کنفرانس تاشکند به کار خود پایان داد؛ «پیشنهاد» سپردن ذخایر مسدود‌شده افغانستان به یک «صندوق امانی»کنفرانس بین‌ المللی تاشکند

در بیانیه پایانی کنفرانس بین‌ المللی تاشکند برای افغانستان که از طرف کشور میزبان صادر شد، تاکید شده است که در حال حاضر «اولویت اصلی باید احیاء و تقویت اقتصاد افغانستان به عنوان یک عامل مهم در دستیابی به صلح پایدار در آن کشور باشد.»

در بیانیه به «ارتقای ادغام افغانستان در روندهای اقتصادی منطقه‌ای» و پروژه‌هایی که ازبکستان و افغانستان روی دست دارند، اشاره شده است از جمله خط آهن ترمذ- مزار شريف- كابل- پيشاور ، خط برق سرخان-پلخمری و گذرگاه حمل نقل موسوم به «ترمذ کارگو» و ایجاد یک مرکز آموزشی در ترمذ برای افغانستان.

همچنین از تعهدات طالبان در جلوگیری از استفاده گروه‌های تروریستی از خاک افغانستان «استقبال» شده است.

در بیانیه بر اهمیت ایجاد حکومتی مبتنی بر نمایندگی گسترده توسط طالبان، تضمین حقوق زنان و دسترسی دختران افغان به آموزش تاکید شده و آن را «شرط اساسی برای تکمیل روند آشتی ملی در افغانستان» خوانده است.

امیرخان متقی، وزیر خارجه طالبان و شماری از نمایندگان کشورها در این نشست نیز بر آزادسازی ذخایرارزی مسدودشده افغانستان در آمریکا تاکید کردند.

آقای متقی مسدودشدن دارایی‌های افغانستان را علت اصلی فقر در این کشور خواند.

همچنین ضمیر کابلوف، نماینده رئیس جمهور روسیه نیز مسدودکردن ذخایر ارزی افغانستان در غرب را «دزدی» خوانده است.

در همین حال، توماس نیکلسون، نماینده ویژه اتحادیه اروپا برای افغانستان در این نشست در مورد ایجاد حکومت فراگیر و «وضعیت وخیم حقوق بشری» در افغانستان صحبت کرده و از طالبان خواسته است که استقلال و ظرفیت بانک مرکزی این کشور را تضمین کند.

آقای نیکلسون افزوده که برای پرداختن به چالش‌های اقتصادی افغانستان، لازم است طالبان، شفافیت بودجه، اطمینان از وضوح قانونی و حاکمیت قانون را نشان دهد و با اقدامات اساسی، استقلال و ظرفیت فنی بانک مرکزی را تضمین کند.

رویترز: پیشنهاد انتقال ذخایر ارزی افغانستان به یک صندوق امانی

همزمان با شروع این نشست رویترز به نقل از «سه منبع آگاه به گفتگوها» میان نمایندگان آمریکا و طالبان گزارش داد که واشنگتن پیشنهادهایی برای آزادسازی چند میلیارد دلار از ذخایر مسدود شده بانک مرکزی افغانستان در آمریکا را به یک صندوق امانی در کشور سوم داده است تا در مقابله با بحران اقتصادی افغانستان به مصرف برسد.

یک منبع دولتی طالبان که نخواسته است نامش فاش شود، به رویترز گفت که طالبان اصل گذاشتن این ذخایر ارزی در یک صندوق امانی را رد نکرده، اما با پیشنهاد ایالات متحده برای کنترل طرف سوم بر این صندوق مخالف است.

در همین حال، وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه (۳ اسد/مرداد) در بیانیه‌ای گفت که برایان نلسون، معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در امور تروریسم و ​​اطلاعات مالی روز چهارشنبه (۵ اسد) نیز به توماس وست و رینا امیری نمایندگان ویژه آمریکا برای افغانستان به تاشکند رفته‌اند، خواهد پیوست تا با هیات طالبان گفتگو کند.

یک منبع آمریکایی نیز که به رویترز گفته است که ایالات متحده در حال مذاکره با سوئیس و سایر طرف‌ها در مورد ایجاد مکانیزمی از جمله یک صندوق امانی است، که پرداخت‌های آن با کمک یک هیئت بین‌المللی تعیین ‌شود.

با این حال، به گفته این منابع، اختلافات قابل توجهی بین طرفین باقی مانده است، از جمله امتناع طالبان از شرط آمریکا برای برکناری و یا جابجایی برخی از مقام‌های ارشد در بانک مرکزی افغانستان، که یکی از آنها در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار دارد.

به گفته ناظران، پیشنهاد کنار گذاشتن برخی از مقام‌های ارشد طالبان از بانک مرکزی، اقدامی در راستای بازگرداندن اعتماد به این نهاد است که براساس آن آمریکا می‌خواهد مطمئن شود که ذخایر ارزی در اختیار طالبان، برای مصارف خاص مورد توافق با آمریکا مصرف می‌شود.

پس از بازگشت طالبان به قدرت در ۱۵ اوت سال گذشته، آمریکا بیش از ۷ میلیارد دلار ذخایر ارزی افغانستان در بانک‌های آمریکایی را مسدود کرد و در ۱۱ فوریه نیز جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا فرمان اجرایی را امضا کرد که ۷ میلیارد دلار از دارایی‌های مسدود شده افغانستان در آمریکا برای کمک‌های بشردوستانه و ایجاد یک صندوق امانت برای جبران خسارت قربانیان ۱۱ سپتامبر اختصاص یابد.

دولت طالبان امیدوار بود که این پول در نهایت در اختیار بانک مرکزی تحت کنترل آنها قرار بگیرد.

کنفرانس بین‌ المللی تاشکند

وزیر خارجه طالبان در کنفرانس تاشکند: می‌خواهیم افغانستان را به مرکز همکاری اقتصادی در منطقه تبدیل کنیم

امیر خان متقی وزیر خارجه طالبان در سخنانی تاکید کرد که افغانستان می‌خواهد «عملا به چهارراه آسیا تبدیل شود» و در این راستا طالبان «امنیت قابل اعتماد، اراده سیاسی جدی و ساختار اداری شفاف امارت اسلامی زمینه را برای دستیابی به این هدف مساعد کرده است». به گفته او «افغانستان نزدیک‌ترین و ارزان‌ترین راه تجارت بین آسیای مرکزی و جنوبی است.»

وزیر خارجه طالبان گفت: «پس از چندین دهه بی‌ثباتی در افغانستان، امارت اسلامی (نامی که طالبان به حکومت خود داده است)، عزم راسخ دارد که افغانستان را به مرکز صلح، ثبات و همکاری اقتصادی در منطقه تبدیل کند. ثبات در افغانستان نه تنها تضمین‌کننده ثبات در منطقه است، بلکه کلید شکوفایی و توسعه اقتصادی منطقه نیز هست.»

کنفرانس تاشکند به ابتکار رئیس جمهور ازبکستان برای اولین بار پس از حدود یک سال از به قدرت رسیدن طالبان برگزار شده است.

نشست تاشکند با عنوان «افغانستان: امنیت و توسعه اقتصادی» به عنوان بخشی از بلندپروازی ازبکستان برای تثبیت خود به عنوان یک بازیگر مهم در روند صلح افغانستان و مرکزی برای همکاری‌های منطقه‌ای تلقی می‌شود.

روز دوشنبه نیز، هیات طالبان دیدارهای جداگانه‌ای با وزیر خارجه ازبکستان و نماینده ویژه روسیه برای افغانستان داشت.

همچنین امیر خان متقی از سفارت افغانستان در تاشکند که هنوز توسط احمدخالد علمی، سفیر تعیین شده از دولت پیشین اداره می‌شود، بازدید کرد و به دیپلمات‌های افغانستان گفت که به کارشان ادامه بدهند و سفیر افغانستان نیز گفت که با وزارت خارجه «همکاری» می‌کنند.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب