• سایر
  • تاریخ انتشار ۱۴۰۱-۰۵-۰۶

          چرا کولر آبی خنک نمیکنه

چرا کولر آبی خنک نمیکنهمهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

چرا کولر آبی خنک نمیکنه را از این سایت دریافت کنید.

13 علت خنک نکردن کولر آبی [راهکارهای طلایی رفع مشکل]

علت خنک نکردن کولر آبی متفاوت است. در این مطلب قصد داریم شما را با دلایل بروز این مشکل و نحوه رفع آن آشنا کنیم.

علت خنک نکردن کولر آبی چیست و چگونه رفع می شود؟

پریسا حسنی راد فروردین ۲۲, ۱۴۰۱

اشتراک گذاری

کم کم با نزدیک شدن به ماه های گرم سال نیاز است تا مشکلات کولر آبی خود را برطرف کنید. به همین دلیل این مقاله را به موضوع علت خنک نکردن کولر آبی اختصاص داده ‌ایم و به این پرسش که چرا کولر آبی خنک نمی کند پاسخ خواهیم داد. اگر شما هم با این معضل درگیر هستید تنها کافیست با ما تا انتهای این مقاله همراه شوید. در این مقاله قرار است تمامی علل ایجاد کننده این مسئله را بررسی کنیم و راهکارهایی طلایی جهت رفع مشکل خنک نکردن کولر گازی را با شما با اشتراک بگذاریم.

همچنین در صورتی که برای رفع این مشکل و دیگر مشکلات درکولر آبی نیاز به سرویسکار دارید می توانید از طریق فرم زیر سفارش سرویس کولر آبی را ثبت نمایید.

تماس با کارشناس ثبت سفارش

آنچه در این مطلب می خوانید: پنهان

13 علت خنک نکردن کولر آبی و راهکارهای رفع آن

1.بررسی دکمه های کولر آبی

2. افت آب کولر آبی

3. انسداد لوله ها و یا پاره شدن شیلنگ های پخش کننده آب

4.خنک نکردن کولر آبی به علت معیوب شدن پمپ آب

5.شل شدن و یا پاره شدن تسمه کولر آبی

6.خنک نکردن کولر آبی به دلیل سوراخ و یا پارگی پارچه برزنت

7. پوشال های کهنه و نامرغوب

8.معیوب شدن دینام کولر آبی

9. فاصله زیاد بین کولر و دریچه اصلی

10.محصور بودن کولر دلیل خنک نکردن کولر آبی

11.ظرفیت کم کولر آبی

12.گرم شدن بیش از اندازه هوا

13.جریان هوا در محیطی که کولر روشن است وجود ندارد.

نکات طلایی برای بهتر خنک کردن کولر آبی

تعمیر کولر آبی را به امدادکاران بسپارید.

13 علت خنک نکردن کولر آبی و راهکارهای رفع آن

خنک نکردن کولر آبی یکی از رایج ترین مشکلاتی است که در این دستگاه رخ می دهد. دلایل گوناگونی باعث بروز این مشکل می شود. رفع برخی از دلایل به آسانی و توسط خودتان قابل انجام بوده اما تعمیر برخی از دیگر مشکلات امری تخصصی بوده و نیاز به یک تعمیرکار کولر آبی دارد. به طور کلی دلایل بروز این مشکل در انواع برند کولر آبی یکسان است. بنابراین با خواندن این مطلب می توانید نسبت به تعمیر کولر آبی آبسال، ارج و دیگر برندها بپردازید.

1.بررسی دکمه های کولر آبی

کولر آبی دارای سه دسته دکمه با کارکردهای  “خاموش و روشن” ، ” کند و تند” ” و پمپ آب”  هستند.  چنانچه تنها کلید روشن و دور تند را زده باشید کولر آبی به جای منتشر نمودن هوای خنک تنها هوای گرم را همانند یک پنکه تولید خواهد کرد.

بنابراین اگر با این مشکل روبه رو هستید ابتدا کلید های مربوطه را نگاه کنید و مطمئن شوید که کلید پمپ آب نیز زده شده باشد. گاهی ممکن است در زمان سیم کشی کولر آبی اشتباه سیم مربوط به این کلیدها وصل شده است.

2. افت آب کولر آبی

یکی از مواردی که می تواند بر روی راندمان کولر آبی تاثیرگذار باشد حجم آب درون مخزن است. در حقیقت زمانی که آب کافی در کف کولر موجود نباشد پمپ نیز نمی تواند به خوبی پوشال ها را مرطوب کند در نتیجه باد خنکی به شما نخواهد رسید. چنانچه این روند ادامه پیدا کند احتمال دارد دینام و پمپ بسوزند.

✅ راهکار رفع مشکل:

اول وضعیت شناور را چک کنید و مطمئن شوید که تنظیم است. هنگامی که این قطعه تنظیم نباشد کاهش سطح آب در زمان صحیح تامین نمی گردد.

در مرحله بعد اتصالات و لوله های ورودی آب را چک کنید. گاهی به علت رسوبات موجود در آب؛ لوله و یا شلنگ ها مسدود می گردند.

در نهایت فشار آب را بررسی کنید. از آنجایی که عموما کولر بر روی بام خانه قرار دارد این احتمال وجود دارد که فشار آب در این نقطه در حدی نباشد که بتواند آب مورد نیاز کولر آبی را تامین نماید.

3. انسداد لوله ها و یا پاره شدن شیلنگ های پخش کننده آب

گاهی لوله ورودی آب هیچ مشکلی ندارد اما شلنگ حامل آب به پوشال ها دچار انسداد شده است. در شهرهایی که آب آنها حاوی رسوب است این معضل به کرات دیده می شود.

پس از آنکه در مرحله پیشین تمامی اتصالات و شیلنگ های ورودی را بررسی کردید حال زمان آن رسیده است تا از عدم رسوب و پارگی لوله های آب پوشال ها نیز مطمئن شوید. توصیه می شود که هر ساله پیش از استفاده کولر آبی تمامی این موارد را بررسی کنید.

4.خنک نکردن کولر آبی به علت معیوب شدن پمپ آب

از سایر قطعات کلیدی در کولر آبی واتر پمپ است. این قطعه وظیفه هدایت آب از کف کولر به شلنگ های توزیع پوشال را برعهده دارد که محل جایگیری آن در مجاورت فن می باشد. چنانچه این قطعه معیوب و یا سوخته باشد باد تولیدی خنک نخواهد بود. بطور کلی عملکرد این قطعه فاکتور موثری بر روی فعالیت کولر است.

✅ راهکار رفع مشکل:

در گام نخست مطمئن شوید که شلنگ رابط دچار گرفتگی نشده باشد. سپس چک کنید که پره های آن آزادانه حرکت کنند و چیزی سد راه آنها نباشد. در صورت مشاهده رسوب حتما آن را با یک شی نوک تیز و جرم گیر پاک کنید چرا که در صورت سهل انگاری در نهایت واتر پمپ می سوزد. در گام آخر پس از زدودن رسوب ها برای فعالیت روان تر آن را روغن کاری نمایید.

5.شل شدن و یا پاره شدن تسمه کولر آبی

گاهی خنک نکردن کولر آبی به علت پارگی و یا از محور خارج شدن تسمه آن است. این قطعه نقش خود را با  برقراری ارتباط بین دینام و فن ایفا می ‌کند. در حقیقت فن نیروی لازم برای دوران را توسط تسمه از دینام دریافت می کند. چنانچه تسمه محکم نباشد و یا پاره شده باشد چرخش فن به درستی انجام نخواهد شد.

گاهی ممکن است به دلیل نصب اشتباه کولر آبی با این مشکل روبه رو شوید. در مقاله دیگری به آموزش نصب کولر آبی پرداخته ایم برای کسب اطلاعات بیشتر این مطلب را نیز تا انتها بخوانید.

✅ راهکار رفع مشکل:

تسمه کولر را ارزیابی کرده و در صورت نیاز آن را با نمونه جدید جایگزین نمایید.

6.خنک نکردن کولر آبی به دلیل سوراخ و یا پارگی پارچه برزنت

پارچه برزنتی نقش رابط بین کانال و کولر را بازی می کند. هنگامی که پارچه پاره شده باشد باد خنک تولید شده توسط کولر به درستی به کانال ها هدایت نخواهد شد. در چنین شرایطی هر چند که کولر به درستی عمل می‌ کند اما هوای خنک به درون منزل نخواهد رسید.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : emdadkaran.com

علت اصلی خنک نکردن کولر آبی

علت اصلی خنک نکردن کولر آبی چیست؟ خنک نکردن کولر های آبی دو دلیل مهم دارد با زرین سرویس همراه باشید تا به صورت کامل علت اصلی خنک نکردن کولر آبی را متوجه شوید.

علت اصلی خنک نکردن کولر آبی

مشاهده تصویر بزرگتر

علت اصلی خنک نکردن کولر آبی چیست؟ خنک نکردن کولر‌های آبی دو دلیل مهم دارد آسیب دیدگی داخلی که عملا با توجه به سیستم درونی کولر می‌توان آن را عیب یابی کرد و آسیب دیدگی خارجی که به سیستم داخلی کولر مربوط نمی‌شود و باید محیط اطراف آن را چک کرد تا علت اصلی خنک نکردن کولر آبی را متوجه شد.

با زرین سرویس همراه باشید تا به صورت کامل با دلایل خنک نکردن کولر‌های آبی آشنا شوید .

چرا کولر آبی خنک نمی‌کند؟

مکانیزم خنک سازی باد کولرهای آبی به دلیل تبخیر است.

زمانی که آب به واسطه ی واتر پمپ به سیستم کولر وارد می‌شود طی فرآیندی تبخیر شده و باعث خنک شدن باد آن می‌شود.

بحث اصلی ما علت اصلی خنک نکردن کولر آبی است که دو دلیل متفاوت داخلی و خارجی دارد.

عوامل داخلی

سیستم الکترومکانیکی:

یکی از مهم ترین قسمت‌های هر کولر آبی بخش الکترومکانیکی آن می‌باشد و چناچه اختلال در سیستم آن به وجود آید کارایی سیستم برابر صفر می‌شود.

موتور کولر قسمت اصلی سیستم الکترومکانیکی است و در صورتی که اختلال در موتور یا پره‌های فن کولر به وجود آمده باشد باعث می‌شود که بهره برداری کمتری داشته باشد و سیستم سرمایشی کارایی لازم را نداشته باشد.

علت اصلی خنک نکردن کولر آبی

2.پوسیدگی، افتادگی یا رسوب گیری واسط تبخیری:

یکی دیگر از عوامل داخلی خنک نبودن باد کولر‌های آبی پوشال‌های آن‌هاست.

پوشال ساخته شده از چوب است و چوب با برخورد با آب پوسیده، افتاده و یا رسوب می‌گیرد و همین امر باعث کاهش عمل تبخیر و خنک نمودن هوای کولر می‌شود.

همچنین عواملی دیگر مانند نفوذ ریز گردها و آلودگی هوا که باعث رسوب گیری پوشال‌ها می‌شود و از نفوذ آب به درون آن‌ها جلوگیری می‌کند.

علت اصلی خنک نکردن کولر آبی

3.آبرسانی:

یکی دیگر از عوامل خنک شدن باد کولر، آبرسانی آن می‌باشد.

که تبخیر آب باعث خنک شدن باد کولر آبی می‌شود و اصلی ترین دلیل نام گذاری کولر‌های آبی همین امر است که با استفاده از آب باد آن خنک می‌شود.

بنابراین عواملی مانند تنظیم نبودن شناور آب، قطع بودن شیر فلکه، عملکرد نادرست واتر پمپ و … باعث کاهش عملکرد خنک سازی بواسطه ی کولر می‌شود.

راهکارهایی جهت بر طرف نمودن اختلالات فوق چک کردن سیستم آبرسانی مثل واتر پمپ، فلوتر، توزیع کننده و…. می‌باشد و در صورت بروز مشکل برطرف نمودن آن مشکلات می‌باشد.

علت اصلی خنک نکردن کولر آبی

عوامل خارجی

درجه حرارت:

کولرهای آبی وابسته به میزان درجه حرارت هوای محیط را خنک می‌کنند.

همچنین کولرهای آبی در دمای بالاتر از 40 تا 50 درجه سانتیگراد جوابگو نیستند و نمی‌توانند به میزان لازم محیط را خنک کنند.

راهکارهایی جهت بر طرف نمودن این مشکل این است که یخ به آب داخل کولر اضافه کرد،از سایبان استفاده کرد و همچنین به جای پوشال از پدهای خنک کننده سلولزی استفاده کرد.

رطوبت:

رطوبت نیز یکی از دلایل کاهش عملکرد خنک نمودن کولر آبی است.

چرا که رطوبت بالا باعث می‌شود تبخیر، مقدار انتقال حرارت و جریان هوای ورودی به کولر کاهش یافته و باعث به وجود آمدن ضعف در عملکرد کولر آبی می‌شود.

جریان هوا:

اکثر ما بر این باوریم که با بستن در و پنجره عملکرد خنک سازی افزایش میابد در صورتی که کاملا این تصور اشتباه است و بهتر است که وقتی که کولر کار می‌کند با هوای بیرون گردش داشته باشد تا هوای خشک و خنکی داشته باشد.

اگر این هوا در یک محیط بسته قرار گیرد به دلیل مرطوب بودن آن باعث کاهش خنک شدن و به طور عامیانه باعث دم کردن محیط می‌شود.

چرا کولر آبی باد گرم می‌زند

از جمله دلایلی که باعث گرم شدن باد کولر آبی می‌شود گرم بودن محیطی است که کولر آبی در آن محل قرار گرفته شده است که می‌توان با استفاده از انداختن یخ به درون آن اندکی محیط را خنک تر کرد یا استفاده از سایه بان جهت خنک نگه داشتن محیط کولر که در نتیجه بتواند باد خنکی را تولید کند.

از دیگر مسائلی که باعث کاهش عملکرد کولر می‌شود استفاده از آن در محیط بسته می‌باشد چرا که باد کولر خود مرطوب است و اگر در یک محیط بسته باشد باعث دم کردن محیط شده و باعث می‌شود که باد آن گرم شود.

از دیگر مسائل می‌تواند قطع شدن آب یا نرسیدن آب به پوشال‌های آن باشد که باید با تعویض پوشال‌ها یا برطرف کردن مشکل قطعی آب آن را برطرف نمود.

نکات مهم برای خنک تر کردن باد کولر آبی

با رسیدن روزهای گرم تابستان ما نیاز به محیط خنک جهت رفاه منزل و محیط کاری خود داریم که ما در ادامه روش‌هایی جهت خنک تر نمودن باد کولرهای آبی به شما ارائه خواهیم داد.

علت اصلی خنک نکردن کولر آبی

روش‌های مختلفی جهت خنک  تر نمودن محل وجود دارد که زرین سرویس جهت ارائه آن‌ها به شما در تلاش است از جمله روش‌هایی مانند:

استفاده از سایبان روی کولر علاوه بر محافظت از کولر در برابر نور آفتاب باعث می‌شود که باد خنک تری تولید کند.

بهتر است قبل از روشن نمودن کولر پمپ آن را 15 دقیقه قبل روشن کنید تا پوشال‌های آن خیس شده و زمانی که پوشال‌ها خیس شوند باد خنک تر می‌شود.

تعویض پوشال‌های کولر آبی هر ساله باعث خنک تر شدن باد کولر می‌شود.

زمانی که می‌خواهید کولر خود را نصب کنید بهتر است از کوتاه ترین کانال‌ها برای ارتباط آن استفاده کنید چرا که باعث می‌شود سریع تر باد به محیط برسد و باد کولر گرم نشود.

بهتر است قبل از راه اندازی کولر داخل کولر را شسته زیرا باعث هوادهی بهتر آن می‌شود و در عملکرد آن تاثیر بسزایی دارد.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : zarin-service.com

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب