چرا یزید در مختارنامه نبود

چرا یزید در مختارنامه نبودمهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

چرا یزید در مختارنامه نبود را از این سایت دریافت کنید.

ناگفته‌های بازیگر مختارنامه از ایفای نقش «یزید بن اَنس»

حبیب دهقان نسب، بازیگر پیشکسوت، از چگونگی ایفای نقش یکی از یاران مختار ثقفی در سریال تاریخی داوود میرباقری می‌گوید.

۰۸:۳۴ - ۰۶ شهريور ۱۴۰۰ ۷۸۷۱۰۴۳

وب‌گردی وبگردی نظر دادن اشتراک گذاری دانلود PDF

ناگفته‌های بازیگر مختارنامه از ایفای نقش «یزید بن اَنس»

حبیب دهقان نسب، بازیگر پیشکسوت، از چگونگی ایفای نقش یکی از یاران مختار ثقفی در سریال تاریخی داوود میرباقری می‌گوید.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، حبیب دهقان نسب سابقه زیادی در زمینه بازی در آثار تاریخی دارد. او تا به حال در نقش‌های مثبت و منفی مختلفی نیز دیده شده و تصویری کلیشه‌ای از خود به جا نگذاشته است. این بازیگر آخرین بار با سریال «از سرنوشت ۲» در نقش شخصیت منفی «نگهدار» در تلویزیون دیده شد و اکنون بازپخش سریال ماندگار «مختارنامه» را از شبکه قرآن روی آنتن دارد. به همین بهانه درباره حضور در «مختارنامه» و همکاری هایش با داوود میرباقری با حبیب دهقان نسب گفتگو کرده‌ایم.

چه شد که بازی در سریال «مختارنامه» را پذیرفتید؟‌

می‌توانم بگویم بیشتر شخصیت و حضور خود آقای میرباقری به عنوان نویسنده و کارگردان کار باعث شد که دعوت ایشان را قبول کنم، البته شخصیت هم فراز و نشیب‌هایی داشت. «یزید بن اَنس» از بزرگان کوفه بوده و زمانی که امام حسین (ع) به کمک نیاز داشته، ایشان را یاری نکرده و بعد‌ها وقتی مختار افراد را برای خونخواهی امام حسین (ع) دعوت کرد، او نیز قبول کرد مختار را همراهی کند و جان خود را هم برای عهد و پیمانی که با او بسته بود، گذاشت.

برای شناخت بیشتر این شخصیت تحقیق کردید؟

من معمولا برای آثار تاریخی که نیاز به تحقیق و تفحص دارد، مطالعه می‌کنم. البته بستگی به نوشته و نویسنده هم دارد؛ مثلا آقای میرباقری بسیار تحقیق و کتاب‌های زیادی را مطالعه می‌کند و با یکدیگر تطبیق می‌دهد و از دل تحقیقات، متن خودش را به رشته تحریر درمی‌آورد. اینطور نیست که همه‌اش بر اساس تخیل باشد.

اگر فهرست منابع تحقیق ایشان را در تیتراژ سریال نگاه کنید، می‌بینید که فهرست بسیار بلندبالایی است. با همه این‌ها، چون اشاره‌های کوتاهی به شخصیت من شده، جست وجو و کتابی را پیدا کردم که یک مقدار درباره او نوشته بود. البته مرگش در ابهام بود و خیلی روشن نبود. وقتی «یزید بن انس» از طرف مختار مامور می‌شود که به جنگ برود، در همان جنگ از دنیا می‌رود، اما مشخص نیست که آیا مریض بوده یا به دلیل کهولت سن و مسیر طولانی که با اسب طی کرده، درگذشته است.

نه در آن کتاب مشخص بود، نه آقای میرباقری به نحوه فوتش دست پیدا کرده بود، اما نظر بر این بود که، چون سن بالایی داشته و مسیر طولانی بوده، به علت کهولت سن درگذشته است.

تجربه همکاری با آقای میرباقری چطور است؟

آقای میرباقری در آثار سینمایی و تلویزیونی شان نشان داده‌اند که بر ابزار کارشان مسلط هستند و شناخت خوبی از کار و تکنیک سینما دارند. به ویژه روی بازی بازیگران حساسیت دارند و می‌بینیم که اگر نگوییم همه، بسیاری از بازیگران در سریال‌های ایشان، بازی‌های شاخصی از خود به نمایش می‌گذارند. توجه و شناخت شان درخصوص بازیگری، شناخت به ابزار کار و تحقیق و تفحص در کتاب‌های مختلف برای نگارش فیلم نامه، از نظر من مجموع این‌ها اتفاقات مثبتی است و برای هر بازیگری، کار با ایشان موقعیت خوبی است.

برای بازی در «سلمان فارسی» با شما صحبتی شده؟

فعلا که صحبتی نشده است.

سریال «امام علی (ع)»، «ولایت عشق» و «مختارنامه» آثار تاریخی و مذهبی ماندگار کارنامه شما هستند، تجربه بازی در کدام سریال را بیشتر دوست دارید؟

همه این کار‌ها برای من به عنوان بازیگر، جذابیت‌هایی داشته‌اند و مهم بوده‌اند که پذیرفتم و کار کردم. هرکدام یک سری فاکتور‌هایی داشته‌اند که من را جذب کرده‌اند.

علاقه دارید در این آثار، نقش منفی یا مثبت ایفا کنید؟

مثبت یا منفی بودن نقش برای من به عنوان بازیگر فرقی نمی‌کند. کارنامه بازیگری‌ام در سینما، تئاتر و تلویزیون نشان می‌دهد که هر موقع لازم شده هر دو نقش را بازی کردم، مهم خود نقش است که بازیگر را جذب کند. شخصیت پردازی نقش برایم مهم‌تر از مثبت یا منفی بودن است.

بعضی همکاران من به نقش منفی حساسیت دارند و فکر می‌کنند اگر بازی کنند، وجهه خودشان را از دست می‌دهند یا خدشه‌ای به آن‌ها وارد می‌شود، ولی از نظر من این طور نیست. هردو نقش منفی و مثبت را بازی کردم و تماشاگر هیچ وقت مرا از خودش نرانده. مهم پرداخت درست نقش است و بازیگر باید از پس آن بربیاید.

چرا کمتر سریال‌هایی مانند «مختارنامه» ساخته می‌شود؟

هزینه‌های این کار‌ها زیاد و تلویزیون به لحاظ بودجه در مضیقه است. من ۴، ۵ ماه در سریالی بازی کردم، اما به خاطر نبود پول نصفه نیمه رها شده و معطل مانده، چندین ماه است که هیچ کدام از عوامل پولی دریافت نکرده‌اند. غیر از کار ما، شنیدم چند سریال دیگر هم به دلیل بودجه معطل مانده‌اند. کار‌های تاریخی به دلیل وسعتی که دارند، دکور، لباس و تعداد زیادی بازیگر، بودجه‌های کلانی را طلب می‌کنند و برای تلویزیون سنگین است بخواهد مثلا سالی ۳-۴ تا «مختارنامه»، «سلمان فارسی» و «موسی (ع)» بسازد، در این صورت دیگر بودجه‌ای برایش باقی نمی‌ماند که صرف سریال‌های دیگر کند، به همین دلیل دست به عصا حرکت می‌کند.

مگر این که یک‌سری نهاد‌ها و سازمان‌ها بتوانند کمک کنند و از لحاظ مالی و تجهیزات، باری از دوش سریال‌های تاریخی که هزینه بالایی دارند، بردارند.

منبع: خراسان انتهای پیام/

باشگاه خبرنگاران جوان وب‌گردی وبگردی

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : www.yjc.news

14سوالی که مختارنامه پاسخ نداد!

عوامل مختارنامه همواره برای رد درخواست خبرنگاران دست به دامن عبارت «وقت نداشتن» می شوند حال آنکه معلوم نیست کارگردان محترم سریال چگونه برای مصاحبه ای یک ساعته وقت ندارد اما فرصت حضور در برنامه ای تلویزیونی در ساعت 12 نیمه شب را دارد و هیچ دعوتی برای تقدیر از خود را نیز رد نمی کند!

مشرق نیوز

پنجشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۱ - Jul 28 2022

کد خبر 59709

تاریخ انتشار: ۱۰ مرداد ۱۳۹۰ - ۱۴:۱۷

۷۳ نظر چاپ فرهنگ و هنر

14سوالی که مختارنامه پاسخ نداد!

عوامل مختارنامه همواره برای رد درخواست خبرنگاران دست به دامن عبارت «وقت نداشتن» می شوند حال آنکه معلوم نیست کارگردان محترم سریال چگونه برای مصاحبه ای یک ساعته وقت ندارد اما فرصت حضور در برنامه ای تلویزیونی در ساعت 12 نیمه شب را دارد و هیچ دعوتی برای تقدیر از خود را نیز رد نمی کند!

به گزارش خبرنگار تلویزیون مشرق، سایت سینما پرس یادداشتی را به قلم "سید احمد دانش" بر روی خروجی خود قرار داده است. این یادداشت حاوی نکاتی است که برای مخاطبی که چهل قسمت مختارنامه را دنبال کرده قابل توجه و تامل خواهد بود.

***

قریب به 9 ماه از پخش سریال تلویزیونی مختارنامه می گذرد اما در این مدت سیدداوود میرباقری کارگردان، محمود فلاح تهیه کننده سریال مختارنامه، فریبرز عرب نیا بازیگر نقش مختار ثقفی و حسن اسلامی مهر مدیر مرکز سیما فیلم در هیچ یک از جمع های خبری و رسانه ای حاضر نشده اند تا رو در روی خبرنگاران و اصحاب رسانه نشسته و به سوال های مهم آنها پاسخ دهند.شاید آنقدر از سختی کار و روند طاقت فرسای تولید این سریال ارزشمند خسته اند که ترجیح می دهند از قصورات احتمالی و طبیعی پروژه سخنی نگویند.

برخلاف دست اندرکاران آثار فاخر تاریخی که معمولا پس از پایان سریال و آغاز پخش، شور و شوق فراوانی برای حضور در جمع خبرنگاران دارند ، این چهار فرهیخته گرامی شیوه دیگری را در پیش گرفته اند. آنها یا صرفا در جلساتی شرکت کرده اند که با هدف تشویق از آنها و اهدای هدیه و لوح تقدیر به آنها برگزار شده و یا در برنامه هایی شرکت کرده اند که در فضایی به شدت کنترل شده برگزار شده و ماحصل آن چیزی جز تعریف و تمجید از کار خود و پاسخ به سوال های کلی نبوده است.

از نمونه اول می توان به جلسات برگزار شده از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، جلسه دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تهران و دانشگاه امیر کبیر اشاره کرد و از برنامه های نوع دوم نیز می توان به حضور میرباقری در برنامه گفت و گوی ویژه خبری شبکه 2 پیش از پخش سریال، مصاحبه ایشان با هفته نامه مثلث، مصاحبه اخیر وی و دیگر دست اندرکاران با ماهنامه ای تخصصی و نیز حضور کارگردان مختارنامه در دو برنامه تلویزیونی «پارک ملت» آن هم در مدتی کمتر از یک ماه اشاره کرد. البته دست اندرکاران مختارنامه در انتخاب برنامه های تلویزیونی هم «جانب احتیاط» را رعایت کرده و صرفا در برنامه هایی حضور یافته اند که در آن به تعریف و تمجید از مختارنامه پرداخته شده است و شاید به همین دلیل تاکنون از حضور در برنامه چالشی «هنگام درنگ» سر باز زده اند! چرا که بسیاری از مطالب مطرح شده در برنامه «هنگام درنگ» نشان دهنده تناقض تاریخی سریال مختارنامه با تاریخ بوده و بر همین اساس شاید برای فرار از قرار گرفتن در معرض نقد و بررسی، میرباقری به عنوان نویسنده و کارگردان و حجه الاسلام رسول جعفریان به عنوان مشاور تاریخی قید حضور در این برنامه را زده اند.

درخصوص مسائلی هم که تهیه کننده سریال و مدیر مرکز سیما فیلم ـ به عنوان سازندگان اثر ـ می باید پاسخگو بوده باشند، هنوز پاسخی یافت نشده و همچنان ابهام ها برای اهل قلم فراوان است.البته این حق هر برنامه سازی است که به تقاضای رسانه ها برای مصاحبه کردن پاسخ مثبت یا منفی بدهد اما نباید از یاد ببریم که مختارنامه تجربه ای کم نظیر در تاریخ سینما و تلویزیون است و اگر قرار باشد سازندگان این اثر صرفا به دنبال تعریف و تمجید و هدیه باشند و فقط به حضور در برنامه هایی از این دست تمایل نشان دهند، فرصت نقد و تحلیل درست و اصولی این سریال از بین خواهد رفت و هیچ گاه فرایند «انتقال تجربه» به درستی صورت نخواهد گرفت و بر همین اساس احتمالا اشتباه های موجود در این اثر و تجربه های تلخ، در آثار دیگر نیز تکرار خواهد شد.

عوامل مختارنامه همواره برای رد درخواست خبرنگاران دست به دامن عبارت «وقت نداشتن» می شوند حال آنکه معلوم نیست کارگردان محترم سریال چگونه برای مصاحبه ای یک ساعته وقت ندارد اما فرصت حضور در برنامه ای تلویزیونی در ساعت 12 نیمه شب را دارد و هیچ دعوتی برای تقدیر از خود را نیز رد نمی کند!

البته این شیوه ای مرسوم در رسانه ملی است که در آن سریالی ساخته می شود، از سوی مراکز نظر سنجی رسانه ملی بالای 90 درصد مخاطب برای آن خلق و در نهایت از آن هم تعریف و تمجید می شود. اما بد نیست سازندگان این سریال از جمله تهیه کننده، کارگردان، مدیران سیما و... روزی به این سوال ها نیز پاسخ دهند تا اذهان عمومی نسبت به این اثر گران قیمت، پُر خرج و البته فاخر به دید روشنی برسد.

واما ضمن عرض خسته نباشید به این دوستان طرح سوالاتی که تا کنون بدون جواب مانده اند ضروری به نظر می رسد:

1- بودجه دقیق سریال: دقیقا چه میزان پول صرف تولید این سریال شده است؟ تهیه کننده سریال یوسف پیامبر بارها با سند و مدرک اعلام و اثبات کرده ساخت سریال یوسف پیامبر حدود 7 میلیارد تومان هزینه داشته است. دست اندرکاران مختارنامه چند بار به صورت جسته و گریخته رقم 20 میلیارد تومان را اعلام کرده اند. اگر چنین است، چطور دو سریال که در زمانی مشابه و در حجم و ابعادی نه چندان متفاوت ساخته شده اند، تا این میزان اختلاف قیمت دارند؟! آیا معقول است که سریال یوسف با هفت میلیارد تومان بودجه تولید شود و سریال مختارنامه با سه برابر این رقم؟! حال آیا واقعا بودجه مختارنامه همین 20 میلیارد است یا بیش از این هزینه ساخت آن شده است؟

2- نمایش چهره حضرت اباالفضل (ع): سال گذشته و در بحبوبه بحث نمایش چهره حضرت اباالفضل (ع) دست اندرکاران مختارنامه و نیز مسوولان سیما فیلم اعلام کردند نظر سازمان صدا و سیما بر عدم نمایش چهره حضرت اباالفضل (ع) است و آنها این تصمیم را می پذیرند اما مدتی بعد کارگردان سریال اعلام کرد در زمان به تصویر کشیدن این بخش ها، رییس سازمان صدا و سیما موافق حضور یک بازیگر در نقش حضرت بوده و با این استدلال خواستار ایجاد امکانی برای نمایش صحنه های حضرت اباالفضل (ع) شد. حال سوال این است که مگر رییس سازمان صدا و سیما جزو مراجع و شخصیت های دینی است که میرباقری با استناد به موافقت وی خواستار پخش این صحنه ها می شود؟ واقعان کدام یک از علما موافق به تصویر کشیدن چهره حضرت بوده اند و اگر چنین موافقتی را اعلام کرده اند آیا دستخطی از آنها موجود است؟! اگر هم موافقتی با این کار از سوی علما صورت نگرفته، با تشخیص چه کسی یک بازیگر برای ایفای این نقش انتخاب شده و تکلیف هزینه های صورت گرفته برای این بخش چه می شود؟

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : www.mashreghnews.ir

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب