اسم مادر موسی بن جعفر

اسم مادر موسی بن جعفربچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

اسم مادر موسی بن جعفر را از این سایت دریافت کنید.

ستاره اندلس مادر امام موسى کاظم(ع)

مادر امام موسى بن جعفر(ع)، حمیده اندلسیه از اشراف اعاجم بود وحضرت صادق(ع) درباره‏اش مى‏فرمود: حمیده از هر ناپاکى، پاکیزه است. او مانند شمش طلاست....

ستاره اندلس مادر امام موسى کاظم(ع)

نویسندگان: محمد رضاییمنبع: فرهنگ کوثر 1377 شماره 15حوزه های تخصصی:

حوزه‌های تخصصی علوم اسلامی تاریخ اسلام و سیره تاریخ و سیره شناسی سایر

دریافت مقاله

آرشیو

آرشیو شماره ها:

۸۰

سال ۱۳۸۹ (۲)

سال ۱۳۸۸ (۴)

سال ۱۳۸۷ (۴)

سال ۱۳۸۶ (۴)

سال ۱۳۸۵ (۴)

سال ۱۳۸۴ (۴)

سال ۱۳۸۲ (۴)

سال ۱۳۸۱ (۴)

سال ۱۳۸۰ (۳)

سال ۱۳۷۹ (۱۲)

سال ۱۳۷۸ (۱۲)

سال ۱۳۷۷ (۱۱)

سال ۱۳۷۶ (۱۲)

چکیده

متن

مادر امام موسى بن جعفر(ع)، حمیده اندلسیه از اشراف اعاجم بود وحضرت صادق(ع) درباره‏اش مى‏فرمود:

حمیده از هر ناپاکى، پاکیزه است. او مانند شمش طلاست. پیوسته ملائکه از اوحراست مى‏کردند تا اینکه به سبب کرامتى که از سوى حق تعالى براى من و حجت‏بعداز من است، به دستم رسید.

دیار و تبار و کنیه‏اش

حمیده دختر صاعد بربرى ازدیار اندلس بود که با لقب لولوه از او یاد مى‏شد بانویى باورع و مورد اعتمادبود.

توضیح واژه بربر

بربر مردمى از ساکنان شمال غرب افریقا بودند و جمع این‏واژه برابر و برابره است. بربر از واژه یونانى باربار به معنى غیریونانى است.

مانند عجم به معنى غیر عرب. آتنى‏هاى غیر یونانى‏ها را بربر مى‏گفتند; چنانکه درداستانهاى ما غیر ایرانى را تور گرفته‏اند و عرب غیر عرب را عجم، غالبا تصورمى‏کنند که بربر یونانى به معنى وحشى است ولى تصور نمى‏رود چنین باشد زیرا درکتاب هرودوت مى‏گوید: لاسدمونى‏ها (اهالى شبه جزیره پلوپونس) پارسى‏ها را به جاى‏بربر خارجى گویند. لذا اینجا منطقى است که استنباط کنیم: آتنى‏ها جاى خارجى‏بربر مى‏گفتند. ابوالمنذر معتقد است که بربرها از فرزندان فاران بن عملیق‏اند وشرقى مى‏گوید: بربر عملیق فرزند بلعم فرزند عامر فرزند اشلیخ فرزند لاوذ فرزندسام فرزند نوح است و برخى معتقدند: عملیق فرزند لاوذ فرزند سام فرزند نوح است.

و انس بن مالک از حضرت رسول(ص) حدیثى به این صورت نقل مى‏کند: «... کان یقول‏تزوجوا فى نسائهم ...» با زنهاى آنها ازدواج کنید.

از بردگى تا همسرى امام

عکاشه از امام باقر(ع) سؤال کرد چرا براى امام صادق(ع) همسرى اختیار نمى‏کنید؟

او که به سن ازدواج رسیده است؟

امام باقر(ع) که در برابرش کیسه‏اى پول سربسته بود، فرمود: به زودى برده‏فروشى‏از اهل بربر مى‏آید و در دارمیمون منزل مى‏کند با این کیسه پول، همسرى برایش‏انتخاب مى‏کنم.

عکاشه مى‏گوید مدتى گذشت تا آنکه ما روزى خدمت امام باقر(ع) رسیدیم. فرمود:

مى‏خواهید شما را از آمدن برده‏فروشى که گفته بودم، آگاه سازم؟

بروید و با این کیسه پول از او کنیزى انتخاب کنید. ما نزد برده فروش آمدیم.

گفت: هر چه داشتم فروختم مگر دو دخترک بیمار که یکى از دیگرى بهتر است. گفتیم:

آنها را بیاورید تا ببینیم، وقتى آورد یکى را انتخاب کردیم و قیمتش راپرسیدیم. گفت: به هفتاد اشرفى. گفتیم: او را به همین کیسه پول مى‏خریم هر چه‏بود، ما نمى‏دانیم در آن چقدر است.

مردى که موهاى سر و رویش سفید بود جلوتر آمد و گفت: باز کنید و بشمارید،برده‏فروش گفت: بازکنید ولى اگر از 70 اشرفى دو جو هم کمتر باشد، نمى‏فروشم.

پیرمرد گفت: نزدیک بیایید، ما نزدیکش رفتیم و مهر کیسه را باز کردیم واشرفى‏ها را شمردیم بى‏کم و زیاد، 70 اشرفى بود.

به این ترتیب نزد امام باقر(ع) آمدیم.

وى مى‏گوید: امام باقر(ع) که قبلا ما را از این واقعه مطلع کرده بود، خدا راستایش کرد و به دختر فرمود: نامت چیست؟ گفت: حمیده، فرمود: حمیده باشى در دنیاو محموده باشى در آخرت. آیا دوشیزه هستى؟

گفت: آرى.

برده فروش گاه نزد من مى‏آمد، ولى خدا مردى را که سر و ریش سفیدى داشت، بر اومسلط مى‏کرده. او چنان سیلى بر برده‏فروش مى‏زد که از نزد من برمى‏خاست; چند بارنزد من نشست و پیرمرد هم چند بار به او سیلى زد.

امام رو به فرزندش کرد و فرمود: اى جعفر این دختر را نزد خود ببر و به این‏طریق بهترین شخص روى زمین یعنى موسى بن جعفر(ع) از او متولد شد.

بانوى فقیه وامین

آن بانو آنقدر نسبت‏به احکام و مسائل فقهیه و عالم بود که حضرت صادق(ع)امر مى‏فرمود تا بانوان در اخذ مسائل احکام به او رجوع نمایند. و چنان مورداعتماد بود که هرگاه امام صادق(ع) اراده تقسیم حقوق اهل مدینه را داشت، به ام‏فروه و همسرش حمیده واگذار مى‏نمود.

میلاد نور

ابوبصیر مى‏گوید: سالى که حضرت‏امام موسى(ع) متولد شد، در خدمت‏حضرت صادق(ع) در سفر حج‏بودم.

وقتى به منزل ابواء رسیدیم، حضرت براى ما چاشت‏خواست. در بین خوردن غذاپیکى از طرف حمیده به نزد حضرت آمد و خبر داد که حمیده مى‏گوید اثر وضع حمل درمن ظاهر شده است و این فرزند مثل فرزندان دیگر نیست. حضرت با خوشحالى برخاست‏و به سوى خیمه رفت اندک زمانى بعد بازگشت، چهره‏اش شگفته و خندان بود وآستینهایش را بالا زده بود. گفتیم خدا همیشه لبهایتان را خندان و دلتان راشادان کند، حمیده در چه حال بود؟

فرمود: حق تعالى پسرى به من عطا کرد که بهترین خلق خداست و حمیده مرا به‏موضوعى از او خبر داد که من از او آگاهتر بودم.

ابوبصیر گفت: فدایت‏شوم به چه چیزى خبر داد؟

فرمود: حمیده گفت: وقتى آن مولود مبارک آمد، دستهایش را بر زمین گذاشت و سرخود را به سوى آسمان بلند کرد.

به او گفتم که علامت ولادت حضرت رسالت و هر امامى که بعد از او هست، چنین است.

امام صادق(ع) مى‏فرمود: شبى که نطفه جدم (امام سجاد(ع‏» منعقد شد فرشته‏اى‏ظرفى را که شربت در آن بود نزد امام حسین(ع) آورد، شربتى که از آب روان‏تر، ازکره نرم‏تر، از عسل شیرین‏تر، از برف خنک‏تر و از شیر سفیدتر بود، پس از آشامیدن،نطفه جدم بسته شد.

نطفه من نیز به همین ترتیب بسته شد و آنگاه که نوبت‏به انعقاد نطفه پسرم(موسى(ع‏» رسید، فرشته‏اى نزدم آمد از همان شربت‏به من داد و نطفه پسرم که تازه‏متولد شده، بسته شد.

«بنابراین از آنچه که خدا به من داده، شادمانم. به این پسر توجه داشته باشیدو بدانید که به خدا سوگند پس از من او صاحب شماست ...» وقتى که این فرزنددستش را بر زمین بگذارد، منادى از اعماق عرش از طرف پروردگار از افق اعلى به‏اسم او و اسم پدرش سه مرتبه ندا مى‏کند (اى فلان فرزند فلان ثابت‏باش) به خاطرعظمت‏خلقتت، از براى تو و متولیان تو رحمت‏خود را واجب گردانیدم، و بهشتم رابخشیدم، و بر آنها مجاورت خود را حلال گردانیدم. به عزت و جلالم قسم کسى را که‏با تو دشمنى کند، به شدیدترین عذابهایم مبتلا گردانم هر چند در دنیا به خاطروسعت رحمتم آنها را روزى بدهم.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : ensani.ir

نام مادر امام کاظم (ع) + زندگینامه ایشان

مادر امام موسی کاظم (ع) بانویی پاکدامن بوده اند که در این مقاله می خواهیم شما را با زندگی ایشان آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

نام مادر امام کاظم (ع) + زندگینامه ایشان

0 0

زمان مطالعه: 8 دقیقه

مادر امام موسی کاظم (ع) بانویی پاکدامن بوده اند که در این مقاله می خواهیم شما را با زندگی ایشان آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

نام مادر امام موسی کاظم (ع)

نام مادر امام موسی کاظم (ع) حمیده می باشد. این بانوی گرامی از اهالی مغرب (حدود آفریقا و اندلس) بود. مادر امام موسی بن جعفر (ع)، حمیده اندلسیه از اشراف اعاجم بود و حضرت صادق (ع) درباره اش می فرمود:

حمیده از هر ناپاکی، پاکیزه است. او مانند شمش طلاست. پیوسته ملائکه از او حراست می کردند تا اینکه به سبب کرامتی که از سوی حق تعالی برای من و حجت بعد از من است، به دستم رسید.

اسامی، کنیه، القاب مادر امام موسی کاظم (ع)

نام شریف این بانوی گرانقدر، حَمِیْدَة یا ُحمَیْدَة است. امام باقر (ع) در نخستین برخورد از ایشان پرسیدند: نامت چیست ؟ گفت: حمیده.لقب ایشان «مصفاة» به معنای پاک و خالص و پیراسته است.

این لقب را امام باقر (ع) زمانی که می خواستند ایشان را به امام صادق (ع) هدیه کنند، انتخاب کرده، فرمودند: «حمیدة مصفاة من الادناس»؛ حمیده از بدیها پاک شده است.

بنابراین اگر در سخن راویان و شرح حال نویسان می بینیم که از این بانوی گرامی تحت عنوان «حمیدة المصفاة» یاد شده، از همین جا ناشی شده است. مثلاً می بینیم که علی بن میثم می گوید: «اشترت حمیدة المصفاة ... جاریة مولدة؛» حمیده مصفاة جاریه (کنیز) مولدی خرید.

لقب دیگری که در برخی از گزارش ها برای این بانوی عالی مقام ذکر شده، «مهذبة» است. در روایت مسعودی آمده است: «حمیدة ... مهذبة» حمیده، تهذیب شده است. یعنی از تمامی آلودگیهای روحی، خالص و پاک است و دارای اخلاق و اوصاف نیکو است.

و شاید واژه «مهذبة» مترادف جمله ای باشد که به دنبال آن در روایت مسعودی و برخی دیگر آمده است؛ «مصفاة من الارجاس»؛ یعنی پاک و پیراسته از زشتیها و آلودگیها است.

در همین گزارشها از ایشان به عنوان «سیدالاماء» و «سیدة الاماء» (یعنی سرور کنیزان) نیز یاد شده است. لقب دیگری که برای حضرت حمیده ذکر کرده اند «لؤلؤة» است.

کنیه شریف ایشان «ام محمد» است. بنابراین، کنیه و اسامی و لقبهای این بانوی فرهیخته عبارتند از:

حمیدة مصفاة مهذبة سیدة الاماء سید الاماء لؤلؤة ام محمد

نام مادر امام موسی بن جعفر (ع)

دیار و خانواده حمیده مادر امام کاظم (ع)

حمیده دختر صاعد بربری از دیار اندلس بود که با لقب لولوه از او یاد می شد بانویی باورع و مورد اعتماد بود. نام پدر حضرت حمیده، صاعد و نام برادر ایشان صالح و اصل و نژاد ایشان از بربر یا اندلس یا روم یا عجم است.

توضیح اینکه بربر طبق گفته حموی نامی بوده، مشتمل بر قبیله های بسیاری در کوههای مغرب، و مغرب شامل شبه جزیره ای است که مسلمانان در قدیم به آن مغرب الاقصی می گفتند و به کشور مراکش و الجزایر و تونس تقسیم می شد.

مورخان در نسب این بانوی گرامی اختلاف فراوان دارند: برخی گفته اند اندلسی و کنیه اش لؤلؤة است و گفته شده که ایشان بربریه و دختر صالح بربری است و در برخی از منابع آمده است که حمیده مصفاة دختر صالح، و در برخی دیگر دختر صاعد بربری عنوان شده و نیز گفته شده که خواهر صالح است.

برخی معتقدند ایشان رومی، و بعضی گفته اند از جلیل القدرترین نژادهای عجم بوده و بسیاری از مورخان هم اصل و نسب ایشان را بازگو نکرده اند.

ازدواج بانو حمیده مادر امام کاظم (ع)

عکاشه از امام باقر (ع) سؤال کرد چرا برای امام صادق (ع) همسری اختیار نمی کنید؟ او که به سن ازدواج رسیده است.

امام باقر (ع) که در برابرش کیسه ای پول سربسته بود، فرمود: به زودی برده فروشی از اهل بربر می آید و در دارمیمون منزل می کند با این کیسه پول، همسری برایش انتخاب می کنم.

عکاشه می گوید مدتی گذشت تا آن که ما روزی خدمت امام باقر (ع) رسیدیم. فرمود: می خواهید شما را از آمدن برده فروشی که گفته بودم، آگاه سازم؟ بروید و با این کیسه پول از او کنیزی انتخاب کنید. ما نزد برده فروش آمدیم.

گفت: هر چه داشتم فروختم مگر دو دخترک بیمار که یکی از دیگری بهتر است. گفتیم: آنها را بیاورید تا ببینیم، وقتی آورد یکی را انتخاب کردیم و قیمتش را پرسیدیم. گفت: به هفتاد اشرفی. گفتیم: او را به همین کیسه پول می خریم هر چه بود، ما نمی دانیم در آن چقدر است.

مردی که موهای سر و رویش سفید بود جلوتر آمد و گفت: باز کنید و بشمارید، برده فروش گفت: باز کنید ولی اگر از 70 اشرفی دو جو هم کمتر باشد، نمی فروشم.

پیرمرد گفت: نزدیک بیایید، ما نزدیکش رفتیم و مهر کیسه را باز کردیم و اشرفی ها را شمردیم بی کم و زیاد، 70 اشرفی بود. به این ترتیب نزد امام باقر (ع) آمدیم.

وی می گوید: امام باقر (ع) که قبلا ما را از این واقعه مطلع کرده بود، خدا را ستایش کرد و به دختر فرمود: نامت چیست ؟ گفت: حمیده، فرمود: حمیده باشی در دنیا و محموده باشی در آخرت. آیا دوشیزه هستی ؟ گفت: آری.

برده فروش گاه نزد من می آمد، ولی خدا مردی را که سر و ریش سفیدی داشت، بر او مسلط می کرده. او چنان سیلی بر برده فروش می زد که از نزد من برمی خاست; چند بارنزد من نشست و پیرمرد هم چند بار به او سیلی زد.

امام رو به فرزندش کرد و فرمود: ای جعفر این دختر را نزد خود ببر و به این طریق بهترین شخص روی زمین یعنی موسی بن جعفر (ع) از او متولد شد.

زندگینامه مادر امام کاظم (ع)

ماجرای ولادت امام کاظم (ع)

کانون زندگی حمیده خاتون را عشق و محبت الهی و دوستی اهل بیت عصمت و طهارت تشکیل می داد. روابط آن بانو با همسر گرامیش حضرت صادق (ع) بسیار گرم و صمیمانه بود.

حمیده خاتون از اینکه دارای بهترین همسر است، و از اینکه در خدمت خاندان وحی و رییس مذهب تشیع قرار دارد، افتخار می کرد و به خود می بالید. امام صادق (ع) نیز به همسرش بسیار علاقه مند بود.

گویند حمیده خاتون در نظر آن بزرگوار، عزیزترین و دوست داشتنی ترین و محترم ترین بانوان به شمار می آمد و جایگاه عظیمی داشت.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : www.delgarm.com

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب