آیا تا حالا تصادف یا اتفاقی در حین رانندگی برایتان پیش آمده است؟ اگر تجربه چنین اتفاق‌های تلخی را داشته باشید بی شک می‌دانید اولین موضوعی که به ذهن راننده پس از تصادف خطور می‌کند سلامت سرنشینان خودرو و میزان خسارت وارد شده به خودروی مقابل است. اگر خسارت وارد شده به خودرو یا سرنشینان خودرو زیاد باشد راننده ضرر جبران ناپذیری خواهد دید.

در این شرایط بیمه شخص ثالث به کمک شما می‌آید. اگر میخواهید بدانید بیمه شخص ثالث شامل راننده می‌شود یا با ویژگی‌ها و وظایف این بیمه بیشتر آشنا شوید، مطالعه این مطلب را از دست ندهید. در این مقاله شما را با جزئیات بیمه شخص ثالث بیشتر آشنا خواهیم کرد.

بیمه شخص ثالث چیست و منظور از شخص ثالث در این بیمه کیست؟

شاید بهتر باشد قبل از پاسخ دادن به هر سوالی ابتدا به این موضوع بپردازیم که بیمه شخص ثالث چیست و چه ویژگی و مزایایی دارد. بیمه شخص ثالث همانطور که از اسمش پیداست به شخص سوم حاضر در تصادف تعلق می‌گیرد. در بیمه شخص ثالث، راننده وسیله نقلیه را می‌توان شخص اول در نظر گرفت، شرکت بیمه شخص ثانی و در نهایت شخص ثالث فرد زیان دیده در حادثه به شمار آورد.

کلیه خسارت وارد شده به خودروی طرف مقابل و خسارت‌های جانی وارد شده به افراد سرنشین هر دو خودرو در تصادفات با کمک بیمه شخص ثالث پرداخت می‌شوند. با خرید بیمه شخص ثالث به صورت قسطی یا یکجا می‌توانید برای همیشه از خسارت‌های جبران ناپذیر مالی تصادفات در امان باشید.

اخبار تصادف اخبار تهران اخبار تصادفات تهران تصادف وحشتناک اتفاقات تلخ

مزایای استفاده از بیمه شخص ثالث، جبران خسارت‌های تصادف در کمترین زمان

کافی است چند لحظه به این موضوع فکر کنید اگر بیمه شخص ثالث نداشته باشید و در همان زمان یک تصادف برای شما اتفاق بیفتد متحمل چه هزینه سنگینی خواهید شد. این خود مهم‌ترین مزایای استفاده از بیمه شخص ثالث است. آسودگی و آرامش خیال در رانندگی با اطمینان به وجود بیمه شخص ثالث خودرو نیز باعث کاهش اضظراب و میزان تصادف می‌شود. با اجباری شدن بیمه شخص ثالث در صورت عدم تمدید بیمه شما مشمول پرداخت جریمه به اداره بیمه می‌شود. همچنین در زمان تردد در بین جاده‌های برون شهری و درون شهری اگر مدارک بیمه شما تکمیل نباشد به عنوان جریمه در استعلام خلافی خودرو ثبت می‌شود.

تمام این سختگیری‌ها و پرداخت جریمه در نبود بیمه تنها برای حفظ سلامت و حمایت از راننده خودرو است. با تصادف‌های جبران ناپذیر کلیه دیه‌های پرداختی و ضررهای مالی توسط شرکت بیمه پرداخت می‌شود و سختی تحمل حادثه تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند. بیمه شخص ثالث تنها برای خودروهای سواری نیست. کلیه وسیله‌های نقلیه عمومی، کامیون و تریلی‌ها نیز با استفاده از بیمه شخص ثالث می‌توانند کلیه سرنشینان خودروی خود را بیمه کنند و در صورت بروز حادثه خسارت‌های وارد شده را به کمک بیمه برطرف کنند. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم اگر بیمه ثالث خود را تمدید نکرده‌اید همین حالا جهت خرید و تمدید بیمه خودروی خود اقدام کنید.

بیمه شخص ثالث به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

پس از آنکه با بیمه شخص ثالث و مزایای آن آشنا شده‌اید می‌توانیم به پاسخ سوال اصلی این مطلب که آیا بیمه شخص ثالث شامل راننده میشود بپردازیم. بیمه شخص ثالث به طور مستقیم به راننده مقصر تعلق نمی‌گیرد اما در سال‌های اخیر تغییراتی توسط بیمه ایران شخص ثالث و دیگر بیمه‌ها صورت گرفته است که با کمک این قوانین و تغییرات جدید راننده نیز مشمول دریافت هزینه از بیمه شخص ثالث می‌شود.

این بیمه که تحت پوشش و زیرگروه بیمه شخص ثالث است، بیمه حوادث راننده نام دارد. بیمه حوادث راننده یکی از پوشش‌های بیمه شخص ثالث است و به همراه آن ارائه می‌شود. یعنی نیازی نیست که بیمه حوادث راننده به صورت بیمه‌ای مجزا خریداری گردد. کلیه رانندگان پس از خرید بیمه شخص ثالث از  بیمه حوادث راننده نیز بهره مند می‌شوند.در این بیمه خسارت آسیب‌های جانی وارد شده به راننده مقصر حادثه نیز کاملا جبران خواهد شد. این مورد را می‌توان یکی از مهم‌ترین مزیت‌های بیمه شخص ثالث به شمار آورد.