• سایر
  • تاریخ انتشار ۱۴۰۱-۰۵-۰۵

          دوز چهار واکسن کرونا

دوز چهار واکسن کرونامهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

دوز چهار واکسن کرونا را از این سایت دریافت کنید.

دوز چهارم چی بزنیم؟ اطلاعاتی درباره دوز چهارم واکسن کرونا

واکسیناسیون علیه ویروس کرونا مؤثرترین راه برای جلوگیری از بیماری در طول همه گیری است. پیدایش سویه های مختلف کرونا منجر به تزریق دوز چهارم واکسن کرونا شد.

دانستنی‌های سلامتکووید-19

دوز چهارم چی بزنیم؟ اطلاعاتی درباره دوز چهارم واکسن کرونا

آخرین بروزرسانی 2 مرداد 1401

2034,534اشتراک گذاری

واکسیناسیون علیه ویروس کرونا همچنان مؤثرترین راه برای جلوگیری از بیماری شدید در طول همه گیری فعلی است. کاهش ایمنی پس از دریافت دوز سوم واکسن کرونا و پیدایش سویه‌های مختلف ویروس کرونا منجر به تزریق دوز چهارم در برخی کشورها شد. همچنین با توجه به افزایش تعداد مبتلایان و احتمال وقوع پیک هفتم در ایران، مقامات بهداشتی تزریق دوز چهارم را پیشنهاد کرده‌اند.

در این مطلب به بررسی دوز چهارم کرونا و زمان و شرایط تزریق دوز چهارم واکسن کرونا می‌پردازیم.

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

دوز چهارم واکسن کرونا

آزمایش آنتی اسپایک

دوز چهارم واکسن کرونا در ایران

ممنوعیت ارائه خدمات به واکسن نزده‌ها

شرایط تزریق دوز چهارم واکسن کرونا

افرادی که باید دوز چهارم تزریق کنند

دوز چهارم چی بزنیم؟

عوارض دوز چهارم واکسن کرونا

تاثیر واکسن بر سویه جدید کرونا

تست کرونا در منزل تهران

دوز چهارم واکسن کرونا

بر اساس مطالعات آزمایشگاهی ایمنی بدن 10 هفته پس از تزریق دوز سوم واکسن کرونا کاهش می‌یابد. تحقیقات انجام شده توسط دانشمندان نشان می‌دهد که تزریق دوز چهارم واکسن کرونا حداقل 4 ماه پس از دوز سوم واکسن کرونا، آنتی‌بادی‌های کاهش یافته را افزایش می‌دهد.

براساس این مطالعات تزریق دوز چهارم واکسن کرونا میزان عفونت‌های ویروس کرونا و همچنین ابتلا به بیماری شدید را در افراد بالای 60 سال کاهش می‌دهد. شواهد همچنین نشان می‌دهند که دوز چهارم واکسن کرونا مقاومت بیشتری در برابر بیماری‌های شدید ایجاد می‌کند.

این در حالی است که برخی محققان و برخی مدیران شرکت‌های بزرگ داروسازی معتقدند تزریق دوز چهارم واکس کرونا برای اکثر مردم ضروری نیست و مقاومت چندانی در برابر سویه‌ی امیکرون ایجاد نمی‌کند.

آزمایش آنتی اسپایک

آزمایش آنتی‌اسپایک برای تشخیص آنتی‎‌بادی‌های ساخته شده علیه پروتئین اسپایک(Spike) ویروس کرونا کاربرد دارد. واکسن‌های ویروس کرونا بر اساس منطقه‌ی پروتئین اسپایک ساخته شده‌اند. واکسن‌های کرونا باعث تولید آنتی بادی‌ های ضد پروتئین اسپایک ویروس کرونا در خون می‌شوند.

جهت دریافت تست برای اطلاع از ایمنی پس از واکسن و میزان آنتی‌بادی‌های تولید شده پس از تزریق واکسن کرونا به لینک زیر مراجعه کنید.

درخواست ایمنی پس از واکسن

مطالب مرتبط:

دلایل لخته شدن خون در بیماران مبتلا به کروناکودکان چه واکسنی بزنند؟ انواع واکسن کرونا کودکانکووید طولانی (اثرات طولانی مدت ویروس کرونا)چه افرادی به سکته در کرونا مبتلا می شوند؟علل افت اکسیژن خون در کروناعامل سیاه سرفه، پیشگیری و درمان آن

دوز چهارم واکسن کرونا در ایران

معاونت بهداشت وزارت بهداشت، طی بیانیه‌ای مجوز تزریق دوز یادآور کرونا را برای افرادی که 6 ماه از تزریق نوبت قبلی واکسنشان گذشته است را صادر کرد. به این ترتیب محدودیت قبلی یعنی تزریق دوز چهارم برای افراد بالای 80 سال برداشته شده و همه افرادی که از تزریق دوز سوم آنها 6 ماه گذشته است، می‌توانند با مراجعه به مراکز بهداشت دوز چهارم را تزریق نمایند.

ممنوعیت ارائه خدمات به واکسن نزده‌ها

دبیر کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا در تاریخ 25 تیر 1401 و همزمان با اعلام پیک هفتم کرونا در ایران اعلام کرد:

این مصوبه به تمام دستگاه‌ها ابلاغ شده که از 15 مرداد ماه ارائه خدمات به افراد در بستر ایران من، بر مبنای تزریق دو دوز واکسن به همراه یک دوز یادآور خواهد بود. یعنی افرادی که شش ماه از تزریق دوز دوم واکسنشان گذشته است باید نسبت به تزریق دوز یادآور اقدام نمایند؛ در غیر این صورت از ارائه خدمات به این افراد جلوگیری خواهد شد.

دوز چهارم

شرایط تزریق دوز چهارم واکسن کرونا

در بخشنامه وزارت بهداشت آمده است که طبق همان واکسن دوز سوم اقدام کنند، ولی به نظر می‌رسد که می‌شود از پزشک معالج یا پزشکی که در مرکز واکسیناسیون هست، هم راهنمایی بگیرید. اگر قصد مسافرت به خارج از کشور را دارید، برای دوز چهارم از واکسنی استفاده کنید که مورد تایید کشور‌های مقصد است.

افرادی که باید دوز چهارم تزریق کنند

افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند؛ این افراد شامل نوجوانان و بزرگسالانی است که پیوند اعضا یا سلول‌های بنیادی داشته‌اند، تحت شیمی درمانی برای سرطان هستند، HIV پیشرفته یا درمان نشده دارند یا داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی مصرف می‌کنند.

افراد مسن (افراد 50 سال و بالاتر)، زیرا سیستم ایمنی بدن با افزایش سن ضعیف می‌شود و بیشتر در معرض دیابت، فشار خون، چاقی و بیماری مزمن کلیوی هستند.

دوز چهارم چی بزنیم؟

حال این سوال به میان است که دوز چهارم چی بزنیم؟ با توجه به تزریق انواع مختلف واکسن‌ها در دوزهای قبلی، کدام واکسن برای ما مناسب است؟ در این تصویر مشاهده می‌کنید.

دوز چهارم چی بزنیم؟

عوارض دوز چهارم واکسن کرونا

اگرچه تزریق واکسن‌های یادآور از ابتلای به کرونا یا کرونای وخیم محافظت می‌کند، اما شاید عوارض‌ جانبی آن بیشتر از واکسن‌‌های اولیه باشد. طبق بررسی‌ها، هرچه تعداد واکسن‌های یادآور بیشتر باشد، عوارض آن‌هم بیشتر خواهد بود. چراکه بدن انسان با هر تزریق واکسن، شدت مقابله بیشتری در برابر ویروس خواهد داشت. همانطور که می‌دانید ساختار واکسن‌های موجود از خود ویروس به صورت مرده یا ضعیف شده گرفته شده است؛ پس سیستم ایمنی بدن پس از دریافت واکسن، شروع به مبارزه با عفونت خواهد کرد و تفاوت عفونت ناشی از بیماری و واکسن را متوجه نخواهد شد.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : keyvanlab.com

دوز چهارم واکسن کرونا

دوز چهارم واکسن کرونا اگر در برابر COVID-19 واکسینه شده اید، ایمنی حاصل از آن در برابر کروناویروس جدید ممکن است به مرور زمان کاهش یابد.

Skip to content

دوز چهارم واکسن کرونا

You are here:

صفحه اصلیاخباردوز چهارم واکسن کرونا

دوز چهارم واکسن کرونا

مقامات فدرال دومین واکسن تقویت کننده (دوز چهارم) COVID-19 را برای افراد بالای 50 سال تایید کرده‌اند.

برخی از کارشناسان می گویند افراد زیر 65 سال که از سلامت خوبی برخوردار هستند. ممکن است در این زمان نیازی به واکسیناسیون اضافی نداشته باشند.

آنها اضافه می کنند که شواهدی وجود دارد که نشان می دهد دریافت یک تقویت کننده متفاوت از تزریق اولیه می تواند پاسخ ایمنی را بهبود بخشد.

تزریق واکسن دوز چهارم کووید-19

اگر در برابر COVID-19 واکسینه شده اید، ایمنی حاصل از آن در برابر کروناویروس جدید ممکن است به مرور زمان کاهش یابد. به خصوص با ظهور انواع جدید این ویروس.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) در حال حاضر تقویت کننده واکسن کووید-19 را برای همه افراد 12 سال و بالاتر توصیه می کند.

علاوه بر این، به گفته سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) دومین دوز تقویت‌ کننده واکسن Pfizer-BioNTech یا Moderna COVID-19 را میتوان حداقل 4 ماه پس از دریافت اولین دوز تقویت‌ کننده به افراد 50 ساله و بالاتر داد.

مؤسسه ملی بهداشت می گوید تلفیق و ترکیب در تزریق واکسن ها ممکن است پاسخ ایمنی را افزایش دهد. همچنین میتواند انعطاف‌ پذیری را در زمانی که دوزهای یک واکسن خاص به راحتی در دسترس نباشد افزایش دهد.

از طرفی به افرادی که به شدت دچار نقص ایمنی هستند، مانند بیماران پیوند عضو، توصیه میشود که دوز تقویتی واکسن mRNA را دریافت کنند.

همچنین افرادی که مبتلا به کووید-19 شده‌اند و دوزهای اولیه واکسن را دریافت کرده‌اند ممکن است در حال حاضر نیازی به تزریق واکسن تقویت‌ کننده اضافی نداشته باشند. افرادی که دو دوز از هر ترکیبی از واکسن‌ها را مصرف کرده‌اند و اخیراً یک عفونت جدید کووید که احتمالاً با Omicron (خواه BA.1 یا BA.2) باشد را تجربه کرده‌اند، نیازی به تقویت ‌کننده اضافی ندارند. زیرا عفونت تقویت کننده است و این ایمنی ترکیبی، قویترین شکل ایمنی است.»

به گفته دکتر اریکا شوارتز نیاز به تقویت کننده‌های (اضافی) در این مرحله کمی نامشخص به نظر می رسد.

نتیجه نهایی این است که تقویت‌ کننده دوم را میتوان به افراد مسن تر در معرض خطر (شاید 80 سال به بالا) داد. اما شواهد روشنی مبنی بر کاهش محافظت واکسن در برابر بیماریهای شدید در بزرگسالان زیر 80 سال وجود ندارد.

این محقق توصیه میکند که با متخصص پزشکی خود در مورد تقویت کننده دوم صحبت کنید. زیرا آنها سابقه پزشکی کامل شما را دارند و خطر کلی را درک می کنند.

مطالب مشابه:

تزریق واکسن و ابتلا به کووید-19

دوز چهارم واکسن کووید 19

ماندگاری آنتی‌بادی واکسن کرونا

امتیازدهی

امتیاز: 5

نوشته های مرتبط

HPV و سرطان اوروفارنکس

4 مرداد 1401 علائم سرطان پانکراس 3 مرداد 1401

افرادی که به کرونا مبتلا نمیشوند

25 تیر 1401

افزایش اسپرم در مردان چاق

23 تیر 1401

مصرف ویتامینD در زمان شیردهی

21 تیر 1401

راه درمان سرطان رکتوم

19 تیر 1401

2 دیدگاه

Pingback: افرادی که به کرونا مبتلا نمیشوند | تست PCR | آزمایش کرونا | آزمایشگاه پاتوبیولوژی آرمین

Pingback: ویروس کرونا چیست؟ | کووید 19 | آزمایشگاه | غربالگری سه ماه اول | تست pap smear

دیدگاهتان را بنویسید

خدمات ویژه

پذیرش آنلاین آزمایشگاه

جواب دهی آنلاین

نمونه گیری در محل آزمایشگاه آرمین

غربالگری سلامت جنین

آزمایش مولکولی کووید 19

آزمایش کرونا برای مسافران پرواز های خارجی

آخرین مقالات

تعداد مبتلایان به کووید طولانی

7 اردیبهشت 1401

آزمایش هورمون تستوسترون

21 اسفند 1400

مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک

18 اسفند 1400

دوز چهارم واکسن کووید 19

17 اسفند 1400

آیا سویه فرعی اومیکرون(BA.2) سریع‌تر از سویه اصلی آن (BA.1) گسترش می‌یابد؟

15 اسفند 1400 آخرین اخبار

HPV و سرطان اوروفارنکس

4 مرداد 1401 علائم سرطان پانکراس 3 مرداد 1401

افرادی که به کرونا مبتلا نمیشوند

25 تیر 1401

افزایش اسپرم در مردان چاق

23 تیر 1401

دوز چهارم واکسن کرونا

22 تیر 1401

آزمایشات جهت بررسی ویروس HPV کدام است؟

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : arminlab.com

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب