• سایر
  • تاریخ انتشار ۱۴۰۱-۰۵-۰۵

          عوارض قرص لوزارتان

عوارض قرص لوزارتانمهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

عوارض قرص لوزارتان را از این سایت دریافت کنید.

قرص لوزارتان : دوزهای 25 و 50 ، طریقه مصرف، عوارض مصرف

لوزارتان برای درمان فشار خون بالا در بزرگسالان و برخی از کودکان استفاده می‌شود. همچنین برای کمک به عملکرد بهتر کلیه‌ها در صورت ابتلا به دیابت استفاده می‌گردد.

داروها

قرص لوزارتان : دوزهای 25 و 50 ، طریقه مصرف، عوارض مصرف

مهسا حافظی | 14 دسامبر 2021

صفحه اصلی › داروها › قرص لوزارتان : دوزهای 25 و 50 ، طریقه مصرف، عوارض مصرف

قرص لوزارتان “Losartan” به عنوان یک داروی با نام تجاری Cozaar و یک داروی عمومی موجود است.

لوزارتان فقط به صورت قرص موجود است که از راه خوراکی مصرف می‌شود.

لوزارتان برای درمان فشار خون بالا در بزرگسالان و برخی از کودکان استفاده می‌شود. همچنین برای کمک به عملکرد بهتر کلیه‌ها در صورت ابتلا به دیابت استفاده می‌گردد. علاوه بر این، اگر فشار خون بالا و بیماری قلبی به نام هیپرتروفی “hypertrophy” بطن چپ دارید، به منظور کاهش خطر سکته مغزی، این دارو تجویز می‌شود.

فهرست مطالب

1 قرص لوزارتان “Losartan” چیست؟

2 لوزارتان برای چه مواردی استفاده می‌شود؟

3 عوارض جانبی لوزارتان

4 لوزارتان ممکن است با سایر داروها تداخل داشته باشد

5 قطع مصرف لوزارتان

6 نحوه مصرف لوزارتان

7 اشکال و فرم‌های دارویی لوزارتان

8 هشدار آلرژی در مصرف لوزارتان

9 لوزارتان را طبق دستور مصرف کنید

قرص لوزارتان “Losartan” چیست؟

لوزارتان یک داروی تجویزی است. این دارو به صورت قرص خوراکی عرضه می‌شود.

لوزارتان به عنوان داروی با نام تجاری Cozaar در دسترس است. همچنین به عنوان یک داروی ژنریک نیز موجود می‌باشد. به طور معمول داروهای ژنریک قیمت کمتری نسبت به نسخه برند تجاری خود دارند. در برخی موارد، آن‌ها ممکن است در هر فرم یا شکلی به عنوان داروی نام تجاری در دسترس نباشند.

این احتمال وجود دارد که لوزارتان به عنوان بخشی از درمان ترکیبی با سایر داروها برای کاهش فشار خون مصرف شود.

لوزارتان برای چه مواردی استفاده می‌شود؟

قرص لوزارتان برای سه هدف اصلی استفاده می‌شود:

درمان فشار خون بالا در بزرگسالان و برخی کودکان

کاهش خطر سکته مغزی در بزرگسالان مبتلا به فشار خون بالا و هیپرتروفی بطن چپ (LVH) که وضعیتی است که باعث ضخیم شدن دیواره‌های بطن چپ قلب می‌شود.

درمان نفروپاتی دیابتی “diabetic nephropathy” که بیماری کلیوی ناشی از دیابت است. این بیماری در بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع 2 و فشار خون بالا (در حال حاضر یا در گذشته) مشاهده می‌شود.

همچنین بخوانید: 9 سوال متداول درباره فشار خون بالا

کلاس دارویی لوزارتان

قرص لوزارتان متعلق به دسته‌ای از داروها به نام مسدود کننده‌های گیرنده آنژیوتانسین (ARBs) “angiotensin” است. این دسته از مسدودکننده‌ها، گروهی از داروها هستند که به روشی مشابه عمل می‌کنند. آن‌ها اغلب برای درمان شرایط و بیماری‌های مشابه استفاده می‌شوند.

سایر ARBها عبارتند از اولمسارتان “olmesartan”، والسارتان “valsartan” و تلمیسارتان “telmisartan”. مانند لوزارتان، این داروها را نیز می‌توان برای درمان فشار خون بالا و سایر مشکلات قلبی استفاده کرد.

نحوه عملکرد لوزارتان

لوزارتان با مسدود کردن عملکرد آنژیوتانسین II، یک ماده شیمیایی در بدن شما که باعث سفت شدن و باریک شدن رگ‌های خونی می‌شود، عمل می‌کند. لوزارتان به گشاد شدن عروق خونی شما کمک می‌کند. این شرایط باعث کاهش فشار خون شما می‌شود.

این عمل به درمان فشار خون بالا و همچنین دو بیماری دیگر که معمولاً برای درمان آن‌ها لوزارتان تجویز می‌شود، کمک می‌کند. فشار خون بالا و هیپرتروفی بطن چپ (LVH) خطر سکته مغزی را افزایش می‌دهد، بنابراین فشار خون پایین باعث کاهش خطر می‌شود.

فشار خون پایین نیز خطر آسیب کلیه را کاهش می‌دهد. این موضوع به این دلیل رخ می‌دهد که فشار خون بالا خطر آسیب کلیوی را افزایش می‌دهد که این شرایط ناشی از سطح بالای قند خون مرتبط با دیابت است.

عوارض جانبی لوزارتان

لوزارتان می‌تواند عوارض جانبی خفیف یا جدی ایجاد کند. لیست زیر حاوی برخی از عوارض جانبی کلیدی است که ممکن است در حین مصرف لوزارتان رخ دهد. این لیست شامل همه عوارض جانبی احتمالی نمی‌شود.

برای اطلاعات بیشتر در مورد عوارض جانبی احتمالی لوزارتان یا نکاتی در مورد نحوه مقابله با یک عارضه جانبی نگران‌کننده، با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.

عوارض جانبی رایج لوزارتان

عوارض جانبی شایعی که ممکن است همراه با مصرف لوزارتان رخ دهند، عبارتند از:

عفونت‌های دستگاه تنفسی فوقانی مانند سرماخوردگی

سرگیجه بینی گرفته کمر درد اسهال خستگی قند خون پایین درد قفسه سینه

فشار خون بالا یا پایین

این اثرات ممکن است در عرض چند روز یا چند هفته از بین بروند. اگر این عوارض شدیدتر شدند یا از بین نرفتند، با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.

عوارض جانبی جدی لوزارتان

اگر عوارض جانبی جدی داشتید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. اگر علائم شما تهدید کننده زندگی است یا در صورتی که فکر می‌کنید، یک اورژانس پزشکی دارید با 115 تماس بگیرید. موارد و شرایط پیش آمده را با آن‌ها در میان بگذارید و در مورد نگرانی خود به آن‌ها بگویید.

عوارض جانبی جدی مصرف لوزارتان و علائم آن‌ها می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

سطح بالای پتاسیم خون.

علائم می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

مشکلات ریتمیک قلب ضعف عضلانی ضربان آهسته قلب

عکس‌العمل‌های آلرژیتیک.

علائم می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

تورم صورت، لب‌ها، گلو یا زبان شما

فشار خون پایین.

علائم می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

احساس ضعف یا سرگیجه بیماری کلیوی.

علائم می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

تورم در پاها، مچ پا یا دستان شما

افزایش وزن غیرقابل توضیح

لوزارتان ممکن است با سایر داروها تداخل داشته باشد

لوزارتان ممکن است با چندین داروی دیگر تداخل داشته باشد. فعل‌وانفعالات مختلف می‌تواند اثرات متفاوتی ایجاد کند. به عنوان مثال برخی از آن‌ها می‌توانند با عملکرد یک دارو تداخل داشته باشند، در حالی که برخی دیگر می‌توانند باعث افزایش عوارض جانبی دارو شوند.

در متن زیر، لیستی از داروهایی که می‌توانند با لوزارتان تداخل داشته باشند، آورده شده است. این فهرست شامل تمام داروهایی که ممکن است با لوزارتان تداخل داشته باشند، نیست.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : resaa.net

داروی لوزارتان چیست؟ کاربرد و عوارض مصرف لوزارتان – مجله سلامت دکترتو

داروی لوزارتان برای فشار خون بالا، محافظت از کلیه در برابر آسیب دیابت و کاهش خطر سکته مغزی در بیماران مبتلا به فشار خون بالا یا مبتلا به بزرگ شدن قلب استفاده می‌شود.

صفحه اصلی دارو

داروی لوزارتان چیست؟ کاربرد و عوارض مصرف لوزارتان

موضوعات پزشکی مرتبط: دارو

داروی لوزارتان چیست؟ کاربرد و عوارض مصرف لوزارتان

نویسنده:تحریریه مجله دکترتو

| تاریخ انتشار: 19 اردیبهشت 1398

| آخرین به‌روزرسانی: 26 فروردین 1401

| تعداد نظرات:57

سیاست انتشار مطلب پزشکی

آنچه در این مقاله می‌خوانید

فشار خون یکی از بیماری‌های ناتوان‌کننده‌ای است که می‌تواند عوارض جبران‌ناپذیری به جای بگذارد. اگر می‌خواهید به عوارض این بیماری تن ندهید و از آنها نجات پیدا کنید، باید فشار خون بالا را تحت کنترل داشته‌باشید. کسانی که فشار خون بالا دارند و به پزشک مراجعه نمی‌کنند و داروهای کنترل فشار خون مانند لوزارتان مصرف نمی‌کنند، معمولا با آسیب به قلب و کلیه و باقی اعضای بدن مواجه می‌شوند.

فشار خون بالا علائمی دارد که با دیدن آنها باید به دکتر قلب و عروق مراجعه کنید. اگر فشار خون در مراحل قابل کنترل باشد، می‌توان آن را با رژیم و ورزش تحت کنترل داشت. اما اگر فشار خون بیشتر از حدی بالا رود که نتوان آن را با روش‌های غیر دارویی کنترل کرد، می‌توان از دارو استفاده کرد. یکی از داروهایی که برای کنترل فشار خون کاربرد دارد، لوزارتان است. با دکترتو همراه باشید تا درباره این دارو بیشتر بدانید.

مشاوره با پزشکان

مشاوره دارویی دکترِتو شروع نوبت‌گیری

لوزارتان چیست و چه کاربردی دارد؟

لوزارتان از خانواده‌ی داروهایی است که آن‌ها را با نام آنتاگونیست گیرنده‌ی آنژیوتانسین می‌شناسند.

نام تجاری دارو: کوزار

نام رایج دارو: لوزارتان – Losartan

توجه: مطلبی که مطالعه می‌کنید صرفا جنبه‌ی افزایش آگاهی دارد و به هیچ وجه جایگزین توصیه‌های پزشک نیست. برای مصرف دارو، آگاهی از عوارض جانبی، تداخل دارویی و موارد مرتبط دیگر لازم است حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.

قرص لوزارتان 50 و لوزارتان 25

لوزارتان دارویی است که به صورت قرص در بازار وجود دارد و در دوزهای لوزارتان ۵۰  لوزارتان ۲۵ دیده‌می‌شود. این دارو اسامی تجاری زیر را به خود اختصاص داده‌است؛

قرص لوزارتان-تدافارم 50 میلی گرم

قرص کاردیوزان 50 میلی گرم

قرص لوستار 50 میلی گرم

قرص لوزامد 50 میلی گرم

قرص لوتنسین 50 میلی گرم

قرص لوزارتان ثنامد 50 میلی گرم

قرص پوزارکس 50 میلی گرم

قرص پوزارکس 25 میلی گرم

قرص لوزارتان-حکیم 25 میلی گرم

قرص لوزارتان-تدافارم 25 میلی گرم

قرص لوزن 25 میلی گرم

قرص خط دار لوستار 25 میلی گرم

قرص لوزارتان لقمان 25 میلی گرم

قرص لوزاتن 25 میلی گرم

قرص لوتنسین 25 میلی گرم

قرص لوزار 25 میلی گرم

قرص لوزامد 25 میلی گرم

لوزارتان ۵۰

موارد مصرف لوزارتان

داروی لوزارتان 50 یا لوزارتان 25 برای درمان فشار خون بالا و برای محافظت از کلیه‌ها در برابر آسیب‌های ناشی از بیماری دیابت استفاده می‌شود. هم‌چنین از این دارو برای کاهش خطر سکته‌ی مغزی در بیماران مبتلا به فشار خون بالا و بیمارانی که از بزرگ شدن قلب رنج می‌برند استفاده می‌شود. کاهش فشار خون بالا به جلوگیری از سکته‌ی مغزی، حملات قلبی و بیماری‌های کلیوی کمک می‌کند.

تفاوت لوزارتان پتاسیم با لوزارتان اچ

لوزارتان پتاسیم داروی لوزارتانی است که در آن پتاسیم هم وجود دارد. پتاسیم در کاهش فشار خون و بهبود عملکرد دستگاه گردش خون موثر است.

داروی لوزارتان اچ، ترکیب لوزارتان با هیدروکلروتیازید است که آن هم مجددا کاهنده‌ی فشار خون است. تعیین اینکه کدام دارو برای شما تجویز شود، بر عهده‌ی پزشک است.

قرص لوزارتان اچ برای چیست؟

قرص لوزارتان اچ برای کاهش فشار خون کاربرد دارد.

نحوه عملکرد داروی لوزارتان

داروی لوزارتان با انبساط رگ‌های خونی باعث می‌شود که خون راحت‌تر در رگ‌ها جریان پیدا کند.

داروی لوزارتان برای درمان فشار خون بالا و برای محافظت از کلیه‌ها در برابر آسیب‌های ناشی از بیماری دیابت استفاده می‌شود. هم‌چنین از این دارو برای کاهش خطر سکته‌ی مغزی در بیماران مبتلا به فشار خون بالا و بیمارانی که از بزرگ شدن قلب رنج می‌برند استفاده می‌شود.

نحوه مصرف لوزارتان و دوز مصرفی

پیش از شروع مصرف لوزارتان و قبل از هر بار مصرف مجدد راهنمای استفاده‌ی دارو را مطالعه فرمایید یا درباره‌ی نحوه‌ی مصرف دارو از دکتر قلب یا دکتر داروساز سؤال کنید.

قرص لوزارتان ۲۵ یا قرص لوزارتان ۵۰ را به صورت خوراکی، طبق دستور پزشک، معمولا یک بار در روز، همراه غذا یا بدون غذا مصرف فرمایید. دوز داروی لوزارتان به سن، وضعیت بیماری و پاسخ‌گویی بدن شما به درمان بستگی دارد.

در صورتی که از شکل مایع این دارو استفاده می‌کنید پیش از هر بار مصرف بطری محتوی مایع را به خوبی تکان دهید. شربت لوزارتان را با استفاده از پیمانه‌ی مخصوص میل کنید. توجه داشته باشید که از قاشق غذاخوری به دلیل دقیق نبودن میزان مصرف دارو استفاده نکنید.

برای تاثیرگذاری بیش‌تر لوزارتان دارو را به طور مرتب استفاده کنید. به یاد داشته باشید که هر روز در زمان مقرر دارو را مصرف کنید. حتی در صورتی که احساس بهبودی می‌کردید دارو را طبق تجویز پزشک مصرف کنید. اکثر افرادی که به بیماری فشار خون بالا مبتلا هستند به هیچ وجه احساس بیماری نمی‌کنند.

در صورتی که علائم بیماری شما بهبود پیدا نکرد یا حالتان وخیم‌تر شد، به عنوان مثال اگر میزان فشار خون شما افزایش پیدا کرد، به پزشک متخصص قلب و عروق اطلاع دهید.

لوزارتان 25

بهترین زمان مصرف لوزارتان

چندان اهمیتی ندارد که کی این دارو را مصرف کنید. اما بهتر است در یک زمان مشخص باشد که احتمال فراموش کردن آن کاهش پیدا کند. مثلا می‌توانید داروی لوزارتان خود را هر شب یا هر روز صبح در ساعت مشخصی مصرف کنید. اگر علائم شما هم بهبود پیدا کرد، سر خود دارو را قطع نکنید زیرا مشکلات بسیاری برای شما ایجاد خواهد کرد.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : doctoreto.com

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب