جنگل بلیران

جنگل بلیرانبچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

جنگل بلیران را از این سایت دریافت کنید.

جنگل بلیران

جنگل بلیران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

بلیران

گلهای زرد بلیران جغرافیا

مکان دشت سر، بلیران، مازندران، آمل،، دشت سر، بلیران

جنگل بلیران در روستای بلیران در بخش دشت سر شهرستان آمل قرار گرفته و دارای طبیعتی بکر و زیباست که همه ساله گردشگران زیادی را در سطح منطقه ملی به سمت خود می‌کشاند.[۱][۲]

مسیر دسترسی[ویرایش]

در جادهٔ قدیم آمل بابل در ۱۵ کیلومتری آمل جاده‌ای به سمت جنگل و کوه می‌رود و در پیچ ورودی جاده فیروزکلا زیبایی تازه‌ای پیدا می‌شود. یک سو کوه هست و جنگل، دیگر سو شالیزار و مزارع و باغات؛ که این مناظر چشم هر بیننده‌ای را نوازش می‌دهد. در انتهای جاده به روستای زیبای بلیران می‌رسیم. روستای بلیران از شمال به روستای کمدره، ازجنوب به جنگل‌های سرفراز شمال و کوه چلاو، از شرق به جنگل‌های سر سبز و انبوه و رودخانه و از غرب نیز به جنگل و کوه متصل شده‌است. بلیران در سال ۱۳۸۷به عنوان منطقه شماره دو نمونه گردشگری معرفی شده.[۳][۴] در ابتدای مسیر از روستای بلیران سمت راست به سمت جنگل بلیران وجاده هراز جاده خاکی مناسب برای پیاده‌روی می‌باشد و اگر اهل طبیعت گردی و جنگل نوردی هستید می‌توانید از این مسیر ظرف مدت چهار ساعت به جاده هراز و مجموعه تفریحی و اقامتی نارنجستان خواهید رسید.

مسیر سمت راست به گرمارود وآب معدنی لاله زار خواهد رسید. از این مسیر می‌توانید با پیمایش حدود ۳ ساعت به آب معدنی لاله زار و بعد از یک ساعت دیگر به چلاو خواهید رسید. این مسیرها برای جنگل نوردی مناسب و لذت بخش خواهد بود. این جنگل را به نام جنگل لاله زار می‌شناسند.

گرما رود[ویرایش]

رودخانه «گرمارود یا گرمِرو» دارای طولی حدود ۵۰ کیلومتر است که از ارتفاعات شمالی رشته کوه البرز سرچشمه می‌گیرد. حول و حوش این رودخانه دو چشمه آب معدنی اصلی به نام‌های گرو و لاله زار و ده‌ها چشمه آب معدنی دیگر وجود دارد که به سبب دارا بودن املاح معدنی گوناگون دارای خاصیت درمانی شفابخش برای امراض پوستی و دردهای مفصلی می‌باشد.

نگارخانه[ویرایش]

در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ جنگل بلیران موجود است.

تصاویری از جنگل بلیران:

رودخانه بلیران جنگل بلیران

فصل پائیز جنگل بلیران

منابع[ویرایش]

↑ پایگاه خبری تحلیلی اعتدال

↑ خبرگزاری مجلس شورای اسلامی

↑ رسانه مجازی نگاه ↑ همگردی نبو جنگل‌داری جنگلبانی محیط‌بان گونه‌ها

آگروفارستری جنگل‌داری پایدار(انگلیسی) جنگل‌کاری طبیعی جنگل‌داری زیستی(انگلیسی) جنگل‌داری مصرفی(انگلیسی) جنگل‌داری مایکوریزی(انگلیسی) جنگل‌سازی(انگلیسی) جنگل‌داری آنالوگ(انگلیسی) جنگل‌داری شهری(انگلیسی) رده:جنگل‌داری جهانی(انگلیسی)

بوم‌شناسی جنگل و مدیریت جنگل

جنگل‌کاری(انگلیسی) درخت‌کاری آتش‌سوزی مصنوعی کنترل‌شده درخت‌شناسی تُنُکی زیستی(انگلیسی) اکولوژی آتش(انگلیسی) جنگل انفورماتیک جنگل‌داری(انگلیسی) مدیریت یکپارچه آفت در جنگل(انگلیسی) ظرفیت جنگل(انگلیسی) قوانین جنگلداری(انگلیسی) جنگل نخستین(انگلیسی) آفت‌شناسی جنگل(انگلیسی) حفاظت از جنگل(انگلیسی) بازسازی جنگل(انگلیسی) جنگل ثانویه(انگلیسی) جابجایی جنگل‌ها(انگلیسی) چوب تصدیق شده استاندارد ثابت‌سازی کربن(انگلیسی) برنامه حمایت از صدور گواهی جنگل‌ها(انگلیسی) پیش گامان در حفاظت و نگهداری در سیستم جنگل داری قانون کربن وودلند(انگلیسی) باغبانی علمی آی-تری(انگلیسی) بازجنگل‌کاری پرورش جنگل(انگلیسی) مدیریت پایدار جنگل(انگلیسی) درخت اندازه‌گیری (درخت)(انگلیسی)

جنگل‌داری و زیست‌بوم

باران اسیدی ترسیب کربن ریشه‌کنی منطقه‌ای (جنگلبانی)(انگلیسی) جنگل‌زدایی خدمات زیستی (جنگلبانی)(انگلیسی) خشکیدگی جنگل(انگلیسی) خردشدن جنگل(انگلیسی) چوب‌بری انتخابی(انگلیسی) چوب‌بری غیرقانونی(انگلیسی) گونه‌های مهاجم پیمان کاهش جنگل‌زدایی(انگلیسی) جنگل‌کاری با کشت متغیر(انگلیسی) چیتمن(انگلیسی) زمین‌سازی با جنگل‌سوزی (جنگلبانی)(انگلیسی) زغال‌سازی با درختان جنگلی(انگلیسی) سودژبروک(انگلیسی) بازیافت چوب(انگلیسی آتش‌سوزی جنگل گونه‌های مهاجم در جنگلبانی(انگلیسی)

صنعت چوب

Coppicing Forest farming Forest gardening درخت‌بری ساخت الوار تخته سه‌لایی صنعت کاغذ و خمیرکاغذ کارخانه چوب‌بری Product biochar زیست‌توده زغال non-timber روغن نخل rayon کائوچو tanbark Rail transport Tree farm (Christmas trees) چوب چوب صنعتی fuel mahogany ساج (درخت) خراطی

پیشه‌های جنگل‌داری

جنگلبانی Forester Arborist Bucker Choker setter Ecologist Feller Firefighter handcrew hotshot lookout smokejumper River driver Truck driver Log scaler چوب‌بر (urban) محیط‌بان Resin tapper Rubber tapper Shingle weaver Timber cruiser Tree planter Wood process engineer

جنگل‌های ایران

جنگل‌های ایران جنگل‌های ارسباران جنگل‌های مختلط کاسپینی-هیرکانی پناهگاه حیات وحش انگوران پارک ملی گلستان جنگل‌های حرای استان هرمزگان جنگل حرا خور خوران جنگل فندقلو جنگل بلیران منطقه حفاظت‌شده جهان‌نما جنگل پسته جنگل‌های زاگرس جنگل‌های حرای ایران

در ویکی‌پروژهٔ جنگلبانی همکاری کنید پرونده‌ها فهرست مراکز پژوهشی جنگل‌داری(انگلیسی) فهرست آموزشگاه‌ها و دانشگاه‌های جنگل‌داری(انگلیسی) فهرست نشریات جنگل‌داری(انگلیسی) رده:جنگل‌داری رده:جنگل‌داری برپایه قاره(انگلیسی) رده:جنگل‌داری بر پایه کشور رده:آموزش جنگل‌داری(انگلیسی) رده:رخدادهای جنگل‌داری(انگلیسی) رده:تاریخ جنگل‌داری رده:نوآوری‌ها در جنگل‌داری(انگلیسی) رده:سازمان‌های جنگل‌داری رده:ابزارهای جنگل‌داری(انگلیسی) رده:تجهیزات جنگل‌داری(انگلیسی)

رده‌ها: جاذبه‌های گردشگری آملجاذبه‌های گردشگری استان مازندرانجنگل‌های ایران

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : fa.wikipedia.org

ویلاجار

روستای بلیران کجاست؟

جنگل های بلیران در روستای بلیران در بخش دشت سر شهرستان آمل واقع شده است و دارای طبیع

اجاره ویلا و سوئیت - آپارتمان

روستای بلیران کجاست؟

مازندران - آمل

دوشنبه 22 خرداد 1396

روستای بلیران کجاست؟

جنگل های بلیران در روستای بلیران در بخش دشت سر شهرستان آمل واقع شده است و دارای طبیعتی بکر و زیباست که همه ساله گردشگران زیادی را به سمت خود می‌کشاند.

آمل در مرکز استان مازندران واقع شده و از لحاظ پتانسیل های طبیعی و تاریخی از مناطق گردشگری شمال کشور محسوب می شود. این شهر به وسیله جاده هراز به تهران متصل شده و فاصله جنگل و دریا در آن تنها 15 دقیقه می باشد که از این حیث جزو شهرهای کم نظیر ایران است.

از جاذبه های توریستی آمل، روستاهای جنگلی، ییلاقی و کوهستانی آن است که فرصت گردشی بسیار دلچسب را برای مسافران مازندران فراهم می کند. روستاهای ییلاقی آمل به همراه جاذبه های آنها مانند روستا و آبشار شاهاندشت، نیاک و فیلبند از روستاهای معروف در این منطقه می باشند، اما روستاهای جنگلی آن، کمتر شناخته شده هستند و عمدتا در حاشیه رودهای پرآب واقع شده و در دامنه تپه های سرسبز جنگلی می درخشند.

روستای بلیران یا جنگل بلیران یکی از روستاهای گردشگری نزدیک شهرستان آمل در استان مازندران می باشد که با برخورداری از بافت سنتی و معماری بسیار غنی، پیشینه ای کهن نیز دارد؛ اما کمتر در میان مردم سایر شهرها شناخته شده است.

این روستا از جنوب به جنگل های سرسبز و کوه چلاو، از شمال به روستای کمدره، از غرب به جنگل و کوه و از شرق نیز به رودخانه و جنگل های انبوه منتهی میشود.

اهالی روستای بلیران

در سال 1395 طبق سرشماری که توسط مرکز آمار ایران انجام شد؛ جمعیت این روستا 140 نفر (50 خانواده) بود. شغلی اصلی اهالی روستای بلیران، کشاورزی و دامداری و عمدتا دامپروری است. صنایع دستی مردان و زنان روستای بلیران نیز بسیار قابل ستایش است. از انواع محصولات آنها می توان به خوراکی هایی مانند ترشی جات محلی و شیرینی جات محلی و صنایع دستی مانند ظرف های چوبی و غیره اشاره کرد. اگر به بلیران سفر کردید از صنایع دستی آنها به عنوان سوغات خرید کنید.

جاذبه های گردشگری بلیران

جاده ای که به روستای بلیران منتهی میشود، در همین ابتدا، مسیری رویایی پیش روی گردشگران نمایان می سازد. از روبرو چشم انداز جنگل و کوه نمایان است و از دو طرف جاده نیز باغ ها و مزارع و شالیزارها چشم را می نوازند.

جنگل های بلیران که روستای بلیران را احاطه کرده اند از جذابیت های بی نظیر این منطقه به شمار میرود که در همه فصول زیبایی های خود را به رخ بیننده می کشد.

رودخانه گرمارود یا گرمِرو، رودخانه ای به طول حدود پنجاه کیلومتر است که از ارتفاعات شمالی رشته کوه البرز و از منطقه ای به نام هلی یار سرچشمه می‌گیرد. اطراف این رودخانه دو چشمه آب معدنی اصلی به نام‌های گرو و لاله زار وجود دارد که به سبب دارا بودن املاح معدنی مختلف دارای خاصیت درمانی برای امراض پوستی و دردهای مفصلی می‌باشد. رونق کشاورزی، باغداری، دامداری و زنبورداری در روستای بلیران به سبب وجود همین رودخانه می باشد.

بستر آب رودخانه گرمارود، از شن و قلوه سنگ و تخته سنگ تشکیل شده و جریان آب این رودخانه به گونه ای است که در طول مسیر، نقاط متفاوتی را مانند حوضچه ایجاد نموده است و در فصل تابستان، گردشگران داخل آن شنا می کنند و از تفریح در کنار آن لذت می برند.

چشمه بلیران در این مکان، از آن دسته چشمه هایی است که خواص درمانی بسیار زیادی دارد. خواهر خوانده این چشمه در ایتالیا واقع شده که فقط توانایی درمان سه نوع امراض را دارد. با این وجود با احداث وسایل تفریحی مانند پیست سوارکاری و ساخت اقامتگاه ها و ویلاهای مختلف در اطراف آن توانسته هرساله حدود یک میلیون و دویست هزار نفر گردشگر را به خود جذب کند اما متاسفانه چشمه بلیران با وجود خواص به مراتب بیشتر از این دریاچه، با سوء مدیریت، از این حیث پیشرفتی نداشته و مورد رسیدگی قرار نگرفته است.

برای رفتن به چشمه آبگرم بلیران از انتهای مسیر آسفالته جنگل بلیران خودرو خود را پارک کرده و در جنگل، حدود یک ساعت و نیم الی دو ساعت یعنی تقریبا 8 کیلومتر را خلاف جهت آب رودخانه پیاده‌روی لذت بخشی را تجربه کنید. در جنگل با دیدن اسب های آزاد که در حال چرا هستند لذت ببرید و قطعا از تماشای میوه های وحشی مانند آلو جنگلی، زالزالک و ازگیل به وجد می آیید. سپس به مسیر پاکوب وارد شوید. در طول مسیر بوی گوگرد را حس می کنید و این نشان از نزدیک شدن به دریاچه را میدهد.

آبگرم لاله زار از سمت چپ به رودخانه گرمارود وارد شده و با آب رودخانه ترکیب میشود. در نقطه ای که آبگرم با آب رودخانه ترکیب می شود محدوده آب سرد و گرم کاملا حس می شود. به همین خاطر آب رودخانه خیلی سرد نیست و همواره قابل شنا کردن میباشد. رنگ آبگرم لاله‌زار فیروزه ای است و در کنار جنگل سرسبز، ترکیب رنگ زیبایی ایجاد کرده که مانند نگینی فیروزه ای می درخشد. آبگرم گرو نیز مقابل لاله زار واقع شده و رنگ آب آن سفید می باشد.

مرتع ییلاقی کال چنگوم نیز از دیدنی های روستای جنگلی بلیران می باشد.

آثار باستانی روستای بلیران

در بررسی های اخیر که توسط برخی باستان شناسان ایرانی و فرانسوی انجام شده، قدمت زندگی انسان در این منطقه را به بیش از 30 هزار سال قبل تخمین زده اند. از جاذبه های گردشگری دیگر روستای بلیران می توان به کشف آثار باستانی پیش از اسلام اشاره نمود. شواهد موجود در این روستا نشان می دهد که مردمان این منطقه در گذشته با شیوه جمع آوری غذا از محیط آشنا بوده و از ابزار های ساده سنگی استفاده می کردند.

از دیگر نقاط جذاب تاریخی روستای بلیران می توان به قلعه هلیا، امامزاده ولی، تپه قلعه تسکا سرا، قلعه اردشیرون و قلعه خشت سی چشمه اشاره کرد.

عدم توجه به روستای بلیران

در سال 1387، بلیران عنوان منطقه شماره دو نمونه گردشگری را از آن خود کرد و از روستاهای نمونه توریستی ایران به شمار می رود. با این وجود عدم توجه به این روستا، موجب شده آنطور که شایسته است در این منطقه شاهد رونق گردشگری نباشیم. برای جذب گردشگران به جنگل بلیران و  معرفی این مکان زیبا به مردم، برنامه ریزی مشخص و مدوّنی صورت نگرفته و صرفا به علت تبلیغات گردشگران و یا کاملا اتفاقی، در سال های اخیر مسافران زیادی را به خود جذب کرده است. اگر مسئولین برای جذب توریست و رونق خدمات گردشگری در این منطقه اقدام کنند، شاهد پیشرفت قابل توجهی در بلیران و آمل و حتی در مناطق دیگر استان مازندران خواهیم بود.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : www.vilajar.com

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب