شمال شرق خوزستان کجاست

شمال شرق خوزستان کجاستمهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

شمال شرق خوزستان کجاست را از این سایت دریافت کنید.

شمال شرق خوزستان بحرانی‌ترین منطقه استان در بخش آب است

اهواز -ایرنا- مدیرعامل شرکت آبفا خوزستان گفت: بحرانی‌ترین منطقه خوزستان در بخش آب شرب، شمال شرق این استان است که تاکنون برای رفع این مشکل اقدامات زیادی انجام شده‌است.

۳ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۲۳:۱۸

کد خبرنگار: 2219 کد خبر: 83921472 T T ۱ نفر

شمال شرق خوزستان بحرانی‌ترین منطقه استان در بخش آب است

اهواز -ایرنا- مدیرعامل شرکت آبفا خوزستان گفت: بحرانی‌ترین منطقه خوزستان در بخش آب شرب، شمال شرق این استان است که تاکنون برای رفع این مشکل اقدامات زیادی انجام شده‌است.

به گزارش ایرنا، صادق حقیقی پور دوشنبه در نشست شورای اداری دهدز افزود: در حوزه شمال شرق خوزستان سدهای بزرگی مانند کارون سه وجود دارد اما همچنان بحرانی‌ترین منطقه ما همین شهرهای شمال شرق هستند.

وی درباره انتقال آب از کارون سه به دهدز اظهار داشت : دهدز حدود ۱۳ کیلومتر با سد کارون سه و حدود ۱۷ کیلومتر با کارون چهار فاصله دارد، این شهر از روستای رکعت در کنار دریاچه‌ کارون سه حدود ۸۰۰ متر ارتفاع دارد و برای انجام پروژه انتقال آب نیاز به چندین ایستگاه پمپاژ و تقویت فشار است، ضمن اینکه نوسان آب دریاچه تا ۲۵ متر است که باید این ارتفاع در انتقال آب از دریاچه در نظر گرفته شود.

مدیرعامل آبفا خوزستان ادامه داد: برای استفاده از آب‌های سطحی مانند دریاچه‌، باید تصفیه خانه احداث شود به این ترتیب این پروژه بسیار پر هزینه خواهد شد، در سال‌های اخیر از لحاظ اعتبارات آنقدر در مضیغه بودیم که نمی‌توانستیم کاری انجام دهیم.‌

وی در ادامه با اشاره به طرح انتقال آب به شهرهای شمال شرق خوزستان تصریح کرد: هزینه انجام این پروژه حدود ۴۰۰ میلیون یورو بود که بعد از اعمال تحریم‌ها شرکت سرمایه‌گذار از انجام آن سر باز زد.

حقیقی پور افزود: مرداد ۹۷ طرح جایگزین و اضطراری تامین آب شرب ایذه در جلسه‌ای که در فرمانداری این شهرستان برگزار شد به تصویب رسید که حدود ۳۰۰ میلیارد تومان هزینه داشت و سازمان برنامه و بودجه این هزینه را برای یک طرح اضطراری رد کرد و به همین دلیل ما به اجبار دوباره به سمت آب‌های زیر زمینی رفتیم چون هزینه بسیار کمتری دارد.

مدیرعامل آبفا خوزستان از تلاش در مدیریت منابع آب با حفر چاه‌ها، اصلاح شبکه انتقال و افتتاح مخازن آب شرب سخن گفت و اضافه کرد: خبر بد این است که پتانسیل آب‌خوان دهدز به شدت کاهش پیدا کرده‌است به صورتی که چاهی که قبلا در ۶۰ متری به آب می‌رسید اکنون در عمق ۳۰۰ متری به آب می‌رسد.

وی در ادامه با بیان اینکه سال ۹۷ کل تولید آب شرب ایذه به ۲۰ هزار متر مکعب در شبانه روز رسیده بود تاکید کرد: اکنون به واسطه بارش‌های خوب ۲ سال اخیر و اصلاح شبکه انجام شده، این رقم به حدود ۴۰ هزار مترمکعب در شبانه روز رسیده‌است‌.

حقیقی‌پور ادامه داد: متاسفانه در ایذه، بارانگرد، قلعه تل و باغملک تعداد چاه‌های غیرمجاز بسیار بالاست و همین عامل سبب شده است که برخلاف اینکه یکی از بهترین سفره‌های آب زیرزمینی در این منطقه واقع شده است با مشکل مواجه شویم.

وی خاطر نشان کرد: ما با تمام قدرت به دنبال انجام پروژه آب‌رسانی از روستای رکعت به دهدز هستیم، مطالعات به‌روز آن نیز انجام شده‌است و امیدواریم با کمک نماینده مجلس برای این پروژه ردیف بودجه بگیریم و آن را انجام دهیم زیرا هیچ راهی به جز انتقال آب از دریاچه برای تامین آب شرب دهدز نداریم زیرا احتمال می‌دهیم پروژه انتقال آب به شهرهای شمال شرق خوزستان از دریاچه کارون سه تا هفت یا هشت سال آینده انجام شود.

مدیرعامل آبفا خوزستان با بیان اینکه به دنبال این هستیم تا یک سوم هزینه این پروژه را از طریق ۲۸ مخزن نفتی تامین کنیم گفت:یک سوم هزینه اجرای آن را نیز آبفا خوزستان تامین می‌کند اما مابقی اعتبار اجرای این طرح باید از محل ردیف بودجه ملی تامین شود تا لوله و پمپ‌ها را خریداری کرده و کار را آغار کنیم.

ادغام آبفای شهری و روستایی و چالش‌های پیش‌رو

حقیقی پور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مشکلات آبداران و پرسنل آبفای روستایی خوزستان گفت: از زمانی که آب و فاضلاب روستایی و شهری ادغام شده است یک هزار و ۲ روستای خوزستان مشکل آب شرب داشتند که امروز به کمتر از ۲۵۰ روستا رسیده است که آب‌رسانی به تعدادی از آنها نیز بر عهده امور عشایر است و ما متولی آنها نیستیم.

وی افزود: ادغام آبفا روستایی و شهری فعلا در حد حرف و روی کاغذ انجام شده است و این ارگان مدیرکل دارد اما در طول این سه ماه پس از ادغام، آب‌داران، نیروهای طرحی و رسمی آبفا روستایی چند ماه حقوق دریافت کرده‌اند و از این به بعد مرتب حقوق خود را دریافت خواهند کرد، قرارداد ترک تشریفات آبداران نیز در حال انجام است و برای پرداخت دیون و مطالبات آنها نیز برنامه‌ریزی لازم انجام شده‌است.

پیشرفت ۴۳ درصدی پروژه فاضلاب ایذه

مدیرعامل آبفا خوزستان در مورد فاضلاب ایذه نیز گفت: این طرح از اواخر سال ۹۷ شروع شد و اکنون حدود ۴۳ درصد کار انجام شده است. احداث تصفیه خانه فاضلاب شهر ایذه ۱۲ میلیون یورو هزینه دارد که یک بانک ایرانی انجام آنرا برعهده گرفته‌است و  تلاش می شود پروژه احداث تصفیه خانه فاضلاب ایذه تا پایان ماه جاری نهایی شود.

وی در پایان گفت: تاکنون ۶۴۰ میلیارد ریال برای پروژه فاضلاب ایذه هزینه شده استو پیمانکار حدود ۱۴۰ میلیارد ریال طلب دارد.

به مناسبت هفته دولت چهار پروژه آب‌رسانی شامل ۱۴ کیلومتر اصلاح شبکه، نصب ۶۰۰ اشتراک آب شرب و ۲ مخزن یک هزار متر مکعبی در دهدز به مناسبت هفته دولت افتتاح شد.

شهرستان ایذه با بیش از ۲۳۰ هزار نفر جمعیت در شرق خوزستان واقع شده‌است.

برچسب‌ها

صادق حقیقی پور دهدز ایذه باغملک قلعه تل سرخط اخبار استان‌ها

سیلاب ،جاده هراز را بست

۲ دقیقه قبل

پنج تصفیه‌خانه فاضلاب از محل مصوبات سفر رییس جمهور در کرمانشاه تکمیل می‌شود

۱۰ دقیقه قبل

وزیر بهداشت با راه‌اندازی دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی چابهار موافقت کرد

۱۴ دقیقه قبل

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : www.irna.ir

شمال و شرق خوزستان بارانی است/ پیش بینی بارندگی در اهواز

استان خوزستان

یکشنبه / ۱۶ آبان ۱۳۹۵ / ۱۴:۵۲

دسته‌بندی: خوزستان

کد خبر: khouzestan-79107

خبرنگار : 50232

شمال و شرق خوزستان بارانی است/ پیش بینی بارندگی در اهواز

مدیرکل هواشناسی خوزستان از ادامه بارندگی در شمال و شرق استان طی امروز و فردا خبر داد. کوروش بهادری در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه خوزستان، اظهار کرد: ‌همانگونه که در اطلاعیه روز گذشته هواشناسی خوزستان عنوان شد، از امروز تا فردا انتظار بارش‌های رگباری را در بیشتر نقاط خوزستان داریم که شدت بارندگی در مناطق شمالی و شرقی استان بیشتر خواهد بود.

وی افزود: ‌گسترش و نفوذ این سامانه بارشی تا شهر اهواز نیز کشیده شده و انتظار داریم که در اهواز نیز بارندگی داشته باشیم.

بهادری ادامه داد:‌ هم اینک در شهرهای شوش، دزفول، ایذه، دهدز و مسجدسلیمان بارندگی گزارش شده است.

وی گفت: در این مدت روند کاهش دما بین یک تا 3 درجه دراستان خوزستان پیش بینی می‌کنیم. همچنین فعلا پدیده گرد و غبار پیش بینی نمی شود و آنچه در خوزستان شاهد هستیم هوای ابری همراه با وزش بادهای شدید است.

مدیر کل هواشناسی خوزستان اظهار کرد:‌ میزان بارندگی در اهواز زیاد نیست و بین 3 تا 4 میلیمتر پیش بینی می شود. هر چند تشخیص اینکه این میزان بارندگی بتواند بر سلامت شهروندان و بیماران تنفسی اثر بگذارد در حوزه کار ما نیست ولی تجربه سال های گذشته نشان داده که‌بارش های زیاد و سنگین یا اولین بارندگی های پاییزی مشکلات تنفسی در اهواز و چند شهر صنعتی استان خوزستان به وجود آورده است.

وی افزود: میزان بارندگی هفته گذشته در ایذه 23 میلیمتر بود که در این سامانه نیز در همین حدود بارندگی و بیش از 10 میلیمتر در شهرهای شمالی و شرقی استان پیش‌بینی می شود.

بهادری گفت:‌ از روز سه شنبه انتظار جوی پایدار در استان حداقل تا یک هفته آینده خواهیم داشت.

وی اظهار کرد:‌در شبانه روز گذشته ایذه با 12 درجه و امیدیه با 30 درجه سانتی گراد به ترتیب خنک ترین و گرم‌ترین نقاط استان خوزستان گزارش شدند. تغییرات دمای هوای امروز اهواز نیز بین 28 تا 14 درجه سانتی گراد در نوسان خواهد بود.

نظرات

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : www.isna.ir

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب