استهلاک زیان سنواتی

استهلاک زیان سنواتیبچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

استهلاک زیان سنواتی را از این سایت دریافت کنید.

کارایان نیک فکر

استهلاک زیان تایید شده سنوات قبل

صفحه اصلی آموزش حسابداری مالی استهلاک زیان تایید شده سنوات قبل

استهلاک زیان تایید شده سنوات قبل

-زیان تاییدشده سنوات قبل حداکثرتاسقف درآمدمشمول مالیات ابرازی قابل استهلاک است بااین ترتیب ممکن است شرکتی زیان ابرازی درسودوزیان داشته باشدامادرجدول تعیین درامدمشمول مالیات اظهارنامه درامدمشمول مالیات ابرازی داشته باشد.

-اگرمودی خودش نسبت به استهلاک زیان سنواتی اقدام نکنداداره دارایی میتواندنسبت به استهلاک آن اقدام کند.

-زیان سنواتی تاییدشده نبایدمرتبط با منابع معاف ومقطوع ونرخ صفرباشد‌.

– استهلاک زیان سنواتی صرفا یک عمل محاسباتی است برای تعیین مالیات ونیاز به ثبت حسابداری ندارد.

– اگرزیان تاییدشده بطورکامل مستهلک نشده باشدمانده آن قابل انتقال به سنوات قبل میباشد.

Tags: استهلاک زیان, استهلاک زیان تایید شده سنوات قبل, سنوات قبل

دیدگاه

دیدگاهها بسته شد.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : karayan.org

استهلاک زیان سنواتی

برای شفاف تر شدن تعریف استهلاک زیان سنواتی در حسابداری، در این مقاله زیان در حسابداری و استهلاک در حسابداری به صورت مفصل شرح داده می شود.

جستجو

اصفهان، چهارراه تختی، روبروی ورزشگاه، جنب فروشگاه رویال، ساختمان صیرفیان پور، طبقه سوم

03191008810

استهلاک زیان سنواتی | سود و زیان در حسابداری

0 tadbirtp مقاله اسفند 9, 1400

منظور از استهلاک زیان سنواتی در حسابداری چیست؟

فهرست مقاله

استهلاک زیان سنواتی

استهلاک زیان سنواتی در حسابداری: زمانی که فعاليت يك شركت در مدت زمان سال كاري خود به جاي سود آوري، زيان آور باشد، گفته می شود که شرکت دچار زیان سنواتی شده است. لازم به ذكر است كه اداره دارايي نیز زماني استهلاك زيان سنواتي را قبول می کند كه پیش از آن طي سنوات قبل به دفاتر شركت رسيدگي کرده باشد و زيان سنواتي ثبت شده را، پذيرفته باشد. خواندن مقاله های اظهارنامه مالیاتی و نکات آن و  حسابداری حقوق و دستمزد را به شما پیشنهاد میکنیم.

نکاتی در خصوص زیان اشخاص حقیقی یا حقوقی، هزینه­ های قابل قبول طبق ماده (۱۴۸) ق.م.م

زیان اشخاص حقیقی یا حقوقی همواره از طریق رسیدگی به دفاتر و با توجه به مقررات محرز می شود و با توجه به درآمد سال یا سال­های بعد استهلاک پذیر است.

زیان اشخاص حقیقی یا حقوقی

اگر مأموران مالیاتی بخشی از زیان ابرازی را در طول مدت یک سال مالیاتی نپذیرند و زیان قابل قبول با توجه به نظر مأموران مالیاتی با زیان ابرازی تفاوت داشته باشد، هیچ گونه ثبت عمليات حسابداری در دفاتر مؤدی نیاز نیست.

در بخشنامه ب شماره۲۸۳۴۵/۲۴۰۱/۲۳۲ م ۸۵/۷/۱۸ و با توجه به ابهامات گزارش حسابرسی ماده ۲۷۲ آمده است:

به استناد بند ۱۲ ماده ۱۴۸ قانون مالیات های مستقیم، اگر زیان اشخاص حقیقی و حقوقی که از طریق رسیدگی به دفاتر آنها و با توجه به مقررات محرز شود، بدون نیاز به تفکیک آن، به سنوات مربوط به قبل یا بعد از اصلاحیه مورخ ۲۷/۱۱/۱۳۸۰ از درآمد سال یا سال های بعد و حداکثر تا میزان درآمد مشمول مالیات ابرازی قابل استهلاک می شود.

بر اساس بخشنامه شماره 1311/14023-211 مورخ 1385/4/21مربوط به امور مالیاتی کشور، مطابق با مقررات اصلاحی بند (۱۲) ماده (۱۴۸) ق.م.م، تمامی زیان اشخاص حقیقی و حقوقی که ضمن رسیدگی به دفاتر آنان محرز می شود، بدون تفکیک به سنوات قبل یا بعد از سال ۱۳۸۱، و مطابق با مقررات قانونی مزبور، قابل استهلاک از درآمد سال یا سال­های بعد است.

همچنین بر اساس بند ۲ بخشنامه شماره 30/11080/48794 مورخ 1376/11/16 درآمدهای مالیاتی وزارت امور اقتصادی و دارایی، در صورتی که بین ماموران مالیاتی و مؤدیان مالیاتی در مورد میزان زیان ابرازی، اختلاف داشته باشد و در صورتی که مؤدیان مالیاتی اعتراض کنند، ظرف مهلت مقرر، مطرح کردن موضوع نزد ممیز کل مالیاتی و یا هیأت­ های حل اختلاف مالیاتی لازم نیست، و رسیدگی به اختلاف موکول به وقتی می شود که با ابراز سود در سنوات بعد و اعمال کل یا بخشی از زیان سال مذکور مالیات متعلق به مؤدی شود و آن زمان تا اندازه ای که زیان برگشتی در میزان مالیات تأثیر دارد، مالیات مورد اختلاف است و به تبع آن مأخذ احتساب حق تمبر وکالت نامه و … قابل محاسبه است.

منظور از زیان در حسابداری چیست؟

هنگامی که یک کسب و کار متحمل ضرر می شود، موظف است این ضرر را گزارش دهد. اکثر مردم درک مشخص و شفافی از ضرر مالی دارند. هر زمان که مبلغی کمتر از آنچه برای به دست آوردن آن هزینه کرده اید دریافت کنید، متحمل ضرر شده اید. با این حال، مهم نیست که فقط تشخیص دهیم که ضرر رخ داده است، بلکه باید بتوان آن را طبقه بندی کرد و برای گزارش مالی و اهداف مالیاتی گزارش تهیه کرد.

انواع ضرر و زیان در حسابداری

هر زمان که یک کسب و کار دارایی خود را کمتر از مبلغی که برای بدست آوردن این دارایی هزینه کرده است بفروشد، ضرر ایجاد می شود.

زیان عملیاتی

زیان عملیاتی زمانی رخ می دهد که درآمد حاصل از فروش محصولات کسب و کار شما کمتر از هزینه های ایجاد شده برای آن ها باشد. این هزینه ها شامل استهلاک، هزینه مواد اولیه برای تولید کالا و نیروی کار است.

زیان سرمایه ای

زیان های سرمایه ای زمانی رخ می دهد که دارایی هایی که به عنوان سرمایه گذاری نگهداری می شوند یا برای اهداف تولید، مانند زمین یا تجهیزات تولیدی، کمتر از ارزش شما در دارایی فروخته می شوند. ارزش شما در دارایی این است که چقدر برای به دست آوردن آن هزینه کرده اید، منهای هرگونه استهلاکی که ممکن است بر اساس استفاده از دارایی در طول این سالها ادعا کرده باشید. خسارت خالص زمانی رخ می دهد که همه منابع درآمدی کمتر از مجموع کل هزینه ها و خسارات ناشی از واگذاری دارایی ها باشد.

صورتهای مالی

زیان ها در صورت سود و زیان یک شرکت گزارش می شود. این گزارش که به عنوان صورت سود یا عملیات شناخته می شود، به طور جداگانه کلیه حساب های اصلی درآمد و هزینه های یک کسب و کار را در طول یک دوره مالیاتی به دست می آورد.

گزارش صوررتهای مالی را می توان به دو صورت تهیه کرد

اولین مورد این است که همه درآمدها و هزینه ها را با هم فهرست کرده و به خالص ضرر برسید.

روش دوم – و متداول تر – این است که درآمدها و هزینه ها را بر اساس نوع سازماندهی کنید.

بنابراین خواننده می تواند نتیجه عملیات و سود یا زیان حاصل از فروش دارایی ها در طول سال و همچنین کل سود یا ضرر خالص را به وضوح مشاهده کند.

زیان و مالیات در حسابداری چگونه است؟

همه مشاغل باید اظهارنامه مالیاتی سالانه ارائه دهند. برخی از مشاغل، مانند شرکت ها، باید اظهارنامه جداگانه ارائه دهند و واحد تجاری باید مالیات بر درآمد خود را پرداخت کند. همچنین ضررهای سرمایه ای که در طول سال متحمل شده اند، ابتدا باید برای جبران سایر سود سرمایه استفاده شود. اگر زیان های سرمایه ای بیش از هرگونه سود سرمایه ای در طول سال باشد، تنها بخشی از آن می تواند برای جبران سایر درآمدهای مشمول مالیات استفاده شود.

** نکته: هنگام تهیه صورتهای مالی و مالیات برای مشاغل خود، با یک حسابدار رسمی مشورت کنید تا اطمینان حاصل کنید که از تمام دستورالعملهای حسابداری و مالیات مربوط پیروی می کنید.
برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : tadbirtp.ir

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب