چشمه تاپ تاپان کجاست

چشمه تاپ تاپان کجاستمهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

چشمه تاپ تاپان کجاست را از این سایت دریافت کنید.

چشمه تاپ تاپان آذرشهر

چشمه تاپ تاپان داروخانه‌ای طبیعی و داغ از نفس‌های سهند خاموش در استان آذربایجان شرقی است. این چشمه در آذرشهر صدایی شبیه تاپ تاپ دارد.

ایرانگردی

چشمه تاپ تاپان آذرشهر | نفس‌های داغ آتش‌فشان سهند

نویسنده شقایق مستعلی پور به روز رسانی شده در 26 خرداد 1400

0826به اشتراک گذاری

از زیباترین صحنه‌های طبیعت آبی است که از دل زمین می‌جوشد. زمین مثل مادری مهربان، سخاوتمندانه مایه حیاتش را به انسان‌ها تقدیم می‌کند. این بار می‌خواهیم به شمال غرب ایران سفر و از چشمه تاپ تاپان دیدن کنیم. امروز به دیدار چشمه‌ای می‌رویم که به‌تنهایی داروخانه‌ای طبیعی است.

چشمه تاپ تاپان کجاست؟

آذرشهر یکی از شهرهای استان آذربایجان شرقی در بلندای ۱۴۶۸متری از سطح دریاست. این منطقه کوهستانی به‌خاطر کوه سهند، پربارش است. برف و باران که باشد، جشمه‌هایی تماشایی در دل طبیعت پدید می‌آید. یکی از چشمه‌های زلال آذربایجان شرقی، چشمه تاپ تاپان آذرشهر است.

چشمه آبگرم تاپ تاپان | داروخانه‌ای طبیعی

شاید با خودتان بگویید در ایران چشمه کم نیست؛ اما چشمه تاپ تاپان آذرشهر در بین چشمه های ایران ویژگی‌برجسته‌ای دارد. آب این چشمه با فشار زیادِ گاز کربن‌دی‌اکسید از زمین بیرون می‌جهد و سروصدایی شبیه تاپ‌تاپ دارد. شاید به‌ همین‌ خاطر است که اسم آن را تاپ تاپان گذاشته‌اند.

@[email protected]#=img=#

این گازها فعل‌وانفعال‌های کوه آتش‌فشان سهند است. سهند در حال حاضر خاموش است؛ اما هنوز با بیرون‌دادن گازهایش از این چشمه نفس می‌کشد. می‌شود نتیجه گرفت چشمه آب‌درمانی تاپ‌تاپان با کوه آتش‌فشان سهند ارتباط مستقیمی دارد. متخصص‌ها با آزمایش مرتب آب این چشمه می‌توانند مراقب وضعیت آتش‌فشان باشند.

یکی دیگر از ویژگی‌های جالب چشمه تاپ‌تاپان این است که تغییر فصل‌ها هم روی دمای آن اثری ندارد. آب چشمه ولرم و همیشه ۲۰ درجه بالای صفر است.

حوضچه و کانال‌ها | محل خروج آب چشمه 

محل‌های خروج چشمه آبگرم تاپ‌تاپان به طور طبیعی به شکل حوضچه‌ هستند. به‌مرور زمان، کانال‌های آبی از چشمه شکل گرفته‌اند که آب آن‌ها به پایین‌دست می‌رود. در پایین این کانال‌ها، استخر کوچکی را می‌سازند که منظره چشمه را جذاب‌تر می‌کند.

ارگ تبریز | بلندترین دیوار تاریخی در پایتخت گردشگری ایران

رنگ متفاوت رسوبات چشمه آبگرم تاپ تاپان | بی‌رنگ با رسوبات قهوه‌ای

چشمه آب درمانی تاپ تاپان از به‌هم‌پیوستن چند چشمه زلال تشکیل شده است. در آب این چشمه رسوب تراورتن و اکسید آهن وجود دارد که روی رنگ رسوبات تأثیر می‌گذارد. رسوبات آب چشمه قهوه‌ای است؛ اما آب آن مثل همه چشمه‌ها بی‌رنگ است.

سرمایه‌گذاری در چشمه آبگرم تاپ تاپان | تراورتن، نوعی سنگ آهکی متخلخل

@[email protected]#=img=#

کوه سهند پوشیده از سنگ‌های تراورتن است. تراورتن در آب چشمه تاپ تاپان هم حل شده است؛ پس در رسوب این چشمه تهم وجود دارد. این چشمه از چشمه‌های بزرگ تراورتن‌ساز است. تراورتن نوعی سنگ آهکی متخلخل است که مصرف تزیینی دارد.

سرمایه‌گذاری روی این سنگ‌ها هم می‌تواند به اقتصاد منطقه کمک کند؛ اما امیدواریم این سرمایه‌گذاری‌ها طبیعت زیبای این منطقه را ویران نکند.

داروخانه‌ طبیعی چشمه تاپ تاپان | رفع بیماری‌های پوستی و دردهای عضلانی و مفصلی

بیشتر آب‌های معدنی سرشار از خاصیت‌های درمانی‌اند و چشمه آب‌گرم تاپ‌تاپان هم این ویژگی را دارد. در آب این چشمه بی‌کربنات کلسیم، منیزیوم گازدار، آهن و فسفر است. این املاح معدنی در آب این چشمه، برای رفع بیماری‌های پوستی، دردهای عضلانی و مفصلی مؤثرند. سفرتان را می‌توانید سفری درمانی هم در نظر بگیرید.

تفریحات نزدیک چشمه | آب‌تنی در روزهای گرم سال

مسافرهایی که در روزهای گرم سال مهمان آذرشهر هستند، در استخرِ چشمه آب‌تنی می‌کنند. اگر به دیدن این چشمه رفتید، تنی به آب بزنید.

از آب این چشمه ننوشید! آب چشمه تاپ تاپان، مناسب آشامیدن نیست و ممکن است سلامتی شما را به خطر بیندازد.

امکانات چشمه | نبود امکانات شهری

متأسفانه در اطراف این چشمه امکانات رفاهی وجود ندارد. به‌ همین‌ خاطر در روزهای سرد سال که هوای این منطقه برفی است، مسافرهای کمتری اینجا را برای مقصد انتخاب می‌کنند.

جاذبه‌های دیدنی چشمه | طبیعت بکر آذربایجان و قله سهند

از جاذبه‌های دیدنی چشمه آب درمانی تاپ تاپان موقعیت مکانی آن است. چشمه آب‌گرم تاپ‌تاپان در بالای تپه تقریباً همواری قرار دارد که منظره اطراف از آنجا کاملاً پیداست.

دیدن طبیعت بکر آذربایجان و قله سهند زیبایی این مکان را چندبرابر می‌کند.

جاهای دیدنی نزدیک به چشمه تاپ تاپان | دیدنی و فراموش‌نشدنی

جاهای دیدنی آذربایجان شرقی کم نیست. مرکز این استان شهر تبریز زیبا را که باید وجب‌به‌وجب قدم زد و از دیدنی‌هایش لذت برد. از تبریز که بگذریم در مسیرمان تا مراغه به آذرشهر سری می‌زنیم. شهر آذرشهر در فاصله کمی از چشمه و از شهرهای خوش‌آب‌وهوای استان است.

جاذبه‌های گردشگری و تاریخی زیادی در این شهر وجود دارد که چند تایشان را برایتان می‌گذارم.

مسجد رومیان

@[email protected]#=img=#

یادگاری از دوره صفویه است که ستون‌هایی مارپیچ دارد.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : blog.rahbal.com

چشمه تاپ تاپان آذرشهر

چشمه تاپ تاپان در پنج کیلومتری آذرشهر در مسیر جاده آذرشهر- عجب ‌شیر از زمین می جوشد. آب این چشمه که از دل آتشفشان خاموش سهند بیرون می زند به صورت طبیعی حوضچه و کانال هایی برای خود ایجاد کرده است. در اطراف این چشمه نهشته‌ های متورق تراورتن و

چشمه تاپ تاپان آذرشهر

14

چکیده: چشمه تاپ تاپان آذرشهر

چشمه تاپ تاپان در پنج کیلومتری آذرشهر در مسیر جاده آذرشهر- عجب ‌شیر از زمین می جوشد. آب این چشمه که از دل آتشفشان خاموش سهند بیرون می زند به صورت طبیعی حوضچه و کانال هایی برای خود ایجاد کرده است. در اطراف این چشمه نهشته‌ های متورق تراورتن و رسوبات اکسید آهن رسوب کرده است. آب چشمه تاپ تاپان در ردیف آب های کربنات کلسیم ولرم قرار دارد.

آب م‍‍ع‍دن‍‍ی چشمه ت‍‍اپ ت‍‍اپ‍‍ان ق‍‍اب‍ل آشامیدن ن‍ی‍س‍ت ول‍‍ی ب‍رای ال‍ت‍ی‍‍ام درده‍‍ای ع‍ض‍لان‍‍ی، مف‍ص‍ل‍‍ی و ام‍راض پ‍وس‍ت‍‍ی بسیار شفا ب‍خ‍ش و مفید است.

خاصيت درماني چشمه تاپ تاپان آذرشهر گردشگران بیشماری را به خود جلب مي كند. در حال حاضر چشمه آبدرمانی تاپ تاپان آذرشهر به همت بخش خصوصی در حال تبدیل شدن به مکان توریستی فوق العاده بزرگ، با امکانات رفاهی و بازارچه و … می باشد.

مشخصات کلی نام

آبدرمانی تاپ تاپان آذرشهر

نوع درمانی خاصیت درمانی

ال‍ت‍ی‍‍ام درده‍‍ای ع‍ض‍لان‍‍ی، مف‍ص‍ل‍‍ی و ام‍راض پ‍وس‍ت‍‍ی

دمای آب

۱۵ درج‍ه ب‍‍الای ص‍ف‍ر

پیشنهادات بهترین زمان بازدید بهار و تابستان

نزدیک ترین جاذبه های گردشگری

باغهای آذرشهر مسیر دسترسی آدرس

آذربایجان شرقی، آذرشهر

امکانات

دسترسی به وسایل نقلیه

ندارد توضیحات بیشتر

زیرساختهای گردشگری این منطقه در دست انجام است.

متن کامل: چشمه تاپ تاپان آذرشهر

شهرستان آذرشهر به جهت واقع شدن در کنارگذر جاده ترانزیتی استان های غربی، از اهمیت ویژه ای برای مسافران برخوردار است. این شهرستان باغ ها و طبیعت دل انگیز دارد و از مناطق گردشگری استان آذربایجان شرقی محسوب میشود. در این میان چشمه تاپ تاپان که در پنج کیلومتری آذرشهر قرار دارد از اهمیت ویژه برخوردار است.

این چشمه که از ب‍‍الای ت‍پ‍ه ای ه‍م‍وار م‍ش‍رف ب‍ه اراض‍‍ی و طب‍ی‍‍ع‍ت ب‍ک‍ر شهرستان آذرشهر با فشار گاز از زمین به حالت جوشان خارج می‌ شود، خاصيت شگفت انگیز درماني دارد که گردشگران زیادی را در فصول گرم سال به خود جلب مي كند.

از نکات جالب توجه این چشمه این است که آب آن از چ‍ن‍د چ‍ش‍م‍ه صاف و زلال ت‍ش‍ک‍ی‍ل ش‍ده و درج‍ه ح‍رارت آن در ف‍ص‍ول س‍رد و گ‍رم سال ث‍‍اب‍ت و در م‍ح‍ل س‍رچ‍ش‍م‍ه تقریبا ۱۵ درج‍ه ب‍‍الای ص‍ف‍ر است و رس‍وب‍‍ات تراورتن و اکسید آهن نیز سبب شده رنگ آن مایل به ق‍‍ه‍وه ای باشد.

خروج گاز با فشار زیاد از زمین در داخل آب تصویری شگفت آور بوجود آورده است که تجربه ی دیدن آن از نزدیک برای یک بار می تواند شما را به شناگر ثابت این چشمه آب معدنی تبدیل کند.

این چشمه برای استفاده بصورت استخر سرپوشیده هنوز آماده نیست ولی در فصول گرم سال میتوانید از آن استفاده کنید.

‌از ل‍ح‍‍اظ زم‍ي‍ن‌ ش‍ن‍‍اس‍‍ي‌، ‌اطر‌اف‌ اين چ‍ش‍م‍ه‌ ي‍ك‌ م‍ن‍طق‍ه‌ ‌آ‌ه‍ك‍‍ي‌ ‌اس‍ت‌ و س‍ن‍گ‌ ‌ه‍‍ا‌ي‌ ‌آن‌ ب‍ه‌ ص‍ورت‌ رس‍وب‍‍ي‌ ت‍ش‍ك‍ي‍ل‌ ش‍ده‌ ‌است.

چشمه هاي معدني این منطقه با فعاليت هاي آتشفشاني در ارتباط هستند و این از رسوبات منطقه مشخص است بطوری که آب چشمه ها در مسير خود رسوباتي بر جاي مي گذارند كه ضخامت زيادي از تراورتن را تشكيل مي دهند.

زمین شناسان و جغرافیدانان نیز معتقدند که وجود مقادیر زیاد گاز کربن دی‌ اکسید در آب این چشمه نشان ‌دهنده منشاء عمیق آب و ارتباط آن با آتشفشان خاموس سهند است.

این منطقه علاوه بر چشمه تاپ تاپان مناظر دیدنی دیگری همچون فضای سبز و باغ های میوه دارد که خانواده ها می توانند ضمن آبدرمانی در این چشمه، از مناظر دیدنی و کوه های اطراف نیز لذت ببرند.

از دیگر مکانهای دیدنی و جذاب شهرستان آذرشهر که بسیاری از گردشگران را به خود جذب می کند، منطقه توریستی قیرمیزی گل، اطراف سد خاکی ینگجه، اطراف گورستان و مسجد باستانی روستای بادامیار، دربند الوانق و آب شور قزل داغی، مسجد سنگی روستای چراغیل، باغات روستاهای قاضی جهان، غله زار و طبیعت جذاب اطراف شهرهای آذرشهر، تیمورلو، گوگان و ممقان است.

منابع:

hamgardi.com mehrnews.com yjc.ir armantabriz.ir

شما هم می توانید در این مورد نظر دهید:

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : fa.tripyar.com

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب