• سایر
  • تاریخ انتشار ۱۴۰۱-۰۵-۰۴

          فاموتیدین40 برای چیست

فاموتیدین40 برای چیستمهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

فاموتیدین40 برای چیست را از این سایت دریافت کنید.

قرص فاموتیدین برای چیست + عوارض و زمان مصرف

قرص فاموتیدین برای کاهش اسید معده، سوزش سردل و رفلاکس مصرف می‌شود. فاموتیدین ۴۰ و ۲۰ به دلیل خاصیت ضدویروسی در درمان کرونا هم کاربرد دارد.

صفحه اصلی دارو

قرص فاموتیدین برای چیست؟ عوارض و موارد منع مصرف فاموتیدین

موضوعات پزشکی مرتبط: دارو

قرص فاموتیدین برای چیست؟ عوارض و موارد منع مصرف فاموتیدین

نویسنده:تحریریه مجله دکترتو

| تاریخ انتشار: 13 دی 1400

| آخرین به‌روزرسانی: 8 فروردین 1401

| تعداد نظرات:244

سیاست انتشار مطلب پزشکی

آنچه در این مقاله می‌خوانید

فاموتیدین در خانه‌ی همه‌ پیدا می‌شود. حتی اگر ادعا کنیم که همه حداقل یکبار فاموتیدین مصرف کرده‌اند، بیراهه نرفته‌ایم. اما چرا فاموتیدین اینقدر محبوب است؟! در چه شرایطی باید فاموتیدین مصرف کرد؟ آیا این قرص کوچک، عوارض بزرگی دارد؟!

قرص فاموتیدین شاید یکی از بهترین روش‌های درمان معده‌درد یا سوزش سر دل باشد. افرادی که رفلاکس معده دارند هم با فاموتیدین ۴۰ غریبه نیستند. این روزها هم فاموتیدین به دلیل خاصیت ضدویروسی‌اش برای درمان کرونا رونق پیدا کرده‌است. اما آیا فاموتیدین در درمان کرونا واقعا موثر است؟

مجله سلامت دکترتو در این مقاله سعی کرده‌است به تمای این سوالات پاسخ دهد. در این مقاله با نحوه مصرف درست قرص فاموتدین آشنا خواهید شد و همچنین این سوال که قرص فاموتیدین برای چیست. علاوه بر آن عوارض جانبی و تداخلات دارویی این قرص را خواهید خواند. در صورتی که قرص فاموتیدین مصرف می‌کنید بهتر است متخصص داخلی یا دکتر متخصص گوارش مشورت کنید.

مشاوره با متخصصان

گوارش و کبد دکترِتو شروع نوبت‌گیری

فاموتیدین چیست؟

نام‌های رایج دارو (دیگر نام‌های قرص فاموتیدین)؛

فاموتیدین فاموتیدن فاموتد فاموتدین فاموتدن Famotidine

نام تجاری دارو

پپسید

عکس قرص فاموتیدین

قرص فاموتیدین بسته‌بندی‌های متنوعی دارد که در ادامه برخی از آنها را می‌بینید.

قرص فاموتیدین ۴۰ قرص فاموتیدین 40 قرص فاموتیدین ۲۰ قرص فاموتیدین 20

قیمت قرص فاموتیدین

قرص فاموتیدین از داروهایی است که قیمت چندانی ندارد و می‌توانید آن را با قیمتی مناسب تهیه کنید.

قیمت قرص فاموتیدین 40

قسمت قرص فاموتیدین ۴۰ کمتر از ۱۰۰۰ تومان است.

قیمت قرص فاموتیدین 20

قرص فاموتیدین ۲۰ هم مانند قرص فاموتیدین 40 قیمت بسیار کمی دارد.

قرص فاموتیدین برای چیست؟

احتمالا این سوال ذهن شما را درگیر کرده است که قرص فاموتیدین چیست؟ فاموتیدین به خانواده‌ی داروهای ضد اسید، به نام مسدود کننده‌ی گیرنده‌ی هیستامین ۲ تعلق دارد. قرص فاموتیدین ۴۰، برای درمان سوزش معده، سوزش سر دل و رفلاکس، گاستریت (التهاب معده)، پیشگیری و درمان زخم معده و روده، درمان بیماری‌هایی مانند بیماری زولینگر-الیسون و دیگر علائمی که باعث ایجاد مقدار زیادی اسید در معده (سوءهاضمه اسیدی) می‌شوند، استفاده می‌شود.

شایع‌ترین دلیل مصرف قرص فاموتیدین سوزش سر دل و رفلاکس و بازگشت اسید به مری و دهان (به اصلاح ترش کردن) و دردهای عصبی معده است.

از دیگر داروهای ضد اسید مانند فاموتیدین می‌توان به رانیتیدن و سایمتیدین هم اشاره کرد. هر چند فاموتیدین قرص کم‌عوارض‌تری است. در نتیجه مصرف بالاتری دارد.

فاموتیدین برای درمان مشکلات گوارشی بهترین گزینه است.

خواص قرص فاموتیدین و نحوه‌ی عملکرد آن

عملکرد قرص فاموتیدین از طریق کاهش میزان اسید داخل معده است. گیرنده‌ی هیستامین ۲ (H2) در معده فعالیت می‌کند. این گیرنده به آزادسازی اسید در معده کمک می‌کند. در نتیجه، با مسدود کردن این گیرنده، میزان اسید آزاد شده در معده کاهش می‌یابد. قرص فاموتیدین با این مکانیسم باعث کاهش میزان اسید معده می‌شود.

بعد از مصرف قرص فاموتیدین 40 و فاموتیدین 20، حدود ۴۵–۴۰ درصد از دارو جذب می‌شود. زمان شروع اثر دارو طی یک ساعت و اوج اثر آن در عرض ۳–۱ ساعت بروز می‌کند. این دارو به‌طور گسترده در بسیاری از بافت‌های بدن انتشار می‌یابد. حدود ۳۵–۳۰ درصد داروی مصرف شده توسط کبد متابولیزه می‌شود. قسمت اعظم دارو به صورت تغییرنیافته از طریق ادرار دفع می‌شود.

اشکال دارویی فاموتیدین چیست؟

داروی فاموتیدین به شکل قرص خوراکی، قرص جویدنی، شربت، فرم تزریقی و کپسول و با نام تجاری pepcid در بازار دارویی موجود است.

شکل دارویی رایج؛ قرص روکش‌دار

فاموتیدین به شکل آمپول فاموتیدین هم وجود دارد که ۲۰ میلی‌گرم و ۲ میلی‌لیتری است. تزریق آن آهسته وریدی بوده و برای درمان اولسر پپتیک، سندرم زولینگر- الیسون و رفلاکس گاستروفاژیال مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این آمپول برای جلوگیری از ترشح زیاد اسید در معده استفاده می‌شود.

دوز دارویی؛ ۲۰ (20 میلی گرم) ۴۰ (40 میلی گرم)

این دارو با نسخه‌ی پزشک و همچنین بدون نسخه‌ی پزشک در دسترس می‌باشد. ​​

برندهای معروف فاموتیدین موجود در ایران؛

یکی از برندهای مهم قرص فاموتیدین 40 محصول شرکت داروسازی تهران دارو است و به نام قرص فاموتد 40 میلی گرم معروف است. دیگر برندهای فاموتیدین معروف شامل قرص شفا-فاموتیدین ۲۰ و ۴۰ میلی گرم، قرص فاموتیدین کیمیدارو ۴۰ میلی گرم، قرص فاموتیدین پورسینا ۴۰ میلی گرمی است.

نکته‌ی بسیار مهم در مصرف قرص فاموتیدین ۲۰ و فاموتیدین ۴۰

اگر قبلا از این دارو استفاده کرده‌اید مجددا حتما مواد تشکیل‌دهنده دارو را بررسی کنید. سازنده‌های این دارو ممکن است مواد تشیکل‌دهنده را تغییر دهند. همچنین محصولاتی با نام مشابه ممکن است حاوی موادی باشند که برای بیماری دیگری مصرف می‌شود. مصرف داروی اشتباه ممکن است به شما آسیب برساند.

عملکرد داروی فاموتیدین از طریق کاهش میزان اسید داخل معده است. قرص فاموتیدین در دو دوز ۲۰ و ۴۰ میلی گرمی به شکل قرص روکش‌دار و با نسخه و بدون نسخه در دسترس بیمار قرار دارد.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : doctoreto.com

قرص فاموتیدین برای چیست؟ فاموتیدین را کی بخوریم؟ عوارض فاموتیدین

کاربرد، مقدار و زمان مصرف فاموتیدین، عوارض جانبی و نحوه مصرف فاموتیدین (Famotidine) قرص فاموتیدین یکی از پرمصرف‌ترین داروها جهت درمان مشکلات گوارشی می‌باشد.

قرص فاموتیدین برای چیست؟ اثر فاموتیدین در بهبود کرونا

قرص فاموتیدین برای چیست؟ اثر فاموتیدین در بهبود کرونا کاربرد، مقدار و روش مصرف، عوارض جانبی و شرایط نگهداری فاموتیدین (Famotidine)

دکتر ندا ضامن میلانیآخرین به روز رسانی: ۱۴۰۰-۱۲-۲۳ زمان مطالعه: 5 دقیقه

داروی فاموتیدین فهرست مطالب

فاموتیدین با مهار رقابتی اثر هیستامین بر رسپتورهای H2 در سلول‌های پاریتال معده در بهبود زخم پپتیک تأثیر دارد. این دارو جهت درمان مشکلات گوارشی استفاده می‌شود. و نسبت به سایر داروهای هم گروه خود از عوارض کمتری برخوردار است.

نام تجاری قرص فاموتیدین

Pepcid

کاربرد قرص فاموتیدین

درمان مشکلات گوارشی

اشکال دارویی قرص فاموتیدین

قرص

اطلاعات دارویی قرص فاموتیدین

قرص فاموتیدین یکی از پرمصرف‌ترین داروها جهت درمان مشکلات عادی تا شدید گوارشی می‌باشد که جهت بهبود زخم‌های گوارشی که ناشی از ترشح بیش از حد اسید معده ایجاد شده باشند استفاده می‌شود. قرص فاموتیدین در واقع یک آنتی هیستامین است که بر روی سلول‌های ترشح کنندۀ اسید در معده اثر کرده و مانع ترشح اسید می‌شوند.

شایع‌ترین مورد مصرف قرص فاموتیدین در درمان بازگشت اسید و محتویات آن به مری و گلو و همچنین معده دردهای عصبی است.

اسید معده در حالت عادی در معده ترشح می‌شود تا به هضم غذا کمک کند اما افزایش ترشح آن می‌تواند مشکلاتی مانند التهاب، زخم گوارشی و رفلاکس به همراه داشته باشد.

شما می‌توانید با استفاده از اپلیکیشن و وب سایت پذیرش ۲۴، به صورت ۲۴ ساعته و آنلاین سؤالات خود را از متخصص داخلی آنلاین  یا با دریافت نوبت حضوری از بهترین پزشکان متخصص داخلی در مورد این دارو پرسیده و با آنها مشورت نمایید.

نوشته های مشابه

آیا بهبودیافتگان کرونا دوباره به این بیماری مبتلا می‌شوند؟

۱۳۹۹-۰۱-۱۹

اتاق فرد بیمار کرونایی چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

۱۳۹۹-۰۱-۱۸

نحوه مصرف قرص فاموتیدین

قبل از شروع درمان با قرص فاموتیدین، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات جامعی را راجع به قرص فاموتیدین به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید. همچنین اگر در رابطه با مصرف آن با سؤالاتی روبرو هستید با پزشک خود مشورت نمایید.

ویزیت بهترین پزشکان متخصص ایران

دوز و مقدار قرص فاموتیدین، از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ قرص فاموتیدین را دقیقاً همانطور که پزشک به شما تجویز کرده است، استفاده نمایید.

در صورت فراموش کردن یک دوز، به محض یادآوری، نوبت فراموش شده را مصرف کنید. اگر زمان مصرف دوز بعدی باشد، از مصرف نوبت فراموش شده اجتناب کنید و بر طبق برنامۀ مشخص به مصرف دارو ادامه دهید و هیچ‌گاه دو قرص را با هم نخورید.

اگر فاموتیدین جهت درمان رفلاکس (در اصطلاح عامیانه ترش کردن) یک بار در روز تجویز شده باشد، بهترین زمان مصرف آن شب‌ها پیش از خواب است.

قرص فاموتیدین با غذا تداخل ندارد و می‌تواند قبل یا بعد از غذا مصرف شود.

برای حصول اطمینان از بهبود کامل، دارو را طبق دستور پزشک مصرف کنید و خودسرانه آنرا مصرف آن را قطع نکنید حتی اگر دردتان متوقف شد.

عموماً مصرف این دسته دارویی تا زمان بهبودی بیمار است و نیاز به مصرف طولانی مدت نمی‌باشد اما باتوجه به شدت بیماری و نوع آن طول درمان با قرص فاموتیدین متفاوت می‌باشد.

در صورتی که با مصرف دارو بهبودی حاصل نشد یا علایم بیماری تشدید شد، پزشک را مطلع سازید.

موارد منع مصرف قرص فاموتیدین

به تاریخ انقضای قرص فاموتیدین توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام شده است، از مصرف آن خودداری کنید.

هرگز قرص فاموتیدین را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.

قبل از مصرف قرص فاموتیدین پزشک خود را در صورت وجود موارد زیر مطلع کنید:

بارداری شیردهی

بیماری کبدی یا کلیوی

مشکلات شکمی مانند تومور

سابقه سندرم طولانی شدن QT

سرطان معده

آسم، COPD یا سایر مشکلات تنفسی

سابقه حساسیت فاموتیدین یا داروهای مشابه مانند رانیتیدین و سایمتیدین، یا حساسیت به سایر داروها و مواد

موارد هشدار و احتیاطات ویژه حین مصرف قرص فاموتیدین

بعضی تستهای آزمایشگاهی با قرص فاموتیدین تداخل دارند، بنابراین قبل از انجام تستهای آزمایشگاهی، پزشک را مطلع سازید.

از مصرف داروها، خوراکی‌ها و نوشیدنی‌هایی که باعث تحریک معده می‌شوند و می‌توانند بیماری شما را تشدید کنند، پرهیز کنید.

با مراجعه به وب سایت و اپلیکیشن پذیرش ۲۴ می‌توانید با دکتر تغذیه آنلاین مشاوره نموده و در مورد خوراکی‌هایی که باعث تحریک معده می‌شوند، اطلاعات لازم را کسب نمایید.

ویزیت دکتر متخصص تغذیه

از مصرف آب و غذاهای رقیق قبل از خواب خودداری کنید و حداقل نیم تا یک ساعت پس از غذا دراز نکشید.

پرخوری و مصرف غذاهای پرچرب نیز می‌تواند باعث کاهش اثر درمانی این داروها شود.

در حین مصرف قرص فاموتیدین از مصرف الکل خودداری کنید.

اگر وزن بالایی داشته باشید با کاهش وزن به علت کاهش فشار بر روی معده ترشح اسید کمتر شده و فاموتیدین بهتر عمل می‌کند.

کشیدن سیگار موجب کاهش اثر این دارو می‌شود.

درمان طولانی مدت (بیش از دو سال) ممکن است به اختلال در جذب ویتامین B۱۲ و کمبود آن منجر شود.

سالمندان ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو (مخصوصاً گیجی) حساسیت بیشتری از خود نشان دهند.

فاموتیدین نسبت به سایر داروهای هم گروه خود از عوارض کمتری برخوردار است.

توجه: تأثیر قرص فاموتیدین در درمان بیماری کرونا (COVID-19) در حال بررسی است و تاکنون اثربخشی آن مشخص نشده و تحقیقات در این زمینه همچنان ادامه دارد.

شما می‌توانید با مراجعه به وب سایت و اپلیکیشن پذیرش ۲۴، سؤالات خود در مورد تأثیر این دارو بر روی بیماری کرونا را از دکتر آنلاین کرونا به صورت آنلاین و ۲۴ ساعته بپرسید.

تداخلات دارویی قرص فاموتیدین

تداخلات دارویی ممکن است عملکرد و تأثیر قرص فاموتیدین را تغییر دهد یا باعث افزایش ریسک بروز عوارض جانبی آن شود. بنابراین برای مصرف قرص فاموتیدین، لیست تمام داروهایی که مصرف می‌کنید اعم از داروهای تجویزی و غیرتجویزی (گیاهی، مکمل و …) را با پزشکتان در میان بگذارید.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : www.paziresh24.com

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب