• سایر
  • تاریخ انتشار ۱۴۰۱-۰۵-۰۷

          شربت سیترازم کودکان

شربت سیترازم کودکانمهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

شربت سیترازم کودکان را از این سایت دریافت کنید.

شربت سیتریزین برای کودکان و نوزادن، دوز و نحوه مصرف آن

به گزارش گهواره، نحوه و دوز شربت سیتریزین برای کودکان برای آبریزش بینی، مشابه داروهای دیگر است و لازم است والدین از موارد مصرف شربت سیترازم و منع آن آگاه باشند.

نحوه مصرف شربت سیتریزین برای کودکان و نوزادان

فروردین ۱۴۰۱ | زمان مطالعه : ۹ دقیقه

به اشتراک بگذارید

ستیریزین یکی از پرکاربرد‌ترین و معروف‌ترین شربت‌های آنتی‌هیستامین است. انواع شربت‌های آنتی‌هیستامین برای درمان آبریزش بینی، عطسه، خارش و حتی سرفه کودکان کاربرد دارند. شربت ستیریزین برای چیست؟ اینکه از شربت سیتریزین یا قطره نفازولین برای کودکان به منظور رفع احتقان بینی استفاده کنید، باید پزشک این موضوع را تشخیص دهد.

شما تا چه اندازه از مقدار مصرف شربت ستیریزین، نحوه مصرف شربت سیتریزین برای کودکان و عوارض آن‌ می‌دانید. تا انتهای مقاله با ما همراه باشید. حتی اگر در مورد نحوه پیشگیری از دکولمان جفت هم به دنبال مطلب تخصصی هستید، می توانید مقاله مربوط به آن را مطالعه کنید. برای مطرح کردن دغدغه هایتان، مشورت کردن با دیگر مادران و دریافت پیام های مشاور از متخصصان گهواره می‌توانید با کلیک روی اپلیکیشن گهواره آن را نصب کرده و به راحتی به جامعه بزرگ مادران گهواره‌ای بپیوندید.

در این مقاله می‌خوانید:

شربت سیتریزین برای چیست ؟!

نحوه مصرف شربت ستیریزین کودکان (cetirizine)

زمان مناسب و دوز شربت سیتریزین برای کودکان

عوارض شربت سیتریزین کودکان

شربت سیتریزین برای چیست ؟!

بسیاری از مادران بدون آنکه آنتی هیستامین را بشناسند، به داروخانه مراجعه کرده و این سوال را می‌پرسند. قبل از پرداختن به موضوع نحوه مصرف شربت سیتریزین برای کودکان لازم است بدانید، شربت سیتریزین برای آبریزش بینی کودکان و هیستامین یک واسطه ‌التهابی در بدن است؛ یعنی دستگاه ایمنی در برابر یک عامل غریبه مثل گرده گل یا موی حیوانات، ماده‌ای به نام هیستامین آزاد می‌کند که موجب خارش و آبریزش بینی می‌شود. همچنین در بعضی بافت‌‌ها، هیستامین به عنوان انتقال‌دهنده پیام عصبی بین سلو‌ل‌های عصبی عمل می‌کند. داروهای آنتی‌هیستامین با خنثی-کردن عمل هیستامین باعث تسکین خارش، آبریزش بینی و عطسه‌ می‌شوند. همچنین این داروها علائم مربوط به واکنش‌های آلرژیک و حساسیت‌ها را در مناطقی غیر از بینی مانند پوست (مانند کهیر و دانه‌های پوستی) کاهش می دهند.

دارو‌های آنتی هیستامین در دسته‌بندی به انواع قدیمی (نسل اول) و جدیدتر (نسل دوم) تقسیم می شوند؛ تفاوت اصلی این دو گروه در میزان عارضه جانبیِ خواب آلودگی است. آنتی ‌هیستامین‌های نسل دوم بر‌خلاف نسل اول، کمتر باعث خواب‌آلودگی می‌شوند. در ادامه به بررسی یکی از شربت‌های آنتی‌هیستامین نسل دوم مورد استفاده در سرماخوردگی کودکان یعنی شربت ستیریزین می‌پردازیم:

قبل از مطالعه ادامه مقاله توجه کنید!

به‌هیچ عنوان به کودک زیر یک ماه (نوزاد) هیچ‌گونه شربتی ندهید (سیتریزین برای نوزاد) .

دوز دارو‌هایی که در ادامه آورده می‌شوند باید با نظر پزشک باشد و هرگز خودسرانه به کودک دارویی ندهید؛ هرچند که فروش آنها در دارو‌خانه‌ها آزاد است.

سواد پزشک‌تان را با میزان دارو‌یی که تجویز می‌کند، نسنجید و به دارو‌های تجویزی وی اعتماد کنید.

مطالبی که در آینده مطالعه می‌کنید، صرفا جهت افزایش آگهی بوده و توصیه‌های پزشک بهترین گزینه درمانی است.

شربت سرماخوردگی کودکان به هیچ عنوان خود بیماری را درمان نمی‌کنند؛ بلکه با کاهش علائم بیماری، تحمل دوره بیماری را تسهیل می‌کنند. همچنین دوره بیماری با مصرف شربت سرماخوردگی کودکان کوتاه‌تر از حالت معمول نمی‌شود. همانطور که تغییر خلق و خوی در بارداری طبیعی است، سرفه، عطسه، آبریزش بینی و حتی گاهی درد عضلانی در زمان سرماخوردگی دور از انتظار نیست. در هر دو حالت برای بهبودی باید صبر کنید تا زمان لازم و کافی سپری شود.

در ادامه چند معادل حجمی کاربردی معرفی می‌شود. موارد زیر برای مواقعی است که شما پیمانه دقیقی برای مصرف شربت به‌همراه ندارید؛ سعی کنید تا جایی که امکان دارد از سرنگ (که سوزن آن را به روشی ایمن دور انداخته‌اید.) و یا پیمانه همراه شربت برای مصرف آن استفاده کنید. مصرف دقیق‌تر دارو از نظر ساعت و حجم در میزان تاثیر‌گذاری آن بسیار موثر است.

یک سی‌سی معادل یک میلی‌لیتر است.

یک قاشق چای‌خوری معادل تقریباً پنج سی‌سی است.

یک قاشق غذا‌خوری معادل تقریبا ً15 سی‌سی است.

یک سی‌سی معادل 20 قطره از قطره‌چکان استاندارد است.

نکته: موارد فوق یک معیار کلی است و ممکن است با توجه به اندازه قاشق یا قطره‌چکان معادلی متفاوت داشته باشد.

نحوه مصرف شربت ستیریزین کودکان (cetirizine)

قبلاز پرداختن به موضوع نحوه مصرف شربت سیتریزین برای کودکان لازم است بدانید شربت ستیریزین کودکان، یک شربت آنتی هیستامین برای کودکان از نسل دوم است. شربت و قرص سیتریزین برای کودکان با اسامی دیگری از جمله زایرتک (Zyrtec) و شربت رازوستیریزین (Razocetirizin) نیز شناخته می‌شود.

مکانیسم اثر شربت ستیریزین

شربت ستیریزین کودکان با مهار گیرنده هیستامین نوع یک (H1)، عمل می‌کند. تفاوت آن با آنتی‌هیستامین‌های نسل اول این است که از سد‌ خونی‌ مغزی نمی‌گذرد و اثر کمتری در مغز دارد. بااین‌وجود دارای اثرات خواب‌آلودگی بوده اما اثرات خواب‌آلودگی آن به مراتب کمتر از دارو‌های نسل اول مانند شربت دیفن‌هیدرامین است. به‌طورکلی شربت ستیریزین کودکان باعث کاهش علائمی مانند گرفتگی بینی، آبریزش‌ و خارش چشم و بینی، عطسه و کهیر می‌شود.

موارد مصرف شربت ستیریزین برای کودکان

درمان سرماخوردگی در کودکان

کاهش علائم آلرژی

درمان خارش و تورم ناشی از کهیر

زمان مناسب و دوز شربت سیتریزین برای کودکان

در کودکان زیر دو سال بدون نسخه پزشک مصرف نشود.

در کودکان دو تا شش ساله: با دوز اولیه 5/2 میلی‌گرم در روز آغاز شده و در صورت نیاز به پنج میلی‌گرم به صورت دو وعده 5/2 میلی‌گرمی سیتریزین در روز افزایش می‌یابد.

توجه: در هر پنج سی‌سی از شربت ستیریزین، پنج میلی‌گرم دارو وجود دارد. حال اگر به 5/2 میلی‌گرم دارو نیاز باشد، باید 5/2 سی‌سی ( یعنی نصف پنج سی‌سی) از شربت داده‌ شود.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : gahvare.net

شربت سیتریزین نوزادان، چه کاربردی دارد؟

نام تجاری شربت سیتریزین، زیرتک است که یکی از انواع آنتی هیستامین‌ها است و باعث کاهش هیستامین طبیعی در بدن می‌شود.

شربت سیتریزین نوزادان، چه کاربردی دارد؟

نام تجاری شربت سیتریزین، زیرتک است که یکی از انواع آنتی هیستامین‌ها است و باعث کاهش هیستامین طبیعی در بدن می‌شود.

شربت سیتریزین نوزاد، برای درمان علائمی مانند عطسه، خارش، ترشح اشک و آب ریزش بینی استفاده می‌شود، ولی باید حتما زیر نظر پزشک مصرف شود. توصیه می‌شود به هیچ عنوان به نوزادان زیر شش ماه این شربت را ندهید. در این مقاله نکاتی درباره شربت سیتریزین، موارد مصرف و عوارض جانبی آن بیان شده است.

شربت سیتریزین برای نوزاد

نام تجاری شربت سیتریزین، زیرتک است که یکی از انواع آنتی هیستامین‌ها است و باعث کاهش هیستامین طبیعی در بدن می‌شود.

هیستامین علائمی نظیر عطسه، خارش، ترشح اشک و آب ریزش بینی در بدن ایجاد می‌کند.

به همین دلیل برای درمان سرماخوردگی نوزاد و یا آلرژی از این شربت استفاده می‌کنند.

این شربت در درمان خارش و تورم‌های ناشی از کهیر نیز کاربرد دارد.

شربت سیتریزین باعث کاهش علایم ناشی از تب یونجه یا آلرژی نظیر آبریزش بینی نوزاد، عطسه، خارش چشم‌ها، آبکی شدن چشم و خارش بینی و گلو می‌شود.

اگر جزو مخالفان سرسخت دارو دادن به کودکان باشید هم در این مطلب، راهکارهایی برای بهبود علائم سرماخوردگی آنها در اختیار شما قرار گرفته است.

دادن سوپ مرغ به نوزاد (اگر بالای شش ماه است)، بخور دادن و دادن مایعات اضافی، برخی از این راهکارها هستند.

بیشتر بخوانید: سوپ مرغ خوش‌مزه باب طبع کودکان

در مورد نوزادانی که بزرگ تر هستند می توان از غرغره آب نمک نیز استفاده کرد.

سن کودک برای مصرف شربت سیتریزین نوزاد چقدر باید باشد؟

شربت سیتریزین به هیچ عنوان به نوزاد زیر شش ماه نباید داده شود. در صورت سرماخوردگی نوزاد زیر شش ماه می‌توان به جای این شربت از قطره بینی استفاده کرد.

همچنین بالای سر او بخور سرد گذاشت؛ و اگر سرفه می‌کرد و سرفه‌های او ادامه داشت، به یک پزشک مراجعه کنید. برای بچه‌های کوچک و حتی تا سن ۱۵ سال باید کمترین دوز این شربت را (یک چهارم تا نصف دوز معمول) را با توجه به شرایط کودک در صورت ضرورت و با تجویز پزشک بکار برد.

نوعی نوشیدنی را انتخاب کنید که کودکتان از آن لذت می‌برد. آب معمولی خیلی خوب است اما شاید برای  کودکتان خیلی جذاب نباشد. سعی کنید مخلوط میوه و دیگر نوشیدنی‌های سالم و مورد‌ علاقه فرزندتان و یا آب‌میوه 100درصد طبیعی به او بدهید.

آیا مصرف شربت سیتریزین برای درمان سرماخوردگی کودک موثر است؟

شربت سیتریزین نوزاد به منظور کاهش خارش بینی و چشم نوزاد به کار می‌رود و تاثیری زیادی ندارد.

این شربت بعد از مدت کوتاهی اثر می‌کند و در صورتی که در یک مدت به نوزاد داده شود، حال اعتیاد و عادت را در نوزاد ایجاد می‌کند.

اگر این شربت در طولانی مدت مصرف شود، تاثیر مثبت آن کاهش می‌یابد، زیرا مصرف طولانی مدت این دارو بر روی مغز نوزاد تاثیر می‌گذارد و نوزاد دچار خواب آلودگی می‌شود.

موارد مصرف شربت سیتریزین نوزاد چیست؟

خارش پوست کهیر آلرژی حساسیت فصلی قرمزی چشم خارش بینی و چشم عطسه آب ریزش بینی

از دیگر موارد مصرف این شربت مقابله با علائم آلرژی‌ نسبت به کنه‌ها، سوسک‌ها، اجزای بدن حیوانات و کپک‌ها است.

عوارض جانبی هشدار دهنده و جدی شربت سیتریزین چیست؟

برخی از عوارض جانبی شربت سیتریزین علائمی ایجاد می‌کند که معمولاً خیلی کم اتفاق می‌افتد ولی در صورت مشاهده این علائم، باید با پزشک متخصص مشورت نمود:

آنافیلاکسی (سرفه، مشکلات بلع، سرگیجه، تندی ضربان قلب، کهیر، خارش، پف کردگی و تورم پلک یا اطراف چشم، صورت، لب‌ها یا زبان، کوتاه شدن نفس، راش پوستی، تنگی قفسه سینه، خستگی یا ضعف غیر معمول)

کبد چرب یا سایر مشکلات کبد (درد شکم و معده، لرز، مدفوع خاکی رنگ یا ادرار تیره، اسهال، سرگیجه، تب، سردرد، خارش)

تشنج یا صرع ادم (ورم)

خواب آلودگی بیش از حد

خشکی دهان، بینی و گلو

مشکلات دستگاه گوارش

شکم درد و درد معده در صورت مصرف بیش از حد، لواژ معده باید انجام شود و به بیماران باید درمان حمایتی ارائه شود.

هیچ پادزهر خاصی برای سیتریزین وجود ندارد.

دیالیز برای درمان مصرف بیش از حد سیتیازین موثر نیست زیرا این دارو به میزان زیادی در پروتئین های پلاسما وابسته است.

مهم‌ترین مطالب در این‌باره:

بچه کوچک شما تودماغی صحبت می‌کند. اما آکادمی متخصصان اطفال آمریکا، برای بچه‌های زیر 6 سال دادن دارو‌های بیش از حد سرماخوردگی و سرفه کردن را توصیه نمی‌کند. بنابر‌این در این مواقع چه کاری از دستمان برمی‌آید؟

سعی کنید از این داروهای خانگی ملایم، موثر و ایمن که به شما پیشنهاد می‌کنیم استفاده کنید؛ در حالی که هیچ‌کدام از آنها از بیماری نمی‌کاهد، شاید باعث شود کودکتان احساس بهتری پیدا کند.

موقع سرماخوردگی کودک چه کارهایی می‌توان انجام داد؟

1- بخور دادن

تنفس هوای مرطوب، کمک می‌کند مخاط در سوراخ‌های بینی نرم شود. یک حمام آب گرم نیز آرامش‌بخش است.

چه کنیم؟

یک دستگاه مرطوب کننده و یا بخار‌ساز بخار سرد داشته باشید تا در طول شب و چرت زدن در اتاق خواب پخش شود. اجازه دهید دوش آب گرم برای چند دقیقه باز باشد سپس کودکتان را به حمام گرم ببرید یا با او در حمام پر از بخار بنشینید.

2- استراحت زیاد

مبارزه با عفونت طول می‌کشد و می‌تواند حتی کودکتان را از پا بیندازد. وقتی فرزندتان استراحت می‌کند، در واقع به نوعی خود را شفا می‌دهد و این دقیقا چیزی است که او نیاز دارد.

چه کنیم؟

وقتی کودکتان خواب نیست او را تشویق کنید که فعالیت‌های آرام انجام دهد. اگر او به اندازه کافی بزرگ است، برایش کتاب بخوانید، اجازه دهید فیلم مورد علاقه‌اش را ببیند، برایش مداد شمعی و کاغذ و یک کتاب رنگ‌آمیزی بیاورید یا یک تلفن که با آن بتواند به مادر بزرگش زنگ بزند.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : niniban.com

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب