• سایر
  • تاریخ انتشار ۱۴۰۱-۰۵-۱۴

          دکتر حسن آیت

دکتر حسن آیتمهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

دکتر حسن آیت را از این سایت دریافت کنید.

سید حسن آیت

سید حسن آیت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

حسن آیت

سیدحسن آیت

نماینده دوره اول مجلس شورای اسلامی

حوزه انتخاباتی تهران

عضو شورای مرکزی حزب جمهوری اسلامی

دوره مسئولیت

۱۳۵۷ – ۱۳۵۹

نماینده استان اصفهان و عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان قانون اساسی

دوره مسئولیت

۱۳۵۸ – ۱۳۵۸ اطلاعات شخصی زاده سید حسن آیت ۳ تیر ۱۳۱۷ نجف آباد، اصفهان

درگذشته ۱۴ مرداد ۱۳۶۰

تهران، تهران ملیت  ایران

حزب سیاسی حزب زحمتکشان ملت ایران (؟ -۱۳۳۹)

حزب جمهوری اسلامی

محل تحصیل دانشسرای عالی، دانشگاه تهران

پیشه سیاستمدار دین اسلام شیعه

پیکر سید حسن آیت در پزشکی قانونی، ساعتی پس از ترور

حسن آیت (زادهٔ ۳ تیر ۱۳۱۷، نجف آباد – درگذشتهٔ ۱۴ مرداد ۱۳۶۰، تهران) عضو حزب زحمتکشان ملت ایران، عضو شورای مرکزی حزب جمهوری اسلامی، از نمایندگان استان اصفهان و عضو هیئت رئیسهٔ مجلس خبرگان قانون اساسی و نمایندهٔ تهران در دورهٔ اول مجلس شورای اسلامی بود. او نقش مهمی در تدوین اصول قانون اساسی و الحاق اصل ولایت فقیه به آن داشت.[۱] آیت که به گفته‌ای طراح سقوط ابوالحسن بنی‌صدر (نخستین رئیس‌جمهوری اسلامی ایران) بوده‌است، در مرکز تهران توسط گروه نامعلومی ترور شد. یرواند آبراهامیان، سازمان مجاهدین خلق را مسئول ترور وی اعلام کرده‌است.[۲]

تولد و تحصیلات[ویرایش]

سیدحسن آیت در سوم تیرماه ۱۳۱۷ در نجف‌آباد اصفهان به دنیا آمد. او در خانواده‌ای مذهبی پرورش یافت و پس از گذراندن دوران دبستان و دبیرستان در شهر نجف‌آباد،[۳] تحصیلات عالیهٔ خود را در رشته‌های دبیری ادبیات، علوم اجتماعی، حقوق و جامعه‌شناسی در دانشسرای عالی (که بعدها دانشگاه تربیت معلم شد) و دانشگاه تهران به اتمام رساند و همزمان با تحصیل در دانشگاه، دروس حوزوی را نیز آموخت و به زبان‌های عربی، انگلیسی و فرانسوی نیز تسلط پیدا کرد.[۳] تحصیلات متنوع آیت باعث شد که برای مدت زیادی در زمرهٔ دانشجویان، با محافل روشن‌فکری دانشگاه ارتباط مستقیم داشته باشد. از جمله اینکه وی در دوره کارشناسی ارشد رشتهٔ جامعه‌شناسی با ابوالحسن بنی‌صدر همکلاس بوده‌است.[۴] همچنین وی دوره روزنامه‌نگاری خود را در مؤسسه اطلاعات پشت سر گذاشت.[۴]

فعالیت سیاسی[ویرایش]

حسن آیت در اواخر سال ۱۳۳۹ به عضویت حزب زحمتکشان ملت ایران درآمد. بنیان‌گذار این حزب مظفر بقایی از پر رمز و رازترین رجال سیاسی تاریخ معاصر ایران است. حسن آیت در نامه ۹۴ صفحه‌ای که در سال ۱۳۴۲ برای مظفر بقایی نوشت و هم‌اکنون در کتابخانه مجلس شورای اسلامی نگهداری می‌شود آورده‌است:

[۵]

او در این نامه یادآور می‌شود که از رای اعتماد دکتر بقایی به کابینه‌های قوام، حکیمی و ساعد در دوره پانزدهم مجلس شورای ملی مطلع بوده‌است.[۵][۶]

نقش آیت در تدوین قانون اساسی[ویرایش]

اندکی پیش از پیروزی انقلاب ۵۷، حسن حبیبی از اعضای نهضت آزادی، به در خواست خمینی، طرح اولیه یا پیش‌نویس قانون اساسی ایران را تهیه کرد. پیش‌نویس قانون اساسی که فاقد اصل ولایت فقیه بود، پس از تهیه مورد تأیید خمینی و بعد از آن شورای انقلاب قرار گرفت؛ ولی با توجه به آنچه در حکم نخست‌وزیری مهدی بازرگان آمده بود، دولت موقت و نیروهای متمایل به آن طرفدار تشکیل مجلس مؤسسان برای اصلاح پیش‌نویس قانون اساسی بودند که به پیشنهاد طالقانی و تأیید خمینی، مجلس خبرگان تدوین قانون اساسی تشکیل گردید. مجلسی که حسن آیت با عضویت در هیئت رئیسه آن، نقش کلیدی در ارائه و الحاق اصل ولایت فقیه به قانون اساسی ایران ایفا نمود.[۵][۷][۸]

مستند اسرار آیت[ویرایش]

در این مستند که به همت مرکز مستندسازی پیام گستر تولید شده‌است؛ صحنه ترور آیت بازسازی شده و همچنین افراد و طیف‌های مختلف فکری آن زمان از جمله: علی‌محمد بشارتی از اعضای گروه قنات، جواد منصوری و آیت الله عباس لطفیان سرگزی از اعضای حزب جمهوری اسلامی، ابراهیم اسرافیلیان از نمایندگان دوره دوم مجلس شورای اسلامی و از دوستان مبارزاتی آیت، اسدالله بادامچیان از اعضای حزب موتلفه، سید احمد کاشانی از نمایندگان دوره اول و دوم مجلس شورای اسلامی و همچنین مهندس هاشم صباغیان از اعضای نهضت آزادی و … مصاحبه‌های مفصلی صورت گرفته‌است.[۹]

ترور حسن آیت[ویرایش]

حسن آیت در هشت صبح روز چهارشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۶۰ (پنج هفته پس از واقعهٔ هفتم تیر) در مقابل منزلش در مرکز تهران، توسط گروه نامعلومی که عده‌ای می‌گویند سازمان مجاهدین خلق ایران بوده با شلیک ۶۰ گلوله کشته شد.[۲][۳]

آثار[ویرایش]

. تهران: دفتر انتشارات اسلامی

«درس‌هایی از تاریخ سیاسی ایران»، تهران: انتشارات و تبلیغات دفتر حزب جمهوری اسلامی

منابع[ویرایش]

↑ «شهید دکتر حسن آیت». کانون هابیلیان. بایگانی‌شده از اصلی در 9 اكتبر 2011. دریافت‌شده در فروردین ۱۳۸۸. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازدید=،|archive-date= را بررسی کنید (کمک)

↑ پرش به بالا به:

۲٫۰ ۲٫۱ Radical Islam: Iranian Mojahedin بایگانی‌شده در ۳۱ ژوئیه ۲۰۱۳ توسط Wayback Machine, by Ervand Abrahamian, Page 221, Publisher: I B Tauris & Co Ltd (December 31, 1989), ISBN 1-85043-077-2, ISBN 978-1-85043-077-3

↑ پرش به بالا به:

۳٫۰ ۳٫۱ ۳٫۲ ««شلیک شصت گلوله»، مجله شهروند امروز»، پارامتر |عنوان= یا |title= ناموجود یا خالی (کمک); پیوند خارجی در |مقاله= وجود دارد (کمک) بازیابی‌شده در 2009-09-19.

↑ پرش به بالا به:

۴٫۰ ۴٫۱ ««بی‌قرار، افشاگر»، مجله شهروند امروز»، پارامتر |عنوان= یا |title= ناموجود یا خالی (کمک); پیوند خارجی در |مقاله= وجود دارد (کمک) بازیابی‌شده در 2009-09-19.

↑ پرش به بالا به:

۵٫۰ ۵٫۱ ۵٫۲ ««افسانه آیت و بقایی»، مجله شهروند امروز»، پارامتر |عنوان= یا |title= ناموجود یا خالی (کمک); پیوند خارجی در |مقاله= وجود دارد (کمک) بازیابی‌شده در 2009-09-19.

↑ ««ابقایی مخالف خط آیت در حزب بود»، مجله شهروند امروز»، پارامتر |عنوان= یا |title= ناموجود یا خالی (کمک); پیوند خارجی در |مقاله= وجود دارد (کمک)

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : fa.wikipedia.org

پشت پرده ترور شهید آیت چه بود؟

دکتر جواد منصوری گفت: «شهید بزرگوار عبدالحمید دیالمه، نماینده جوانِ اولین دوره‌ی مجلس شورای اسلامی، در 7 تیر 1360 و در جریان انفجار دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی به شهادت رسید و در این‌باره شکی نیست که سازمان منافقین عامل آن جنایت بودند.»

شما بپرسید| پاسخ جواد منصوری و ابراهیم خدابنده

پشت پرده ترور شهید آیت چه بود؟

دکتر جواد منصوری گفت: «شهید بزرگوار عبدالحمید دیالمه، نماینده جوانِ اولین دوره‌ی مجلس شورای اسلامی، در 7 تیر 1360 و در جریان انفجار دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی به شهادت رسید و در این‌باره شکی نیست که سازمان منافقین عامل آن جنایت بودند.»

تاریخ انتشار: ۱۱:۴۸ - ۱۸ خرداد ۱۳۹۹ - 2020June 07

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ در بخش "شما بپرسید" که با هدف پاسخگویی به سوالات و شبهات تاریخی راه‌اندازی شده، یکی از مخاطبان پرسیده است: شهید حسن آیت و شهید عبدالحمید دیالمه چگونه شهید شدند؟ آیا اینکه گفته می‌شود یکی از سران فتنه در شهادت این دو دخیل بود سندیت دارد؟

دکتر جواد منصوری در گفت‌وگو با پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی در پاسخ به این سوال گفت: شهید بزرگوار عبدالحمید دیالمه، نماینده جوانِ اولین دوره‌ی مجلس شورای اسلامی، در 7 تیر 1360 و در جریان انفجار دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی به شهادت رسید و در این‌باره شکی نیست که سازمان منافقین عامل آن جنایت بودند.

وی با بیان اینکه امروز نقش ابوالحسن بنی‌صدر هم در ترورهای دهه 60 برملا شده ادامه داد: شهیدان دکتر حسن آیت و عبدالحمید دیالمه در مجلس اول علیه فتنه‌انگیزی‌های ابوالحسن بنی‌صدر اقدام به افشاگری کردند.

منصوری درباره مخالفت‌ها و تقابل‌های شهید آیت با بنی‌صدر یادآور شد: دکتر آیت در نطق‌های خود و یادداشت‌هایی که می‌نوشت می‌کوشید رابطه بنی‌صدر با منافقین را عیان کند. او تلاش زیادی در جهت تصویب عدم کفایت سیاسی بنی‌صدر در مجلس مبذول داشت. یکی از کسانی که نقش مهمی در برملا شدن چهره اصلی بنی‌صدر ایفا کرد این شهید بزرگوار بود.

وی ادامه داد: شهید آیت که میرحسین موسوی را گزینه مناسبی برای تصدی وزارت امور خارجه نمی‌دانست، در یکی از جلسات مجلس، به انتقاد از کابینه معرفی شده پرداخت و اعلام کرد که اسنادی از ارتباط موسوی با فراماسونری در اختیار دارد و در جلسه بعدی مجلس آنها را در اختیار نمایندگان خواهد گذاشت.

منصوری درباره ترور شهید آیت گفت: دکتر حسن آیت در 14 مرداد 60 در مسیرِ مجلس ترور شد و به شهادت رسید. متأسفانه اسنادی که قرار بود شهید آیت در مجلس ارائه کند بعد از شهادت ایشان مفقود شد.

وی خاطرنشان کرد: دکتر آیت قبل از شهادت طی گفتگویی مبانی اختلافات ایدئولوژیک خود با بنی‌صدر را تشریح کرد و درمورد تخلفات بنی‌صدر از قانون اساسی و اتحاد او با مسعود رجوی توضیحاتی ارائه داد. به اعتقاد بنده، انتقادهای ایشان از بنی‌صدر باعث شد تا منافقین برای پشتیبانی از شریک سیاسی‌‌شان (یعنی بنی‌صدر) ایشان را به شهادت برسانند.

این عضو بنیان‌گذار سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یادآور شد: سندی مبنی بر اینکه کسی به جز منافقین و بنی‌صدر در ترور شهید آیت دست داشته باشند موجود نیست. به گفته همسر شهید آیت، منافقین چندی قبل از این ترور دکتر آیت را تهدید می‌کردند.

وی با اشاره به اعترافات اعضای سازمان منافقین گفت: مهران اصدقی از عوامل سازمان مجاهدین خلق، افراد شرکت‌کننده در ترور شهید آیت را محمود پورتقی، مجید یحیوی و جمشید ضرغامی معرفی می‌کند. با این‌حال سازمان منافقین، مسئولیت این ترور را ـ نظیر سایر اقدامات تروریستی ـ هرگز به عهده نگرفت که همین موضوع زمینه‌ساز ابهامات امروز شده است.

در همین رابطه ابراهیم خدابنده از اعضای جداشده سازمان مجاهدین خلق در گفتگو با پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی گفت: اگر به فضای سال 60 نگاه کنیم می‌بینیم آن زمان هنوز درون سازمان دیدگاه ضدامپریالیستی حاکم بود. رجوی در توجیه ترورهایی که انجام می‌شد، قربانیان را عوامل آمریکا و انگلیس معرفی می‌کرد. به یاد دارم که در یکی از نشست‌های توجیهی که برای اعضاء برگزار کرده بود، درباره حسن آیت ‌گفت: او عامل انگلیس بود و ما به همین خاطر او را ترور کردیم.

مسعود خدابنده، مسئول اسبق تیم حفاظت استقرار و تردد مسعود و مریم رجوی هم درباره ترور شهید آیت گفت: سازمان اگرچه علنی مسئولیتِ این ترور را تایید نکرد ولی آن را تکذیب هم نکرد. اما باتوجه به این‌که آقای آیت چند هفته بعد از هفت تیر ترور شد و باتوجه به این‌که نوع ترور مشابه ترورهای سازمان بود (جلوی خانه کشته شد و ده‌ها گلوله به سمتش شلیک شد که نشان‌دهنده غیرحرفه‌ای بودن و احتمالا میلیشیا بودن ضارب است)، نیز باتوجه به این‌که وی هم جایگاه خاصی در نظام داشت و هم اطلاعات خوبی از دفتر بنی‌صدر و روابطش با سازمان در اختیارش بود، نظرم این است که وی توسط سازمان به قتل رسید.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : www.irdc.ir

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب