هفته 11 بارداری

هفته 11 بارداریبچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

هفته 11 بارداری را از این سایت دریافت کنید.

هفته 11 بارداری: علائم، نکات و سایر موارد

هفته 11 بارداری نیز مانند تمام مراحل بارداری دارای علائم متفاوتی است، در این مقاله به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

هفته ۱۱ بارداری: علائم، نکات و سایر موارد

نویسنده: تیم تحریریه درمانکده

دسته: بارداری انتشار: ۰۸/۲۹/۱۳۹۹

تعداد نظرات: بدون نظر

1,211 بازدید زمان مطالعه 5 دقیقه

تغییرات بدنی شما

شاید برای شما سخت باشد که باور کنید تقریباً سه ماه است که در درون خود جنین انسانی پرورش داده اید. بیشتر مادران اولین بار تا هفته یازدهم بارداری خود را نشان نمی دهند. اما اگر بارداری قبلی داشته اید، ممکن است قبلاً از “برآمدگی کودک” لذت برده باشید. حتی اگر برجستگی شما ظاهر نشده باشد، احتمالاً تا این لحظه خیلی احساس می کنید باردار هستید. و این می تواند خوب یا نه چندان خوب باشد. اگر پوست درخشان، موهای پرتر و ناخن های محکمتری دارید، خود را در زمره خوش شانس ها بدانید. درگیر شدن با لکه های صورت و رشد موهای ناخواسته، مثلاً در صورت، به همان اندازه معمول است.

کودک شما

کودک شما در ۱۱ هفتگی حدوداً بین ۱ ونیم تا دو و نیم اینچ طول دارد. بیشتر این طول در سر است که در این مرحله تقریباً با نیمی از کل طول آن است. دستگاه تناسلی کودک شما این هفته در حال تکمیل است، گرچند تا هفته های ۱۶ تا ۲۰ در اکثر سونوگرافی ها قابل مشاهده نخواهد بود. اگر نمی توانید برای فهمیدن جنسیت صبر کنید، به دنبال برخی از قصه های عامیانه بروید. مثلاً برخی می گویند اگر وزن سنگینی حمل می کنید، بچه تان دختر است. سردی پا ممکن است به این معنی باشد که شما پسر دار می شوید. گرچه این سخنان عامیانه هستند، اما دلیلی وجود دارد که آنها را “قصه” می نامند. شواهد علمی کمی (در صورت وجود) برای پشتیبانی از هر یک از آنها وجود دارد.

تغییرات مادر در هفته ۱۱ بارداری

تکامل دوقلو در هفته یازدهم

اگر می خواهید بدانید که پسر، دختر یا هر دو آنها را به دنیا می آورید، خوشحال خواهید شد که بدانید دستگاه تناسلی نوزادان در این هفته تشکیل می شود. طول نوزادان شما تقریباً ۲ اینچ است و وزن هر یک یک سوم اونس است.

علائم بارداری در یازده هفتگی

تهوع صبحگاهی احتمالاً شناخته شده ترین علائم بارداری در سه ماهه اول است، اما تنها علامتی نیست که ممکن است تجربه کنید. علائم دیگری که ممکن است تا هفته یازدهم داشته باشید عبارتند از:

پوست روشن تر

موهای پرتر و ناخن های محکم تر

لکه روی صورت رشد ناخواسته مو سوزش سردل

سینه های دردناک یا بزرگ

حالت تهوع و / یا استفراغ

خستگی سوزش سر دل

اگر تاکنون تهوع صبحگاهی نداشته اید، احتمال اینکه در عوض با سوزش سر دل دست و پنجه نرم کنید وجود دارد. در یک مطالعه، محققین دریافتند که ۹۵% از خانم های باردار تهوع، استفراغ یا سوزش سر دل را در طی بارداری خود تجربه کردند. این دو رایج ترین علائم بارداری هستند، اما به طور کلی برای مادر و کودک بی خطر هستند. در حالی که سه ماهه سوم بارداری به دلیل اندازه رحم، بدترین حالت برای سوزش معده است، اما برخی از زنان در کل بارداری این علامت آزار دهنده را تجربه می کنند.

مشاوره آنلاین زنان با پزشک مورد نظرتان را رزرو کنید

به صفحه مشاوره آنلاین زنان و زایمان بروید و زمان مشاوره دلخواهتان را (تصویری، صوتی و متنی) آنلاین رزرو کنید.

دریافت مشاوره زنان

اگر شما نیز این گونه هستید، بهترین راه برای درمان آن پیشگیری از آن قبل از وقوع است. سعی کنید به جای یک وعده غذایی بزرگ، وعده های غذایی متعدد اما کوچک بخورید. از یکهو افتادن روی مبل یا دراز کشیدن بلافاصله بعد از خوردن غذا خودداری کنید. یا اگر سوزش معده مانع از خوردن هر چیزی می شود از پزشک خود در مورد استفاده از آنتی اسیدهای بی خطر سوال نمایید.

خستگی بارداری

سینه های دردناک یا بزرگ

برخی از خانم ها ممکن است از این تغییر استقبال کنند، اما برخی دیگر ممکن است این را یک ناراحتی آزار دهنده بینند، به خصوص هنگامی که سوتین شما دیگر مناسب نیست و کوچکترین لمس باعث می شود از شدت درد خود را عقب بکشید. می توانید از هورمون ها برای این تغییر تشکر کنید. اگر سوتین های شما تنگ شده و اذیتتان می کنند، سوتین های ورزشی یا رابط کش سوتین تهیه کنید. رابط های سوتین به شما کمک می کنند تا در حالی که منتظر اتمام افزایش سایز کاپ سینه خود هستید، کمی بیشتر از سوتین خود استفاده کنید. اگر تصمیم به خرید سوتین جدید دارید، فقط یک یا دو سوتین بخرید. سینه های شما به احتمال زیاد به رشد خود ادامه می دهند. به دنبال فروشگاهی باشید که همکاران فروش در زمینه فیت شدن سوتین آموزش دیده باشند. فروشگاه های لباس بارداری معمولاً در این زمینه تبحر دارند و همکاران فروش می توانند به شما توصیه کنند که احتمال رشد پستانهای شما در پایان بارداری و حتی شیردهی تا چه اندازه است (اما تضمین نمی کنند که چقدر می تواند بزرگ شود).

درد سینه ها در مادران

کارهایی که در این هفته برای داشتن بارداری سالم باید انجام داد

الان می تواند زمان دشواری برای فکر کردن در مورد این که چه چیزی سالم است باشد، به خصوص اگر مدام حالت تهوع داشته باشید. اگر با علائم حالت تهوع یا سوزش سر دل دست و پنجه نرم کرده باشید ممکن است به هر غذایی که در شما این حالات را ایجاد نکرده و شما را به سمت دستشویی نکشاند چنگ بیندازید. حتی ممکن است در این مرحله چند کیلو وزن کم کرده باشید. اگر به دلیل حالت تهوع یا استفراغ وزن کم کرده اید، با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود صحبت کنید. برخی از خانم ها برای تهوع و استفراغ در بارداری به دارو نیاز دارند. اگر حالت تهوع، خوردن میوه و سبزیجات را برای شما سخت کرده است، میوه هایی را انتخاب کنید که بتوانید آنها را تحمل کنید. از کم شروع کنید. اگر در این مرحله فقط می توانید یک یا دو مورد را در رژیم خود بگنجانید، خوب است.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : www.darmankade.com

هفته یازدهم بارداری

وزن مادر از هفته 11 بارداری به آرامی شروع به افزایش خواهد کرد. در این مطلب همه چیز را با عکس هفته یازدهم بارداری ببینید.

هفتهٔ یازدهم بارداری

1401/01/29 0 دیدگاه

این مطلب به تأیید هیئت علمی مادرشو رسیده است

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

رحم شما در طول هفتۀ ۱۱ بارداری در حال بزرگ شدن است. ده هفتۀ آینده، یک دورۀ رشد سریع برای شما و کودکتان محسوب می‌شود. در این مطلب با تغییرات بدن و زندگی خود، عوارض شایع بارداری، مراقبت‌های پزشکی، خودمراقبتی‌های لازم و علائم نیازمند مراجعه به پزشک طی هفتۀ ۱۱ آشنا خواهید شد.

تغییرات بدن و زندگی شما

با توجه به تولید زیاد خون و مایع آمنیوتیک، بدنتان به آب بیشتری نیاز دارد و گاهی ممکن است به شدت احساس تشنگی داشته باشید. همچنین در این هفته ممکن است تغییرات و جوش‌هایی روی پوست شما شبیه به دوران نوجوانی‌تان ایجاد شود. وزن شما از اکنون به آرامی شروع به افزایش خواهد کرد. ممکن است در صورت بیزاری از غذا یا ناتوانی در خوردن یا استفراغ، مقداری وزن از دست داده باشید، اما از هفتۀ ۱۱ ممکن است برعکس یک یا چند هفتۀ پیش، دیگر از غذا بیزار نباشید.

همچنین کمتر احساس خستگی خواهید کرد و انرژی شما نیز به سطح طبیعی باز خواهد گشت. به نظر می‌رسد احساس تهوع و خستگی که در سه ماهۀ اول متداول است، تمام خواهد شد. اگر هنوز این اتفاق نیفتاده است، طی هفته‌های آینده احساس خیلی بهتری خواهید داشت. بسیاری از خانم‌ها در دوران بارداری متوجه رشد سریع‌تر ناخن و موهایشان می‌شوند و برخی تا سه ماهۀ سوم بارداری که جهش بزرگی در رشد کودک ایجاد می‌شود، تغییری را احساس نخواهند کرد.

عوارض شایع بارداری در هفتۀ یازدهم

با وجود تفاوت در میزان رویارویی زنان با عوارض بارداری، شایع‌ترین مواردی که بیشتر زنان باردار در هفتۀ ۱۱ با آنها روبه‌رو هستند، ممکن است شامل موارد زیر باشد:

یبوست سردرد تهوع خستگی تکرر ادرار حساس شدن پستان‌ها

برای داشتن اطلاعات شخصی‌ هفته به هفتهٔ بارداری‌تان، ایمیل خود را اینجا وارد و ثبت‌نام کنید تا در تمام روزهای بارداری، مادرشو همراه شما باشد.

مراقبت‌های پزشکی هفتۀ یازدهم

آزمایش‌های سه ماهۀ اول همچنان در هفته‌‌های پیش رو و طی معاینات سه ماهۀ اول بارداری انجام خواهد شد. مراقبت‌های پزشکی هفتۀ ۱۱ شامل موارد زیر است:

ملاقات با پزشک: اگر هنوز اولین ملاقات با پزشکتان را انجام نداده‌اید، بهتر است هرچه سریع‌تر این کار را انجام بدهید. زمانی را انتخاب کنید که همسرتان نیز بتواند همراهتان باشد. پزشک احتمالاً در اولین جلسه‌، آزمایش‌های اولیۀ بارداری را برای شما درخواست خواهد داد.حفظ بهداشت دهان و دندان: اگر مراقبت‌های دندان‌پزشکی قبل از بارداری را انجام نداده‌اید، باید در طول دوران بارداری حداقل یک بار با دندان‌پزشک خود ملاقات داشته باشید و زمانی را برای مراقبت از دندان‌هایتان اختصاص دهید. خونریزی لثه می‌تواند نشانه‌ای از نیاز به مسواک زدن و استفادۀ زیاد شما از نخ دندان باشد. یادتان باشد که هرگز مسواک زدن را فراموش نکنید.آزمایش غربالگری سه ماهۀ اول بارداری: برخی آزمایش‌های غربالگری سه ماهۀ اول می‌تواند از حدود هفتۀ ۱۱ بارداری آغاز شود. از هفتهٔ ۱۱ تا پایان هفتۀ ۱۳ بارداری ممکن است یک سونوگرافی nt به منظور ارزیابی فضای شفاف و مقدار مایع پشت گردن کودک انجام شود. آزمایش‌های غربالگری دوران بارداری به منظور مشخص شدن انواع اختلالات ژنتیکی از جمله سندرم داون، تریزومی ۱۸و اسپینا بیفیدا به خانم‌ها توصیه می‌شود.آزمایش نمونه‌برداری پرزهای جفتی یا CVS: آزمایش دیگری که در هفته‌های ۱۰ تا ۱۴ بارداری به برخی از خانم‌ها پیشنهاد می‌شود، نمونه‌برداری از پرزهای جفتی است. این آزمایش معمولاً به خانم‌هایی توصیه می‌شود که نتایج غربالگری آنها غیرعادی، سن آنها ۳۵ سال یا بیشتر، دارای سابقۀ قبلی ناهنجاری کروموزومی در بارداری یا سابقۀ خانوادگی اختلالات ژنتیکی باشند.

خودمراقبتی هفتۀ یازدهم

فکر کردن مداوم به این مورد که چه کاری برای شما خوب و بهتر است، کار راحتی نیست؛ به ویژه اگر حالت تهوع دائمی دارید. در صورت کاهش وزن به علت تهوع و استفراغ، بهتر است با پزشک خود صحبت کنید. درصد بسیار کمی از خانم‌ها در دوران بارداری نیاز به داروهای ضدتهوع و استفراغ دارند. اگر حالت تهوع، خوردن میوه‌ها و سبزیجات را برای شما دشوار می‌کند، گنجاندن فقط یک یا دو میوه در رژیم غذایی روزانه نیز کفایت می‌کند. هنگامی که حالت تهوع از بین رفت، می‌توانید روی اضافه کردن مواد غذایی مغذی بیشتری به رژیم غذایی خود تمرکز کنید.

ورزش کردن نیز می‌تواند در رفع خستگی کمک کند و برای شما و کودکتان مفید باشد. تمرینات ورزشی آسانی را می‌توانید در برنامۀ روزانۀ خود قرار دهید. به عنوان مثال در طول روز دو یا سه نوبت، پیاده‌روی ۱۵ دقیقه‌ای داشته باشید. همچنین در مورد ترس، هیجانات، اضطراب و نگرانی‌های بارداری خود با همسر یا پزشکتان صحبت کنید. برای جلوگیری از یبوست نیز باید در طول روز وعده‌های غذایی کوچک‌تری بخورید و یک رژیم غذایی دارای فیبر زیاد را رعایت کنید. سعی کنید همیشه یک نوشیدنی همراهتان باشد تا سطح مایع بدن خود را متعادل نگه دارید.

برای دور ماندن از ابتلا به سردرد نیز می‌توانید مقدار زیادی آب و شیر بنوشید، اما از قهوه، چای و نوشابه‌های گازدار پرهیز کنید. همچنین اگر دچار جوش‌های پوستی هستید، برای بهبود می‌توانید از شست‌وشوی ملایم صورت با صابون‌های بدون عطر و بو استفاده کنید.

علائم نیازمند مراجعه به پزشک در هفتۀ یازدهم

این هفته نیز همانند هفته‌های قبل لازم است در صورت مشاهدۀ هر نوع خونریزی واژینال یا انقباض و درد شدید پایین شکم سریعاً به پزشک مراجعه کنید. این علائم می‌تواند نشانۀ سقط جنین باشد که نیازمند بررسی دقیق پزشکی است. ممکن است در این هفته‌ها از برخی غذاها متنفر شوید یا نسبت به دیگر خوردنی‌ها اشتهای بیشتری پیدا کنید.

این اتفاق، ویار بارداری است که بین زنان باردار موضوع شایعی است، اما اگر شما ویار به خوردن مواد غیرخوراکی پیدا کردید، دچار پیکا یا هرزه‌خواری هستید که می‌تواند نشانۀ کمبود مواد غذایی خاص یا مشکلی جدی در شما باشد. بهتر است در صورت داشتن این مشکل از خوردن مواد غیرخوراکی پرهیز کنید و برای پیگیری بیشتر به پزشک مراجعه کنید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : madarsho.com

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب