• سایر
  • تاریخ انتشار ۱۴۰۱-۰۵-۰۵

          فیلم های اجتماعی ایرانی

فیلم های اجتماعی ایرانیمهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

فیلم های اجتماعی ایرانی را از این سایت دریافت کنید.

معرفی بهترین فیلم های اجتماعی ایرانی

بهترین فیلم اجتماعی ایران را می شناسید؟ در این مقاله با 20 عنوان از بهترین فیلم های اجتماعی ایرانی آشنا می شوید.

بهترین فیلم اجتماعی ایران را می‌شناسید؟ این آثار از گذشته تاکنون یکی از فیلم‌های پرطرفدار سینمای کشورمان به‌شمار می‌آیند و با توجه به معضلی مهم مربوط به داخل کشور ساخته شده‌اند و قصدشان روایت اوضاع جامعه بوده است. با ما همراه باشید تا بهترین فیلم های اجتماعی ایرانی را بشناسید.

فیلم ژانر اجتماعی ایرانی یکی از موضوعات مورد علاقه کارگردانان و تهیه‌کنندگان سینمای کشورمان است. این موضوع از پیش از انقلاب مورد توجه قرار می‌گرفت و اکنون هم یکی از ژانرهای پرطرفدار محسوب می‌شود. کشور ما این‌روزها به دلایل مختلف خواستار تولید فیلم‌های سینمایی کمدی و شاد است. اما وقتی فیلم های اجتماعی ایرانی روی پرده سینما قرار می‌گیرند، فروش خوبی را تجربه خواهند کرد. این موضوع نشان می‌دهد مخاطبان ایرانی از ساخت فیلمی در خصوص مشکلات و معضلات موجود در کشورشان رضایت دارند. پلازا در ادامه شما را با فیلم‌هایی که لقب بهترین فیلم اجتماعی ایران را کسب کرده‌اند، آشنا می‌کند.

آنچه در ادامه می‌خوانید

ژانر اجتماعی چیست؟

فیلم ژانر اجتماعی ایرانی یکی از گونه های سینمایی است که مثال آن در سینمای کشورمان به وفور یافت می‌شود. این‌گونه از فیلم‌ها در مورد مشکلات و معضلات جامعه ایرانی ساخته خواهند شد و در آن شخصیت اصلی داستان جدای از مشکلات خانوادگی، تاثیراتی از جامعه بیرونی دریافت می‌کند. درواقع فیلم های اجتماعی ایران همان فیلم‌های درام و ملودرامی هستند که بحران‌های موجود در جامعه را نشان می‌دهند. در حال حاضر فیلم‌های زیادی با ژانر اجتماعی در کشور ما تولید می‌شوند. اما سوال اصلی این است که با ساخت بهترین فیلم اجتماعی ایران در طول این سال‌ها توانسته‌ایم بخشی از مشکلات جامعه را برطرف کنیم یا خیر؟

همچنین بخوانید :

فیلم های ایرانی بر اساس واقعیت ؛ از روز سوم تا چهار راه استانبول

معرفی بهترین فیلم های اجتماعی ایرانی

از پیش از انقلاب تا کنون فیلم‌های زیادی با ژانر اجتماعی ساخته شده‌اند. برخی از این فیلم‌ها صرفا به معضلات اجتماعی پرداخته‌اند. و برخی دیگر در دل یک داستان درام یا عاشقانه بحران‌های موجود در جامعه را به تصویر کشیده‌اند. در ادامه مروری بر بهترین فیلم های اجتماعی ایران به ترتیب سال ساخت آن‌ها خواهیم داشت.

1. فیلم «دایره مینا» ؛ بهترین فیلم اجتماعی ایران

سال ساخت: 1353امتیاز IMDb: نمره 7.4کارگردان: داریوش مهرجوییبازیگران: عزت‌الله انتظامی، سعید کنگرانی، علی نصیریان، بهمن فرسی و…

فیلم سینمایی «دایره مینا» در لیست بهترین فیلم های ایرانی اجتماعی جای دارد. این فیلم باعث شد تا سازمان انتقال خون در کشورمان تاسیس شود. داستان فیلم سینمایی دایره مینا در مورد جوانی است که پدرش بیمار شده و برای معالجه به تهران می‌آیند. در اطراف بیمارستان با فردی آشنا می‌شوند که به آن‌ها در قبال انجام کاری وعده پول زیاد می‌دهد. آن فرد دلال خون است و به روش‌های مختلف از افراد خون می‌گیرد.

فیلم سینمایی دایره مینا با نشان دادن فقر و تنگدستی جامعه و تلاش افراد برای کسب پول به عنوان فیلم ژانر اجتماعی ایران شناخته می‌شود. همین مسئله باعث شد تا فیلم دایره مینا به مدت چند سال توقیف باشد. اما از مزایای ساخت آن روی کار آمدن سازمان انتقال خون بود.

2. فیلم ایرانی ژانر اجتماعی «بودن یا نبودن»

سال ساخت: 1377کارگردان: کیانوش عیاریبازیگران: عسل بدیعی، فرهاد شریفی، چکامه چمن‌ماه، حسین ایل‌بیگی و…

فیلم «بودن یا نبودن» یکی از فیلم های درام اجتماعی ایرانی به‌شمار می‌آید. کیانوش عیاری کارگردان کاربلد سینما و تلویزیون کشورمان این فیلم سینمایی را با توجه به عدم اهمیت به اهدای عضو در آن سال‌ها ساخت. داستان فیلم سینمایی بودن یا نبودن در خصوص دختر مسیحی به نام آنیک است که باید پیوند قلب انجام بدهد. شبی که او به بیمارستان می‌رود، پسری به نام امیر به دلیل دعوا دچار مرگ مغزی شده است. خانواده امیر از مرگ مغزی چیزی نمی‌دانند و مرگ او را قبول نمی‌کنند.

داستان این فیلم سینمایی ایرانی ژانر اجتماعی به اهمیت اهدای عضو پرداخته است. پس از انتشار این فیلم در آن سال تاثیرات مثبت فراوانی در بین خانواده‌های ایرانی ایجاد شد. بدین ترتیب بودن یا نبودن را باید در لیست بهترین فیلم اجتماعی ایران قرار داد.

3. فیلم «دو زن» ؛ فیلم ژانر اجتماعی ایران

سال ساخت: 1377امتیاز IMDb: نمره 6.7کارگردان: تهمینه میلانیبازیگران: محمدرضا فروتن، نیکی کریمی، آتیلا پسیانی، مریلا زارعی و…

فیلم سینمایی «دو زن» یکی از فیلم های اجتماعی برتر ایران است که مشکلات و معضلات زنان را در دهه 70 مطرح می‌کند. از این رو می‌توان آن را در لیست بهترین فیلم های اجتماعی ایران قرار داد. فیلم دو زن به خوبی توانسته برخی از مفاهیم عمیق و مورد نظر کارگردان را به مخاطب بشناساند.

همچنین بخوانید :

پرفروش ترین و بهترین فیلم های ایرانی سال ۹۹ + پرفروش ترین فیلم ایرانی دهه 90

داستان فیلم سینمایی دو زن زندگی فرشته و رویا دو دوست قدیمی را بازگو می‌کند. فرشته با تماسی به دوستش رویا خبر می‌دهد که همسرش احمد در بیمارستان بستری است. احمد توسط فردی به نام حسن که در گذشته به فرشته علاقه‌مند بود مورد اصابت چاقو قرار می‌گیرد. رویا سریعا خود را به بیمارستان می‌رساند اما دیگر دیر شده و احمد از دنیا رفته است. حال فرشته باید زندگی جدید را در کنار دو فرزند خود شروع کند.

4. فیلم «عروس آتش»

سال ساخت: 1378امتیاز IMDb: نمره 7.1کارگردان: خسرو سیناییبازیگران: حمید فرخ‌نژاد، مهدی احمدی، سعید پورصمیمی، غزل صارمی و…
برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : www.plaza.ir

۲۱ فیلم‌ برتر سینمای اجتماعی ایران

نویسنده : ملیکا هلالی اواخر دهه‌ی ۸۰ و اوایل دهه‌ی ۹۰ بود که سینمای ایران کم‌کم و به طور جدی به سمت ساخته شدن فیلم‌هایی با موضوعات اجتماعی مانند فقر، اعتیاد، خیانت، خشونت، مهاجرت، مشکلات زنان و طبقه‌ی متوسط جامعه رفت. استقبال از این فیلم‌ها در گیشه و موفقیت در جشنواره‌های داخلی و خارجی باعث […]

۲۱ فیلم‌ برتر سینمای اجتماعی ایران

برترین ها

ملیکا هلالی ۱۴ آذر ۱۴۰۰

@[email protected]#=img=#

نویسنده : ملیکا هلالی

اواخر دهه‌ی ۸۰ و اوایل دهه‌ی ۹۰ بود که سینمای ایران کم‌کم و به طور جدی به سمت ساخته شدن فیلم‌هایی با موضوعات اجتماعی مانند فقر، اعتیاد، خیانت، خشونت، مهاجرت، مشکلات زنان و طبقه‌ی متوسط جامعه رفت. استقبال از این فیلم‌ها در گیشه و موفقیت در جشنواره‌های داخلی و خارجی باعث شد نسل جدید فیلم‌سازان سینما به طور جدی به سراغ چنین سوژه‌هایی بروند و با تاثیر از آثار کارگردان‌های موفق از جمله اصغر فرهادی، رخشان بنی‌اعتماد، فریدون جیرانی و … فیلم‌هایی با محوریت داستانی آسیب‌ها و معظلات جامعه بسازند.

آگاهی‌بخشی، تصویرسازی واقعیت موجود و بیان مشکلات نسل جوان از مهم‌ترین اهداف ساخت این فیلم‌ها است. با اینکه مفهومی به نام فیلم ژانر اجتماعی در سینما تاکنون به‌طور رسمی معرفی نشده است، اما تولیدات انبوه آثاری با این موضوعات باعث شد تا شبه‌ژانری به این نام در سینمای ایران و در میان مردم و علاقه‌مندان آن به‌وجود بیاید. در واقع این دسته از فیلم‌های اجتماعی، زیر مجموعه‌ی ژانرهای اصلی به حساب می‌آیند. در ادامه برخی از بهترین فیلم های اجتماعی سینما را مرور می‌کنیم.

@[email protected]#=img=#

درباره‌ی الی … 

نام کارگردان: اصغر فرهادی

سال ساخت: ۱۳۸۷

چهارمین فیلم اصغر فرهادی علاوه بر موفقیت‌های چشم‌گیر آن در جشنواره‌ی فیلم فجر، جشنواره‌های جهانی، میان منتقدان سینما و مردم، آغازگر جریانی در فیلم‌سازی سینمای ایران بود که به تبع آن‌ تا مدت‌ها بعد و حتی تا امروز در پایان دهه‌ی نود سینما، ردِ پایش را در فیلم‌های کارگردان‌های دیگر می‌توانیم بینیم. فیلم‌هایی با موضوعات اجتماعی و ساده که به‌یکباره طی یک اتفاقی، جریان قصه به کلی تغییر می‌کند.

«درباره‌ی الی …» درباره‌ی چند دوست و هم‌کلاسی دانشکده‌ی حقوق است که برای آخر هفته به شمال کشور می‌روند. در این سفر احمد (شهاب حسینی) قصد دارد با اِلی (ترانه علی‌دوستی) آشنا شود. عامل این آشنایی هم سپیده (گلشیفته فراهانی) دوست قدیمی احمد و مادر یکی از بچه‌های مهدکودک اِلی است. پس از یک روز اِلی ناگهان گم می‌شود و این سفر تفریحی به سفری برای کشف نشانه‌ای از زنده بودن او و یا جنازه‌ش تبدیل می‌شود. اتفاقاتی که حین این ماجراها می‌افتد و حدس و گمان‌ها و قضاوت‌های شخصیت‌های دیگر فیلم درمورد اِلی مخاطب را به نوعی در مقام قاضی قرار می‌دهد و او را وارد همان ویلای ساحلی می‌کند.

بیننده می‌تواند هم یکی از این شخصیت‌ها باشد و هم نباشد. این فیلم با پایان تاثیرگذار خود، مخاطب را به فکر کردن به سرانجام تمام شخصیت‌ها و اِلی وا می‌دارد و همین موضوع باعث شد «درباره‌ی اِلی …» به اثری ماندگار در تاریخ سینمای ایران تبدیل شود.

@[email protected]#=img=#

من ترانه پانزده سال دارم

نام کارگردان: رسول صدرعاملی

سال ساخت: ۱۳۸۱

رسول صدرعاملی در مصاحبه‌ای عنوان  کرد طی گزارش‌هایی که درمورد بچه‌های بدون شناسنامه در آن زمان در روزنامه‌ها می‌خوانده، تصمیم گرفته این فیلم را بسازد. ترانه (ترانه علی‌دوستی) پس از آنکه با امیرحسین (میلاد صدرعاملی) آشنا می‌شود، هردو تصمیم می‌گیرند که به‌زودی باهم ازدواج کنند و تنها صیغه‌ی محرمیت میان خود می‌خوانند. بعد از مدتی ترانه متوجه می‌شود که امیرحسین با دخترهای دیگری هم در ارتباط است. او تصمیم به جدایی می گیرد، امیرحسین به آلمان می‌رود ولی پس از مدتی ترانه می‌فهمد که باردار است.

ساخت چنین قصه‌ای در آن زمان، سوژه‌ای ملتهب و جسورانه محسوب می‌شد. دختری تنها در سن نوجوانی که باردار شده و سر کلاس دبیرستان متوجه می‌شود که بچه‌اش در شکمش تکان می‌خورد. ترانه علی‌دوستی در اولین تجربه‌ی بازیگری خود، با چهره‌ای کاملا در سن و سال این نقش، علاوه بر جان دادن صحیح به شخصیت ترانه پرنیان، قدرت این دختر را تا انتها که به تنهایی می‌خواهد بچه‌اش را نگه دارد را به رخ تماشگر می‌کشاند. بازیگری که با نام اصلی خود، بهترین شروع را در این عرصه داشت.

@[email protected]#=img=#

نفس عمیق

نام  کارگردان: پرویز شهبازی

سال ساخت: ۱۳۸۲

اوایل دهه‌ی ۸۰ پرویز شهبازی با ساخت فیلم «نفس عمیق» که داستان آن و سه شخصیت اصلی‌اش از فیلم‌های سینمای ایران آن زمان به‌نوعی جلوتر بودند، به یکی از جریان‌سازترین کارگردان‌های آن دوران تبدیل شد. او قصه‌ای را روایت که دو پسر به نام منصور (منصور شهبازی) و کامران (سعید امینی) عاصی و خسته از مشکلات خود و جامعه، شب‌ها در خیابان‌های تهران می‌گردند و در این میان با ماشینی که به سرقت برده بودند، منصور یک شب آیدا (مریم پالیزبان) را در خیابان سوار می‌کند. آیدا که شخصیتی پرشور و متفاوت دارد، منصور را شیفته‌ی خود می‌کند اما در این بین کامران روزبه‌روز افسرده‌تر و بیگانه‌تر با اطرافیانش می‌شود و منصور را می‌ترساند. صحنه‌ی شروع و پایان فیلم، اغلب دیالوگ‌هایی که میان منصور، آیدا و کامران رد و بدل می‌شود و نوع نگاه جوانان آن دهه به زندگی، نفس عمیق را به اثری مهم در میان فیلم‌های سینمای اجتماعی ایران بدل کرد.

@[email protected]#=img=#

زیر پوست شهر 

نام کارگردان: رخشان بنی‌اعتماد

سال ساخت:  ۱۳۷۹

مهم‌ترین فیلم رخشان بنی‌اعتماد در طبقه‌بندی فیلم‌های اجتماعی سینمای ایران و کارنامه‌ی او، شاید همین فیلم «زیر پوست شهر» باشد. بنی‌اعتماد در اواخر دهه‌ی ۷۰ قصه‌ی زنی به‌نام طوبی (گلاب آدینه) را روایت کرد که با کارگری و وضعیت اقتصادی نا به‌سامان، چهار فرزند خود را به همراه شوهرش (محسن قاضی مرادی) سرپرستی می‌کند. عباس (محمدرضا فروتن) رویای سفر به ژاپن دارد، علی (ابراهیم شیبانی) در فعالیت‌های انتخاباتی مشغول است، محبوبه (باران کوثری) دختر نوجوان خانه ‌است و حمیده (حمیرا ریاضی) با مشکلات زندگی زناشویی خود دست و پنجه نرم می‌کند.

طوبی که به هر دری می‌زند تا از رگبار مصیبت‌هایی که گرفتار شده‌اند نجات پیدا کنند، هرروز با حادثه‌ای جدیدتر از سوی اعضای خانواده‌اش مواجه می‌شود. طوبی زنی است که به تنهایی بار سنگین مشکلات را به دوش می‌کشد و هرچه می‌گذرد خسته‌تر و بی‌جان‌تر می‌شود. طوبی نماینده‌ی زن‌ها و انسان‌هایی است که دست‌شان به جایی بند نیست و تنها امید به بهبودی آینده‌ی جامعه می‌تواند نجات‌شان دهند.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : mag.cinematicket.org

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب