در ایران نیز مانند بسیاری از کشورهای دیگر گواهینامه رانندگی دارای محدودیت زمانی است؛ به این معنا که شما پس از اتمام اعتبار گواهینامه، باید برای تمدید گواهینامه رانندگی اقدام کنید. اگر تاریخ انقضای گواهینامه شما سررسیده و باید هرچه زودتر برای تعویض گواهینامه خود اقدام کنید اما از هزینه و مدارک لازم برای این‌کار اطلاعی ندارید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

اخبار راهنمایی و رانندگی شرایط رانندگی نوگواهینامامه ها سن گرفتن گواهینامه رانندگی شرایط دریافت گواهینامه باطل کردن گواهینامه استعلام صدور گواهینامه قانون جدید اخذ گواهینامه هزینه گواهینامه پایه 2 گواهینامه آموزش رانندگی هزینه گواهینامه پایه 3

مراحل تمدید گواهینامه

برای ثبت درخواست تمدید گواهینامه رانندگی، ابتدا باید تعدادی آزمون را پشت‌سر بگذارید. این آزمون‌ها بسته به شرایط شما متفاوت هستند. برای مثال افرادی که هنگام تعویض گواهی نامه، سن بالایی  نداشته باشند و از سلامت جسمی و روانی برخوردار باشند، نیازی به چکاپ پزشکی ندارند.
تمدید گواهینامه رانندگی

در حالت کلی، مراحل تمدید گواهینامه عبارتند از:

مراجعه فرد متقاضی (دارنده گواهینامه) به مراکز پلیس + ۱۰ تکمیل و انجام تست‌های پزشکی در صورت نیاز ارائه مدارک لازم ثبت درخواست تمدید گواهینامه رانندگی و دریافت رسید پستی

اگر برای خرید خودرو دچار تردید هستی و نیاز به مشاوره داری اینجا رو کلیک کن.

شرایط لازم برای تمدید و تعویض گواهینامه

در صورتی که گواهینامه قبلی فرد به هر یک از دلایل زیر غیرقابل استفاده باشد، فرد می‌تواند برای تعویض یا تمدید گواهینامه اقدام کند:

از تاریخ اعتبار گواهینامه قبلی فرد گذشته باشد گواهینامه (به‌ویژه بخش‌های مهم آن مانند اطلاعات و محدودیت‌ها) مخدوش شده باشد گواهینامه فرد مفقود شده باشد اطلاعات هویتی فرد تغییر کرده باشد (برای مثال نام و نام خانوادگی به‌طور رسمی تغییر کرده باشد)

در این شرایط فرد می‌تواند با مراجعه به مراکز پلیس+۱۰ درخواست تمدید گواهینامه رانندگی خود را ثبت کند. برای این کار به برخی مدارک نیاز دارید که در ادامه توضیح می‌دهیم.

کارت گواهینامه رانندگی اخبار راهنمایی و رانندگی ریس پلیس راهور نیروی انتظامی شرایط اخذ گواهینامه رانندگی هزینه اخذ گواهینامه در سال 96 پیگیری صدور گواهینامه رانندگی هزینه گواهینامه رانندگی

مدارک لازم برای تمدید گواهینامه تاریخ گذشته

برای تمدید گواهی‌نامه به مدارک زیر نیاز دارید:

اصل و کپی شناسنامه فرد (اگر توضیحات دارد، کپی صفحه توضیحات را نیز داشته باشید) اصل و کپی کارت ملی متقاضی اصل گواهینامه قبلی (اگر مفقود شده است، باید استعلام نیروی انتظامی را داشته باشید) آدرس دقیق و کدپستی محل سکونت دائمی ۳ قطعه عکس ۴×۳ رنگی با زمینه سفید گواهی عدم اعتیاد فیش پرداختی هزینه‌ها گواهی گروه خونی (هر مدرک معتبر که در آن گروه خونی مشخص شده باشد، در غیر این‌صورت باید فرم خوداظهاری را پر و امضا کنید تا در صورت بروز هر مشکلی مسئولیت آن به عهده خودتان باشد)

امنیت و راحتی معامله شما را تضمین می‌کنیم!

با کارنامه خودروی خود را بدون کمیسیون نقد کن

اگر قصد داری ماشینتو بفروشی،الان وقتشه…

فروش بی‌دردسر ماشینتو تجربه کن!

تمدید گواهینامه رانندگی آنلاین یا حضوری

در حال حاضر تنها راه برای تمدید و تعویض گواهینامه، مراجعه حضوری به یکی از مراکز پلیس +۱۰ است. در واقع یکی از شرایط تمدید گواهی نامه، احراز هویت با استفاده از اثر انگشت و ثبت الکترونیکی اثر انگشت است به همین خاطر آنلاین انجام نمی‌شود. پس از ثبت درخواست خود می‌توانید به‌صورت اینترنتی یا با استفاده از پیامک و تماس تلفنی، برای پیگیری گواهینامه خود اقدام کنید.

هزینه تمدید گواهینامه رانندگی

زمانی‌که مدارک موردنیاز را به دفاتر خدمات الکترونیک نیروی انتظامی (پلیس +۱۰) تحویل دادید، همان موقع باید هزینه مربوط به ارسال پستی و باقی هزینه‌های جانبی را با استفاده از دستگاه poz پرداخت کنید. همچنین مبلغ ۲۵ هزار تومان بابت هر سال دیرکرد تعویض گواهینامه از متقاضی دریافت می‌شود. مجموع این مبالغ به اضافه هزینه معاینات پزشکی چیزی حدود ۱۷۰ هزار تومان خواهد بود.

منبع:همراه مکانیک