ریمپ خودرو چیست

ریمپ خودرو چیستبچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

ریمپ خودرو چیست را از این سایت دریافت کنید.

ریمپ ایسیو چیست؟

ریمپ ایسیو کاراکال تیونینگ | چیپ تیونینگ ایسیو کاراکال تیونینگ | آموزش ریمپ ایرانی و خارجی | بهترین مرکز ریمپ تهران | ریمپ چگونه انجام می شود |

مقالات, آموزش

ریمپ ایسیو چیست؟ | مرجع ریمپ Remap خودرو ایرانی و خارجی

ریمپ چیست؟

ریمپ ایسیو (Remap ECU) تنطیماتی نرم افزاری است که به جای نرم افزار موجود روی  ECU خودرو قرار می گیرد.  ریمپ، خودرو را برای رسیدن به حداکثر راندمان آماده می کند. مپ ایسیو به طور کامل موتور خودرو را تحت کنترل دارد و وقتی ریمپ ایسیو جایگزین آن شود تاثیرات بسیار چشمگیر و محسوسی در شتاب، مصرف سوخت، ناک و . . . ایجاد خواهد شد.

ECU ایسیو، یک رایانه کوچک است که کارکرد موتور را کنترل می کند. سازندگان خودرو از طریق تنظیم نرم افزار ایسیو موتور را کالیبره می کنند. این تنظیمات قبل از عرضه وسیله نقلیه در بازار انجام میشود.

در تنظیمات نرم افزاری ایسیو باید شرایط آب و هوایی، قوانین و محدودیت ها و کیفیت متفاوت سوخت در نظر گرفته شود که این کار با ریمپ ایسیو امکان پذیر است. ریمپ می تواند خودرو را با شرایط آب و هوایی منطقه و کیفیت سوخت کشورهای مختلف سازگار کند، بنابراین بعد از ریمپ مصرف سوخت کاملا بهینه شده و کاهش خواهد داشت ، شتاب خودرو بهتر می شود و ناک هم رفع می گردد.

ریمپ ایسیو چگونه باعث بهبود عملکرد خودرو می شود؟

ریمپ به مهارت و تکنیکی گفته می شود که در طی آن با اصلاح نرم افزار ایسیو، توان استخراج شده از موتور افزایش می یابد. از این علم می توان برای رفع ایرادات نرم افزاری خودرو نیز استفاده کرد.

در این فرایند ابتدا برنامه فابریک خودرو خوانده می شود. سپس با در نظر گرفتن شرایط کاری موتور تغییرات لازم بر روی برنامه اعمال می شود. و ایسیو مجدداً برنامه ریزی می گردد. خودرو با برنامه ریزی جدید تست می گردد تا عملکرد موتور مورد بررسی قرار گیرد.

ضمنا برنامه فابریک خودروی مشتری نیز در آرشیو کاراکال حفظ می گردد.

انجام ریمپ فرایندی نرم افزاری می باشد یا سخت افزاری؟

بسته به نوع موتور ایسیو خودرو از سه طریق امکان پذیر است:

–      از پورت OBD (سوکت دیاگ)

از طریق پین ( مشهور به کاتگ)

از طریق اتصال به برد ایسیو:

روش جیتگ Jtag

روش چیپ تیونینگ (مخصوص ایسیوهای بوش 3 زانتیا 1800 و پارس ELX و بوش MP5.2 زانتیا2000)

به جز روش آخر ، در سایر موارد احتیاجی به باز شدن ایسیو نیست.

ایرادات نرم افزاری خودرو چیست؟

هر عاملی که موجب بروز رفتارهای نامطلوب در عملکرد خودرو گردد ایراد نرم افزاری می باشد. توجه داشته باشید تشخیص ایراد نرم افزاری از ایرادات برقی و مکانیکی کار راحتی نمی باشد. برای مثال لرزش درجای موتور ناشی از خرابی دسته موتور (ایراد مکانیکی)، خرابی انژکتور یا ضعف شمع (ایراد برق و الکترونیکی) و نهایتاً ایراد نرم افزاری که با اصلاح دور درجا برطرف می گردد.

چند نمونه ایراد نرم افزاری را مثال می زنید؟

تأخیر پدال گاز در ایسیوهایی که دارای پدال برقی می باشند.

کپ کردن یا مکث خودرو در دورهای پایین.

بالا بودن دمای روشن شدن فن که موجب نگرانی مالک می گردد.

ضعف کشش دور میانی.

عدم رعایت نسبت صحیح AFR در جهت تامین راندمان بیشتر.

پدیده ناک (که به غلط به صدای سوپاپ مشهور است.) به دلیل تنظیم غلط نرم افزار ایسیو.

پدیده میسفایر Miss Fire ( احتراق ناقص ناشی از کیفیت پایین سوخت.)

خطای بیهوده فرسودگی کاتالیزور P0420.

چوب شدن ترمز خودرو

چرا اول خود کارخانه ایسیو را ریمپ نکرده است؟

اولاً ایسیو در کارخانه تنظیم نمی شود. و توسط تأمین کننده برای خط تولید ارسال می گردد. (برای مثال شرکت کروز و سازه پویش و غرب استیل جزء تامین کنندگان خط خودروهای داخلی می باشند.)ثانیاً تامین کنندگان موظف هستند برنامه ایسیو را بر اساس استاندارد آلایندگی دیکته شده کالیبره کنند. برای مثال وقتی استاندارد یورو5 الزامی می گردد. تامین کننده موظف است برنامه ایسیو را بر این اساس تنظیم کند.ثالثاً تاکنون موارد بسیاری پیش آمده که کارخانه با فراخوان خودروها اقدام به برنامه ریزی مجدد خودرو در جهت رفع ایرادات نرم افزاری نموده است. (برای مثال، فراخوان چوب شدن ترمز در خودروهای 206 و پارس اتوماتیک سال 90 ، فراخوان اصلاح برنامه برای دریچه گاز در خودروهای 206 غرب استیل سال 95 و… .)

پس ایراد تنظیم کارخانه ای ایسیو چیست؟

از دو جهت بر کالیبراسیون ایسیو توسط تامین کنند گان داخلی ایراد وارد است:

دلیل اول که آنها را مقصر نمی دانیم، استفاده از موتورهایی است که اساسا تنظیم یورو5 ندارند. در حقیقت موتورهای ما مانند موتور XU7 که از اساس متعلق به سال 1988 میلادی می باشد از لحاظ پایه دچار ضعف است. این ایراد بر سایر موتورهای ایرانخودرو و سایپا نظیر آریسان، زامیاد نیز وارد است.دلیل دوم که وجود دارد کالیبراسیون این ایسیوها با بنزین اکتان بالا (بنزین سوپر) است. این در حالیست که در خود کلان شهر تهران بنزین سوپر به راحتی در دسترس نیست چه برسد به شهرستانها! از طرفی قیمت آن ازاد است و با توجه به شرایط اقتصادی خیلی از مالکان به دنبال آن نمی روند.

در صورت استفاده از بنزین معمولی چه اتفاقی برای خودروها می افتد؟

بنزین معمولی تهران از کیفیت بهتری نسبت به بنزین شهرستانها بر خوردار است و همین موضوع می شود رانندگان در سایر شهرها شاهد افت توان و کشش باشند یا در برخی موتورها خطای میسفایر (احتراق ناقص) را شاهد باشیم.

موضوع مهمتری که وجود دارد ما در شهر تهران هم در شاهد پدیده ناک هستیم. آن هم در خودروهای کمتر از یک سال کارکرده. این هم دلیل دیگریست بر عدم کالیبراسیون صحیح موتورها.

چگونه ریمپ موجب افزایش راندمان موتور می گردد؟

با تصحیح نسبت سوخت به هوا AFR و تنظیم آن بر اساس ماکسیمم توان و اصلاح زمان جرقه (آوانس) و رعایت برخی نکات (که در دوره ها آموزش داده می شود.) توان خودرو بدون هیچ فشاری افزایش می یابد.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : caracaltuning.com

ریمپ ایسیو چیست و مزایا و معایب آن در خودرو

ریمپ ایسیو تنظیمات کامپیوتر خودرو را مورد بازنگری قرار می‌دهد و با این کار خودرو با شرایط آب و هوایی و کیفیت سوخت مصرفی منطبق می‌شود.

ریمپ خودرو چیست و چگونه انجام می‌شود؟

۲۳ مهر ۱۳۹۹ تکنیک و ترفند

ریریمپ تنظیماتی است که به جای نرم افزار ای سی یو یا کامپیوتر خودرو قرار می‌گیرد. این کار خودرو را برای رسیدن به حداکثر سرعت و کارایی آماده می‌کند.

ریمپ ایسیو چیست؟

ریمپ ای سی یو خودرو (Remap ECU) به تنظیمات نرم افزاری گفته می‌شود که جای کامپیوتر را در خودرو می‌گیرد. با ریمپ کردن، راندمان خودرو و موتور افزایش پیدا می‌کند. مپ ای سی یو کنترل موتور را در دست دارد و اجازه نمی‌دهد که دور موتور و شتاب خودرو از حد مشخص شده بالاتر رود وقتی ریمپ جایگزین ‌آن می‌شود در مصرف سوخت، شتاب خودرو و … تغییراتی ایجاد خواهد شد.

کامیپوتر خودرو قطعه مهمی است که به کمک اطلاعاتی که از سنسورها دریافت می‌کند دستورات لازم برای عمل کننده‌ها را در شرایط مختلف صادر می‌کند. تولید کنندگان خودرو به کمک ای سی یو تنظیمات موتور را انجام می‌دهند و سپس خودرو را روانه بازار می‌کنند.

شرایط آب و هوایی، مصرف سوخت، دور موتور و… در کامیپوتر خودرو به صورت پیش فرض توسط کارخانه‌های تولید کننده خودرو تنظیم می‌شود. ریمپ کردن خودرو این اجازه را می‌دهد که خودرو با شرایط منطقه و کیفیت سوخت سازگار شود.

ریمپ ای سی یو چگونه کار می‌کند؟

ریمپ برنامه‌های موجود در کامیپوتر خودرو (ECU) را براساس نیاز راننده تغییر می‌دهد. ریمپ راندمان را به حداکثر می‌رساند و معمولا با عبارت ریمپ ای سی یو شناخته می‌شود. بعد از ریمپ شدن خودرو، این نرم افزار به OBD متصل می‌شود و تنظیمات را براساس نرم افزار جدید تغییر می‌دهد. این کار به دلیل تغییر عملکرد موتور خودرو در دهه‌های اخیر پیشرفت زیادی داشته است و افراد زیادی خواهان آن هستند.

آیا ریمپ کردن برای خودرو ضرر دارد؟

ریمپ کردن آوانس جرقه را تغییر می‌دهد و این تغییر باید براساس طراحی و توان موتور خودرو انجام شود. اگر ریمپ کردن توسط افراد غیر متخصص انجام شود و آوانس جرقه با موتور هم خوانی نداشته باشد ممکن است سپپ شکستن و‌ آب شدن پیستون و در نتیجه یاتاقان خودرو شود. گرچه ریمپ کردن می‌تواند خودرو را برای شرایط آب و هوایی، کیفیت سوخت و… آماده کند اما اگر این کار براساس افراد ماهر انجام نشود آسیب‌های فراوانی به خودرو وارد می‌شود که در ادامه به برخی از آنها اشاره می‌کنیم.

خرابی کاتالیست افزایش دمای موتور سوختن واشر سرسیلندر افزایش مصرف سوخت

مزایای ریمپ ای سی یو

بهبود عملکرد خودرو کاهش مصرف سوخت

جلوگیری از ناک زدن موتور

افزایش شتاب خودرو

فاکتورهای قابل تغییر توسط ریمپ

سیستم توربوشارژ

تغییر زمانبندی سوپاپ‌ها

سیستم سوخت رسانی و جرقه

فن رادیاتور دریچه گاز منیفولد ورودی هوا

چرا شرکت‌های خودروسازی ریمپ ای سی یو را انجام نمی‌دهند؟

شرکت‌های خودروسازی باید استانداردهایی مانند میزان‌ آلایندگی خودرو، مصرف سوخت و… را در نظر بگیرند. همچنین خودروها با تیراژ بالا و ساخته می‌شود و شرایط برای همه یکسان است و از استاندارد خاصی پیروی می‌کنند. برای مثال کارخانه‌های خودروسازی خودروها را طوری طراحی می‌کنند که در شرایط آب و هوایی مختلف کارکرد داشته باشد و نمی‌توانند خودروها را براساس شرایط آب و هوایی خاصی تولید کنند. در تولید خودروها معمولا سخت ترین شرایط به عنوان استاندارد در نظر گرفته می‌شود. بنابراین تولید انبوه و استانداردها به تولید کنندگان اجازه نمی‌دهد که تولید خودروها را براساس شرایط و کیفیت سوخت در سایر کشورها طراحی کنند. به همین سبب برخی برای سازگار کردن خودرو از ریمپ ای سی یو استفاده می‌کنند تا خودرو با شرایط محیطی که در آن زندگی می‌کنند سازگار شود.

سخن پایانی اینکه قبل از ریمپ کردن خودرو از دارا بودن پروانه کار مراکز و متخصص بودن شخصی که ریمپ را انجام می‌دهد مطمئن شوید تا این کار به خودرو آسیبی وارد نکند.

نویسنده: شقایق صفی خانی

اشتراک گذاری برچسب :

ارسال دیدگاه

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : khodro45.com

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب

علت تلخی دهان چیست، درمان های خانگی تلخی دهان
پخش زنده کربلا از ماهواره ۱۴۰۱ | پخش زنده کربلا با کیفیت بالا | زیارت آنلاین کربلا
آیا روی ماه یاحسین نوشته ۱۴۰۱ | عکس ماه امشب | عکس ماه که روش نوشته یا حسین
آلف مانگا | alef manga | الف مانگا پرسپولیس کیست | الف مانگا بازیکن فوتبال
نقش ابراهیم اشتر در مختارنامه | مالک اشتر کیست
دلنوشته شام غریبان ۱۴۰۱ | متن شام غریبان عاشقانه | متن برای شمع شام غریبان
ادارات خوزستان فردا تعطیل است ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ | اهواز فردا تعطیل است
امار فوتی های کرونا امروز ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ | آمار کرونا امروز ایران ۱۴۰۱
متن شام غریبان مرده ۱۴۰۱ | متن شام غریبان پدر | متن شام غریبان مادر فوت شده
بیو شام غریبان ۱۴۰۱ | کپشن شام غریبان | جمله برای شام غریبان
متن شام غریبان برای استوری ۱۴۰۱ | فیلم شمع شام غریبان امام حسین
استوری شام غریبان ۱۴۰۱ | متن کوتاه برای شام غریبان | دعا برای شام غریبان
دلیل مرگ مهران غفوریان ۱۴۰۱ | پیج اصلی مهران غفوریان | مهران غفوریان الان کجاست
ایا فردا سه شنبه 18 مرداد 1401 تعطیل است + بانک ها و ادارات
تعطیلی خوزستان اهواز ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ بانکها و ادارات