کود اسید هیومیک

کود اسید هیومیک



مهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

کود اسید هیومیک را از این سایت دریافت کنید.

هیومیک اسید چیست؟

اسید هیومیک چیست؟ یک سوال ساده با یک جواب پیچیده. در این نوشته به سوال‌های؛ اسید هیومیک چیست؟ چطور ساخته می‌شود؟ چرا منبع تامین آن بسیار مهم است؟ و چطور می‌توان از خرید یک محصول اسید هیومیک خوب اطمینان حاصل کرد؟ پاسخ خواهیم داد.

هیومیک اسید چیست؟

۲۱ اسفند ۱۳۹۷ توسط واحد آموزش (بروزرسانی: ۹ مهر ۱۴۰۰)

یک سوال ساده با یک جواب پیچیده. در اینجا به تفکیک، به سوال‌های زیر پاسخ خواهیم داد: هیومیک اسید چیست؟، چطور ساخته می‌شود؟، چرا منبع تامین آن بسیار مهم است؟ و چطور می‌توان از کیفیت محصول اطمینان حاصل کرد؟

هیومیک اسید دقیقاً چیست؟

هیومیک اسید‌ها بقایای تجزیه‌شده مواد ارگانیک (آلی) هستند. آنها مولکول‌های با زنجیری بلند، سنگین وزن و قهوه‌ای رنگ هستند. آنها فقط یک نوع اسید نیستند. هیومیک اسید یک اسم کلی است که به ترکیب پیچیده‌ای از اسیدهای متفاوت قابل حل در محلول آلکالین گفته می‌شود. این اسیدها به طور طبیعی در چرخه حیات در خاک، اقیانوس و رودها وجود دارند.

هیومیک اسید‌ها چگونه ساخته می‌شوند؟

وقتی گیاهان و حیوانات می‌میرند، مولکول‌های آنها برای استفاده سایر ارگانیسم‌ها در خاک باقی می‌مانند. باکتری، قارچ، پروتوزوئید، کرم‌های خاکی و حتی حشرات بقایای تازه را مصرف می‌کنند. بعد از مدت زمان زیادی وقتی ماده در حال تجزیه، توسط چرخه‌های مختلف خورده شد و تغییر شکل یافت، یک ماده مقاوم به تجزیه باقی می‌ماند که «هیوموس» یا گیاخاک نامیده می‌شود (این فرایند هیوموسی شدن نامیده می‌شود). هیوموس یک واژه کلی است که به ترکیبات پایدار و به شدت پیچیده مقاوم به تجزیه گفته می‌شود. هیوموس از سه جزء تشکیل می‌شود: هیومیک اسید، اسید فولویک و هیومین. هیومین و اسید فولویک‌ها به دلیل نقش‌ای که در ساختار خاک و انتقال مواد مغذی بین خاک و گیاه دارند، برای محیط‌های خاک سالم بسیار باارزش هستند.

محصولات هیومیک اسید از کجا می‌آیند؟

محصولات هیومیک اسید از منابع متنوعی استخراج می‌شوند. مرغوب‌ترین محصولات در ته نشست‌های خیلی قدیمی تشکیل شده از اجساد گیاهان و حیوانات در زمین‌های مرطوب تولید شده‌اند. با گذر زمان این بسترهای وسیع و پر از مواد در حال تجزیه با خاک و سنگ پوشیده شده و برای تولید مواد مرغوب‌تر فشرده شده‌اند. بعضی از این ته نشست‌ها به سطوح بالاتر آمدند و اکسیژن دوباره با مواد داخل ته نشست تماس پیدا کرد. این تماس به شدت به فرایند تولید هیومیک اسید‌ها کمک می‌کند. این ته نشست‌های بالا آمده از نزدیک سطح زمین استخراج می‌شوند و اغلب به آنها لیگنیت یا لئوناردیت گفته می‌شود. امروزه بیشترین محصولات هیومیک اسید از این منبع تامین می‌شوند.

چرا باید به خاک هیومیک اسید اضافه کنیم؟

متاسفانه فعالیت‌های انسانی باعث آلودگی و کم‌ارزشی خاک‌ها شده است. این فعالیت‌های انسانی اکوسیستم‌های (مواد ارگانیک) خاک را کاهش داده و حتی بعضی از خاک‌ها را برای محیط و سلامت انسان مضر کرده است. فرسایش یکی از علت‌های اصلی بی‌ارزش شدن خاک است. در فرایند فرسایش سرعت از دست رفتن خاک‌های سطحی از سرعت جایگزین شدن آنها خیلی بیشتر است. استفاده از کودهای شیمیایی (غیر ارگانیک)، همراه با شخم زدن‌های سالیانه میزان هیوموس خاک را کاهش می‌دهد. برای احیاء خاک، مواد ارگانیک باید دوباره به خاک بازگردانده شوند و هیوموس از بین رفته باید از منبع خارجی دوباره به خاک برگردد. چون برای تولید طبیعی آن سال‌ها زمان نیاز است باید از منبع خارجی استفاده کرد. زندگی گیاه به فعالیت‌های بیولوژیکی خاک بستگی دارد و بدون مقدار مورد نیاز هیوموس این فعالیت‌های بیولوژیکی به شدت کاهش می‌یابند. خاک‌های سالم بین ۲ تا ۶ درصد مواد ارگانیک دارند. ولی محیط‌های کشاورزی زیادی از خاک با سطوح کم‌تر مواد ارگانیک استفاده می‌کنند.

امروزه خاکهای زیادی توسط کشاورزی بیش از حد و استفاده از کودهای غیر ارگانیک بی‌ارزش شده‌اند.

فواید استفاده از هیومیک اسید چیست؟

در طول تاریخ کشاورزان برای تولید گیاهان سالم‌تر و محصول بهتر از هیومیک اسید استفاد کرده‌اند. امروزه هیومیک اسید‌ها به دلایل ذکرشده حتی ضروری‌تر هستند. تعدادی از فواید هیومیک اسید به شرح زیر است:

افزایش جذب مواد مغذی

افزایش ظرفیت نگه داشت آب در خاک

بهبود ساختار کلی خاک

تحریک فعالیت‌های میکروبی (میکروارگانیسم‌ها)

تنظیم pH خاک

حذف مواد سمی از خاک (ناشی از استفاده بی‌رویه از کود‌های شیمیایی)

کمک به حذف کلروسیس آهن (کلروز) با افزایش جذب آهن

بهبود سلامت کلی گیاه از طریق مقاوم‌سازی آن در مقابل آفات و بیماری‌ها

تحریک رشد ریشه که حجم محصول را افزایش می‌دهد.

افزایش جوانه‌زنی

چطور می‌توان از کیفیت هیومیک اسید اطمینان حاصل کرد؟

محصولات هیومیک اسید در بازار فراوان شده است. ولی همه هیومیک‌ها با شرایط یکسان تولید نشده‌اند. در واقع بعضی از محصول‌ها چون اصلاً هیومیک اسید ندارند بی‌فایده هستند. برای اطمینان از کیفیت هیومیک اسید، اول از منبع آن اطمینان حاصل کنید. محصولات ما از بهترین منابع هیومیک اسید تولید می‌گردند.

کودهای وطن‌بیو حاوی هیومیک اسید

اطلاعات بیشتر

کود اسید هیومیک BioHumAT-30

سفارش و خرید آنلاین

اطلاعات بیشتر

کود هیومیک و فولویک اسید Fulvicol

سفارش و خرید آنلاین

اطلاعات بیشتر کود ارگانیک Biotech سفارش و خرید آنلاین

راه‌کارهای پیشنهادی ما

کشاورزان محترم، لطفا سوالات عمومی خود در زمینه اسید هیومیک و نقش آن در کشاورزی ارگانیک را با ما از طریق فرم ارسال دیدگاه زیر در میان بگذارید. همچنین همکاران بخش مشاوره ما آماده پاسخگویی به سوالات فنی شما در زمینه افزایش میزان محصول و کیفیت آن و مشکلات کودی هستند. با ما تماس بگیرید. برای سوالات تخصصی و درخواست مشاوره فرم مشاوره آنلاین را تکمیل و ارسال کنید.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : vatan.bio

اسید هیومیک چیست؟ 20 دلیل استفاده از اسید هیومیک برای زراعت

هیومیک اسید چیست؟ چرا خاک به هیومیک نیاز دارد؟ ما در این مقاله به این سوالات پاسخ داده و دلایل استفاده از کود اسید هیومیک را به شما می گوییم.

دانشنامه, باغداری, کشاورزی, کود های کشاورزی, گیاهان آپارتمانی

هیومیک اسید ، گنج ماقبل تاریخ برای صنعت کشاورزی

20 خرداد 1401 ارسال شده توسط Plantsneed

09 فروردین

اسید هیومیک از تجزیه اجساد گیاهان و جانوران و طی فرآیندهای طولانی مدت حاصل می‌شود. در واقع گیاهان و جانوران مدفون‌شده در خاک، در اثر تابش نور خورشید و با وجود گرما و رطوبت به منبع خوبی از مواد آلی و معدنی تبدیل شده‌اند، که یکی از این مواد معدنی هیومیک است. این ماده با ارزش گاهی از رسوباتی که از دوران ماقبل تاریخ به جا مانده‌است، به دست می‌آیند.

اهمیتی که اسید هیومیک برای صنعت کشاورزی دارد، از این جهت است که ثمربخشی خاک و در نتیجه بازدهی پروسه‌های کشت و زرع را به میزان قابل‌توجهی بالا می‌برد. هیومیک نه تنها خاک و بستر پروش گیاهان را تقویت می‌کند، بلکه محصولاتی که از کشاورزی به دست می‌آید را به لحاظ کیفی متحول می‌کند.

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد پنهان کردن سرفصل ها

1 ویژگی‌های اساسی هیومیک اسید و مزیت‌های آن برای صنعت کشاورزی

2 هیومیک ، بسترساز تقویت خاک و رشد گیاه

3 خرید کود اسید هیومیک

ویژگی‌های اساسی هیومیک اسید و مزیت‌های آن برای صنعت کشاورزی

مهم‌ترین ویژگی‌های هیومیک اسید، که مزیتی برای صنعت کشاورزی به حساب می‌آیند عبارتند از؛

افزایش محصول‌دهی؛ شاید مهم‌ترین ویژگی‌ هیومیک و مزیتی که برای صنعت کشاورزی دارد، تحریک آنزیم‌های موجود در خاک و کمک به افزایش محصول‌دهی باشد. اسید هیومیک با تکثیر میکروارگانیسم‌های مطلوب در خاک، به رشد گیاهان کمیت و کیفیت قابل‌توجهی می‌بخشد.

افزایش قابلیت‌‌های ریشه گیاه؛ وجود هیومیک در خاک، به ریشه گیاه کمک می‌کند که آب و مواد غذایی بیشتری را از خاک جذب کند. این موضوع باعث عمل آوردن محصولات با کیفیت‌تری می‌شود.افزایش ظرفیت خاک در نگهداری رطوبت؛ به کار بردن هیومیک اسید در صنعت کشاورزی و ویژگی منحصر به فرد آن در حفظ رطوبت خاک باعث می‌شود، که به میزان قابل توجهی در مصرف آب صرفه‌جویی شود. در واقع ساختار هیومیک به گونه‌ای است که استفاده از آن در بافت خاک، آن را در مقابل خشکی مقاوم می‌کند. این موضوع در مناطق گرم و خشک و مزارعی که بودجه آبی محدودی دارند، اهمیت زیادی دارد.ایجاد تعادل در خاک‌های اسیدی؛

هیومیک میزان PH خاک را تنظیم کرده و بر این اساس محیط را به لحاظ اسیدی و یا قلیایی بودن متعادل می‌‎کند.

جلوگیری از فرسایش خاک؛ پدیده فرسایش خاک ضرر و زیان زیادی برای صنعت کشاورزی به دنبال دارد. استفاده از این ماده معدنی (Humic Acid) به دلیل ترکیبات کلوییدی یا به اصطلاح چسب‌سانی خود، احتمال روی دادن این اتفاق را به حداقل ممکن می‌رساند. به عبارتی دیگر، خاک دارای هیومیک، قابلیت بالایی در حفظ کیفیت و کمیت ذرات و دانه‌های خاک دارد.کمک به رشد عمودی گیاه؛ رشد عمودی گیاه نقش مهمی در جذب حداکثری مواد مغذی موجود در خاک توسط ریشه دارد. اسید هیومیک می‌تواند بستر مناسبی برای رشد عمودی گیاه در خاک ایجاد کند.بالا بردن سطح ویتامین‌ها در خاک؛ هیومیک اسید ویتامین‌هایی نظیر؛ Zn، K+Fe، P و N را به خاک اضافه می‌کند. این موضوع خود نقش مهمی در بالا بردن کیفیت محصول نهایی دارد.جذب یون‌های آهن؛ یکی از مزیت‌هایی که به کارگیری این ماده آلی برای صنعت کشاورزی دارد، بالا بردن توان جذب یون‌های آهن بوسیله ریشه گیاه است.جلوگیری از ترک‌خوردگی؛ خاک دارای هیومیک اسید به دلیل همان ترکیبات کلوییدی که پیش از این ذکر شد، کمتر ترک می‌خورد. در واقع ترکیبات کلوییدی همانند یک چسب قوی دانه‌های خاک را به هم پیوند داده و به علاوه با قابلیتی که در حفظ رطوبت خاک دارد، ترکیب یکدستی از خاک را ایجاد می‌کند.جلوگیری از وقوع سیلاب؛ قابلیت خاک‌های دارای اسید هیومیک در جلوگیری از سیلاب به دلیل ویژگی‌های خاص آن در پیشگیری از فرسایش خاک و هرز رفت آب می‌باشد. از آنجایی که این کود باعث ایجاد یک بافت منسجم در خاک می‌شود، احتماع وقوع سیلاب در اینگونه مزارع به حداقل ممکن می‌رسد.بالا بردن میزان جذب نیتروژن؛ خاک‌های حاوی اسید هیومیک قابلیت قابل‌توجهی در جذب نیتروژن دارند. این قابلیت به رشد سریعتر گیاه و در نتیجه کوتاه‌تر شدن پروسه تولید محصولات کشاورزی کمک شایانی می‌کند. البته حفظ نیتروژن مزایای بیشماری برای خاک مزارع کشاورزی دارد.افزایش هوادهی خاک؛یکی دیگر از ویژگی‌های خاک‌ حاوی این کود ، قابلیت آن در هوادهی می‌باشد. این ویژگی موجب کارآمد شدن خاک شده و بستری برای رشد بهتر ریشه گیاهان می‎سازد. به عبارتی دیگر، خاک دارای هیومیک بهتر و راحت‌تر نفس می‌کشد.

جلوگیری از وقوع بیماری و آفت در خاک؛ ویژگی اسید هیومیک در افزایش جذب یون‌های آهن و همچنین ترکیباتی که در خود این ماده گران‌بها وجود دارد، احتمال وقوع بیماری‌های گیاهی نظیر فقر آهن را به صفر می‌رساند. اسید هیومیک همچنین یک ماده ضد آفت طبیعی به حساب آمده و از این لحاظ فواید قابل‌توجهی برای صنعت کشاورزی دارد.کاهش میزان مواد سمی موجود در خاک؛ اسید هیومیک میزان مواد سمی موجود در خاک را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد. این ویژگی به خاطر ترکیبات خاصی است که در بافت این ماده آلی و مغذی وجود دارد.جلوگیری از وقوع واکنش‌های شیمیایی مضر در خاک؛ فسفر به خودی خود با مواردی مانند AL، MG، Fe و Ca واکنش نشان می‌دهد. این موضوع باعث می‌شود که گیاه، فسفر کافی برای رشد و نمو نداشته‌باشد. استفاده از هیومیک اسید در مزارع باعث جلوگیری از این‌گونه واکنش‌ها شده و در نتیجه فسفر کافی را برای مراحل رشد گیاه حفظ می‌کند.بالا بردن طول عمر محصولات کشاورزی؛وجود هیومیک در خاک باعث می‌شود که ضخاکت دیواره‌های سلولی در  محصولات کشاوری بیشتر بشود. این موضع خود نقش مهمی در بالا بردن طول عمر مفید محصولات دارد.
برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : plantsneed.com

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب