زمان ناقل بودن کرونا

زمان ناقل بودن کرونابچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

زمان ناقل بودن کرونا را از این سایت دریافت کنید.

NIHR

National Institute of Health Research

۱۳۹۸/۱۲/۲۷

آیا افراد بهبود یافته از کووید 19 می‌توانند باز هم ویروس را منتقل کنند و ناقل بیماری باشند؟

آیا افراد بهبود یافته از کووید 19 می‌توانند باز هم ویروس را منتقل کنند و ناقل بیماری باشند؟

مقدمه

با توجه به نوپدید بودن عفونت ناشی از کرونا ویروس 2019، سوالات بسیار زیادی در مورد این ویروس مطرح است. بیشتر مطالعات صورت گرفته در مورد کووید 19، بر ویژگی های اپیدمیولوژیکی، بالینی و رادیولوژیکی بیماران مبتلا به عفونت متمرکز شده است. سوال بسیار مهمی که ممکن است برای همگان پیش بیاید این است که آیا افراد بهبود یافته از کرونا ویروس 19 می توانند باز هم ویروس را منتقل کنند و ناقل بیماری باشند؟

شواهد موجود در زمینه پاسخ به سوال 

شواهد دقیقی از دوره واگیری و عفونت زایی ویروس کووید 19 مشخص نیست. اما این دوره ممکن است مانند ویروس سارس، تا هفته ها پس از شروع علائم بالینی به طول بینجامد. در مطالعه ای که بر بیماران بهبود یافته از کووید 19 در چین صورت پذیرفت، پس از ترخیص از بیمارستان یا قطع قرنطینه، از بیماران خواسته شد تا پروتکل قرنطینه را در خانه به مدت 5 روز ادامه دهند. سپس آزمایشRT-PCR ، پنج و سیزده روز بعد از ترخیص بیماران تکرار شد. تمام نتایج از نظر ویروس کووید 19 مثبت بودند. در تکرار نتایج این تست در روزهای بعد مجدد نتایج مثبت از نظر ویروس کووید 19 مشاهده گردید. بیماران در معاینات پزشکی بدون علامت بودند و یافته های سی تی اسکن قفسه سینه هیچ تغییری نسبت به تصاویر قبلی نشان نداده بود. این افراد هیچ تماسی با مبتلایان  یا افراد مشکوک به کووید 19 گزارش نکرده بودند و  هیچ یک از اعضای خانواده آلوده نبودند. بنابراین این احتمال که ممکن است این عفونت را از سایر افراد آلوده مجدد کسب نمایند رد شد.

نتیجه‌گیری

بر اساس دستورالعمل‌های موجود، جداسازی و اقدامات احتیاطی در افراد مبتلا باید تا زمان رفع تب بدون استفاده از داروهای ضد تب، بهبود علائم و نشانه های بیماری، و منفی شدن دو نمونه  متوالی از بینی و گلو به فاصله بیشتر یا مساوی 24 ساعت از هم (جمعا 4 نمونه) در نظر گرفته شود. همچنین پیشنهاد می شود به مدت 2 هفته پس از بهبودی از بیماری کرونا اقدامات کنترلی برای این افراد در نظر گرفته شود.

منابع

US Center for Disease control and prevention. Available in: https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/hcp/faq.html

US Center for Disease control and prevention. Available in: https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/hcp/disposition-in-home-patients.html

Lan L, Xu D, Ye G, et al. Positive RT-PCR Test Results in Patients Recovered From COVID-19. JAMA. 2020.

Leong HN, Chan KP, Khan AS, et al. Virus-specific RNA and antibody from convalescent-phase SARS patients discharged from hospital. Emerging infectious diseases. 2004;10(10):1745.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : nih.tums.ac.ir

در صورت ابتلا به کرونا چه باید کرد؟ تا چه مدت ناقل هستم؟

در صورت ابتلا به کرونا چه باید کرد؟ آزمایش کووید ۱۹ چگونه است؟ انواع آزمایش کرونا چیست؟ زمان لازم جهت بهبودی بیماری کرونا چقدر است؟ چند روز ناقل کرونا هستم؟

جستجو

در صورت ابتلا به کرونا چه باید کرد؟

زمان مطالعه: 5 دقیقه

1399-05-06 محمدحسین رضایی آگاهی

در گسترش بهداشت در جامعه سهیم باشید

در صورت ابتلا به کرونا چه باید کرد؟

با توجه به همه‌گیری مجدد ویروس کرونا و آغاز موج دوم این بیماری سوالات زیادی از جمله در صورت ابتلا به کرونا چه باید کرد؟ آزمایش کووید ۱۹ چگونه است؟ انواع آزمایش کرونا چیست؟ زمان لازم جهت بهبودی بیماری کرونا چقدر است؟ چند روز ناقل کرونا هستم؟ و … ذهن افراد را به خود درگیر کرده است. برای یافتن پاسخ این سوالات همراه ما باشید:

آزمایش کووید 19 چگونه است؟

برای تأیید اینکه فردی به ویروس کرونا آلوده شده است، باید آزمایش تخصصی انجام شود. بیشتر اوقات پزشک یک سواب از بینی شما (یا هم بینی و هم گلوی شما) می‌گیرد. لازم به ذکر است که روش‌های جدید آزمایش در حال رونمایی هستند، این آزمایشات جدید می‌توانند نتیجه را در حداقل 15 الی 45 دقیقه ارائه دهند.

برخی از افراد اقدام به آزمایش آنتی بادی می‌کنند که از طریق خون انجام می‌شود. اما از آنجا که آزمایش خون آنتی بادی تا زمانی که فرد آلوده بهبودی نیابد مثبت نمی‌شود، این روش آزمایش برای تشخیص مفید نیست. دانشمندان از آزمایش آنتی بادی خون برای شناسایی اهداکنندگان بالقوه پلاسما استفاده می‌کنند. آنتی بادی ها از پلاسما جدا می‌شوند و ممکن است به بهبودی بعضی از افرادِ بسیار بیمار کمک کنند.

در این مورد بیشتر بخوانید:انواع علائم ویروس کرونا (آخرین نتیجه تحقیقات از کالج سلطنتی لندن)ویروس کرونا تا چه مدت در هوا زنده می‌ماند؟ (آخرین آپدیت دانشگاه هاروارد)استفاده از ماسک‌های پارچه ای یا جراحی ؟ (آخرین آپدیت سازمان بهداشت جهانی)

تفاوت بین تست سواب بینی و آزمایش بزاق برای بیماری کووید 19 چیست؟

تا همین اواخر، بیشتر آزمایشات مربوط به بیماری کووید 19 به پزشک معالجی نیاز داشت تا یک سواب بلند را درون بینی و گاهی به پایین گلو وارد کند. در اواسط ماه آوریل، FDA برای انجام آزمایش بر اساس نمونهٔ بزاق مجوزی صادر کرد.

انجام آزمایش بزاق آسان‌تر و راحت‌تر است. از آنجا که فرد آلوده می‌تواند به طور مستقل درون ظرف نمونه تف کند، این آزمایش احتیاجی به کمک و حضور کادر درمانی ندارد. در نتیجه نیاز به ماسک، لباس، دستکش و سایر تجهیزات محافظتی را کاهش می‌دهد، تجهیزاتی که کمبودشان حس می‌شود.

هر دو آزمایش بزاق و سواب بر اساس شناسایی مواد ژنتیکی ویروس کرونا کار می‌کنند. هر دو آزمایش بسیار دقیق هستند، به این معنی که آزمایش مثبت تقریباً همیشه بدان معنی است که فرد به ویروس آلوده شده است. با این حال، نتیجهٔ هر دو آزمایش ممکن است منفی باشد، حتی اگر بعداً ثابت شود که فرد، مبتلا بوده است (که به عنوان منفی کاذب شناخته می‌شود). این اتفاق به ویژه در مورد افرادی که ناقل هستند اما علائمی ندارند صادق است.

برخی گزارش‌های اولیه نشان می‌دهد که آزمایش بزاق ممکن است نسبت به آزمایش سواب، منفی کاذب کمتری داشته باشد. در صورت تأیید این گزارش‌ها، آزمایش در منزل به طور بالقوه می‌تواند در جامعه گسترش یابد.

احتمال اینکه آزمایش کرونا ویروس منفی کاذب باشد چقدر است؟ (فرد آلوده باشد اما نتیجهٔ آزمایش اعلام کند که فرد آلوده نیست)

احتمال اینکه آزمایش کرونا نتیجهٔ منفی کاذب به شما بدهد بستگی به نوع آزمایشتان و اینکه در چه مرحله‌ای از عفونت، این آزمایش را انجام داده‌اید دارد.

دو نوع تست اصلی وجود دارد (انواع آزمایش کرونا):

آزمایشات سواب بینی/گلو و آزمایش بزاق، که هر دو خود ویروس را تشخیص می‌دهند.

آزمایش خون که آنتی بادی هایی را که سیستم ایمنی بدن شما در پاسخ به عفونت تولید کرده، تشخیص می‌دهد.

در صورت انجام آزمایش سواب بینی یا گلو یا آزمایش بزاق، نتیجهٔ آزمایش:

100٪ منفی کاذب خواهد شد اگر همان روزی که در معرض ویروس قرار گرفته‌اید آزمایش بدهید. (میزان ویروس در گلو یا دهان شما آنقدر کم است که آزمایش قادر به تشخیص ذرات ویروس نیست).

40٪ منفی کاذب خواهد شد اگر 4 روز بعد از در معرض ویروس قرار گرفتن آزمایش دهید.

20٪ منفی کاذب خواهد شد اگر به تازگی علائم در بدن شما شروع شده است و 3 روز بعد از آغاز علائم تست دهید.

به دلیل اینکه احتمال دارد نتیجهٔ آزمایش منفی کاذب باشد، هر کسی که علائم بیماری ناشی از کرونا ویروس را دارد یا در معرض شخصی که به عفونت آلوده است قرار گرفته باشد، باید از دیگران جدا شده و قرنطینه شود، حتی اگر نتیجه آزمایش کرونایش منفی باشد.

آزمایش آنتی بادی خون تا چند روز پس از مواجهه با ویروس مثبت نمی‌شود (یا ممکن است در بعضی از افراد هرگز مثبت نشود)، بنابراین آزمایش اصلی و معتبری برای تشخیص کرونا نیست، اما برای تحقیقات و تصمیم‌گیری در مورد بهداشت عمومی بسیار مفید است.

چه مدت بعد از آلوده شدن به ویروس کرونا ناقل محسوب می‌شوم؟

از زمان قرار گرفتن در معرض ویروس تا شروع علائم سه تا 14 روز طول می‌کشد، اگرچه علائم به طور معمول در طی چهار یا پنج روز پس از قرار گرفتن در معرض ویروس ظاهر می‌شود.

فرد آلوده به ویروس کرونا 2 تا 3 روز قبل از آغاز علائم تا زمان منفی شدن تست ممکن است به عنوان ناقل ویروس به سایر افراد محسوب شود. در این صورت رعایت ماسک زدن، فاصله‌گذاری اجتماعی و شناسایی افراد مرتبط با بیماران باعث کاهش ریسک انتقال این ویروس از افرادی که آلوده هستند اما علامت ندارند به سایر افراد خواهد شد.

تا چند روز ناقل کرونا هستم؟ در کدام مرحله از بیماری بیشترین احتمال انتقال کرونا به سایر افراد وجود دارد؟

اینگونه تصور می‌شود که در ابتدای بیماری و در هنگام شروع علائم (به ویژه سرفه و عطسه) احتمال انتقال ویروس به سایر افراد بیشتر است. اما افراد فاقد علامت نیز در صورتی‌ که در فاصلهٔ نزدیک با سایر افراد قرار بگیرند می‌توانند منجر به انتقال ویروس شوند. در حقیقت این افراد (افرادی که علامت ندارند یا ابتدای بیماری هستند) می‌توانند سبب گسترش بیماری شوند زیرا احتمال کمتری دارد که خود را قرنطینه کنند، و همچنین احتمال اینکه رفتارهایی را اتخاذ کنند که منجر به کاهش گسترش بیماری شود در این افراد کمتر است.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : www.moheb.com

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب