قند ناشتا در بارداری

قند ناشتا در بارداریمهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

قند ناشتا در بارداری را از این سایت دریافت کنید.

میزان قند خون ناشتا در بارداری

میزان قند خون ناشتا در بارداری میزان قند خون ناشتا در دوران بارداری می تواند به بیماری دیابت بارداری مرتبط باشد. دیابت بارداری ، دیابتی است که در طول دوران - آزمایش آنلاین

میزان قند خون ناشتا در بارداری

نوشته شده توسط مدیر سایت

07 / 07 / 1397

میزان قند خون ناشتا در بارداری

میزان قند خون ناشتا در دوران بارداری می تواند به بیماری دیابت بارداری مرتبط باشد. دیابت بارداری ، دیابتی است که در طول دوران  بارداری شروع می شود. مقدار بالای قند خون در طول دوران بارداری برای مادر و جنین مشکلاتی را می تواند ایجاد نماید.میزان قند خون ناشتا در دوران بارداری باید کمتر از 95 باشد و یک ساعت پس از صرف غذا میزان قند خون باید کمتر از 140 باشد و دو ساعت پس از صرف غذا باید کمتر از 200 باشد. خانم های بارداری که به بیماری دیابت مبتلا نیستند، مقدار متوسط گلوکز موجود در خون آن ها باید بین 69-75 باشد و یک ساعت پس از صرف غذا باید گلوکز خون بین 105-108 باشد. اگر فردی قبلا مبتلا به بیماری دیابت بوده باشد یا دیابت آن تشدید شده باشد باید میزان قند خون خود را نزدیک به پایین ترین حد نرمال بودن میزان قند خون نگه دارد. در ادامه مطلب با آزمایش آنلاین همراه باشید تا اطلاعات بیشتری درباره “میزان قند خون ناشتا در بارداری” کسب نمایید.

آزمایش دیابت بارداری

ثبت درخواست

خطرات دیابت بارداری

بیماری دیابت در دوران بارداری به خصوص در ده روز اول اگر گلوکز خون به خوبی کنترل نشود، نقص در جنین را افزایش می دهد. همچنین با افزایش قند خون، جنین نیز رشد بسیاری پیدا می کند و بنابراین مادر زایمان سختی را خواهد داشت و همچنین امکان دارد به سیستم عصبی جنین آسیب وارد شود. اگر مادر بیماری دیابت داشته باشد جنین در معرض مشکلاتی از جمله مشکلات تنفسی، کلسیم پایین خون و گلوکز خون پایین می باشد.

نوزدانی که مادران مبتلا به بیماری دیابت دارند، ۱۰درصد شانس به دنیا آمدن با یک نقص مادرزادی را دارا می باشند و نوزادانی که مادران غیر دیابتی دارند ، تنها ۲درصد شانس به دنیا آمدن با نقص مادرزادی را دارند. این نقص ها معمولا در رابطه با نخاع ، کلیه ها و قلب است. خانم های باردار می توانند با کنترل دقیق قند خون قبل و در دوران بارداری ، بروز این گونه نقص ‌های مادرزادی را به مقدار زیادی کاهش دهند. شایان ذکر است که کنترل قند خون در ۱۲ هفته ی اول بارداری امری بسیار مهم و حیاتی می باشد، زیرا در طول این زمان قسمت های اصلی جنین تشکیل می شوند. همچنین هنگامی که جنین بیشتر از حد نیاز در رحم تغذیه شده ‌باشد و در نتیجه مقدار انسولین در جنین زیاد باشد، بعد از پایان دوره  بارداری به دنبال قطع منبع قند خون که از طریق بند ناف به جنین منتقل می شد، دچار افت قندخون می شود که می‌تواند سبب تشنج نوزاد گردد.

خانم ها برای این که حاملگی موفقی را داشته ‌باشند، باید مقدار هموگلوبین  C1A آن ها بایستی در محدودۀ ۱درصد بالاتر یا پائین ‌تر از مقدار نرمال قبل از شروع حاملگی‌ شان باشد. چنانچه در کنترل قند خون‌تان موفق باشید نوزاد شما بهترین شانس را برای شروع یک زندگی سالم خواهد داشت. از سوی دیگر شما خواهید توانست نوزادی با وزن نرمال ( نه بطور غیر طبیعی با اضافه وزن ) به دنیا آورید. مادران باید به این نکته توجه نمایند که  ۶ تا ۱۲ هفته بعد از تولد نوزاد باید برای تست قند خون اقدام کند , زیرا معمولا دیابت حاملگی بعد از تولد نوزاد از بین نمی‌رود.

عواملی که سبب ابتلا به بیماری دیابت در دوران بارداری می شود:

اضافه وزن در دوران بارداری (اگر فرد ۲۰ در صد یا بیشتر از وزن ایده ال و طبیعی اضافه وزن داشته‌ باشند. )

قند در ادرار مادر موجود باشد.

میزان قند خون ناشتا زیاد باشد و یا در آزمایش تحمل گلوکز فرد به عدم تحمل گلوکز مبتلا باشد. (مقدار قند خون بیش تر از حالت طبیعی باشد اما نه آن قدر بالا که دیابت محسوب شود.)

سابقه خانوادگی ابتلا به دیابت (ابتلا والدین به دیابت یا خواهر و برادر مبتلا به دیابت.)

سابقه به دنیا آوردن حداقل یک نوزاد با وزن بالای ۴کیلوگرم .

سابقه به دنیا آوردن نوزاد مرده.

ابتلا به دیابت حاملگی در بارداری قبلی.

زیاد بودن مایع آمنیوتیک (وضعیتی که به آن پلی هیدروآمنیوس می‌گویند).

خیلی از خانم هایی که مبتلا به دیابت حاملگی می شوند، ممکن است هیچکدام از فاکتورهایی که در بالا ذکر شده اس را ا نداشته باشند ، اما با این حال به دیابت حاملگی مبتلا ‌شوند.

آزمایش دیابت بارداری

کلیک کنید

عوارض دیابت در دوران بارداری

سقط مکرر مرده زایی تولد نوزاد درشت تولد نوزاد نارس

افت قند خون در نوزاد

افزایش احتمال فشار خون بارداری

تشخیص بیماری دیابت در دوران بارداری

برای همه­ی خانم ‌های باردار در ویزیت اولیه قند خون ناشتا به همراه سایر آزمایشات معمولا انجام می‌شود. اگر میزان قند خون ناشتا در بارداری بالای ۹۵ باشد، تست امتحان گلوکز  (Glucose Challenge Test ) GCTدر ویزیت اولیه نیز انجام خواهد ‌شد. اگر قند خون ناشتای خانم بارداری مشکل نداشته ‌باشد، تست GCT در هفته ۲۸- ۲۴ بارداری انجام می‌شود.این آزمایش شامل مصرف پنجاه گرم محلول قند دار  و بررسی گلوکز خون یک ساعت بعد از آزمایش است. اگر گلوکز خون فرد باردار بالای صدوسی میلی گرم بر دسی لیتر باشد، فرد باردار باید آزمایش دوم را به دستور پزسک نیز انجام دهد. در آزمایش دوم گلوکز خون زمانی که فرد ناشتا می باشد اندازه گیری می شود و هر یک ساعت به مدت دو تا سه ساعت گلوکز اندازه گیری می شود. گلوکز ناشتا بالای نود و پنج، یک ساعت بعد بالای صد و هشتاد، دو ساعت بعد بالای صد و پنجاه و پنج و سه ساعت بعد بالای صد و چهل نشانه دیابت بارداری است.  برای خانم ‌های باردار مبتلا به بیماری دیابت مصرف هر گونه قرص خوراکی کاهنده انسولین ممنوع می ‌باشد. و خانم باردار مبتلا به بیماری دیابت در صورت نیاز با دستور پزشک درمان با تزریق انسولین را آغاز خواهد کرد.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : azmayeshonline.com

دیابت بارداری

در بسیاری از زنان در ابتدای دوران بارداری، آزمون‏های مربوط به قندخون، طبیعی هستند، اما در انتهای دوران بارداری به سبب ظرفیت محدود ترشح انسولین و كمبود انسو

آزمایشگاه نیـــلو فارسی English

فرم درخواست نمونه گیری در منزل

شما اینجا هستید

ویژه بارداری و بارداران

دیابت بارداری

دیابت بارداری

گردآوری شده توسط : گروه تحقیقاتی آزمایشگاه نیلو

آخرین به روز رسانی: 1401/01/28

دیابت بارداری

در بسیاری از زنان در ابتدای دوران بارداری، آزمون‏های مربوط به قندخون، طبیعی هستند، اما در انتهای دوران بارداری به سبب ظرفیت محدود ترشح انسولین و كمبود انسولین سبب می شود که قند خون افزایش یابد و این افزایش تا زمان وضع حمل طول می‏كشد.

این وضعیت، تحت عنوان دیابت بارداری نام دارد.

اگر چه بلافاصله پس از انجام وضع حمل، نتایج آزمون‏ها در این افراد به حالت طبیعی باز می‏گردد، اما در تعداد قابل توجهی از آنها در آینده، دیابت ایجاد خواهد شد، به طوری كه هرچه دیابت در دوران بارداری شدیدتر باشد، احتمال آن بیمار پس از مدت كوتاهی متعاقب زایمان دچار دیابت شود، بیشتر خواهد بود.

عوارض دیابت بارداری1. عوارض مربوط به مادر: برخی عوارض مادری دیابت بارداری عبارتنداز:

• کاهش قند خون (هیپوگلیسمی): كه اغلب در نیمه اول بارداری ایجاد می‏شود.

• افزایش قند خون (هیپرگلیسمی): هیپرگلیسمی مادری، بیشتر در نیمه دوم بارداری ایجاد می‏شود. زن باردار در هفته ‏های 20 تا 30 دارای بیشترین نیاز به انسولین است و در صورتی كه در انتهای بارداری، نیاز مادر به انسولین كاهش یابد، باید به فكر نارسایی جفت بود.

پس از زایمان، نیاز مادر به انسولین، سریعاً كاهش می‏ یابد.

بیشتر مشكلات جنین، از هیپرگلیسمی و بالا بودن گلوكز مادر ناشی می‏شود.

• عفونت‏ها: در دوران بارداری به سبب تأثیرات ناشی از استروژن بر اتساع عروق خونی، افزایش جریان خون كلیوی و فیلتراسیون گلومرولی و در نتجه افزایش فیلتراسیون گلوكز صورت می‏گیرد (بعبارتی آستانه کلیوی قند خون در بارداری کاهش می یابد).

بنابراین، تمامی زنان باردار به طور طبیعی دارای گلوكوزوری هستند و زنانی كه قندخون بالاتری دارند، قند ادرار نیز بالاتر خواهد بود.

از طرفی، شل شدن عضلات دستگاه ادراری در طی دوران بارداری، سبب ریفلاكس ادرار به حالب و اتساع مجاری ادراری شده و در نتیجه شانس عفونت‏های ادراری را افزایش می‏دهد.

وجود گلوكز برای تغذیه باكتری‏ها و نیز احتباس ادراری، زنان باردار را در معرض خطر ابتلا به عفونت‏های ادراری افزایش می‏دهد.

وجود گلوكز برای تغذیه باكتری‏ها و نیز احتباس ادارای، زنان باردار را در معرض خطر ابتلا به عفونت‏های اداری قرار می‏دهد.

به طوری كه شیوع عفونت‏های ادراری در زنان باردار مبتلا به دیابت بالاتر است.

• افزایش فشار خون (هیپرتانسیون): در 20 درصد از بیماران مبتلا به دیابت، به دلیل غیرطبیعی بودن عروق خونی، احتمال ایجاد هیپرتانسیون در انتهای بارداری وجود دارد.

• پلی‏ هیدرآمینوس: افزایش مایع آمینوتیك در زنان مبتلا به دیابت بارداری (به ویژه در صورت عدم كنترل قندخون) بسیار شایع است.

2. عوارض جنبی ناشی از دیابت بارداری، عبارتنداز:• سقط: در صورت عدم كنترل قندخون، به ویژه در سه ماهه اول بارداری، شیوع سقط افزایش می ‏یابد.

• ناهنجاری( آنومالی‏) های مادرزادی: احتمال بروز آنومالی‏های جنینی در مادران دیابتی، سه برابر بیشتر بوده و شایع‏ترین آنها، آنومالی‏های قلبی- عروقی و عصبی هستند.

آژنزی‏ ساكرال جزء آنومالی های بسیار نادر ولی شدید ناشی از دیابت مادر است.

بیشترین شانس ایجاد این آنومالی‏ها، در هفته‏ های سوم تا ششم بارداری بوده و كنترل مناسب قندخون در این زمان، می‏تواند از بروز این آنومالی‏ها جلوگیری كند.

• از سایر عوارض جنینی دیابت دوران بارداری می‏توان به مواردی نظیر دیسترس تنفسی، هیپوگلیسمی نوزاد در چند ساعت اول زندگی، ماكروزومی، تروماهای زمان تولد، هیپوكلسمی همراه با تتانی و تحریك پذیری نوزاد، هیپربیلی‏روبینمی و زردی نوزاد، افزایش مورتالیته پره‏ناتال و مرگ ناگهانی جنین اشاره كرد

غربالگری از نظر دیابت در دوران بارداری

غربالگری از نظر دیابت دوران بارداری در موارد زیر صورت می‏گیرد:

• تمامی زنان در انتهای سه ماهه دوم بارداری (24 تا 26 هفتگی)

• زنان high Risk (زنانی كه فرزندان و والدین دیابتی دارند و یا دارای گلوكوزوری بیش از mgr/day 300 هستند)، در اولین ویزیت پره‏ ناتال و یا در مواردی كه سابقه عوارض دیابت بارداری در زایمان‏های قبلی وجود داشته (از قبیل ماكروزومی و...)

برای انجام غربالگری، 50 گرم گلوكز خوراكی به زنان باردار داده شده و یك ساعت گلوكز خون مورد اندازه‏ گیری قرار می‏گیرد:

• در صورتی كه گلوكز خون زیر mgr/dl 140 باشد، طبیعی است.

• در صورتی كه گلوكز خون بین mgr/dl 200-140 باشد، باید تست Oral Glucose Tolerance Test صورت گیرد. برای انجام این تست، ابتدا FBS اندازه‏گیری شده و سپس محلولی حاوی 100 گرم گلوكز به بیمار داده می‏شود.

آن‏گاه قندخون بیمار، پس از یك، دو و سه ساعت دوباره اندازه ‏گیری می‏شود. برطبق جدول زیر، در صورتی كه تمامی مقادیر درحد طبیعی باشند، نیاز به بررسی بیشتری نخواهد بود و در صورتی كه یكی از مقادیر بالاتر از حد طبیعی باشد، این آزمون یك ماه بعد مجدداً تكرار می‏شود و در صورتی كه دو مورد از مقادیر، بالاتر از حد طبیعی باشند، بیمار مبتلا به دیابت بارداری است. (براساس معیارهای كارپنتر-كوستان)

نمونه خون ناشتا 95 پس از یك ساعت 180 پس از دو ساعت 165 پس از سه ساعت 140

• در صورتی كه گلوكز خون بالای mg/dl 200 باشد، باید FBS را نیز اندازه ‏گیری كرد، در صورتی كه FBS بیش از mg/dl126 باشد، بیمار مبتلا به دیابت است.

درمان دیابت بارداری• كنترل قندخون: با توجه به عدم توانایی عبور انسولین از جفت، می‏توان از انسولین برای كنترل قندخون در زنان مبتلا به دیابت بارداری استفاده كرد.

انسولین در ابتدای بارداری با دوز   5 واحد به ازای هر کیلوگرم در روز شروع می شود.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : www.niloulab.com

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب