عوارض آمپول بی حسی دندان

عوارض آمپول بی حسی دندانبچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

عوارض آمپول بی حسی دندان را از این سایت دریافت کنید.

عوارض بیحسی دندان:

برای حفظ سلامت شامل سلامت دهان و دندان به درمان های پزشکی نیاز است. اما برخی از مردم دچار عوارض بیحسی دندان می شوند. در ادامه به بیحسی

عوارض بیحسی دندان:

آوریل 13, 2019

/0 دیدگاه /در دندانپزشکی عمومی /توسط سعیده بریانیان

برای حفظ سلامت شامل سلامت دهان و دندان به درمان های پزشکی نیاز است. استفاده از بیحسی در بسیاری از درمان های پزشکی، چه جراحی زانو یاشد یا پر کردن دندان اجتناب ناپذیر است. زمانی که این کار به درستی انجام شود، جای نگرانی نیست. اما برخی از مردم دچار عوارض بیحسی دندان می شوند. در ادامه به بیحسی و دلیل بروز پاسخ منفی در برخی از بیماران می پردازیم.

انواع بیحسی:

دو نوع بیحسی داریم، بیحسی موضعی و بیهوشی عمومی. انجمن دندانپزشکی آمریکا بیحسی موضعی را این طور تعریف می کند: از بین رفتن موقت احساس شامل درد بدون کاهش سطح هوشیاری در یک قسمت از بدن که با استفاده از یک داروی موضعی به صورت تزریق به دست می آید. در نتیجه، دندانپزشکی بخشی از دهان شما را با تزریق مقداری دارو به لثه یا درون گونه بیحس می کند و شما هنوز در طول درمان بیدار هستید. بیهوشی عمومی شما را به طور کامل برای یک دوره طولانی تر به خواب می برد و یک ماسک اکسیژن به تنفس بهتر شما کمک می کند.

هر چند این اصطلاح کمی گمراه کننده است، اما بیهوشی عمومی نقش بیشتری در راحتی شما در طول درمان دارد و توسط متخصص ماهر در این زمینه انجام می شود. از بیحسی موضعی برای درمان های ساده تر استفاده می شود که باعث درد و ناراحتی چندانی در بیمار نمی شوند. عوارض بیحسی دندان ارتباطی به نوع آن ندارد و ممکن است هر کدام از آنها باعث بروز مشکلاتی برای بیمار شوند.

درمان هایی که به بیحسی نیاز دارند:

متاسفانه تمام درمان های دندانپزشکی به سادگی جرم گیری معمول و معاینه ساده دندان ها نیستند. کشیدن دندان یکی از رایج ترین علل نیاز به بیحسی است. زمانی که دندان پوسیده شده باید کشیده شود، دندانپزشک نواحی اطراف دندان را بیحس می کند. دندان عقل مورد دیگری است که کشیدن آن به بیحسی نیاز دارد، که البته بیشتر در مورد دندان نهفته و دندانی که به صورت نیمه رشد کرده است استفاده می شود.

نیاز به معاینه تخصصی دارید

همین الان به راحتی نوبت بگیرید

هر چند عصب کشی در سال های اخیر ساده تر شده است، این نوع درمان نیز به گزینه دیگری است که به بیحسی نیاز دارد. زمانی که پالپ دندان آسیب می بیند و عفونت می کند، بخشی از دندان که دارای پالپ است باید تمیز شده و پر شود تا از کشیدن دندان ممانعت به عمل آید.

پر کردن دندان از دلایل رایج نیاز به بیحسی است. زمانی به پر کردن دندان نیاز پیدا می کنید، که بخش کوچکی از دندان شما تسلیم پوسیدگی شده است. این ناحیه کوچک باید برداشته شود و با مواد پر کننده پر شود.

عوارض بیحسی دندان:

عوارض بیحسی دندان زیاد نیستند، اما گاهی پیش می آیند. بیحسی فراتر از ناحیه مورد نظر از رایج ترین آنهاست. پس از تزریق بیحسی موضعی به لثه ها، ممکن است پلک یا عضلات گونه شل شوند و دچار افتادگی شوند. با از بین رفتن اثر آن، عوارض بیحسی دندان نیز باید از بین برود. برخی از دیگر عوارض بیحسی دندان عبارتند از:

ناتوانی در پلک زدن:

همان طور که گفته شد گاهی تزریق بیحسی به غیر از منطقه مورد نظر باعث بیحس شدن دیگر بخش های صورت نیز می شود. ناتوانی در پلک زدن یکی از این عوارض است که می تواند باعث خشکی و ناراحتی چشم شود. اگر پس از تزریق بیحسی نمی توانید پلک بزنید، به دندانپزشک اطلاع دهید. دندانپزشک می تواند پلک شما را به طور موقت با چسب ببندد تا چشمتان خشک نشود. با از بین رفتن اثر دارو، باید احساس پلک شما نیز بازگردد.

هماتوم:

هماتوم به تورم ناحیه تزریق همراه با خون گفته می شود که می تواند در اثر تماس سوزن با عروق خونی در هنگام تزریق رخ دهد.

افزایش ضربان قلب:

مواد موجود در داروی بیحسی می تواند موجب افزایش ضربان قلب به مدت یک تا دو دقیقه شود. در صورتی که احساس می کنید دچار افزایش ضربان قلب شده اید، موضوع را به دندانپزشک خود اطلاع دهید.

عصبی بودن در هنگام خوابیدن روی تخت دندان پزشکی می تواند عاملی برای تپش قلب باشد. زمانی که دچار استرس باشید، بدن ماده ای به نام آدرنالین را ترشح می کند که فشار خون را افزایش می دهد و باعث سریع تر کار کردن قلب می شود.

بسیاری از داروهای بیحس کننده موضعی در دندانپزشکی حاوی اپی نفرین (به نام آدرنالین نیز شناخته شده است) هستند. بنابراین به دلیل اضطراب نه تنها بدن شما آدرنالین ترشح میکند که دندان پزشک نیز با تزریق بیحسی موضعی به مقدار این آدرنالین می افزاید.

اما چرا در برخی از جلسات، احساس می کنید افزایش ضربان قلب در پی تزریق بیحسی دندان پزشکی بیشتر از میزان تجربه شده در جلسات قبل بوده است. دلیل این تپش بیشتر این است که گاهی دندان پزشک سهوا بیحسی را به یک رگ خونی کوچک تزریق می کند. در این گونه موارد بیحسی سریعا در بدن منتشر می شود و به دلیل وجود آدرنالین باعث افزایش ضربان قلب می شود. معمولا این تپش شدید بعد از حدود ۱۰ ثانیه یا این حدود رفع می شود و برای قلب شما خطرناک نیست. از سوی دیگر بسیار کم پیش می آید که دندان پزشک بی حسی را مستقیما به رگ خونی تزریق کند. بنابراین بیحسی در نزدیکی عصب دندان باقی می ماند و درمان را تسهیل می کند.

آسیب به اعصاب:

اگر سوزن تزریق به طور مستقیم به عصب برخورد کند، دچار عوارض بیحسی دندان از جمله بی حسی و درد از چند هفته تا چند ماه خواهید بود. آسیب به عصب در هنگان تزریق بیحسی عارضه نادری است و کمتر دیده می شود.

سایر عوارض بیحسی دندان عبارتند از:

بیحسی زبان یا بخش دیگری از دهان

گیجی سرگیجه تاری دید

ناتوانی در کنترل عضلات ضورت

عوارض فوق در بیشتر موارد همه موقت هستند و نمی توانند مشکل درازمدتی برای بیمار ایجاد کنند. در صورتی که عوارض بیحسی دندان بیشتر از یک هفته در شما باقی ماند، با پزشک خود مشورت کنید. برخی از عوارض در مدت چند ماه از بین می روند و برخی به مداخله پزشکی نیاز دارند.

رعایت بهداشت دهان و دندان برای اجتناب از نیاز به درمان های پیچیده دندانپزشکی بهترین راه برای پیشگیری از عوارض بیحسی دندان است. روزی دو بار مسواک بزنید و نخ دندان بکشید و برای داشتن دهان و دندان سالم از یک رژیم غذایی سالم تبعیت کنید. و البته نوبت های معاینه شش ماه یکبار دندانپزشکی خود را نیز فراموش نکنید.

منبع:

colgate

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : pardis24clinic.ir

بی حسی موضعی ، مشکلات و عوارض ناشی از آن (بخش دوم)

در ادامه در خصوص عوارض سیستمیک بی حسی موضعی نیز بحث خواهیم کرد . همچنین در اینم قاله مساله شکست در بی حسی نیز توضیح داده خواهد شد.

Facebook LinkedIn Instagram Telegram

بی حسی موضعی ، مشکلات و عوارض ناشی از آن (بخش دوم)

View Larger Image

بی حسی موضعی ، مشکلات و عوارض ناشی از آن (بخش دوم)

29 خرداد 1399

در  بخش اول مقاله با بی حسی موضعی ، تعریف ، تکنیک ها و برخی از عوارض آن آشنا شدیم ، دانستیم که این عوارض شامل عوارض های بی حسی موضعی و سیستمیک است و 14 مورد از عوارض موضعی ناشی از بیحسی را بر شمردیم و توضیح دادیم در ادامه در خصوص عوارض سیستمیک بی حسی موضعی نیز بحث خواهیم کرد . همچنین در اینم قاله مساله شکست در بی حسی نیز توضیح داده خواهد شد. اگر بخش اول مقاله را نخوانده اید بر روی نوشته زیر کلیک کرده آن را حتما بخوانید.

بی حسی موضعی ، مشکلات و عوارض ناشی از آن (بخش اول)

عوارض سیستمیک تزریق ماده بی حسی موضعی  ١- سنکوپ Syncope

شایع ترین واکنش نامساعد نسبت به همه درمان های دندان پزشکی است و تقریبا بطورکلی مربوط به مسائل روانی است و مکانیسم آن عصبی عروقی است و اصطلاحا به آن شوک نوروژنیک می گویند. سنکوپ بیشتر بعلت ترسی است که از تصور تزریق دارو یا کاری که قرار است برای بیمار انجام شود به بیمار دست می دهد. بی خوابی، درد داشتن بیمار، گرسنگی، ضعف عمومی بیمار و رفتار نامناسب موجب تشدید و تسهیل بروز این عارضه می گردد. برای جلوگیری از بروز این عارضه بهتر است تزریقات در یک حالت خوابیده صورت گیرد تا خون در پاها و احشاء جمع نشده و در مسیر گردش خون عمومی باشد و از هیپوکسی مغزی جلوگیری شود.

۲ – آلرژی یکی از عوارض بی حسی موضعی

این حساسیت می تواند نسبت به داروی بیحس کننده ، داروی و اثر مواد باکتریواستاتیک در داروی بیحس کننده موضعی باشد.

حساسیت به ماده بی حس کننده موضعی بسیار نادر و در گروه آمیدی از گروه استری کمتر است. ماده فنیل پارابن که بعنوان ماده ضد باکتری و نگهدارنده در محلول های بیحس کننده موضعی وجود دارد بیشترین علت آلرژی می باشد. این ماده تشابه ساختمانی با پارا آمینوبنزوئیک اسید (متابولیت گروه استری) دارد و احتمالا بیشتر بودن بروز آلرژی در گروه استر نیز وجود همین متابلیت می باشد. امروزه کارپول های بی حسی دندان پزشکی فاقد متیل پارابن بصورت تجارتی در بازار وجود دارند.

اگر تاریخچه بیمار احتمال بروز مشکل را نشان می دهد، بیمار برای تست آلرژی به آزمایشگاه راهنمایی می شود و اگر جواب منفی بود بیمار در برابر داروهای بی حسی در معرض خطر نیست.

۳- مسمومیت ناشی از بی حسی موضعی یکی از عوارض بی حسی موضعی

مطالعه مقاله

رویش دندان دائمی در ۶ سالگی

ما در این مقاله قصد نداریم به فارماکولوژی این داروها بپردازیم ولی آنچه مسلم است این است که داروهای بیحس کننده موضعی اگر با حجم زیاد مصرف شوند و با اینکه تحمل بیمار کم باشد احتمال ایجاد واکنشهای ناخواسته دارند. علائم این واکنشها شبیه حالت مسمومیت است که ممکن است تشنج، از دست دادن هوشیاری، کندی تنفس با مشکلات قلبی عروقی مانند کلاپس گردش خون پیش بیاید. با اینکه مواد بیحس کنند موضعی خیلی غلیظ هستند و در منطقه بسیار پر عروقی تزریق می شوند واکنشهای مسمومینی خیلی نادر هستند. گاهی اوقات مدت زمان مسمومیت آنقدر کوتاه است که حتی قابل تشخیص هم نمی باشد. برای دوری از بروز واکنشهای مسمومیتی دانستن آناتومی محل کار، آسپیره کردن قبل از تزریق، تزریق به آرامی و انجام کارها بصورت قدم به قدم ضروری است

در تمام مدت تزریق مراقبت از بیمار ضروری است و در هر لحظه که لازم باشد بلافاصله باید تزریق قطع شود

شکست در بی حسی دندان ها ١- تفاوت های بین بیماران: طول زمان بی حسی ممکن است بصورت غیر منتظره ای کوتاه باشد، پس هر عملی باید بلافاصله، بعد از حصول بی حسی شروع شود. تأخیر اضافی بعد از تزریق یکی از دلایل بسیار مهم شکست در بی حسی به حساب می آید. بی حسی به طریقه انفیلتراسیون بعد از دو دقیقه و به طریقه بلاک کردن بعد از پنج دقیقه حاصل می گردد. البته در مورد بچه ها مقدار ماده تزریق شده کمتر و انتظار این است که هم انتشار و هم جذب آن سریعتر انجام گردد، اینجا نیز اختلافات بیولوژیکی فردی نیز مؤثر واقع می شود. در بچه ها هم طول مدت بیحسی و هم زمان شروع بیحسی کوتاه تر از بزرگسالان است. در نتیجه کار روی بچه ها حدود دو دقیقه بعد از تزریق مخصوصا وقتی که روش انفیلتراسیون بکار گرفته شده باید شروع شود.۲- تزریق داخل عروقی: اگر قسمتی یا همه ماده بیحسی به داخل عروقی تزریق شود بی حسی خیلی کم خواهد بود و یا اصلا بوجود نمی آید٣- تزریق داخل عضله: محل صحیح نوک سوزن باید در مجاورت استخوان و نزدیک انتهای ریشه دندان ها باشد، اگر سوزن در عضله قرار بگیرد فاصله انتشار ماده و سد منافع انتشار هر دو زیاد می شوند و بیحسی ممکن است کافی نباشد،۴ – واکنش فردی: همیشه باید بخاطر داشت که میزان داروی بی حسی برای افراد مختلف متغیر است. این اختلاف هم به اختلاف بیولوژیکی افراد بستگی دارد و هم به تجربه قبلی بیمار از کارهای دندان پزشکی و نیز به میزان نگرانی و ترس بیمار از محیط کار دندان پزشکی بستگی دارد.

مطالعه مقاله قیمت بلیچینگ دندان

دندانپزشک موفق باید یک روانشناس خوب هم باشد. دادن اطمینان و آگاهی به بیمار و در بعضی موارد پیش درمانی ضرورت دارد

دلایل شکست بی حسی بلاک کردن عصب مندیبولار

اگر به هنگام بلاک کردن عصب مندیبولار نوک سوزن قبل از توزیق با استخوان تماس حاصل نموده و در موقعیت صحیح خود قرار نگیرد ممکن است بیحسی حاصل نگردد. همچنین ممکن است نوک سوزن در نسوج داخلی تر از شاخه صعودی فرد یعنی در داخل عضله تریگوئید داخلی فرو رود. در این صورت نیز بی حسی کامل نخواهد بود و گرفتاری های شدیدی مانند تحریک موضعی عضله و انقباض شدید آن به وجود خواهد آمد. دلیل دیگر عدم موفقیت بی حسی ممکن است بر اثر هدایت غلط سوزن در عمق بیشتر ناحیه بوجود آید. در این مورد ماده بی حسی ممکن است وارد غده پارونید و بارگ های اصلی سر و گردن شود.

در حالتی که سر سوزن مستقیما به عصب مندیبولار برخورد کند حالت کرختی به بیمار دست می دهد و یک وضعیتی همانند شوک الکتریکی در طول مسیر عصب ایجاد می شود. در اینجا سوزن به اندازه یک تا پنج میلیمتر باید بیرون کشیده شود. اگر در داخل تنه عصب تزریق گردد احتمال صدمه دائمی عصب پیش می آید.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : www.rayadentalclinic.com

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب