• سایر
  • تاریخ انتشار ۱۴۰۱-۰۵-۰۸

          روز چهارم محرم متعلق به کیست

روز چهارم محرم متعلق به کیستمهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

روز چهارم محرم متعلق به کیست را از این سایت دریافت کنید.

شب چهارم محرم برای کیست

شب چهارم محرم برای کیست,مناسبت شب چهارم محرم,شب چهارم محرم بنام کیست,شب چهارم محرم متعلق به کیست,شب چهارم محرم به نام کیست,شب چهارم محرم شب کیست,روز چهارم محرم متعلق به کیست,علت نامگذاری شب چهارم محرم به نام حر بن یزید ریاحی

شب چهارم محرم برای کیست | مناسبت شب چهارم محرم

مجموعه : مذهبی و دینی

شب چهارم محرم برای کیست

شب چهارم محرم به نام کیست؟ مناسبت شب چهارم محرم را در این بخش از سایت سماتک توضیح خواهیم داد و در صورتی که می خواهید بدانید شب چهارم محرم برای کیست با این بخش همراه ما باشید. مناسبت شب چهارم محرم چیست باید بدانید که این شب متعلق به حر بن یزید ریاحی است که از پس از توبه به سپاه امام حسین علیه السلام پیوست و یکی از نخستین افرادی بود که در کربلا به شهادت رسید. فرزندان حضرت زینب سلام الله علیها شب چهارم محرم را به نام حر بن یزید ریاحی نامگذاری کرده اند و در روز عاشورا در جنگ با سپاه ابن زیاد به شهادت رسید. همانطور که می دانید هر شب محرم متعلق به یکی از شهدای کربلا است و شب چهارم محرم برای حر بن یزید ریاحی است که در ابتدا به درخواست ابن زیاد برای جنگ با امام حسین علیه السلام فراخوانده شده بود اما در هنگام عزیمت به سمت سپاه امام حسین علیه السلام ندای درونی شنید که سبب شد تصمیم خود را برای جنگ با حسین بن علی تغییر دهد. عبیدالله بن زیاد در روزی که از حرکت امام حسین علیه السلام به سمت کوفه آگاه شد، حر بن زیاد ریاحی را که یکی از بزرگان و رییس قبیله خود در کوفه بود را به فرماندهی سپاهی که در حدود هزار نفر جنگجوی سواره داشت منصوب کرد و برای جنگ با امام حسین ع رهسپار اردوگاه عمر بن سعد کرد. عمر که دستور داشت امام حسین را به قتل برساند در نزدیکی سپاهیان امام، اردوگاه خویش را برپا نهاد و سربازان خود را برای جنگ در دهمین روز محرم آماده می کرد. همچنین باید بدانید در واقعه کربلا علاوه بر حر بن یزید ریاحی برخی از سربازان عمر بن سعد به فرماندهی ابن زیاد، از اردوگاه عمر فرار کردند و پس از توبه کردن برای دفاع از سومین امام شیعیان با سربازان ابن زیاد جنگیدند.

مناسبت شب چهارم محرم

شب چهارم محرم به نام حر بن یزید ریاحی نامگذاری شده است و او در آخرین لحظات که می خواست با حسین بن علی علیه السلام وارد جنگ شود از تصمیم خود صرف نظر کرد و به بهانه آب دادن به اسب خود از اردوگاه عمر بن سعد که فرمانده سپاه ابن زیاد در کربلا بود خارج شد و به سرعت به نزد امام حسین و یاران باوفای آن حضرت رفت و با حفظ ادب و احترام در برابر پروردگار جهانیان توبه کرد و به سپاه حسین بن علی علیه السلام پیوست. به همین دلیل مناسبت شب چهارم محرم حر بن یزید ریاحی است که در واپسین لحظات از عمر خویش توبه کرد و نام خود را تاریخ کربلا به نیکی نهاد و امروز ما شیعیان به مناسبت شهادت حر بن یزید ریاحی در واقعه کربلا و در روز عاشورا، شب چهارم محرم را متعلق به او می دانیم. گفته شده است که وقتی حر از دارالاماره کوفه برای بستن راه امام حسین علیه السلام به دستور ابن زیاد راهی شد، از پشت سر چند مرتبه صدایی را شنید که می گفت: (ای حر بن یزید ریاحی مژده باد تو را بهشت) و نقل شده که به او سه مرتبه بهشت بشارت داده شده است. به مناسبت شب چهارم محرم ما شیعیان در سرزمین ایران برای حُر که جان خود را برای اسلام و انسانیت داده است و همچنین برای حضرت حسین بن علی و دیگر یاران ایشان عزاداری و تعزیه خوانی می کنیم. امام علیه السلام در لحظه شهادت حر بن یزید ریاحی به بالای سر او رفت و با یک دستمال سر او را بست و به او گفت که در تو در سرای آخرت و در نزد پروردگار جهانیان سعادتمند خواهی شد.

مناسبت شب چهارم محرم در این مقاله از سایت سماتک توضیح داده شد و شما عزیزان حال که متوجه شدید شب چهارم محرم برای کیست و متعلق به چه کسی است می توانید به مناسبت فرا رسیدن شب چهارم محرم، مطلب آموزش تعزیه خوانی محرم را هم بخوانید و برای امام حسین ع و هفتاد و دو تن از یاران ایشان عزاداری کنید.

منبع: اختصاصی بخش مذهبی سایت سماتک

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : www.samatak.com

نام هر شب محرم بنام کدام شهید کربلاست؟

شبهای شهدای محرم,شب پنجم محرم شب ششم محرم شب هفتم محرم,شب هشتم محرم,شب نهم محرم,شب دهم محرم,شب عاشورا,شب تاسوعا,محرم,شب اول محرم,اعمال محرم,اعمال شب اول محرم,شب دوم محرم,شب سوم محرم,شب چهارم محرم

نام هر شب محرم بنام کدام شهید کربلاست؟

مجموعه: متفرقه دینی

نام هر شب محرم بنام کدام شهید کربلاست؟

آفتاب محرم برمی اید و کربلای دل را در پرتو خود می سوزاند. سرخی بیرق ایستادگی از گلدستة دست ها بالا می رود و در باد به حرکت در می اید.

عطر شهادت مشام را می نوازد و چشم ها در انتظار طراوت اشک به تماشا می نشیند. عقربه زمان روی نقطة پنجم عشق قفل می شود. خواب ها از چشم های خسته می گریزد و حسینیة سینه ها سیاه پوش می شود. آری محرم شده و انتظار لباس های مشکی به سر آمده است. این شب ها باید به سوگ نشست. هر شب به سوگ ستاره ای از آسمان حسین(ع) .

هر یک از شب های محرم به نام یکی از شهدا یا شخصیت ها یا وقایعی مرتبط با جریان کربلا نام گذاری شده است. نام گذاری این شب ها با گذشت زمان صورت گرفته و واضع خاصی ندارد. این کار از طرف مداحان و ذاکران اهل بیت و بر اساس جایگاه شهیدان کربلا، نزدیکی هر یک از آنها به نقطه وحدت بخش کربلا یعنی امام حسین(ع) و هم آهنگی شور و التهاب مراسم و روضة آنان با مرکز شورآفرین شب عاشورا صورت گرفته است.

شب اول: مسلم بن عقیل

مسلم، نخستین شهید واقعة کربلاست. شهادت او کمی پیش تر از حادثه کربلا رخ داده است و شب نخست ماه محرم به پاس فداکاری و جان فشانی های این سفیر شهید راه سرخ، شب حضرت مسلم بن عقیل نام نهاده شده است. مسلم الگوی محبت و وفاست. او عاشقی دل باخته بود که تا آخرین لحظه از عشق پاک خود به حسین(ع) دست بر نداشت و در اوج بی وفایی کوفیان به مولایش وفادار ماند.

شب دوم: ورود به کربلا

امام حسین(ع) روز دوم محرم سال 61ه ق به سرزمین کربلا وارد شد. به خاطر همین روز دوم محرم، روز ورود به کربلا نام گذاری شده است. روز دوم، نماد پایداری است. اباعبدالله الحسین(ع) از همان آغاز حرکت با حوادث گوناگونی روبه رو شد. از بی وفایی کوفیان گرفته تا تعقیب شدن از سوی سپاهیان دشمن. با این حال از ادامة راه منصرف نشد و هم چنان استواری ورزید. حسین(ع) آموزگار بزرگ پایداری است.

شب سوم: حضرت رقیه(س)

رقیه(س) دردانة سه ساله حسین بن علی(ع) است. نام مبارک او در بعضی از کتاب های تاریخی و مقاتل نقل شده است و برخی دیگر مانند ریاض الاحزان از او با نام فاطمه صغری یاد کرده اند. رقیه(س) در روز سوم صفر سال 61ه ق در سفر اهل بیت به شهر شام از دنیا رفته است. شاید نام گذاری روز سوم محرم به نام این بانوی کوچک به این انگیزه بوده که در گرماگرم عزاداری دهه اول، از مظلومیت او یادی شود.

حضرت رقیه الگوی تربیت صحیح است. با تدبر در جملات کوتاهی که او هنگام دیدن سر بریدة پدر به زبان آورده به خوبی می توان دریافت که این کودک از چه معرفت والایی برخوردار بوده است.

شب چهارم: حضرت حرّ(ع)

شب چهارم عزاداری محرم اختصاص به یکی از شهیدان سربلند کربلا یعنی حربن یزید ریاحی دارد. البته این شب را به فرزندان حضرت زینب نیز منسوب کرده اند. حر الگوی توبه و حقیقت جویی است. او در آغاز برخورد با امام حسین(ع) چنین جایگاه وارسته ای نداشت و به گفتة خودش مأمور بود و معذور! اما ادب و تواضع حر در مقابل سالار شهیدان، سبب رهایی او شد. حر با ژرف بینی، حق را بر باطل ترجیح داد و پیشانی پشیمانی بر سجده گاه توبه فرود آورد. حر، جذاب ترین الگوی توبه برای خطاکاران است.

شب پنجم: حضرت زهیر(ع) و...

این شب مانند شب چهارم میان چند شهید کربلا مشترک است. شب پنجم به حبیب بن مظاهر و حضرت عبدالله بن حسن کودک هشت سالة امام مجتبی(ع) نیز منسوب است. عبدالله(ع) در شمار آخرین شهیدانی بود که پیش از شهادت امام حسین(ع) در ظهر عاشورا به شهادت رسید.

زهیر، الگوی عاشقی کربلاست. او تا چند روز پیش، از دیدار حسین(ع) هراس داشت، اما پس از آن که به خیمه امام گام نهاد، هراسش به عشقی جاودانه بدل شد. بارقه نگاه حسین(ع) چنان در جانش اثر کرده بود که از همه هستی خود گذشت و از دنیا و خانمان گسست. او در این راه چنان پیش رفت که به یکی از فرماندهان سپاه آن حضرت تبدیل شد.

شب ششم: حضرت قاسم(ع)

شب نوجوانان عاشورایی، شب روضه قاسم بن الحسن(ع) . وقتی امام حسین(ع) سخن از شهادت یارانش به میان آورد، نوجوان سیزده ساله کربلا از عمو پرسید: عموجان ایا من نیز به فیض شهادت نائل می شوم؟ امام او را به سینه چسباند و فرمود: فرزندم مرگ را چگونه می بینی؟

قاسم پاسخ داد: از عسل شیرین تر!

شهادت طلبی قاسم(ع) و پا فشاری او برای رسیدن به مقصود، زیباترین الگو را برای رهروان خط سرخ شهادت رقم زد.

شب هفتم: حضرت علی اصغر(ع)

علی اصغر(ع) فرزند کوچک امام حسین(ع) و حضرت رباب دختر امرءالقیس است که با تیر سه شعبة حرمله بن کاهل اسدی به شهادت رسید. مصیبت علی اصغر(ع) برای حسین(ع) جان فرسا بود چنان که گریست و به خداوند عرض کرد: خدایا خودت میان ما و این قوم داوری کن. آنان ما را فرا خواندند تا یاری کنند ولی برای کشتن ما کمر بسته اند. در این لحظه ندایی از آسمان رسید که: ای حسین(ع) در اندیشه اصغر(ع) مباش، هم اکنون دایه ای در بهشت برای شیر دادن به او آماده است. شب هفتم، شب رضاست. حسین(ع) بهترین الگوی پایداری و رضآیت است. او پس از تحمل شهادت همه یاران و جوانانش، کودک شیرخوار خود را به میدان آورد. هنگامی که علی اصغر نیز فدا شد بر قضای الهی گردن نهاد و خطاب به خداوند گفت: ای خدا! چون تو این صحنه ها را می بینی تحمل این مصیبت ها بر من آسان می شود.

شب هشتم: حضرت علی اکبر(ع)

علی اکبر(ع) نخستین فردی بود که از بنی هاشم به میدان رفت. او فرزند بزرگ امام است و نزدیک ترین فرد به ایشان. چون غربت پدر را در میان خیل گرگ های خون آشام کوفه و شام می بیند، از همه یاران و افراد خاندان پیشی می گیرد و خود را در راه آرمانی فدا می کند. او گام به میدان می نهد تا حجت را تمام کند و شوق رسیدن به فیض شهادت را در دل یاران حسین(ع) قوت بخشد. علی اکبر(ع) الگوی سبقت گرفتن در شهادت است.

شب نهم: شب تاسوعا

ستاره 34 ساله آسمان کربلا و بزرگ ترین یار و یاور حسین(ع) . عباس یعنی چهره درهم کشیده و این نام نشان از صلابت و توانمندی سقای کربلا دارد. او فرزند علی(ع) و برادر حسین(ع) بود، با این حال هرگز برادر خود را به نام صدا نزد. عباس(ع) این ادب و فروتنی را تا لحظه آخر بر خود واجب می دانست. او بهترین الگوی رشادت بود. زیرا پرچم دار سپاه بود و پرچم را به دست رشیدترین و شجاع ترین افراد لشگر می سپارند. او به اندازه ای محو یار شده بود که بر امواج دل انگیز آب روان، لب های خشکیده محبوب خود را در نظر آورد و داغ تشنگی را از یاد برد. رشادت، وفاداری و فروتنی عباس(ع) یکی دیگر از برگ های زرین عاشورا است که همه را به شگفتی واداشته است.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : www.beytoote.com

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب