بزرگ شدن غده هیپوفیز

بزرگ شدن غده هیپوفیزبچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

بزرگ شدن غده هیپوفیز را از این سایت دریافت کنید.

آیا بزرگ شدن غده هیپوفیز خطرناک است ؟

آیا بزرگ شدن غده هیپوفیز خطرناک است؟ طبیعتاً هر عضوی از بدن که دچار اشکال شود عوارض و علائمی را به همراه خواهد داشت، پس بزرگ شدن غده هیپوفیز نیز بدون علامت

آیا بزرگ شدن غده هیپوفیز خطرناک است ؟

تاریخ: فروردین ۱۸, ۱۳۹۹

دسته بندی: مقالات

غده هیپوفیز یکی از مهمترین و حساس ترین غدد موجود در در بدن است که وظیفه ترشح هورمونها و ارسال آن به جریان خون را بر عهده دارد، این غده بر روی سایر اعضای بدن و غددی مانند تیروئید، آدرنال و رشد استخوان ها اثر می گذارد. با توجه به اهمیت بالای غده هیپوفیز در مغز از آن به عنوان رئیس قدرت نیز یاد می شود، اینقدر نیز مانند هر عضو دیگری دچار اختلال می شود که یکی از آنها بزرگ شدن غیرعادی غده هیپوفیز است در این مقاله می خواهیم به این موضوع بپردازیم که آیا بزرگ شدن غده هیپوفیز خطرناک است یا خیر ؟

بررسی روند بزرگ شدن غده هیپوفیز

غده هیپوفیز از زمان کودکی تا زمان نوجوانی پیوسته در حال رشد است و پس از رسیدن به اندازه خاصی روند رشد آن کامل شده و متوقف می‌شود. اما در برخی موارد این غده نیز هر عضو دیگری بیش از اندازه واقعی خود رشد پیدا میکند که اصطلاحاً به آن بیماری آدنوم یا تومور هیپوفیز گفته می شود. بیماری آدنوم یا بزرگ شدن غیر عادی غده هیپوفیز به مرور زمان و در طول سالیان اتفاق می‌افتد، خوشبختانه بزرگ شدن غده هیپوفیز در بیشتر موارد تحت عنوان تومور خوش خیم و غیر سرطانی شناخته می شود و توسط جراحی به راحتی قابل درمان است. اما در مواردی نیز بدخیم بوده و عوارض بیشتری را در پی خواهد داشت، تومور های رشد یافته ممکن است هورمون نیز ترشح کنند.

آیا بزرگ شدن غده هیپوفیز خطرناک است؟ طبیعتاً هر عضوی از بدن که دچار اشکال شود عوارض و علائمی را به همراه خواهد داشت، پس بزرگ شدن غده هیپوفیز نیز بدون علامت نبوده و خطرات و‌ عوارض خود را خواهد داشت که از جمله مهمترین آنها می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم :

سردرد داشتن در قسمت پیشانی

داشتن حالت تهوع و استفراغ

بروز تشنج

آبریزش مداوم از بینی

تشنگی بیش از اندازه معمول

تغییرات در دوره قاعدگی (قابل توجه خانم ها)

افزایش غیر عادی وزن

بروز عقب افتادگی در کودکان

قند و فشار خون پایین

ریزش مو در بدن یبوست خشکی پوست عدم تحمل سرما

اختلال در دید و دوبینی

افتادگی پلک در اثر فشار تومور روی اعصاب چشم

تولید شیر در سینه دختری که تاکنون بچه دار نشده

بزرگ شدن بیش از اندازه دست و پا

ناباروری مشکل عدم نعوظ

تغییر در خلق و خو و شخصیت فرد

تحقیقات دانشمندان نشان داده که از هر ۶ نفر یک نفر در طول زندگی خود به بزرگ شدگی غده هیپوفیز مبتلا می شوند، در حالیکه این آدنوم ها در بیشتر مواقع بدون علائم و خطر خاصی بوده و از هر هزار نفر یک نفر، علائم ناشی از بزرگ شدگی غده هیپوفیز را در بدن خود مشاهده می‌کنند.

پس باید به این نکته توجه کنید که اگر علائم فوق را در بدن خود مشاهده می کنید، بزرگ شدن غده هیپوفیز نه تنها خطرناک خواهد بود بلکه باید هرچه سریعتر جهت درمان آن اقدام شود. اگر بزرگ شدگی غده هیپوفیز کمتر از یک سانتیمتر باشد به آن میکروآدنوم گفته می شود اما اگر بیشتر از یک سانتیمتر باشد، ماکروآدنوم نام خواهد گرفت.

چرا غده هیپوفیز بیش از اندازه بزرگ می شود؟

زمانی که گفته می شود غده هیپوفیز بزرگ شده است، در واقع به نوعی تومور مبتلا شده است که هنوز دلیل مشخص آن یافت نشده و در برخی موارد وراثت در این امر دخالت دارد.

روش های تشخیص تومور غده هیپوفیز

در صورتی که بیمار یک یا چند عدد از علائم فوق را داشته باشد بهتر است هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کند تا علت اصلی عارضه پیگیری شود، استفاده از شیوه های تصویربرداری مانند ام آر آی و سی تی اسکن ، آزمایش مایع مغزی نخاعی ، آزمایش خون ، رادیوگرافی جمجمه ، آنژیوگرافی و …. در تشخیص بزرگ شدگی غده هیپوفیز کاربرد دارند.

درمان تومور هیپوفیز

با توجه به شکل و اندازه تومور، شرایط جسمی و روحی فرد بیمار و … پزشک روش های مختلف را در پیش خواهد گرفت، به منظور درمان بزرگ شدگی غده هیپوفیز باید به بهترین جراح مغز و اعصاب مراجعه کنید.

همانطور که اشاره شد علائم مربوط به بزرگ شدگی غده هیپوفیز از هر هزار نفر در یک نفر بروز پیدا می‌کنند و و در این صورت نیاز به درمان خواهد داشت. در صورتی که تومور از نوع خوش خیم باشد و مشکلات جدی برای فرد به وجود نیاورد، نیازی به عمل جراحی نیست و باد مصرف داروهای خاصی میتوان سطح ترشح هورمون ها را کنترل کرد.

اما اگر تومور غده هیپوفیز به عصب های بینایی فرد بیمار فشار آورده باشد و یا تومورهای رشد پیدا کرده به خودی خود ترشح کننده هورمون هایی به جز انواع پرولاکتینوما باشند باید با استفاده از عمل جراحی تومور را از بین برد.

به طور کلی سه روش جهت درمان تومور غده هیپوفیز کاربرد دارند که عبارت زیر هستند :

الف – استفاده از شیمی درمانی ؛ پزشک با تجویز داروهایی نسبت به از بین بردن تومور اقدام می کند همانطور که می دانید استفاده از داروهای شیمیایی عوارض جانبی خود را خواهد داشت که یکی از آنها ریزش مو می باشد.ب – استفاده از پرتو درمانی ؛ جمجمه بیمار تحت اشعه های خاصی قرار خواهد گرفت که مرکز برخورد تمامی این پرتوها غده هیپوفیز می باشد، انجام پرتو درمانی در چندین جلسه سبب کوچک شدن و یا حتی از بین رفتن تومور غده هیپوفیز می شود، از عوارض پرتو درمانی می توان به سردرد شدید، اختلال در خواب و بینایی، عدم تعادل در حرکت، تهوع و استفراغ، بی اشتهایی، خستگی شدید و غیره اشاره کرد که این عوارض موقتی بوده و به مرور زمان از بین خواهند رفت.ج – انجام عمل جراحی؛ در صورتی که هیچ یک از روشهای فوق در درمان غده هیپوفیز تاثیر گذار نباشند، پزشک جراح مجبور به عمل جراحی خواهد بود که در این صورت جراح با استفاده از وسیله هایی مانند میکروسکوپ یا آندوسکوپ از راه بینی به جمجمه فرد و تومور هیپوفیز دست پیدا کرده و اقدام جراحی آن می کند، لازم است بدانید که غده هیپوفیز در پشت و بالای سینوس اسفنوئید در کف جمجمه قرار دارد.

دسته بندی ها

بیماری ها تمرینات ورزشی جراحی ها

جراحی های ستون فقرات

جراحی های مغز و اعصاب

دسته‌بندی نشده

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : doctorbaghban.com

علائم خطرناک بزرگ شدن غده هیپوفیز

بزرگ شدن غده هیپوفیز شاید یکی از مشکلات مغزی با علائم پنهان باشد که برخی از افراد ممکن است به آن مبتلا شوند.

بیماری های غدد و متابولیسم

علائم خطرناک بزرگ شدن غده هیپوفیز

22 فوریه 2022 0 3,658

تومورهای هیپوفیز ضایعات رشد یافته غیرطبیعی هستند که در غده هیپوفیز شما ایجاد می شوند. برخی از تومورهای هیپوفیز باعث تولید بیش از حد هورمون هایی می شوند که عملکردهای مهم بدن شما را تنظیم می کنند. برخی از موارد بزرگ شدن غده هیپوفیز می توانند باعث شوند که غده هیپوفیز شما سطوح پایین تری از هورمون ها را تولید کند.

بیشتر تومورهای هیپوفیز، اجسام رشد یافته غیرسرطانی یا خوش خیم (آدنوم) هستند. آدنوم ها در غده هیپوفیز یا بافت های اطراف شما باقی می مانند و به سایر قسمت های بدن گسترش نمی یابند.

گزینه های مختلفی برای درمان تومورهای هیپوفیز وجود دارد، از جمله عمل برداشتن غده تیروئید، کنترل رشد آن و مدیریت سطوح هورمونی با دارو. پزشک شما ممکن است رویکرد مشاهده یا پیگیری را توصیه نماید.

علائم بزرگ شدن غده هیپوفیز

همه تومورهای هیپوفیز علائمی ایجاد نمی کنند. گاهی اوقات آنها به طور اتفاقی در یک آزمایش تصویربرداری مانند MRI یا CT که به دلایل دیگری انجام می شود شناسایی می گردند. بزرگ شدن غده هیپوفیز باعث تولید هورمون هایی می شود که می توانند علائم و نشانه های مختلفی را بسته به هورمون تولیدی ایجاد کنند. علائم و نشانه‌های بزرگ شدن غده هیپوفیز که هورمون‌ها را نمی‌سازند به رشد و فشاری که بر سایر ساختارها وارد می‌کنند، مربوط می‌شود.

تومورهای بزرگ هیپوفیز، آنهایی که اندازه شان حدود 1 سانتی متر یا بزرگتر است، به عنوان ماکروآدنوم شناخته می شوند. تومورهای کوچکتر میکروآدنوم نامیده می شوند. به دلیل اندازه ماکروآدنوم می توانند بر غده هیپوفیز طبیعی و ساختارهای مجاور فشار وارد کنند.

علائم مربوط به فشار تومور

علائم و نشانه های فشار ناشی از تومور هیپوفیز ممکن است شامل موارد زیر باشد:

سردرد

از دست دادن بینایی، به ویژه از دست دادن بینایی محیطی

علائم مربوط به تغییرات سطح هورمونی

کمبود

تومورهای بزرگ می توانند باعث کمبود هورمونی شوند. علائم و نشانه ها عبارتند از:

تهوع و استفراغ ضعف احساس سرما

دوره های قاعدگی کمتر یا بدون قاعدگی

اختلال عملکرد جنسی افزایش مقدار ادرار

کاهش یا افزایش وزن ناخواسته

کارکرد بیش از حد

بزرگ شدن غده هیپوفیز فعال باعث تولید بیش از حد هورمون ها می شوند. انواع مختلف تومورهای فعال در غده هیپوفیز شما علائم و نشانه های خاص و گاهی اوقات ترکیبی از آنها را ایجاد می کنند.

تومورهای ترشح کننده هورمون آدرنوکورتیکوتروپیک (ACTH)

تومورهای ACTH هورمون آدرنوکورتیکوتروپین را تولید می کنند که غدد فوق کلیوی شما را برای ساختن هورمون کورتیزول تحریک می کند. سندرم کوشینگ ناشی از تولید بیش از حد کورتیزول توسط غدد فوق کلیوی است. علائم و نشانه های احتمالی سندرم کوشینگ عبارتند از:

تجمع چربی در ناحیه میانی و قسمت بالایی پشت

گردی بیش از حد صورت

نازک شدن دست ها و پاها با ضعف عضلانی

فشار خون بالا قند خون بالا آکنه ضعیف شدن استخوان کبودی نشانه های ترک پوستی

اضطراب، تحریک پذیری یا افسردگی

تومورهای ترشح کننده هورمون رشد

این تومورها هورمون رشد اضافی (آکرومگالی) تولید می کنند که می تواند باعث ایجاد موارد زیر شود:

درشت شدن اجزای صورت دست و پای بزرگ شده تعریق بیش از حد قند خون بالا مشکلات قلبی درد مفاصل نامرتبی دندان ها افزایش موهای بدن

کودکان و نوجوانان ممکن است خیلی سریع یا خیلی قد بلند شوند.

تومورهای ترشح کننده پرولاکتین

تولید بیش از حد پرولاکتین از تومور هیپوفیز که پرولاکتینوما نامیده می شود می تواند باعث کاهش سطح طبیعی هورمون های جنسی یعنی استروژن در زنان و تستوسترون در مردان شود. پرولاکتین بیش از حد در خون بر مردان و زنان تأثیر متفاوتی می گذارد.

در زنان، پرولاکتینوما ممکن است باعث موارد زیر شود:

دوره های قاعدگی نامنظم

عدم وجود دوره های قاعدگی

ترشحات شیری از سینه ها

در مردان، یک تومور تولید کننده پرولاکتین ممکن است باعث هیپوگنادیسم مردانه شود. علائم و نشانه ها می تواند شامل موارد زیر باشد:

اختلال در نعوظ کاهش تعداد اسپرم

از دست دادن میل جنسی

رشد سینه

تومورهای ترشح کننده هورمون محرک تیروئید

هنگامی که یک تومور هیپوفیز بیش از حد هورمون محرک تیروئید تولید کند، غده تیروئید شما هورمون تیروکسین بیش از حدی ترشح می کند. این یک علت نادر پرکاری تیروئید یا بیماری پرکاری تیروئید است. پرکاری تیروئید می تواند متابولیسم بدن شما را تسریع نموده و باعث بروز موارد زیر شود:

کاهش وزن

ضربان قلب سریع یا نامنظم

عصبی بودن یا تحریک پذیری

حرکات مکرر روده تعریق بیش از حد

علت بزرگ شدن غده هیپوفیز

علت رشد کنترل نشده سلول در غده هیپوفیز که باعث ایجاد تومور می شود ناشناخته باقی مانده است.

غده هیپوفیز یک غده کوچک لوبیایی شکل است که در پایه مغز، تا حدودی پشت بینی و بین گوش ها قرار دارد. این غده علیرغم اندازه کوچکش، تقریباً بر هر قسمت از بدن شما تأثیر می گذارد. هورمون هایی که تولید می کند به تنظیم عملکردهای مهم مانند رشد، فشار خون و تولید مثل کمک می کند.

درصد کمی از موارد تومور هیپوفیز در خانواده ها مشاهده می شود، اما اکثر آنها هیچ عامل ارثی آشکاری ندارند. با این حال، دانشمندان گمان می کنند که تغییرات ژنتیکی نقش مهمی در چگونگی ایجاد تومورهای هیپوفیز ایفا می کند.

عوامل خطر

افرادی که سابقه خانوادگی بیماری های ارثی خاص، مانند نئوپلازی غدد درون ریز متعدد، نوع 1 (MEN 1) دارند، در معرض افزایش خطر تومورهای هیپوفیز هستند. در MEN 1، تومورهای متعدد در غدد مختلف سیستم غدد درون ریز رخ می دهد. آزمایش ژنتیک برای این اختلال در دسترس است.

عوارض

تومورهای هیپوفیز معمولاً رشد یا گسترش زیادی ندارند. با این حال، آنها می توانند بر سلامت شما تأثیر بگذارند و احتمالاً باعث ایجاد موارد زیر شوند:

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : www.tebinja.com

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب