راهنمای ثبت چک صیادی

راهنمای ثبت چک صیادیبچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

راهنمای ثبت چک صیادی را از این سایت دریافت کنید.

نحوه ثبت چک در سامانه صیاد

این مطلب راهنمای تصویری نحوه ثبت چک در سامانه صیاد است و آموزش ثبت چک صیاد را به صورت ساده بیان کرده است.

نحوه ثبت چک در سامانه صیاد

در صورتی که در خصوص نحوه ثبت چک در سامانه صیاد سوالی دارید

در صورتی که در خصوص نحوه ثبت چک در سامانه صیاد سوالی دارید

عناوین اصلی این مقاله:

مقدمه

نحوه ثبت چک در سامانه صیاد

فیلم آموزشی ثبت چک صیاد در سامانه صیاد

نحوه ثبت چک صیاد در اپلیکیشن های موبایل

فرایند ثبت چک در سامانه صیاد بانک مرکزی

نتیجه گیری سوالات متداول مقدمه

ثبت چک در سامانه صیاد یک الزام برای چک های جدید بانکی است به همین دلیل آموزش نحوه ثبت چک صیادی را موضوع این نوشتار قرار دادیم.  از آن جایی که در سال های گذشته مشکلات فراوانی در مورد چک های برگشتی و کلاهبرداری در این حوزه وجود داشت، تصویب این قانون می تواند کمک زیادی در این زمینه جهت جلوگیری از تخلفات این چنینی انجام دهد. با توجه به سیستم جدید ایجاد شده همه بانک ها موظف هستند از ابتدای سال ۱۴۰۰ تنها دسته چک های صیادی را صادر نمایند. از طرف دیگر، مشتریان بانک ها هم که از این چک ها استفاده می کنند، پس از نگارش برگه چک باید نسبت به ثبت چک در سامانه ثبت چک صیادی اقدام نمایند. سپس می توانند چک را به فرد گیرنده تحویل دهند که او هم بعد از تایید چک در سامانه یا سایت ثبت چک صیادی می تواند جهت نقد کردن آن به بانک مراجعه کند. در صورتی که چک در سامانه ثبت نشده باشد، امکان نقد کردن آن وجود نخواهد داشت.

البته قانون استفاده از چک های صیادی مربوط به امسال نیست و از سال ۹۷ تصویب شده بود. با وجود این، در این بازه استفاده از چک های صیادی به صورت اختیاری بود و هم چنان افراد می توانستند مبادلات خود را با استفاده از چک های معمولی هم انجام دهند. اما از ابتدای امسال یعنی سال 1400 دیگر ثبت چک در سامانه صیاد به یک الزام تبدیل گردیده است. البته این کار دارای مزایای زیادی برای همه استفاده کنندگان از چک های بانکی می باشد و در جلوگیری از کلاهبرداری نقش بسیار مهمی دارد. اما نکته ای که در این مورد وجود دارد نحوه ثبت چک در سامانه صیاد می باشد. از آن جایی که این قانون جدیدا تصویب شده و از طرف دیگر ثبت چک های صیادی از اهمیت بسیار بالایی هم برخوردار است، ما در این جا راهنمای ثبت چک در سامانه صیاد را ارائه کرده ایم. هم چنین فیلم آموزشی ثبت چک در سامانه صیاد را هم برای شما قرار خواهیم داد تا هیچ گونه مشکلی در این زمینه نداشته باشید.

نحوه ثبت چک در سامانه صیاد

حال که از اهمیت استفاده از سامانه جدید و چک های صیادی آگاه شدیم، می خواهیم به نحوه ثبت چک در سامانه صیاد بپردازیم. اگر چه ممکن است برخی از مشتریان بانک ها به خصوص استفاده کنندگان از چک های بانکی در ابتدا این کار را کمی دشوار بدانند، اما در واقع اصلا این طور نیست. بلکه انجام این کار بسیار هم ساده است. کافی است یک بار مراحل ثبت چک در سامانه صیاد را فرا گرفته یا مشاهده کنید. در دفعات بعدی به راحتی می توانید این کار را با استفاده از راه های در نظر گرفته شده برای آن در زمانی کوتاه انجام دهید. علاوه بر این، ثبت چک صیادی منافع زیادی هم برای افراد جهت جلوگیری از کلاهبرداری خواهد داشت. به همین دلیل،‌ ما در این جا یک راهنمای ثبت چک در سامانه صیاد برای شما می اوریم تا با کمک آن بتوانید به راحتی نسبت به انجام این کار اقدام نمایید.

سامانه ثبت چک صیادی

در حال حاضر که فرایند ثبت چک در سامانه صیاد به یک موضوع اجباری و بسیار مهم تبدیل شده است، تمام بانک ها سعی به ایجاد بستر مناسب برای ورود به سامانه ثبت چک صیاد کرده اند. به عبارتی، شما می توانید با استفاده از همراه بانک یا اینترنت بانک هر یک از حساب های جاری خود نسبت به ثبت چک صیادی اقدام نمایید. هم چنین، نرم افزارهای مجاز در حوزه پرداخت هم امکان ثبت چک را برای شما فراهم می کنند. اما در کنار همه این ها، استفاده از سایت ثبت چک در سامانه صیاد هم یک روش بسیار مناسب و راحت است که برخی از بانکها این امکان را برای کاربران خود فراهم آورده اند. شما از چک صیاد هر بانکی که استفاده می کنید، علاوه بر نرم افزارهای مجاز پرداخت و همراه بانک مربوط به آن بانک، می توانید از سایت آن بانک هم جهت ثبت چک استفاده نمایید. البته برخی بانک ها به جای سایت این امکان را به وسیله اینترنت بانک فراهم می کنند. در ادامه آموزش تصویری ثبت چک در سامانه صیاد یکی از بانکها را برای شما می آوریم تا در انجام این کار با مشکلی مواجه نباشید.

البته استفاده از سامانه ثبت چک صیاد همه بانک ها تا حد زیادی مشابه یکدیگر است. به عبارتی، مراحل انجام این کار چه با استفاده از نرم افزارهای مجاز حوزه پرداخت مانند آپ، چه در همراه بانک ها و چه در سایت و اینترنت بانک مشابه است. وجود راه های گوناگون برای ثبت چک به این دلیل است که مشتریان بتوانند با استفاده از روش های مختلف به سامانه صیاد دسترسی داشته و در انجام این فرآیند با مشکلی رو به رو نباشند. در نتیجه، شما می توانید روش های ارائه شده توسط بانک خود برای ثبت چک را بررسی کرده و در هنگام نیاز، از هر یک از این روش ها که برای شما راحت تر باشد استفاده نمایید.

آموزش تصویری ثبت چک در سامانه صیاد

در بخش های قبل توضیحاتی در مورد روش های گوناگون برای ثبت چک ارائه دادیم. اما اکنون قصد داریم طریقه ثبت چک در سامانه صیاد یکی از بانک ها را برای شما آموزش دهیم. روش انجام این کار برای سایر بانک ها هم به همین صورت خواهد بود و تنها ممکن است برخی از قسمت ها یا عبارات کمی متفاوت باشد.

۱ ابتدا وارد سامانه ثبت چک صیاد بانک مورد نظر خود شوید. من در اینجا از همراه بانک سامان برای ورود استفاده می کنم.

۲ حال به قسمت «مدیریت چک» وارد شوید. ممکن است این گزینه در سامانه یا سایت ثبت چک صیاد سایر بانک ها کمی متفاوت باشد.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : www.hamrahmoshaver.com

نحوه ثبت چک در سامانه صیاد

در این مقاله دینا نحوه ثبت چک در سامانه صیاد و طریقه روش و چگونگی ثبت اطلاعات چک صیادی و همچنین ثبت نام در سامانه صیاد بانک مرکزی آموزش داده شده است.

نحوه ثبت چک در سامانه صیاد

ثبت چک در سامانه صیاد، در حال حاضر تنها از طریق اپلیکیشن های معتبر پرداخت موبایل و یا سایت بانک ( اینترنت بانک و همراه بانک ) امکان پذیر بوده که نحوه ثبت چک در سامانه صیاد تمامی این اپلیکیشن ها از یک روند مشابه پیروی می کند. برعکس، استعلام چک در صورت ثبت اطلاعات آن، از طریق سامانه صیاد بانک مرکزی قابل انجام می باشد.

برای مشاوره نحوه ثبت چک در سامانه صیاد

برای مشاوره نحوه ثبت چک در سامانه صیاد

از  آنجا که مواد اختصاص یافته به چک (310 تا 317) در قانون تجارت، با توجه به حجم وسیع مبادلات صورت گرفته با چک، برای اداره این معاملات و نظم بخشیدن به آن ها کافی نبود، در طی سال های گذشته، قانون گذار ایران تلاش کرده است تا با تصویب قوانین مختلف، مقررات مربوط به چک را سامان ببخشد. یکی از این قوانین قانون جدید صدور چک است که در سال 1397 تصویب شده است. قانون اصلاحی صدور چک، تغییرات اساسی را در رابطه با چک به همراه داشته که سامانه صیاد، از مهم ترین این تغییرات می باشد.

سامانه صیاد یا سامانه صدور یکپارچه دسته چک، عنوان سامانه ای است که هر چند از حیث تاریخ تاسیس آن یعنی سال 1396 یک سامانه نسبتا قدیمی و با سابقه به حساب می آید، اما از آن جهت که از زمان اجباری شدن ثبت چک در آن، یعنی 5 فروردین سال 1400 ، مدت زمان زیادی نمی گذرد، می توان آن را سامانه ای جدید و تا اندازه ای ناشناخته برای عموم مردم قلمداد نمود.

با توجه به آنچه در مورد سامانه صیاد گفته شد و همچنین، نظر به اینکه در حال حاضر، ثبت چک در سامانه صیاد اجباری می باشد، در این مقاله، ابتدا به معرفی سامانه صیاد پرداخته، سپس، نحوه ثبت چک در سامانه صیاد بانک مرکزی، طریقه روش و چگونگی ثبت اطلاعات چک صیادی و همچنین ثبت نام در سامانه صیاد را آموزش خواهیم داد.

سامانه ثبت چک صیادی چیست؟

سامانه صدور یکپارچه دسته چک که به اختصار، سامانه صیاد نامیده می شود، عنوان سامانه ای است که از سال 1396 ،  از سوی بانک مرکزی و با هدف کلی تشدید نظارت بر روند صدور دسته چک برای متقاضیان و معاملات مربوط به چک از جمله ویرایش چک در سامانه صیاد​ راه اندازی گردید.

دلیل راه اندازی سامانه صیاد آن بود که تا پیش از راه اندازی این سامانه، افراد زیادی،  بدون اینکه از مقررات مربوط به چک و به خصوص مقررات کیفری آن آگاهی داشته باشند، اقدام به گرفتن دسته چک و صدور چک کرده بودند، که تعداد بسیار بالایی از این چک های صادر شده، برگشت خورده و منتهی به صدور گواهی عدم پررداخت و در نهایت حکم حبس برای صادرکنندگان آن شده بود.

تعداد بالای زندانیان پرونده های چک برگشتی، بانک مرکزی را وادار به ورود به قضیه نمود؛ هرچند با تاسیس سامانه صیاد و آموزش های ارائه شده در رابطه با طریقه چگونگی ثبت چک در سامانه صیاد و حتی بعد از آن و با تصویب قانون جدید صدور چک در سال 97 و تصویب آیین نامه اجرایی آن، بازهم تغییر محسوسی در روند صدور و انتقال چک اتفاق نیفتاد، اما در نهایت از پنجم فروردین ماه 1400 و با اعلام ممنوعیت صدور چک حامل، در  نهایت تلاش های بانک مرکزی برای مقابله با پدیده چک برگشتی و معضلات آن، پس از 4 سال به ثمر نشست.

به این ترتیب، فعالان حوزه معاملات چک، با سامانه ای مواجه هستند که هرچند از حیث نام و تاریخ تاسیس، سامانه ای باسابقه و قدیمی محسوب می گردد، اما از حیث تاریخ شروع به کار، سامانه ای است نوپا  که برخی از ویژگی های آن عبارتند از:

۱

دریافت دسته چک، منوط به ثبت اطلاعات فرد در این سامانه و احراز صلاحیت وی توسط بانک مرکزی یوده که این امر، احتمال صدور چک های برگشتی را کاهش داده و از حجم پرونده های مربوط به چک در دستگاه قضایی خواهد کاست.

۲

به دلیل روش خاص ثبت اطلاعات و نحوه ثبت چک در سامانه صیاد بانک مرکزی، گیرنده چک صیادی، علاوه بر استعلام چک صیاد، امکان استعلام وضعیت عملکرد کسی که قصد دارد چک را به وی دهد نیز از طریق سامانه صیاد خواهد داشت.

۳

چک های صادر شده در سامانه صیاد، هر کدام دارای شناسه ای یکتا بوده که یک شماره 16 رقمی درج شده در گوشه چک می باشد، که با استعلام آن می توان پیش از دریافت چک از فردی، اعتبار آن را استعلام نمود.

نکته ای که باید به آن توجه شود آن است که در حال حاضر، امکان لغو چک در سامانه صیاد وجود نداشته و برای لغو چک ثبت شده در این سامانه باید به بانک مراجعه  کرده و از طریق مراجعه حضوری، برای ابطال چک اقدام نمود.

حتما بخوانید: سامانه صیاد

لزوم ثبت چک در سامانه صیاد بانک مرکزی

تا قبل از تاریخ 5 فرردین سال 1400 ، ثبت چک در سامانه صیاد بانک مرکزی، یک عمل اختیاری بود که تنها  از سوی عده بسیار کمی انجام می گرفت؛ اما از این تاریخ و با اعلام ممنوعیت صدور چک در وجه حامل و الزامی شدن ثبت چک در سامانه صیاد بانک مرکزی، تمامی افراد ملزم هستند که با ثبت اطلاعات چک و همچنین اطلاعات هویتی انتقال گیرنده چک در سامانه صیاد، از مقررات جدید چک تبعیت نمایند. دلایلی که لزوم ثبت نام چک در سامانه صیاد بانک مرکزی را  توجیه می کند، عبارتند از:

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : www.heyvalaw.com

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب