7 نکته ‌ای که قبل از خرید گیمبال باید در نظر گرفت7 نکته ‌ای که قبل از خرید گیمبال باید در نظر گرفت

گیمبال یا لرزشگیر gimbal یکی از تجهیزاتی است که تولیدکنندگان محتوای ویدیویی و فیلمسازان با گوشی هوشمند باید حتماً تهیه کننداین ابزار برای ضبط یک کلیپ ویدیویی بدون لرزش به فیلمبردار کمک می‌کند و نیاز به تهیة تجهیزات سنگین و گران ‌قیمت را برطرف می‌کند.

 

اگر به فکر خرید گیمبال هستید، فروشگاه دیدنگار برترین مدل های بازار را یکجا برای فروش عرضه می کندهمچنین میتوانید قبل از خرید از راهنمای کارشناسان این مجموعه استفاده کنیداگر به دنبال تهیة گیمبال هستید، احتمالاً از خودتان پرسیده‌اید که بین این همه گیمبال کدام یک مناسب شما است؟ در ادامه مشخصه را برای انتخاب بهتر این محصول معرفی می‌کنیم.

 

1- بودجه budget

 

اگر برای بار اول است که قصد خرید گیمبال را دارید، احتمالاً قیمت محصول اولین مشخصة تعیین ‌کننده برای شما خواهد بوداین مسئله خصوصاً برای شما به تازگی وارد دنیای فیلمبرداری شده‌اید یا اینکه قصد دارید آن را به شکل یک فعالیتِ‌ سرگرم ‌کننده دنبال کنید، کاملاً صدق می‌کند.

 

در چنین شرایطی اگر چندان تجربه ‌ای در این حوزه ندارید، معمولاً بودجة محدودی داشته و قصد خرج اضافی هم نخواهید داشتبرخی گیمبال ‌های گوشی هوشمند حتی کمتر از یک میلیون تومان قیمت دارند، در حالی که مدل ‌های کلاس بالا، رقمی بالای میلیون تومان دلار برچسب قیمت می‌خورند.

 

 اگر به دنبال گیمبال به همراه دوربین built-in هستید در این صورت حدوداً 10 ملیون تومان یا بیش‌تر باید هزینه کنیداگر به دنبال گیمبال برای پشتیبانی از دوربین عکاسی بدون آینه Mirrorless یا DSLR هستید، حدود 15 میلیون تومان و بیش‌تر کنار بگذارید.

 

وقتی بر اساس بودجه دست به انتخاب می‌زنید، حتماً نقد و بررسی ‌های محصول را مطالعه کنید تا به یک انتخاب مناسب برسیدهمچنین باید نیاز خودتان را بدانید و هدف‌تان را مشخص کنید.

 

 آیا قرار است برای فیلمبرداری ‌های در حرکت Dynamic از آن استفاده کنید یا اینکه قصد فیلمبرداری بی رول B-roll را دارید؟ در صورتی که به دنبال فیلمبرداری داینامیک هستید، بهتر است روی گیمبال ‌های سه محوره که قیمت بالاتری دارند سرمایه ‌گذاری کنید.

2- سازگاری compatibility

 

برخی از گیمبال ‌ها به خاطر سازگاری در نقد و بررسی ‌ها امتیاز خوبی نمی ‌گیرندخصوصاً اگر گیمبال فقط با دوربین ‌های مشخصی سازگار باشد، این مسئله بیش از پیش مطرح استپس قبل از افزودن محصول به سبد خرید، حتماً از سازگاری آن با دوربین خود اطمینان حاصل کنیددر همین رابطه نکته ‌هایی در میان است که بهتر است به خاطر داشته باشید.

 

گوشی هوشمند یا دوربین حرفه ‌ای

گیمبال ‌ها معمولاً با اکثر دستگاه ‌های موجود در بازار سازگاری دارند؛ به هر حال بهتر است پیش از خرید بررسی ‌های لازم را انجام دهیدبرخی تولیدکنندگان هنوز اپلیکیشنی برای آخرین نسخة iOS ارائه نکرده ‌اند که در این صورت برای برخی کاربران بلااستفاده می‌شودممکن است گیمبال توانایی حفظ پایداری گوشی ‌های موبایل عریض و سنگین نظیر Samsung Z Fold یا LG Wing 5G را نداشته باشد.

 

نوع دوربین حرفه ‌ای

اگر قصد دارید که تجهیزات خود را در آینده آپدیت کنید، باید حتماً نوع دوربینی که گیمبال از آن پشتیبانی می ‌کند را در نظر داشته باشیداکثر گیمبال ‌های موبایل فقط برای کار با همین دستگاه ‌ها طراحی می‌شونددر حالی که با توجه به وزن باید بتوانید دوربین ‌های اکشن یا ورزشی را هم به گمیبال مانت کنید که ممکن است چنین امکانی در طراحی در نظر گرفته نشده باشد.

 

شما همچنین می‌توانید به دنبال گیمبال ‌ها دوربین برای دوربین های حرفه ‌ای باشید که با DSLR های بزرگ، دوربین ‌های ورزشی یا اکشن و تمام گوشی ‌های هوشمند سازگاری داردبه هر حال این قبیل گیبمال ‌ها از گران ‌قیمت ‌ترین گیمبال ‌های موبایلی هم قیمت بالاتری دارند.

 

ظرفیت حمل بار Payload Capacity

اگر در حال طرح ریزی برای افزودن اکسسوری ‌ها به گوشی موبایل نظیر قاب یا لنزهای اضافی هستید، باید سراغ گیمبال ‌های قدرتمند‌تری برویدبرخی مدل ‌های اقتصادی یا قدیمی ممکن است توانایی حمل بار محدودی داشته باشنددر صورت عدم سازگاری،‌ دستگاه شما پایداری لازم را روی گیمبال نخواهد داشت و احتمال سقوط و آسیب هم وجود دارد.

 

این مسئله خصوصاً در مورد گیمبال ‌های مخصوص دوربین ‌های معین، بیش از پیش صدق می‌کندمدل گیمبالی که انتخاب می‌کنید ممکن است برای یک دوربین بدون آینه mirrorless طراحی شده باشددر صورتی که یک DSLR را روی این گیمبال مانت کنید به خاطر وزن معمولاً بالاتر این قبیل دوربین ‌ها در صورت استفاده از لنزهای نسبتاً سنگین شما را با مشکل مواجه خواهد کرد.

 

3- دو محوره یا سه محوره

 

7 نکته ‌ای که قبل از خرید گیمبال باید در نظر گرفت

گیمبال ‌ها معمولاً با دو امکان مختلف وارد بازار می‌شوندگیمبال ‌های دو محوره و سه محورهگیمبال ‌های دو محوره در راستای دو محور tilt و roll دستگاه را پایدار حفظ می‌کننددر گیمبال ‌های سه محوره علاوه بر دو محور قبل در راستای turning یا panning هم دوربین را پایدار نگاه می‌دارد.

 

اگر در حال برنامه ‌ریزی برای فیلمبرداری در استودیو یا ضبط ویدیو از اشیا ثابت یا کم تحرک هستید، یک گیمبال دو محوره احتمالاً مناسب حال شما باشداما در صورتی که هدف فیلمبرداری از سوژه ‌های متحرک هستید و فیلمبردار ممکن است حتی حین ضبط ویدیو بدود یا در خودرو باشد، در این صورت حتماً باید سراغ یک گیمبال سه محوره را بگیرید.

 

4- نوع باتری و عمر آن

 

یکی دیگر از مواردی که باید در نظر گرفت همین مشخصه استخصوصاً اگر پروژه ‌ها تیم فیلمبرداری را مجبور به سفر کند یا اینکه تمام مدت روز را ملزم به فیلمبرداری باشند، در این صورت باید به توان باتری و نوع آن دقت کنید.

 

 اگر مدام در حال سفر هستید، بهتر است یک یا چند باتری یدکی همراه داشته باشیدهمچنین پشتیبانی گیمبال از آداپتور باتری استاندارد AA یا AAA می‌تواند مثمر ثمر باشدبه این خاطر که این قبیل باتری ‌ها در هر فروشگاهی در سرتاسر دنیا یافت می‌شود.

 

داشتن یک گیمبال که توانایی کار یک تا دو روزه را با دو یا سه باتری فول شارژ دارد، امکانی بی‌نظیر برای پروژه ‌های نسبتاً سنگین استدر این صورت لزومی ندارد که وزن اضافی برای اطمینان از خاموش نشدن گیمبال وسط یک پروژه فیلمبرداری با خود حمل کنید.

 

5- راه ‌های ارتباطی Connectivity

 

راه ‌های ارتباطی گیمبال خصوصاً برای افرادی که به دنبال یک مدل برای گوشی موبایل خود هستند می‌تواند تعیین کننده باشداز آنجایی که گوشی موبایل یا دوربین شما روی گیمبال به منظور پایداری می‌نشیند، در حین دستکاری کنترلرها دچار اختلال می‌شود.

 

برای رفع این مشکل گیمبال باید راه ‌های مختلفی برای برقراری ارتباط داشته باشداز آنجایی که اکثر گوشی ‌های هوشمند اتصال بلوتوث و Wi-Fi را پشتیبانی می‌کنند، مدل ‌هایی از دوربین حرفه ‌ای وجود دارد که فقط یکی از این امکانات را مهیا می‌کندهر چند اکثر دوربین ‌های حرفه ‌ای امروزی از هر دو قابلیت پشتیبانی می‌کنندهمچنین برخی گوشی ‌ها نظیر آیفون، مشکلاتی در اتصال با بلوتوث دارند.

 

6- جایگاه اتصال برای اکسسوری ‌های مختلف

 

اگر برای فیلمبرداری در لوکیشن ‌های مختلف برنامه دارید، احتمالاً استفاده از تجهیزات نورپردازی، میکروفون یا حتی LCD مانیتورینگ هم ضروری خواهد شدگیمبال حرفه ‌ای باید جایگاهی برای مانت شدن این تجهیزات داشته باشد.

 

 در این صورت عملیات فیلمبرداری آسان‌تر می‌شود و نیاز به یک دستیار برای حمل اکسسوری ‌ها ندارید.برخی گیمبال ‌ها حتی مانت سه ‌پایه یا پایه ‌های نصب روی بدنه built-in legs دارندبنابراین اگر قصد کنید حین فیلمبرداری آن را روی زمین ثابت کنید، این کار با امنیت کامل ممکن خواهد بود.

 

7- دیگر ویژگی ‌ها

 

در برخی سناریوها باید ویژگی ‌های دیگری در گیمبال را مد نظر بگیریدبرخی گیمبال ‌ها به شما اجازه می‌دهند تا سوژه را به صورت خودکار دنبال کنید tracking و آن‌ها را در فریم مد نظر حفظ کننداین ویژگی خصوصاً در شرایطی به کمک فیلمبردار می‌آید که سوژه ‌ها مدام در حال حرکت باشند.

 

 این ویژگی باعث می‌شود تا در طول مدت زمان ویدیو،‌ کمترین لرزش به سنسور منتقل شود و حرکت دوربین خیلی نرم و روان به چشم مخاطب برسددر این صورت هیچ نگرانی بابت خارج شدن سوژه از فریم مد نظرتان نخواهد بود.

 

همچنین اگر لازم باشد در شرایط بد آب و هوایی یا حتی زیر آب فیلمبرداری کنید در این صورت باید به دنبال گیمبالی باشید که بدنه ‌اش ضد آب بوده و برای این ویژگی توسعه یافته باشدچندین مدل با این مقاومت می‌توان یافت که در همکاری با دوربین ‌هایی نظیر GoPro HERO، ترکیبی خاص و نتیجه ‌ای جذاب تولید خواهد شد.

 

در این صورت تفاوتی ندارد در چه شرایط آب و هوایی به سر می‌برید،‌ دوربین و گیمبال‌تان با وجود مشخصة مقاومت آب و هوایی بدون مشکل عملیات را اجرایی می‌کنندیک فیلمبرداری با کمترین لرزش ممکن، پایدار و حرفه ‌ای در حین دویدن شما زیر باران، حرکت به پایین در راستای تندآب یا حتی شنا زیر آب نتیجة کار خواهد شد.

 

یافتن بهترین گیمبال برای احتیاجات شما

 

هیچ گیمبالی نیست که برای همه مناسب و بهترین باشدهمیشه بستگی به بودجه، هدف شما و دیگر تجهیزات داردپس قبل از اینکه دست به انتخاب و خرید بزنید،‌ باید موارد اساسی را مدنظر داشته باشیددر این صورت شما می‌توانید به بهترین انتخاب ممکن متناسب با استایل و تجهیزات فیلمبرداری برسید.

 

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب