شیراز همچنان در وضعیت قرمز هواشناسی قرار دارد/ مردم از منزل خارج نشوندشیراز همچنان در وضعیت قرمز هواشناسی قرار دارد/ چنین پدیده‌ای برای اولین بار تجربه می‌شودشیراز همچنان در وضعیت قرمز هواشناسی قرار دارد/ چنین پدیده‌ای برای اولین بار تجربه می‌شود

شرایط هشدار قرمز هواشناسی برای شیراز همچنان و تا ساعات اولیه سه شنبه تداوم دارد. شهرداری شیراز از مردم که با پویش در خانه بمانند، و همراهی داشته باشند و از منزل خارج نشوند.

شیراز همچنان در وضعیت قرمز هواشناسی قرار دارد

غلامرضا غلامی معاون محیط زیست و خدمات شهری شهرداری شیراز اعلام کرد: شرایط هشدار قرمز هواشناسی برای شیراز همچنان و تا ساعات اولیه سه شنبه تداوم دارد. بر اساس یافته‌های علمی این پدیده جوی به یقین سیلاب را با شدت و ضعف به دنبال دارد.اقدامات لازم در زمینه لایروبی و پایش نقاط مختلف شیراز مد نظر قرار داشته و تداوم دارد، درخواست شهرداری از مردم شیراز این بود که با پویش در خانه بمانید، همراهی داشته باشند و از منزل خارج نشوند.

سیلاب یک شیرابه با گل و لای و چگالی بالا توان جابه جایی هر جسمی را دارد

غلامی درباره بررسی اطلاعات مربوط به وقوع سیلاب ناشی از این سامانه در سایر نقاط کشور، بیان کرد: ارزیابی نشان می‌دهد که این سیلاب یک شیرابه تغلیظ شده با گل و لای بوده و به دلیل چگالی بالا توان جابه جایی و غوطه ور کردن هر جسمی را دارد.

وقوع سیلاب معمولاً از فواصل ۴۰ یا ۵۰ کیلومتری مناطق مسکونی حادث شده است، به همین دلیل همه مسیرهای پرخطر احتمالی تحت پایش و نظارت بوده تا خدای ناکرده، حادثه مشابهی نداشته باشیم.

درخواست جدی از مردم که در منزل بمانند

معاون شهردار شیراز با طرح درخواست جدی از مردم که همچنان در منزل مانده و از تردد و حضور غیرضروری در شهر پرهیز داشته باشند، تجربه نشان داده در این مواقع، خودرو یک پناهگاه امن محسوب نمی‌شود لذا از شهروندان اکیداً درخواست می‌کنیم که تحت هیچ شرایطی در سطح شهر، خصوصاً مناطق و مسیرهای پرخطر، تردد نداشته باشند.

اطلاعیه هواشناسی، نشان از قرمز بودن وضعیت جوی شیراز دارد

او همچنین گفت: اطلاعیه هواشناسی، نشان از قرمز بودن وضعیت جوی شیراز دارد، علیرغم اینکه شیراز با استفاده از دوربین‌های موجود و نیروهای مستقر، به شکل دائم و مستمر در حال پایش است، خطر همچنان وجود دارد.احتمال وقوع بارش تا بامداد سه شنبه ادامه دارد، این پدیده با یک پدیده زمستانی کاملاً متفاوت بوده و اینگونه نیست که بارش به دنبال تراکم تدریجی ابرها و به شکل آرام اتفاق بیفتد، در این پدیده، حجم عظیمی از ابرها، یکباره در یک نقطه تخلیه و موجب جاری شدن سیلاب می‌شود.

چنین پدیده‌ای برای اولین بار تجربه می‌شود

او در ادامه اعلام کرد: چنین پدیده‌ای برای اولین بار تجربه می‌شود، خوشبختانه و علیرغم بارش‌های نسبتاً شدید ساعات گذشته در شیراز، مشکل چندانی را شاهد نبودیم و آب گرفتگی و مسدودی‌های یکی دو نقطه شهر نیز مرتفع شده است. در زیرگذر یادگار امام ورود حجم عظیمی از آب منجر به آب گرفتگی شد که با استفاده از ۸ پمپ قوی طی چندین ساعت آّب تخلیه شده است، در محله کشن هم به شکل نقطه‌ای مشکلاتی بود که رفع شد. مسدود بودن کنارگذرها و مسیرهای پرخطر شیراز طی ساعات آینده تداوم دارد و  با هشدار هواشناسی، طی روزهای آتی نیز در برخی ساعات بارندگی وجود دارد، از شهروندان درخواست می‌کنیم که تا خروج از شرایط قرمز و هشدارهای هواشناسی، همکاری کرده و در خانه بمانند.

رسانه‌ها، به اطلاع رسانی شرایط هشدار، همراهی کنند و تردد و توقف در مسیرهای پر درخت، حاشیه رودخانه، ارتفاعات و… مخاطراتی را به همراه دارد لذا از چنین اقداماتی اکیداً خودداری کنید.شهروندان خودروهای خود را در نقاطی که احتمال بروز مخاطره به دلیل وزش بادهای شدید وجود دارد، متوقف نکنند.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب