• سایر
  • تاریخ انتشار ۱۴۰۱-۰۵-۰۷

          ثبت ثنا برای چیست

ثبت ثنا برای چیستمهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

ثبت ثنا برای چیست را از این سایت دریافت کنید.

سامانه ثنا چیست و چگونه در سامانه ثنا ثبت نام کنیم؟

امروزه تمامی امور مربوط به ابلاغ اوراق قضایی از طریق سامانه ثنا انجام می گردد. در این مطلب چهار گام ثبت نام در سامانه ثنا را به شما معرفی می‌کنیم. گام اول: ورود به سامانه ثنا از طریق آدرس الکترونیکی http://sana.adliran.ir/Sana.

سایر

سامانه ثنا چیست و چگونه در سامانه ثنا ثبت نام کنیم؟

بوسیله زینالی به روز رسانی شده در مرداد 3, 1401 129

رساندن پیام، نامه و پیغام در لغت را ابلاغ می گویند. در  فرایند های دادگاهی می بایست خود فرد از این ابلاغ خبردار شود، اما همیشه قابل اجرا نیست و در مواردی می توان این ابلاغ را به کسی جز شخص اصلی داد. طبق آیین دادرسی مدنی، هیچ حکم یا قرارداد را بدون اینکه حضوری باشد یا به صورت دادنامه و رونوشت گواهی و به طرفین یا وکیل آن ابلاغ شود، نمی توان اجرا کرد. یعنی تنها در حالتی می توان حکمی را اجرا کرد که یا خود فرد در فرایند دعوا حضور داشته باشد یا دادنامه دعوا به وکیل او ابلاغ شده باشد.

دسترسی سریع به عناوین:

ابلاغ الکترونیکی سامانه ثنا چیست؟

این درگاه با همت مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضایی طراحی شده و یکی از بزرگترین و مهمترین اقدامات قوه قضاییه در سال ۹۵ می باشد. اساس این برنامه عدالت الکترونیکی در بستر شبکه ملی می باشد.

به موجب قانون ۱۷۵ آیین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲، قوه قضاییه وظیفه دارد تا اوراق را با استفاده از سامانه های الکترونیکی یا مخابراتی به ثبت برساند و به همین جهت همه مراجعان باید برای دریافت اوراق قضایی و پیگیری به سامانه الکترونیکی ثنا مراجعه کنند.

پس تمامی امور اوراق قضایی فی الواقع از طریق سامانه ثنا انجام می شود که باعث سهولت و تسریع در کارهای طرفین دعوا، نماینده قانونی آن ها، دفاتر خدماتی قضایی، کارشناسان، ظابطان قضایی و سایر اشخاص مرتبط شده است. تمامی ابلاغیه ها به حساب کاربری شخص ارسال شده و از طریق پیامک به فرد ارسال می گردد.

امروزه تمامی امور مربوط به ابلاغ اوراق قضایی از طریق سامانه ثنا انجام می گردد و در درب منازل دیگر هیچگونه ابلاغیه ای به صورت فیزیکی فرستاده نمی شود. پس اهمیت استفاده از سامانه ثنا بسیار است و برای ثبت نام در این سامانه می توانیم این کار را در منزل هم انجام دهیم، اما جهت تایید ثبت نام باید به یکی از دفاتر خدمات قضایی مراجعه کرد.

۴ گام ثبت نام در سامانه ثنا

برای مشاهده و دریافت ابلاغیه الکترونیکی باید مراحل زیر را برای ثبت نام در سامانه ابلاغ الکترونیک (ثنا) انجام دهید:

گام اول: ورود به سامانه ثنا از طریق آدرس الکترونیکی http://sana.adliran.ir/Sana .گام دوم: ورود اطلاعات مطابق کارت ملی همه مشخصات خود را وارد نمایید.گام سوم: دریافت کد رهگیری بعد از تکمیل فرآیند ثبت نام،یک کد تحت عنوان کد رهگیری به شماره تماس یا آدرس پست الکترونیکی(ایمیل)که قبلاً در سامانه وارد نموده‌اید برای شما ارسال می‌شود.گام چهارم: فعال‌سازی ثبت نام

با مراجعه به یکی از دفاتر خدمات الکترونیکی قضایی، و به همراه داشتن شناسنامه، کارت ملی و کد رهگیری فعال سازی ثبت نام خود را درخواست کنید.

در این بخش به شما یک رمز شخصی و قضایی داده می شود که برای حفظ اطلاعات فردی خود از ارائه آن به دیگران خودداری کنید.

توجه داشته باشید که سامانه ثنا را با سنا اشتباه نگیرید.

سامانه سنا یک درگاه برای ثبت روزمره معادلات ارزی و یک شیوه بانکداری نوین است و کاملا با سامانه ثنا تفاوت دارد.

نحوه مشاهده ابلاغیه الکترونیک در سامانه ثنا

بعد از ایجاد یک حساب در سامانه اگر:

علیه شخصی اقامه دعوا کنید

یا کسی با شما وارد دعوایی بشود

یا به نسبت جو موجود طرف دعاوی کیفری یا حقوقی قرار بگیرد

تمامی ابلاغیه های صادره از شعبه های دادگاه یا دادسراها در درگاه مربوط به شما ثبت و با پیامک به اطلاع شخص می رساند.

آثار ابلاغ الکترونیکی سامانه ثنا

از حائز اهمیت ترین نکات در خصوص این سامانه آن است که به قدر کفایت کافی و معتبر می باشد. مثلا شخص نمی تواند ادعا کند چون از طریق الکترونیکی به او خبر داده شده به هر دلیلی اطلاع ندارد یا نمی تواند بگوید نقصی در سامانه وجود داشته که باعث بی اطلاعی او شده.

اهداف راه اندازی سامانه ثنا

ثبت شکایت

پیگیری و ارائه دادخواست‌ها

پیگیری و ارائه اظهارنامه‌ها

محاسبه هزینه دادرسی

افزایش سطح رضایت‌مندی شهروندان و طرفین دعوی

جلوگیری از اتلاف زمان و اطاله دادرسی

صرفه‌جویی در منابع انسانی و هزینه‌های مبادله مرسولات پستی

افزایش اثربخشی ابلاغ‌های حقیقی و کاهش مشکلات ناشی از ابلاغ‌های قانونی

ارتقاء کیفی سلامت قضائی و اداری

احترام به حریم خصوصی افراد و کاهش سطح بروکراسی اداری

سوالات متداول

سامانه ثنا چیست؟

سامانه ای است که توسط قوه قضاییه راه اندازی شده برای ابلاغ اوراق قضایی و ثبت شکایات و دادخواست ها.

کاربرد سامانه ثنا چیست؟

ورود به سامانه ثنا از طریق چه آدرسی ممکن است؟

ثبت نام در سامانه ثنا چگونه است؟

آیا بین سامانه ثنا با سامانه سنا تفاوتی وجود دارد؟

بعد از ثبت نام در سامانه ثنا چه اتفاقی می افتد؟

در راه اندازی سامانه ثنا چه اهدافی دنبال شده است؟

2.9/5 - (54 امتیاز)

129به اشتراک گذاری

واتس آپ تلگرام فیس‌بوک

زینالی 82 پست 10071 دیدگاه

این مطلب توسط بهزاد زینالی کارشناس حقوقی وکیل تاپ نگاشته شده است.

مطالب مرتبط مطالب این نویسنده سایر

هزینه گرفتن وکیل در سال ۱۴۰۱

سایر گرفتن وکیل معاضدتی سایر

بهترین وکیل حقوقی دعاوی ملکی و قراردادی

سایر

هرآنچه که باید درباره مشاوره ملکی تلفنی بدانید

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : vakiltop.com

سامانه ثنا چیست؟ چیست؟ ابلاغیه الکترونیکی چیست؟

سامانه ثنا به منظور جلوگیری از اتلاف وقت افراد برای انجام اموری مانند ابلاغ اوراق قضایی، ثبت دادخواست‌ها و ارسال انواع اظهارنامه است.

سامانه ثنا چیست؟

۳.۲/۵ - (۴۸ امتیاز) محتویات این صفحه

سامانه ثنا چیست؟

سامانه ثنا در سال ۱۳۹۵ برای ابلاغ اوراق قضایی، ارسال انواع اظهارنامه و ثبت دادخواست ارائه شد. به صورت کلی هدف از این سامانه جلوگیری از اتلاف وقت برای افرادی که امور قضایی دارند و پیش گیری از بوجود آمدن مشکلات احتمالی در روند ابلاغیه‌های قضایی است. از این تاریخ به بعد هیچ ابلاغیه‌ای به صورت کاغذی برای افراد ارسال نمی‌شود.

تا قبل از سال ۹۵ وقتی برای شخصی دعوی در دادگاه مطرح می‌شد، ابلاغیه‌ای توسط ماموران ابلاغ به آدرس فرد خوانده در پرونده ارسال می‌شد. در این بین مشکلات زیادی پیش می‌آمد. برای مثال ماموران ابلاغ، ابلاغیه را به آدرس فرد خوانده می‌بردند. در این بین ممکن بود فرد در منزل حضور نداشت یا از گرفتن ابلاغیه امتناع می‌کرد.

برای جلوگیری از پیش آمدن مشکلات این چنینی ابلاغیه‌ها به صورت الکترونیکی برای مردم پیامک می‌شود.

ابلاغیه چیست؟

روند قانونی در صدور ابلاغیه به این صورت است که وقتی دعوایی در دادگستری مطرح می‌شود یک نسخه از ابلاغیه و ضمائم پرونده بایگانی می‌شود و نسخه دیگر توسط مامور به فرد خوانده ابلاغ می‌شود. در حقیقت این ابلاغیه برای این است که افراد خواهان و خوانده در یک دعوی به صورت کامل از روال پرونده توسط ابلاغیه مطلع شوند.

در روند قبلی ابلاغیه‌ها اگر یکی از طرفین دعوا در خارج از ایران زندگی می‌کرد برگه توسط وزارت امور خارجه و افرادی سیاسی یا مسئولان کنسولگری آن کشور به فرد ابلاغ می‌شد.

درگاه خدمات الکترونیک قضایی

برای ورود به سامانه ثنا ابتدا باید به درگاه خدمات الکترونیگ قضایی مراجعه کرد. این درگاه به صورت کلی به سه طبقه‌ی اطلاع رسانی، دسترسی سریع و خدمات ویژه تقسیم می‌شود.

در قسمت اطلاع رسانی امور اطلاع رسانی برای وکلا، اطلاع رسانی برای اشخاص حقیقی، اطلاع رسانی با رمز پرونده، عناوین اتهام، جستجوی لیست دفاتر خدمات، آگهی‌های قضایی و … قرار می‌گیرد.

در دسته بندی دسترسی سریع امور ارائه و پیگیری امور دادخواست و شکوائیه، ارائه و پیگیری درخواست عفو، محاسبه هزینه دادرسی، محاسبه هزینه تعرف خدمات و … قرار دارند. در قسمت خدمات ویژه امور سامانه ثبت نام امور الکترونیک قضایی، سامانه ابلاغ الکترونیک قضایی، امانه خدمات ویژه مقامات قضایی و … دسته بندی شده‌اند.

برای ورود به سایت ثنا باید به قسمت سامانه ابلاغ الکترونیک قضایی مراجعه کرد.

ثبت نام سامانه ثنا

ثبت نام سامانه ثنا را به صورت مختصر در این قسمت توضیح می‌دهیم. همانطوری که گفتیم باید ابتدا به درگاه خدمات الکترونیک قضایی مراجعه و سپس به قسمت ابلاغ الکترونیک مراجعه کرد.

سپس باید در سامانه به کمک کد ملی، شماره سریال شناسنامه و تاریخ تولد ثبت نام اولیه را انجام داد. در مرحله اول باید سایر اطلاعات هویتی خود مانند نام، نام پدر، دین، تابعیت و محل صدور شناسنامه و… را وارد کرد.

در مرحله بعدی باید اطلاعات تماس خود را به صورت کامل ( شماره همراه، تلفن ثابت، آدرس الکترونیکی و…) وارد کرد. در مرحله بعد نوبت به وارد کردن اطلاعات سکونتی مانند شهر، استان، آدرس محل سکونت و کد پستی ‌می‌رسد. در نهایت باید عکس خود را بارگذاری  و اطلاعات تحصیلی و شغلی خود را وارد سامانه کنید.

در بلاگ دادسو در مورد شکایت از فروشگاه‌های اینترنتی به چه روش‌هایی انجام می‌شود؟ بخوانید.

تفاوت سایت ثنا یا سامانه سنا

در این مقاله بهتر است به صورت مختصر درباره تفاوت این دو صحبت کنیم. در واقع سامانه سنا برای ثبت روزمره معادلات ارزی و سبکی در شیوه‌ی بانکداری نوین است و هیچ ارتباطی با سامانه ثنا که برای ابلاغیه‌های الکترونیک قضایی است، ندارد.

سامانه ثنا چیست

طلاق توافقی و سامانه ثنا

برای ثبت دادخواست انواع طلاق مانند طلاق توافقی، طلاق از طرف زن، طلاق از طرف مرد می‌توان از طریق سایت ثنا اقدام کرد. همچنین می‌توان همه‌ ابلاغیه‌های مربوط به پرونده و در نهایت رای طلاق را از طریق سامانه بررسی کرد.

برای این کار باید بعد از ثبت نام در سامانه به سایت عدل ایران مراجعه سپس گزینه اطلاع رسانی اشخاص را انتخاب و اطلاعاتی مانند کد ملی و تاریخ تولد و .. را وارد کرد و پیگیری امور طلاق را انجام داد.

انحصار وراثت و سایت ثنا

سوالاتی در این خصوص وجود دارد که آیا برای امور انحصار وراثت ثبت نام در سامانه ثنا لازم است یا خیر؟ همانطوری که می‌دانید برای امور انحصار وراثت نیاز به دریافت گواهی انحصار وراثت است که برای این کار باید ثبت دادخواست صورت بگیرد.

برای این کار باید وراث، طلبکاران متوفی یا افراد ذینفع در انحصار وراثت با در دست داشتن مدارک هویتی به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کنند و هزینه دادرسی را پرداخت و کارهای ثبت دادخواست را انجام دهند.

برای انجام این کار راه دیگری وجود دارد که متقاضی دریافت گواهی انحصار وراثت در سامانه ثنا ثبت نام و امور احراز هویت خود را انجام دهد. از طریق همان سامانه هم می‌تواند هزینه‌ها را پرداخت کند و هم می‌تواند ثبت دادخواست را انجام دهد.

ورود به سامانه ثنا از خارج از کشور

همان طوری که گفتیم در گذشته که ابلاغیه‌ها به صورت کاغذی برای افراد ارسال می‌شد، افرادی که خارج از کشور بودند با مشکلات زیادی مواجه بودند. چرا که این روال برای این افراد بسیار سخت‌تر پیش می‌رفت.

امروزه با راه اندازی سامانه ثنا و انجام امور به صورت الکترونیکی بسیاری از امور قضایی افراد خارج و داخل کشور با سرعت بیشتری پیش می‌رود و راحت‌تر است. افرادی که در سامانه ثبت نام نکرده‌اند می‌توانند به راحتی اطلاعات خود را وارد به صورت آنلاین اهراز هویت‌شان انجام شود.

افرادی که در خارج از کشور زندگی می‌کنند می‌تواند در این سایت ثبت نام کنند و قرارداد الکترونیکی تنظیم کنند تا وکیل‌شان در ایران اموری مانند طلاق برای ایرانیان خارج از کشور یا انحصار وراثت ایرانیان خارج از کشور را انجام دهد. برای انجام امور این چنینی دیگر یازی به سامانه میخک ندارند.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : dadsoo.com

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب