای اینکه بتوان پله ها را پشت سر هم و بدون توقف و به راحتی و با قدم معمولی طی نمود می بایست مجموع دو برابر ارتفاع بعلاوه کف پله، عددی بین ۶۳ الی ۶۵ سانتی متر باشد:

۶۵ الی ۶۳ = b + h2 h= ارتفاع پله b = کف پله

اگر تعداد پله هایی که پشت سر هم قرار دارند در حدود ۸ الی ۱۲ پله باشد (مانند پله هایی که دو طبقه یک ساختمان را در هر گردش بهم مربوط می نماید) کف پله نمی تواند از ۳۲ الی ۳۳ بیشتر باشد. زیرا اگر کف پله از این مقدار پهن تر باشد استفاده کننده از آن در موقع بالا رفتن ناخود آگاه هر قدم خود را روی پله بعدی قدری عقب تر گذاشته و روی پله هشتم یا نهم پنجه پای او روی لبه پله قرار گرفته و ممکن است تعادل خود را از دست داده و به جلو خم شود ولی در مورد پله های جلوی ساختمان که معمولا تعداد آن حدود ۳ یا ۴ پله می باشد می توان از کف پله پهن تر نیز استفاده نمود.

عرض پله:

عرض پله  به نسبت شدت عبور و مرور متفاوت می باشد بدیهی است پله های خروجی یک سینما که در ظرفیت چند دقیقه می باید جمعیتی در حدود ۱۰۰۰ نفر را تخلیه نماید یا پله های خروجی ایستگاه راه آهن نمی تواند با پله های یک ساختمان دو طبقه دارای عرض مساوی باشند.

عرض پله ساختمان های عمومی و بزرگ مانند سینماها و تئاترها که از آنها برای عبور یک طرفه استفاده می شود (فقط مردم خارج می شوند) برای هر ۱۲۰ نفر جمعیت یک متر عرض در نظر گرفته می شود که این عرض برای تخلیه جمعیت در حدود ۱۰ دقیقه کافی می باشد.

حداقل عرض پله ساختمان هایی که زیاد بزرگ نبوده و از روی آن عبور و مرور دو طرفه انجام می شود در حدود ۱۰۰ سانتیمتر در نظر گرفته می شود زیرا بطوریکه می دانیم عرض شانه یک نفر مرد در حدود ۶۰ سانتی متر است (عرض شانه خانم ها کمتر می باشد) و با توجه به اینکه اگر دو نفر بخواهند از نزدیک یکدیگر عبور نمایند ناخودآگاه قدری شانه خود را به سمت مقابل کج می نمایند عرض ۱۰۰ سانتی متر برای عبور دو نفر از کنار یکدیگر کافی می باشد ولی برای آپارتمان های چند طبقه که شدت رفت و آمد زیادتر است عرض پله را در حدود ۱۲۰ سانتی متر و یا بیشتر در نظر می گیرند. در مورد پله های کم رفت و آمد مانند پله هایی که به بام ختم می شود و از آنها فقط برای برف روبی و یا سرکشی به بام استفاده می شود عرض ۵۵ الی ۶۰ سانتیمتر کافی می باشد.

محل پله

پله باید در محلی باشد که از هر نقطه ساختمان بخوبی قابل رویت بوده و شخص تاره وارد بتواند راه خود را به راحتی پیدا کند.این موضوع مخصوصا در ساختمان های بزرگ و عمومی دارای اهمیت میباشد.حداکثر فاصله پله از دورترین نقطه ساختمان نباید بیش از ۲۵ متر باشد زیرا در موقع بروز حریق این فاصله حداکثر مسافتی است که یک نفر میتواند طی نموده و خود را به پله برساند در این صورت چنانچه عرض ساختمانی بیش از ۵۰ متر باشد ناچارا باید دو سری پله در ساختمان ایجاد گردد در هر حال فاصله دو پله از همدیگر نباید از ۵۵ الی۶۰ متر تجاوز نماید بهتر است پله تقریبا در وسط ساختمان ایجاد شود.بطوریکه فاصله نقاط مختلف ساختمان از پله حداکثر از نصف عرض ساختمان تجاوز نکند.

انواع پله

با توجه به مکان های مختلف و  فضای موجود برای ایجاد پله انواع مختلف آن مورد  استفاده قرار میگیرد که بشرح زیر است:

۱  پله های دو گردش و یک پاگرد

پله با یک پاگرد متداولترین نوع پله است که با دو گردش و یک پاگرد فاصله دو طبقه را طی کند به این نوع پله که اصطلاحا U شکل گفته میشود مسیر اول با مسیر دوم که هر دو به پاگرد منتهی میگردد درست ۱۸۰ درجه اختلاف جهت دارند.تعداد پله در هر گردش در حدود ۸ تا ۱۰ پله است.فضای لازم برای این نوع پله بشرط آنکه ارتفاع بین طبقات (کف تا کف) در حدود ۲۰/۳ متر باشد تقریبا ۱۰/۲ ×۵ متر است.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : safelco.ir

ضوابط و استاندارد طراحی راه پله در ساختمان

طول و عرض راه پله، نقشه و محاسبه راه پله، راه پله ساختمان دو طبقه، ضوابط چشم پله، ارتفاع استاندارد و ابعاد پله، انواع پله در پلان را در ادامه مطالعه کنید.

مرکزآهن مقالات فولاد ضوابط طراحی باکس راه پله

ضوابط طراحی باکس راه پله

3 ماه پیش 4 دیدگاه 17135 بازدید مقالات فولاد

4/5 رای

این پســت برای شما مفیــد بود ؟

5عالی بود 3خوب بود 2معمولی بود 1بد بود

برای طراحی پله های ساختمان چه ضوابطی را باید رعایت کرد؟ نحوه طراحی انواع راه پله به چه صورت است؟ از کدام سنگ برای صرفه جویی در هزینه های تولیدی استفاده کنیم؟ اگر شما نیز به دنبال یافتن پاسخ سوالات خود هستید با ما همراه باشید. هر چند در سال های اخیر، استفاده از آسانسور در ساختمان های مسکونی چند طبقه، رایج و الزامی شده، اما هنوز ساختمان هایی با عمر بالاتر، بدون آسانسور وجود دارد که تردد افراد بین طبقات همچنان از طریق راه پله صورت می گیرد. علاوه بر آن، پله ها حتی در ساختمان های دارای آسانسور نیز جایگاه ویژه خود را دارا می باشند، به گونه ای که برخی ساکنان طبقه اول، ترجیح می دهند به جای معطل ماندن برای آسانسور از پله استفاده کنند و یا هنگام جابه جایی وسایل سنگین که حمل آن از طریق آسانسور، ممنوع است، اهمیت راه پله ها و استانداردهای آن بیشتر به چشم می آید.

همچنین برای ساختمان هایی که فاقد آسانسور بوده و افراد در طبقات بالا مجبور به رفت و آمد از طریق راه پله می باشند، کیفیت ساخت راه پله از اهمیت بالایی برخوردار است. کیفیت راه پله نیز به صورت مستقیم به عواملی از جمله کیفیت مصالح ساختمانی اعم از تیرآهن و میلگرد مصرفی برای ساخت آن بستگی دارد از این رو ممکن است به دلیل بالا بودن قیمت تیرآهن و قیمت میلگرد و سایر مصالح ساختمانی، برخی از طراحان نسبت به کیفیت راه پله در سازه ها بی تفاوت باشند. بنابراین اگر قصد دارید از روی ناچاری یا به اختیار یک واحد مسکونی بدون آسانسور، در طبقات بالا، خریداری یا اجاره کنید و یا در حال حاضر، در چنین فضایی سکونت دارید، این مطلب به شما کمک می کند تا درباره نقش و استاندارد راه پله در ساختمان ها، بیشتر بدانید و نکاتی که تاکنون در زمینه راه پله ها کمتر به آن توجه کرده اید، مدنظر قرار دهید.

pdf ضوابط طراحی راه پله

اجزای راه پله

راه پله یکی از اجزای مهم در ساختمان سازی بوده که عواملی اعم از ایمنی، شکل و مصالح مورداستفاده در تولید و ساخت آن اهمیت ویژه ای برای طراحان سازه دارد. از دیگر عواملی که در هنگام ساخت راه پله برای مهندسان و همچنین ساکنان مجتمع ضروری می باشد می توان به ایمنی پله و همچنین استفاده آسان از آن برای کودکان و افراد ناتوان اشاره نمود. زیبایی راه پله نیز از موارد حائز اهمیت برای برخی از طراحان بوده که در این راستا استفاده از مصالح گوناگونی اعم از چوب، فلز، سنگ و بتن مورد توجه می باشد. البته در راه پله های ساختمان های مسکونی، پله های سنگی به همراه نرده های چوبی یا فلزی رایج است.

در این رابطه، راه پله ها از شش قسمت، شامل سه قسمت اصلی و سه قسمت فرعی تشکیل شده اند. پله، سطح شیب دار و پاگرد، اجزای اصلی و خیز پله، آب چکان و نرده، اجزای فرعی هستند. قسمت های اصلی و فرعی راه پله ها را می توان به صورت زیر تعریف کرد:

پله: پله در واقع وسیله ارتباط دهنده میان دو سطح با ارتفاع متفاوت برای جابجایی افراد می باشد.

سطح شیب دار: سطحی است که پله ها بر روی آن تعبیه می شوند و می توان از آن به شاسی راه پله تعبیر کرد.

پاگرد: محلی برای چرخش و تغییر مسیر حرکت و استراحت بین ردیف های پله است.

خیز پله: شیبی است که از پایین به سمت بالای پله ادامه دارد.

آب چکان: به سطح شیب داری گفته می شود که هدف از طراحی آن خروج آب می باشد.

نرده: قسمتی است که دور تا دور پله ها از پایین تا بالا قرار دارد و برای امنیت در تردد بین راه پله ها استفاده می شود.

انواع راه پله ساختمان

به طور کلی پله های مورد استفاده برای ساختمان ها به دو دسته کلی تقسیم بندی می شوند:

پله ها از نظر شکل ظاهری

پله ها از لحاظ مصالح مصرفی

همچنین پله های مورد استفاده در ساختمان از لحاظ شکل ظاهری به دو دسته کلی تقسیم بندی می شوند:

پله های مستقیم پله های مدور

پله های مستقیم

طراحی پله های مستقیم، بدون پیچش است و طول آن در مقایسه با سایر پله ها بیشتر می باشد. از این رو، این پله ها در مکان هایی که مشکلی از نظر فضا ندارند، احداث می شوند. پله های مستقیم، مستطیل شکل و عرض کف آن ها غالبا 30 سانتی متر است. در این نوع پله ها تمام کف پله ها به شکل مستطیل بوده و به عبارت بهتر اندازه کف پله در سراسر طول آن ها برابر و یکسان می باشد. در شکل زیر پلان پله یک طرفه را ملاحظه می کنید. در این شکل عرض کف پله در تمام کف پله ها مستطیل شکل و 30 سانتی متر می باشد.

به طور کلی پله های مستقیم عبارتند از:

پله مستقیم یک طرفه:

این نوع از پله ها دارای طول زیادی بوده و معمولا در فضاهای طولانی مورد استفاده قرار می گیرند و به دلیل جلوگیری از خستگی افراد در هنگام عبور از آن ها، از پاگرد در مسیر استفاده می شود. در صورتی که در ساختمان محدودیت طولی وجود نداشته باشد می توان این گونه پله را اجرا کرد. در شکل زیر پلان یک طرفه بدون پاگرد وسط را ملاحظه می کنید.

در صورتی که ارتفاع طبقه بیش از 2.75 متر باشد باید یک پاگرد در وسط در نظر گرفت.

در شکل زیر پلان پله یک طرفه با پاگرد وسط را ملاحظه می کنید.

پله دو طرفه با پاگرد وسط و دو بازو:

این نوع پله را می توان یکی از معمول ترین انواع راه پله به شمار آورد که در اکثر ساختمان ها مشاهده می گردد. در این نوع راه پله بعد از یک ردیف پله، پاگردی برای استراحت افراد، قرار داده شده و سپس ردیف بعدی شروع می شود. این پله به خاطر دو قسمتی بودن طول زیادی را اشغال نمی کند و پاگرد وسط باعث استراحت شخص استفاده کننده می شود.

در شکل پلان پله دو طرفه با دو بازو و پاگرد وسط را ملاحظه می کنید.

پله دو طرفه با پاگرد وسط و سه بازو:

شامل دو ردیف پله به عرض کم و یک ردیف پله با عرض بیشتر است و در مکان هایی که تردد در آن ها زیاد است، به کار می رود مانند دانشگاه ها و ادارات. در شکل زیر پلان پله دو طرفه با سه بازو و پاگرد وسط را ملاحظه می کنید. همچنان که در شکل دیده می شود یک ردیف پله با عرض بیش تر و دو ردیف پله با عرض کمتر در طرفین به بالا ادامه پیدا می کند.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : www.markazeahan.com

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب