قرص اهن را چه زمانی بخوریم

قرص اهن را چه زمانی بخوریمبچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

قرص اهن را چه زمانی بخوریم را از این سایت دریافت کنید.

بهترین زمان مصرف قرص آهن چه زمانی است ؟

در واقع بهترین زمان مصرف قرص آهن به صورت ناشتا و با معده خالی است چون در صورتی که معده پر باشد ، در حضور غذا جذب آهن کاهش می یابد اما ...

تغذیه و تناسب اندامخواص مواد غذایی - ویتامین ها - املاح

بهترین زمان مصرف قرص آهن چه زمانی است ؟

بوسیله سارا چیذری مشاور تغذیه و رژیم درمانی در 5 شهریور 1400

0به اشتراک گذاریفهرست محتوای مقاله پنهان

1 بهترین زمان مصرف قرص آهن کی است ؟

2 قبل از خواب شب قرص آهن خود را میل کنید

3 بهترین شیوه مصرف قرص آهن به صورت چند نوبت در روز است

4 چه زمانی باید نوع قرص آهن خود را تغییر دهیم ؟

5 آیا همه خانم ها نیاز است که از مکمل آهن استفاده کنند ؟

6 تا چه زمانی باید از قرص آهن استفاده کنیم ؟

7 بهترین زمان مصرف قرص آهن در دوران بارداری

8 بهترین زمان مصرف قرص آهن در دوران پریودی

9 زمان مصرف قرص آهن و کلسیم چگونه باید باشد ؟

10 نتیجه گیری :

اگر شما فردی هستید که دچار کم خونی فقر آهن شده اید شاید یکی از سوالاتی که بارها در ذهن تان ایجاد شده این باشد که برای جذب بهتر آهن بهترین زمان مصرف قرص آهن چه زمانی در طول روز است ؟

کمبود آهن و کم خونی فقر آهن یکی از مهمترین کمبودهای تغذیه ای در زنان و دختران جوان و کودکان زیر 3 سال است . علائم کمبود آهن به شکل ضعف و بی حالی ، بی قراری ، بی حوصلگی ، سرگیجه ، احساس مور مور شدن دست و پاها ، رنگ پریدگی صورت ، وزوز گوش ، کاهش قدرت یادگیری ، کاهش قدرت تمرکز و در موارد شدیدتر حتی ممکن است به صورت تپش قلب و مشکلات مشابه خودش را نشان دهد .

برای پیشگیری از کمبود آهن و کم خونی استفاده از منابع غذایی غنی از آهن می تواند بسیار موثر باشد . غذاهایی مثل جگر سیاه ، گوشت های احشایی مثل دل و قلوه ، گوشت های قرمز ، انواع گوشت طیور و آبریان ، زرده تخم مرغ ، حبوبات ، سبزیجات برگ سبز تیره هستند .

آهن موجود در منابع غذایی حیوانی از نوع آهن هم است و درصد جذب بالاتری نسبت به آهن گیاهی یا آهن غیر هم دارد و جذب آن تحت تاثیر عوامل افزایش دهنده یا کاهنده جذب آهن قرار نمی گیرد . اما برعکس آهن غیر هم که در غذاهای گیاهی وجود دارد ، درصد جذب پایینی دارد و خیلی می تواند تحت تاثیر عوامل کاهنده یا افزایش دهنده جذب آهن قرار بگیرد .

توجه داشته باشید که در فردی که دچار کم خونی فقر آهن شده مصرف منابع غذایی به تنهایی برای درمان کم خونی کافی نیست و حتما نیاز است که از مکمل های آهن برای درمان کم خونی استفاده شود .

بهترین زمان مصرف قرص آهن کی است ؟

@[email protected]#=img=#

در واقع بهترین زمان مصرف قرص آهن به صورت ناشتا و با معده خالی است چون در صورتی که معده پر باشد ، در حضور غذا جذب آهن کاهش می یابد . اما متاسفانه با خوردن قرص آهن در وضعیتی که معده خالی است خیلی از افراد دچار مشکلات گوارشی مثل تهوع ، شکم درد و …  می شوند .

بنابراین برای پیشگیری از عوارض گوارشی به اکثر افراد توصیه نمی کنیم با معده خالی مکمل آهن را استفاده کنند .

بهترین زمان مصرف مکمل آهن 2 تا 3 ساعت بعد از خوردن وعده اصلی غذاست که معده نه خیلی پر باشد نه خیلی خالی . که در این وضعیت نیمه پر بودن معده از عوارض گوارشی قرص آهن پیشگیری می کند .

قبل از خواب شب قرص آهن خود را میل کنید

از نظر من بهترین زمان مصرف قرص آهن شب هنگام و قبل از خوابیدن است . مثلا اگر شما ساعت 7-8 شب شامتان را میل می کنید و می خواهید ساعت 11-12 شب بخوابید می توانید قرص آهن تان را قبل از خواب با یک لیوان پر آب میل بفرمایید . البته به شرطی که تا 2 ساعت قبلش از لبنیات استفاده نکرده باشید چون مصرف شیر و دوغ و ماست و سایر لبنیات می تواند جلوی جذب قرص آهن را بگیرند .

بهترین شیوه مصرف قرص آهن به صورت چند نوبت در روز است

مطالعات نشان داده است که افرادی که مکمل آهن خود را به صورت چند نوبت و چند دوز کوچکتر در طول روز دریافت می کنند خیلی سریعتر میزان آهن بدنشان نسبت به افرادی که در یک دوز مکمل آهن خود را دریافت می کنند افزایش می یابد .

مثلا اگر فردی قرار است که روزانه مثلا 60 میلی گرم آهن مصرف کند ، بهتر است این میزان را در دو نوبت ( هر بار 30 میلی گرم ) مثلا یکی را صبح و دوز بعدی را در شب دریافت کند . بنابراین طبق مطالعات این فرد نسبت به فردی که به یکباره در یک نوبت 60 میلی گرم آهن را دریافت کرده جذب بهتری خواهد داشت و اثر بخشی مصرف مکمل برای او بیشتر خواهد بود .

البته در افرادی که ممکن با افزایش تعداد دفعات استفاده از قرص آهن مشکل داشته باشند مثل افرادی که مجبورند در طول روز چندین داروی مختلف استفاده کنند یا افرادی که ممکن است دچار فراموشی برای دریافت دوز دوم قرص آهن شوند توصیه می کنیم قرص آهن خود را در یک نوبت استفاده کنند .

چه زمانی باید نوع قرص آهن خود را تغییر دهیم ؟

@[email protected]#=img=#

همانطور که اشاره شد برخی از افراد با مصرف قرص آهن دچار عوارض گوارشی مثل یبوست ، حالت تهوع و دل درد و … می شوند . توصیه ای که برای این افراد دارم این است که در چنین مواردی شما باید نوع قرص آهن خود را تغییر دهید نه اینکه کلا از مصرف قرص آهن صرف نظر کنید .

حتی ممکن است زمانی که شما نوع مکمل خود را از یک برند به برند دیگری تغییر می دهید عوارض گوارشی شما از بین برود . بنابراین این مساله نباید موجب شود که شما قرص آهن خود را کنار بگذارید و دیگر استفاده نکنید .

اگر فردی هستید که با مصرف قرص آهن دچار یبوست می شوید و با تغییر نوع مکمل هم مشکل شما حل نمی شود می توانید با صلاحدید مشاور تغذیه یا پزشک تان در کنار قرص آهن از مکمل منیزیم نیز استفاده کنید .

آیا همه خانم ها نیاز است که از مکمل آهن استفاده کنند ؟

قطعا خیر – اگر هموگلوبین خانمی زیر 12 و فرتین یا ذخیر آهن بدنش زیر 50 باشد بهتر است از مکمل آهن استفاده کند .  البته بهتر است جهت پیشگیری از کم خونی همه خانم ها در دوران پریود از قرص آهن استفاده کنند .

تا چه زمانی باید از قرص آهن استفاده کنیم ؟

در درجه اول یادتان باشد اگر شما فردی هستید که کم خونی فقر آهن دارید هرگز و هرگز صرفا با رعایت رژیم غذایی نمی توانید کمبود آهن خود را جبران کنید و شما حتما باید از مکمل و قرص آهن برای جبران فقر آهن خود کمک بگیرید .

ضمنا فراموش نکنید شما باید حداقل تا 3 ماه از مکمل آهن خود استفاده کنید تا به یک سطح مطلوبی از آهن یا ذخیره آهن در بدن که فرتین نام دارد برسید و کم خونی فقر آهن شما درمان شود .

اگر کم خونی شما با مصرف منظم آهن برطرف نشد باید از نظر کمبود اسید فولیک و کمبود ویتامین B12 هم بررسی شوید .

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : chizaridiet.com

چه زمانی قرص آهن بخوریم؟ همه چیز راجع به آهن و مصرف قرص آهن دردرمانکده

آهن یکی از مواد معدنی حیاتی است که به کمک آن اکسیژن به سلول های بدن رسانده میشود. کمبود آهن در تنفس سلول ها و در نتیجه بر همه اعضای بدن تاثیر می گذارد.

چه زمانی قرص آهن بخوریم؟

نویسنده: تیم تحریریه درمانکده

دسته: سوالات پزشکی انتشار: ۰۲/۰۴/۱۳۹۹ تعداد نظرات: 3 نظر 1,922 بازدید زمان مطالعه 4 دقیقه

تا دیر نشده علائمتو بگو، پزشکتو بگم:

برخی مواد معدنی مانند کلسیم در ساختمان اسکلت بدن نقش دارند، موادی هم در ساختمان هورمون های بدن بنقش دارند مانند ید که در هورمون های تیروئید بکار می رود. آهن هم یکی از مواد معدنی حیاتی است که به کمک آن اکسیژن به سلول های بدن رسانده می شود. بدون آهن موجود در هموگلوبین، بدن نمی تواند اکسیژن را از ریه ها به سلول های بدن برساند و دی اکسید کربن را از سلول ها گرفته و به ریه ها برگرداند.

بهتر است بخوانید: لیست علائم و نشانه های کرونا

سلول های بدن ما برای ادامه حیات نیاز به اکسیژن دارند. اکسیژن از طریق سلول های ویژه ای از خون به نام گلبول های قرمز از شش ها به سلول ها رسانده می شود. گلبول قرمز، سلولی فاقد هسته است که به صورت سکه ای بوده که وسط آن فرو رفته و گود است. در زنان ۳۵ تا ۴۵ درصد و در مردان ۴۰ تا ۵۰ درصد خون را گلبول قرمز تشکیل می دهد.

ساختار اصلی گلبول قرمز را هموگلوبین تشکیل داده است. آهن در ساختمان هموگلوبین عامل فعال برای جذب اکسیژن است. در ریه، اکسیژن به آهن هموگلوبین موجود در گلبول های قرمز خون متصل شده و به همراه آن به همه سلول های بدن رسانده می شود و در آنجا اکسیژن آزاد شده و گاز کربنیک دریافت و به ریه ها رسانده می شود. بنابراین در صورتی که آهن نباشد سلول های ما دچار کمبود اکسیژن می شوند و می میرند.

میزان نیاز روزانه آهن و نحوه تامین آن

در بدن ما در مجموع ۴ تا ۵ گرم آهن وجود دارد که ۷۵ در صد آن در هموگلوبین و میوگلوبین (شبیه هموگلوبین که در ماهیچه ها وجود دارند) یافت می شود.

مشاورۀ آنلاین با دکتر خون، سرطان و آنکولوژی مورد نظرتان را رزرو کنید

به صفحه مشاورۀ آنلاین خون، سرطان و آنکولوژی بروید و زمان مشاوره دلخواهتان را (تصویری، صوتی و متنی) آنلاین رزرو کنید.

رزرو مشاورۀ خون

روزانه مردان ۱ تا ۲/۱ میلی‌گرم، زنان ۴/۱ تا ۲/۲ میلی‌گرم، زنان حامله ۳ تا ۲/۳ میلی‌گرم و کودکان ۱/۱ تا ۴/۱ میلی‌گرم آهن نیاز دارند. که این مقدار آهن معمولا از طریق غذا تامین می شود ولی کل آهن موجود در غذا جذب بدن نمی شود و لذا حداقل مقدار آهن موجود در غذای روزانه برای مردان، زنان و کودکان ۱۰ میلی‌گرم و برای زنان شیرده یا باردار ۲۰ میلی‌گرم در روز باید باشد تا فرد دچار کمبود آهن نشود.

[sibwp_form id=5]

منابع حیوانی آهن شامل جگر، گوشت قرمز، ماهی و زردۀ تخم‌مرغ و منابع گیاهی شامل  سویا، حبوبات، سبزیجات پهن برگ، کشمش، انجیر، اویشن, زردچوبه, مرزه, ترخون, زنجبیل, دانه زیره و غلات می باشند.

بر خلاف باور مردم برگه اسفناج تنها ۲/۵ میلی گرم آهن در هر ۱۰۰گرم از برگ اسفناج دارد؛ در صورتی که به عنوان نمونه آویشن ۱۲۰ میلی گرم آهن در هر ۱۰۰ گرم آویشن دارد. خوردن غذاهای حاوی ویتامین C می تواند به جذب آهن مواد غذایی کمک کند.

عوارض کمبود آهن

به دلیل نقش های متفاوت آهن در بدن، کمبود آن نیز تاثیرات زیادی را روی بدن می گذارد.

از جمله تاثیرات ناشی از کمبود آهن در سوخت و ساز بدن می توان به این موارد اشاره کرد: کاهش قدرت سیستم دفاعی بدن، اختلال در رشد اندامهایی که رشد مداوم دارند مانند پوست و مو و … که عوارض ظاهری قابل مشاهده بر جا می گذارند.

متداول ترین عوارض ناشی از کمبود آهن عبارتند از :

خستگی غیرعادی اضطراب رنگ پریدگی دست و پای سرد تنگی نفس سردرد و سرگیجه تپش قلب

خشکی پوست و مو و ریزش مو

زخم و تورم زبان و دهان

ناخن قاشقی و شکننده عفونت های مکرر

مطب پزشک خون و آنکولوژی مورد نظرتان را آنلاین رزرو کنید

به صفحه پزشکان خون و آنکولوژی درمانکده بروید و زمان مراجعه به مطب پزشک دلخواهتان را آنلاین انتخاب کنید.

دریافت نوبت خون

میزان شیوع کمبود آهن:

کمبود آهن یکی از مشکلات تغذیه ای رایج است. خانم ها به علت داشتن عادت ماهیانه، به صورت عادی حجمی از خون خود را هر ماه از دست می دهند و در صورتی که آهن مورد نیاز و از دست رفته بدن جبران نشود، این موضوع می تواند منجر به فقر آهن و در نتیجه کم خونی در بانوان شود. آمارها نشان می دهند که حدود ۶۰% زنان بخصوص در سنین باروری دچار فقر آهن هستند. از دلایل دیگر از دست دادن آهن می توان به زخم معده و خونریزی های خفیف و مزمن داخلی دیگر که علامت ظاهری چندان محسوسی ندارند، اشاره کرد. عادات غذایی غلط هم می تواند منجر به عدم جذب آهن کافی شده و در دراز مدت منجر به فقر آهن شود.

ضرورت تشخیص و تعیین میزان مصرف آهن توسط پزشک متخصص خون

همانگونه که کمبود آهن عوارضی را در بدن دارد، مازاد آن هم عوارض خاص خود را ایجاد می کند. برای آشنایی با علائم فقر آهن این نوشته را بخوانید. با توجه به این موضوع و دلایل متعدد فقر آهن در بدن، توصیه می شود ابتدا اقدام به مراجعه به پزشک نموده و پزشک پس از معاینه شما و یافتن علت کمبود آهن، میزان و نحوه مصرف قرص های آهن را در صورت نیاز، تعیین نماید.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : www.darmankade.com

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب