بلینکن می گوید لاوروف را برای آزادی زندانیان آمریکایی تحت فشار قرار داده است



بلینکن

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، گفته است که از کرملین خواسته است که پیشنهاد آزادی دو آمریکایی بلندپایه بازداشت شده در روسیه را طی تماسی با سرگئی لاوروف، همتای روس خود بپذیرد.

بلینکن بعدازظهر جمعه در یک کنفرانس خبری در واشنگتن گفت که اوایل همان روز با لاوروف "گفتگوی صریح و مستقیم" داشته است.

دیپلمات ارشد ایالات متحده به خبرنگاران گفت: "من بر کرملین فشار آوردم تا پیشنهاد اساسی را که ما برای آزادی پل ویلان و بریتنی گرینر ارائه کردیم، بپذیرد."

لاوروف به بلینکن پیشنهاد کرد که دو طرف به دیپلماسی آرام در مورد مبادله زندانیان بازگردند.

در بیانیه وزارت خارجه روسیه آمده است: «با توجه به تبادل احتمالی شهروندان روسیه و آمریکایی زندانی، طرف روسی قویاً پیشنهاد بازگشت به رویه رسیدگی به این موضوع به شیوه‌ای حرفه‌ای و استفاده از «دیپلماسی آرام» به جای پرتاب اطلاعات گمانه‌زنانه را مطرح کرد.

بلینکن روز چهارشنبه گفت که دولت بایدن "پیشنهاد قابل توجهی" برای آزادی گرینر، ستاره بسکتبال آمریکایی، و ویلان، یک تفنگدار سابق دریایی ارائه کرده است.

یک منبع به نقل از خبرگزاری رویترز گفت که واشنگتن مایل است به عنوان بخشی از چنین معامله ای، ویکتور بوت، قاچاقچی اسلحه محکوم شده را که در ایالات متحده زندانی است، مبادله کند.

بلینکن و بایدن از زمان حمله روسیه به اوکراین در 24 فوریه با هم صحبت نکرده بودند.

اما خانواده‌های بازداشت‌شدگان آمریکایی فشارها را بر دولت جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا برای بازگرداندن آنها به خانه افزایش داده‌اند، آخرین مورد در مورد گرینر برنده دو مدال طلای المپیک، که در 17 فوریه در فرودگاه مسکو به اتهام مواد مخدر دستگیر شد.

لاوروف که پیشتر در یک کنفرانس خبری در ازبکستان صحبت می کرد، گفت که مذاکرات درباره تبادل زندانیان از زمان نشست سال گذشته در ژنو، جایی که بایدن و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه برای معرفی مقامات برای بررسی این موضوع توافق کردند، انجام شده است.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب