برای سوزش بینی چی خوبه

برای سوزش بینی چی خوبهمهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

برای سوزش بینی چی خوبه را از این سایت دریافت کنید.

دلایل و روش‌های درمان احساس سوزش در بینی

حساس سوزش در بینی می تواند به دلیل یک عفوت، واکنش آلرژیک، یا دلیل تحریک کننده دیگر شکل بگیرد. فرد ممکن است سوزش، تحریک یا خارش در چشم ها، گلو یا سینوس ها را نیز تجربه کند.

چهارشنبه / ۱۹ شهریور ۱۳۹۹ / ۲۲:۳۹

دسته‌بندی: رسانه دیگر

کد خبر: 99061914660 منبع : مطبوعات

دلایل و روش‌های درمان احساس سوزش در بینی

حساس سوزش در بینی می تواند به دلیل یک عفوت، واکنش آلرژیک، یا دلیل تحریک کننده دیگر شکل بگیرد. فرد ممکن است سوزش، تحریک یا خارش در چشم ها، گلو یا سینوس ها را نیز تجربه کند.

به گزارش ایسنا، عصر ایران به نقل از «مدیکال نیوز تودی» نوشت: با دلایل احساس سوزش در بینی همراه با روش های درمان و علائم دیگر بیشتر آشنا می شویم. همچنین، برخی درمان های خانگی که می توانند به بهبود این شرایط کمک کنند، ارائه شده اند.

دلایل

احساس سوزش در بینی ممکن است در نتیجه التهاب یا تحریک ناشی از یک عفونت یا واکنش آلرژیک رخ دهد.

رینیت آلرژیک

رینیت به التهاب درون بینی گفته می شود. در فرد مبتلا به رینیت آلرژیک، سیستم ایمنی به اشتباه مواد بی ضرر را به عنوان یک تهدید در نظر گرفته و به آنها حمله می کند که به بروز التهاب منجر می شود.

رینیت آلرژیک بسیار شایع است و ۱۰ تا ۳۰ درصد افراد در سراسر جهان را تحت تاثیر قرار می دهد.

زمانی که آلرژن (عامل آلرژی‌زا) گرده یا چیز دیگری که است به صورت فصلی وجود دارد، پزشک ممکن است رینیت آلرژیک فصلی را تشخیص دهد که بیشتر به عنوان تب یونجه شناخته می شود.

از علائم تب یونجه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

- خارش یا احساس سوزش در بینی، دهان، گلو و چشم ها

- گرفتگی بینی - سردرد

- آبریزش بینی و چشم ها

- سیاهی دور چشم - عطسه

- ترشحات پشت حلق که می تواند موجب صاف کردن مکرر گلو شود

سریع‌ترین روش برای تسکین علائم رینیت آلرژیک پرهیز از آلرژن است. به عنوان مثال، افرادی که به گرده گیاهان آلرژی دارند در روزهایی که میزان گرده گیاهان زیاد است، در صورت امکان مدت زمانی که خارج از خانه سپری می کنند را محدود کنند.

آنتی هیستامین های بدون نسخه و کورتیکواستروئیدهای بینی نیز می توانند به تسکین علائم کمک کنند.

گزینه دیگر ایمنی‌درمانی آلرژی است که شامل قرار دادن فرد در معرض دوزهای اندک از آلرژن می شود که سیستم ایمنی بدن را برای عدم واکنش به آن آموزش می دهد.

رینیت غیر آلرژیک

از هر سه مورد رینیت تقریبا یکی از آنها به دلیل واکنش آلرژیک شکل نمی گیرد.

در این موارد، شرایط به نام رینیت غیرآلرژیک شناخته می شود. این شرایط به طور معمول بزرگسالان را تحت تاثیر قرار می دهد و در تمامی طول سال موجب بروز علائم می شود که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

- عطسه - آبریزش بینی - گرفتگی بینی - ترشح پشت حلق

- احساس سوزش در بینی

بر خلاف رینیت آلرژیک، این شرایط به طور معمول موجب خارش یا علائمی نمی شود که چشم ها و گلو را تحت تاثیر قرار می دهند.

فرد مبتلا به رینیت غیر آلرژیک ممکن است به آلودگی هوا، برخی روایح یا مواد شیمیایی، یا تغییرات آب و هوایی حساسیت داشته باشد. برخی داروها و مشکلات سلامت مانند عفونت های ویروسی می توانند موجب التهاب در بینی شوند.

پرهیز از محرک ها ممکن است به تسکین علائم رینیت غیرآلرژیک کمک کند. در شرایطی که درمان ریشه کن کننده وجود ندارد، اسپری های سالین بینی و اسپری های دارویی یا شستشوی بینی ممکن است به کاهش التهاب کمک کنند.

سینوزیت

سینوزیت یک عفونت سینوس است. سینوس ها، فضاهای کوچک و خالی پشت گونه ها و پیشانی هستند. سینوزیت می تواند به دلیل یک عفونت ویروسی یا باکتریایی رخ دهد.

علائم سینوزیت شامل موارد زیر می شوند:

- آبریزش یا گرفتگی بینی

- درد در گونه ها و پیشانی

- سردرد - گلودرد - ترشح پشت حلق - سرفه - تب

بیشتر موارد سینوزیت در نتیجه عفونت های ویروسی رخ می دهند که به طور معمول بدون درمانی خاص بهبود می یابند. در مواردی که باکتری ها دلیل سینوزیت هستند، پزشک می تواند آنتی بیوتیک ها را تجویز کند.

ویروسی های سرماخوردگی

سرماخوردگی یکی از شایع‌ترین بیماری ها در جهان است که بیشتر موارد آن در نتیجه عفونت های راینوویروس رخ می دهند. علائم سرماخوردگی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

- گلودرد

- آبریزش یا گرفتگی بینی که می تواند موجب احساس سوزش شود

- سرفه - سردرد - بدن درد

- از دست دادن حس چشایی و بویایی

- تب

به طور معمول، علائم سرماخوردگی بدون درمانی خاص بهبود می یابند، اگرچه برخی داروها و درمان های خانگی می توانند به تسکین علائم کمک کنند. به عنوان مثال، داروهای ضد احتقان می توانند به رفع انسداد در بینی کمک کنند.

آنفلوآنزا

آنفلوآنزا یکی دیگر از عفونت های شایع دستگاه تنفسی است. این بیماری می تواند موجب علائم خفیف تا شدید شود که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

- خستگی - سردرد - بدن درد - سرفه - گلو درد - تب

- آبریزش یا گرفتگی بینی، گاهی اوقات با احساس سوزش در بینی

همچنین، برخی افراد استفراغ و اسهال را تجربه می کنند. علائم آنفلوآنزا اغلب به طور ناگهانی ظاهر می شوند.

بیشتر افراد مبتلا به آنفلوآنزا بدون درمانی خاص بهبود می یابند، اما برخی گروه ها از جمله موارد زیر با خطر بیشتر مواجه هستند و ممکن است به مراقبت و اقدامات احتیاطی بیشتر نیاز داشته باشند:

- بزرگسالان بالای ۶۵ سال

- زنان باردار

- کودکان زیر پنج سال

- افراد مبتلا به بیماری های مزمن

دیگر عفونت های تنفسی

یک عفونت می تواند در هر بخشی از دستگاه تنفسی از جمله بینی، گلو و ریه ها شکل بگیرد. کروناویروس ها مانند SARS-CoV-2 گاهی اوقات مسئول هستند.

ویروس SARS-CoV-2 عامل بیماری کووید-۱۹ است. از علائم این بیماری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

- تب - سرفه - تنگی نفس - خستگی - سردرد و بدن درد

- از دست دادن حس بویایی یا چشایی

- گلودرد

- آبریزش یا گرفتگی بینی که ممکن است به احساس سوزش منجر شود

- حالت تهوع یا استفراغ

- اسهال

آیا نشانه ای از یک سکته مغزی است؟

احساس سوزش در بینی نشانه ای از یک سکته مغزی نیست. علائم سکته مغزی شامل موارد زیر می شوند:

- بی حسی ناگهانی در صورت، دست ها یا پاها، به ویژه در یک سمت بدن

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : www.isna.ir

سوزش بینی هنگام تنفس

سوزش بینی بیشتر بعلت واکنشی از دستگاه تنفسی در برابر التهاب، عفونت و... ایجاد می ­شود. این عارضه ممکن است خفیف باشد ولی نیاز به درمان دارد. برخی داروهای بدون نسخه و اسپری های بینی می توانند به رفع آن کمک کنند. برای اطلاعات بیشتر توصیه می کنیم ادامه مطلب را مطالعه بفرمایید.

درخواست نوبت

تلفن: 09394216199ایمیل: [email protected]

درباره ما خدمات سوالات وبلاگ تماس با ما

سوزش بینی هنگام تنفس – شایع ترین دلایل + نحوه درمان

وبلاگدسته‌بندی نشدهسوزش بینی هنگام تنفس – شایع ترین دلایل + نحوه درمان

سوزش بینی در هنگام تنفس عموما تحت تاثیر عواملی نظیر واکنش آلرژیک به تغییرات فصلی، التهاب و عفونت مجاری تنفسی در افراد شکل می­ گیرد. این عارضه تنفسی غالبا با استنشاق مواد شیمیایی نظیر آلاینده های هوا رابطه مستقیمی دارد.

لازم به ذکر است که به باور برخی از متخصصان زیبایی، سوزش بینی و اشکال در دم و بازدم یکی از نشانه‌های جراحی غلط بینی نیز می تواند باشد.

نارسایی های حاصل از سوزش بینی چنانچه مانع از تنفس عادی و همچنین انجام امور عادی افراد شود، بهتر است با مراجعه به متخصص ریه و مجاری تنفسی نسبت به درمان آن اقدام شود.

در این مقاله قصد داریم تا با شما در مورد عوامل شکل گیری سوزش در مجاری تنفسی و بینی صحبت کرده و شما را با روش ­های درمان این عارضه تنفسی آشنا کنیم، لطفا در ادامه مطلب همراه ما باشید.

شایع ترین دلایل سوزش بینی در افراد

شایع ترین عوامل ایجاد سوزش بینی در افراد تحریک و التهاب مجاری تنفسی ذکر می ­شود که در افراد مبتلا به بیماری های تنفسی مانند آسم و کرونا به دفعات مشاهده می شود.

در کنار این موارد عارضه هایی مانند رینیت آلرژیک یا التهاب بینی، رینیت غیر آلرژیک، استنشاق آلاینده های شیمیایی، تغییرات آب و هوایی و ابتلا به آنفولانزا از اصلی ترین دلایل شکل گیری سوزش ناحیه بینی در افراد به شمار می­ روند.

لازم به ذکر است اگر احساس سوزش در بینی به دلیل یک عفونت باکتریایی شکل گرفته باشد، پزشک می تواند با تجویز آنتی بیوتیک برای درمان آن اقدام کند. که البته این امر مستلزم انجام آزمایش آلرژی و تشخیص رینیت آلرژیک در افراد می باشد.

آیا سوزش بینی مشکل نگران کننده‌ای است؟

سوزش بینی همانطور که اشاره شد، از عوامل مختلفی می تواند نشات بگیرد. ممکن است این امر ریشه در عفونت و یا انسداد سینوس ها بینی داشته باشد و یا در اثر تغییرات فصلی به صورت مقطعی در افراد به وجود بیاید. عموما این اتفاق زمانی می افتد که مجرای بینی فرد ملتهب شده و مایه مخاط بینی تحریک شده باشد.

چنانچه سوزش بینی همراه با علائم زیر باشد، بهتر است برای درمان این عارضه به پزشک متخصص مراجعه کنیم:

خشکی دهان، گلو، و چشم‌ها

مشکلات بینایی ناشی از ناشی از سرفه های شدید و تنفس سنگین

آبریزش شدید بینی

ترک خوردن یا خونریزی بخش داخلی بینی

تنگی مجاری تنفسی بینی و اشکال در دم و بازدم

احساس خارش شدید در سوراخ‌های بینی

خونریزی و تورم

بیشتر بخوانید: پولیپ بینی چیست؟ آشنایی با علائم و روش های درمان پولیپ بینی

تاثیر ترشحات سینوس ها بر سوزش بینی

ترشحات سینوس بینی، نوعی مکانیزم دفاعی در ساختار دستگاه تنفسی است که با استفاده از آن مواد زاید و دفعی مجاری بینی پاکسازی می شود.

جلوگیری غیر منطقی از خروج این مواد می تواند باعث بروز عارضه های گوناگونی شود، که از مهمترین آنها می توان به سوزش بینی و عطسه اشاره کرد.

نحوه درمان سوزش بینی

سوزش بینی بسته به دلایل ایجاد و میزان درگیری فرد با این عارضه شامل درمان های مختلفی می شود که از مهمترین آنها می ­توان به استفاده از اسپری‌های ضد ­احتقان بینی و آنتی هیستامین ها اشاره کرد.

در کنار این موارد، از برخی درمان های خانگی نیز برای درمان سوزش بینی استفاده می شود که در ادامه شما را با این روش ها آشنا می ­کنیم.

استفاده از داروهای ضد احتقان برای سوزش بینی

داروهای ضد احتقان عموما با تشخیص پزشک برای پاکسازی مجاری تنفسی و بهبود شرایط دم و بازدم بیماران مورد استفاده قرار می­ گیرند. این داروها مواقعی تجویز می ­شوند که تحریک مخاط بینی باعث فعال شدن سیستم ایمنی بدن و انسداد مجاری تنفسی شود.

به عنوان مثال استنشاق گرده برخی از گلها باعث تورم اعصاب بینی شده و برای چندین هفته فرد را با مشکلات تنفسی روبرو می کند. گرفتگی یا احتقان بینی، اگر کوتاه مدت یا موقتی باشد (زیر ۷ تا ۱۰ روز) معمولا شایع ترین علتش، بیماری های ویروسی یا همان سرماخوردگی های معمولی است؛ اما اگر این علایم بیش از ۱۰ روز طول بکشد یا زیاد تکرار شود، نیاز به مراجعه به پزشک دارد.

مکانیسم داروهای ضد احتقان بسته به نوع آنها متفاوت بوده و به صورت کلی با فعال کردن گیرنده های آلفا آدرنرژیک، اتصال مستقیم به گیرنده آن و تحریک ترشح نوراپی، اقدام به پاکسازی جداره های بینی می کند. فعال شدن این گیرنده ها باعث انقباض و تنگی عروق، کاهش جریان خون و گرفتگی در آن ناحیه می‌شود.

درمان های خانگی سوزش بینی

به طور کلی درمان‌های خانگی زیادی برای پاکسازی مجاری تنفسی وجود نداشته و بیشتر روش های ارائه شده به عنوان مکملی درمانی عارضه هایی مانند سوزش و انسداد بینی مورد استفاده قرار می گیرند.

از متداول‌ترین درمان های خانگی رفع سوزش بینی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

بخور بینی در محیط گرم و پر رطوبت

استفاده از روغن بادام

استفاده از دستگاه مرطوب کننده هوا در منزل

استفاده از روغن نارگیل

سخن آخر

سوزش بینی بیشتر به عنوان واکنشی از دستگاه تنفسی در برابر التهاب، عفونت و تحریک مخاط بینی شناخته می ­شود. این عارضه ممکن است خفیف باشد و با از بین رفتن عفونت یا فروکش واکنش برطرف شود. در این میان، داروهای بدون نسخه و اسپری های بینی می توانند به سوزش، احساس سوزش و سایر علائم کمک کنند.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : topclinic.ir

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب