دوش واژینال با جوش شیرین

دوش واژینال با جوش شیرینبچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

دوش واژینال با جوش شیرین را از این سایت دریافت کنید.

نکات مهم درباره شستشوی واژن و رعایت بهداشت

بهداشت واژن در سلامت کلی دستگاه تولیدمثل بانوان تاثیر مستقیم دارد. در این مطلب از پذیرش 24  موارد مهم درباره شست و شوی واژن و اشتباهات رایج آن را شرح می‌دهیم.

نکات مهم درباره شستشوی واژن و رعایت بهداشت

نکات مهم درباره شستشوی واژن و رعایت بهداشت چگونه بهداشت واژن را رعایت کنیم؟ شستن واژن با محلول

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش۲۴آخرین به روز رسانی: ۱۴۰۰-۱۲-۱۶ زمان مطالعه: 9 دقیقه

فهرست مطالب

شست و شوی واژن

واژن یکی از مهم‌ترین بخش‌های دستگاه تولیدمثل در زنان است که بهداشت آن سلامت کلی این دستگاه را تضمین خواهد کرد. روش‌های مختلفی برای شست و شوی واژن وجود دارد که بعضی از آن‌ها علاوه بر این‌که مفید نیستند، می‌توانند سبب عفونت و بیماری‌های مختلفی در بانوان شوند.

به‌همین دلیل آشنایی با روش‌های درست و مطمئن، همچنین دوری از اشتباهات رایج درباره بهداشت واژن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

در این مطلب قصد داریم ضمن معرفی بخش‌های کلی دستگاه تناسلی زنان، موارد مهم در باره شست و شوی واژن و اشتباهات رایج را در مورد بهداشت این ناحیه شرح دهیم. پس ما را تا پایان این مطلب همراهی کنید. می توانید با بهترین متخصص زنان و زایمان صحبت کنید .

ویزیت آنلاین متخصص زنان

ساختار کلی دستگاه تناسلی در بانوان

اگر بخواهیم ساختار دستگاه تناسلی بانوان را به‌طور کلی شرح دهیم، باید گفت که این سیستم از دو بخش خارجی و داخلی تشکیل شده است.

بخش خارجی آن را اجزای زیر تشکیل می‌دهند:

بالشتک تناسلی یا مونس پوبیس که هنگام ایستادن به‌شکل یک مثلث برعکس بین قسمت بالایی ران‌ها قرار گرفته است. با رسیدن به سن بلوغ، موهای زائد روی این بخش شروع به رشد می‌کنند.

کلیتوریس که به‌عنوان بخش احساسی در دستگاه تناسلی عمل می‌کند و تحریک آن منجر به ارضاء شدن خانم‌ها می‌شود. این بخش از محل شروع لب‌های خارجی شروع می‌شود و تا مجرای خروج ادرار ادامه می‌یابد. به‌طور معمول طول این قسمت از ۲ سانتی‌متر تجاوز نمی‌کند.

لب‌های خارجی که از پایین بالشتک تناسلی تا میان دوراه (قسمت میانی فرج و مقعد) ادامه پیدا می‌کنند و به‌طور میانگین ۷ الی ۸ سانتی‌متر طول دارند. این لب‌ها به‌عنوان یک محافظ برای فرج شناخته می‌شوند.

لب‌های داخلی که در بخش داخلی لب‌های خارجی قرار دارند و اطراف فرج را پوشانده‌اند. این قسمت در افراد مختلف شکل‌های متفاوتی دارد و ممکن است دو طرف آن با یکدیگر متقارن نباشد.

پایین‌تر از کلیتوریس و قسمت بالایی فرج را یک منفذ به‌نام پیشابراه یا منفذ دفع ادرار تشکیل می‌دهد. این منفذ درست در قسمت فوقانی فرج قرار دارد و نقش آن دفع ادرار است.

حد واسط منفذ ادرار و میان دوراه را فرج تشکیل می‌دهد. فرج که مدخل واژن است در افراد مختلف ابعاد متفاوتی دارد و از کلاژن تشکیل شده است.

بخش داخلی دستگاه تناسلی در زنان شامل اجزای زیر می‌شود:

واژن گردنه رحم رحم شیپور رحمی تخمدان‌ها

منظور از شست و شوی واژن چیست؟

اگر گفته می‌شود شست و شوی واژن اهمیت دارد منظور شستن بخش داخلی واژن به معنای واقعی نیست، بلکه منظور از این اصطلاح شستن بخش‌هایی از دستگاه تناسلی خارجی از جمله فرج، لب‌های داخلی و خارجی است. محیط داخلی واژن باکتری‌های فراوانی دارد که بسیاری از این باکتری‌ها مفید هستند و به تنظیم PH این ناحیه کمک فراوانی می‌کنند.

به‌همین دلیل در هنگام شست و شوی واژن نیازی به شستن محیط داخلی نیست، بلکه کافی است با روش‌های درست و اصولی قسمت‌های خارجی دستگاه تناسلی را که در معرض آلودگی قرار دارند مورد شست‌وشو قرار دهید.

بخش‌های خارجی این دستگاه دریچه‌ای برای ورود آلودگی و بیماری‌ها به بخش‌های داخلی است. به‌همین دلیل رعایت بهداشت آن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

ترشحات واژن

بسیاری از خانم‌ها گمان می‌کنند که هر نوع ترشحی از واژن به‌غیر از زمان‌هایی که فرد از لحاظ جنسی تحریک شده، غیرطبیعی بوده و نشان‌دهنده وجود یک بیماری است. باید بدانید دستگاه تناسلی زنانه در حالت عادی ترشحات آبکی دارد که بوی زننده‌ای ندارند.

نوشته های مشابه

علت بوی بد واژن چیست و چطور می‌توان آن را درمان کرد؟

۱۴۰۰-۰۳-۰۶

نکات مهم درباره شستشوی واژن و رعایت بهداشت

۱۴۰۰-۰۳-۱۰

هرگاه در ترشحات واژن تغییراتی از جمله تغییر رنگ یا تغییر بو ایجاد شود، از وجود یک مشکل در دستگاه تناسلی خبر می‌دهد. بسیاری از این مشکلات در اثر توجه نکردن به موارد مهم در باره شست و شوی واژن به‌ وجود می‌آیند.

رعایت نکات اصولی درباره بهداشت دستگاه تناسلی خارجی در جلوگیری از بروز بیماری‌های مختلف واژینالی و در نتیجه تغییر نکردن حالت طبیعی ترشحات واژن اهمیت دارند.

اشتباهات رایج در رابطه با شستن واژن

برخی از بانوان به موارد مهم در باره شست و شوی واژن که توسط پزشکان مختلف گفته می‌شود توجهی ندارند و با انجام دادن اشتباهات مختلفی موجب ایجاد بیماری و عفونت در دستگاه تناسلی خود خواهند شد.

اگر درباره درست یا غلط بودن هر یک از روش‌های شست و شوی واژن دچار شک و ابهام شده‌اید، با دکتر آنلاین متخصص زنان و زایمان پذیرش ۲۴ تماس بگیرید و با به دست آوردن اطلاعات پزشکی صحیح، از ارتکاب اشتباهات رایج جلوگیری کنید. بعضی از این آن‌ها را در ادامه توضیح می‌دهیم.

استفاده از دوش واژینال

گرفتن دوش واژینال یا به عبارت دیگر شستن محیط داخل واژن، یکی از بزرگ‌ترین اشتباهاتی است که بسیاری از بانوان مرتکب آن می‌شوند. همان‌طور که گفته شد در درون مهبل باکتری‌های مفیدی وجود دارند که به تنظیم ph آن کمک می‌کنند.

به‌غیر از باکتری‌های مفید تعداد مشخصی باکتری مضر نیز در این قسمت زندگی می‌کنند که استفاده از دوش واژینال می‌تواند تعادل نسبت این دو نوع باکتری را برهم زند و درنتیجه، با از بین رفتن یا کاهش تعداد باکتری‌های مفید، زمینه ابتلا به بیماری‌های واژینال افزایش یابد.

از سوی دیگر باید به دفعات شستن ناحیه تناسلی در طول روز توجه داشته باشید. شستن مکرر این ناحیه می‌تواند خشکی واژن و مشکلات ناشی از آن را به همراه داشته باشد.

طبق گفته بسیاری از متخصصان زنان، در طول شبانه‌روز، دو مرتبه شست‌وشوی درست به سلامت بهداشت دستگاه تناسلی کمک می‌کند و تا حد زیادی از ابتلا به بیماری‌های مختلف جلوگیری می‌کند.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : www.paziresh24.com

عوارض استفاده از دوش واژینال

دوشهای واژینال ترکیبی از آب و سرکه (دوش واژینال با سرکه) و یا (دوش واژینال با جوش شیرین) هستند که ... ادامه مطلب

عوارض استفاده از دوش واژینال

دوشهای واژینال ترکیبی از آب و سرکه (دوش واژینال با سرکه) و یا (دوش واژینال با جوش شیرین) هستند که در داروخانه ها به فروش می رسند. خانم ها از این محصول برای شستن محیط داخل واژن استفاده می کنند. اما استفاده از این محصول بهداشتی با عوارضی همراه است. در این مقاله به مضرات استفاده از دوش واژینال پرداخته شده است. برای دسترسی سریعتر به مطالب از فهرست زیر استفاده کنید.

فهرست پنهان

1 کاربرد دوش واژینال

2 مضرات دوش واژینال

کاربرد دوش واژینال

خانم ها از دوش واژینال با اهداف مختلفی استفاده می کنند. معمولا برای رفع بوی بد واژن از این دوش ها استفاده می شود. دیگر کاربردهای رایج دوش واژینال عبارت است از:

استفاده از دوش واژینال بعد از دوران قاعدگی برای خروج ترشحات واژن

استفاده از دوش واژینال برای جلوگیری از بارداری

جلوگیری از بیماریهای مقاربتی

هر چند خانمها تصور می کنند دوش واژینال برای عفونت قارچی یا عفونت های دیگر نقش پیشگیری کننده دارد اما این تصورات درست نیست و مضرات استفاده از آن بیشتر از فواید آن است.

مضرات دوش واژینال

استفاده از دوش واژینال، هر چند یک وسیله بهداشتی است اما مشکلاتی را برای خانم ها به دنبال دارد. عوارض مصرف دوش واژینال عبارت است از:

تشدید مشکلات عفونی

به طور طبیعی در واژن، باکتریهای مفید و مضر در تعادل با هم زندگی می کنند. تعداد این باکتری ها تحت تاثیر اسیدیته (PH) واژن است. دوش واژینال تعادل PH را به هم می زده و باعث کاهش باکتری های مفید و بروز عفونتهای زیر می شود:

عفونت گردن رحم: بعضی از عفونت ها موقع نزدیکی و با رابطه جنسی به خانم ها انتقال می یابد. زنانی که از دوش واژینال استفاده می کنند بیشتر از زنان دیگر در معرض این عفونت ها در گردن رحم هستند.عفونت باکتریایی و قارچی واژن: این یکی از شایعترین عوارض استفاده از دوش واژینال است. زنانی که از دوش واژینال برای رفع عفونت های واژن استفاده می کنند 5 برابر دیگر زنان در معرض عفونت باکتریایی و قارچی واژن و انتقال این عفونت به کل دستگاه تناسلی هستند.عفونت های مقاربتی: به هم خوردن فلور طبیعی واژن (تعادل در تعداد باکتریهای مفید و مضر واژن) به خاطر استفاده از دوش واژینال می تواند احتمال انتقال بیماری های مقاربتی را به زنان بیشتر کند.

به یاد داشته باشید که استفاده از دوش واژینال نمی تواند باعث پیشگیری از عفونتهای مقاربتی یا سایر عفونت های واژن شود. بلکه باعث تشدید این بیماری ها و افزایش احتمال انتقال آنها می شود. درمان عفونت واژن با لیزر تنها راه درمان قطعی برای این دسته از خانم ها خواهد بود.

در صورتی که به دلیل استفاده مکرر از دوش واژینال دچار عفونت های واژن شده اید، برای درمان قطعی آن با لیزر مونالیزا در اصفهان می توانید به مطب خانم دکتر زهرا صابری، متخصص و جراح زنان مراجعه کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره ۰۹۱۳۹۷۹۷۹۷۴ تماس بگیرید.

مشکلات بارداری

زنانی که به طور مرتب از دوش واژینال برای شستشوی واژن و جلوگیری از بارداری استفاده می کنند، در بارداری های خود بیشتر از زنان دیگر با مشکلات زیر مواجه می شوند:

زایمان زودرس مشکلات بارداری ناباروری

افزایش احتمال بارداری خارج رحمی تا 76 درصد به خاطر آسیب دیدن لوله های فالوپ با دوش واژینال

سقط جنین

استفاده از دوش واژینال روش موثری برای پیشگیری از بارداری نیست پس بهتر است روشهای مطمئن دیگر برای جلوگیری از بارداری را جایگزین دوش واژینال کنید.

بیماری های واژینالی

استفاده از دوش واژینال، خانم ها را مستعد ابتلا به بیماری ها و عوارض زیر می کند:

خشکی واژن: استفاده از دوش واژینال علاوه بر تحریک واژن باعث مشکلات جدی تری مثل خشکی واژن می شود. زنان مبتلا به خشکی واژن بیش از زنان دیگر در معرض عفونت های واژینیتی مکرر، تکرر ادرار، سوزش و خارش واژن، خونریزی و درد در نزدیکی و بعد از آن هستند. در صورت ابتلا به این عارضه حتما لازم است برای درمان خشکی واژن اقدام کنید.بیشتر بخوانید: سریعترین درمان خشکی واژن چیست؟

بیماری های التهابی لگن: بیماری های التهابی لگن جزء بیماری های جدی زنانه هستند. بعضی از عفونت ها موقع نزدیکی وارد واژن شده و باعث التهاب لگن می شوند. در صورت استفاده از دوش واژینال، خطر انتقال این عفونت ها به کل دستگاه تناسلی مثل لوله های فالوپ و تخمدانها تا 73 درصد بیشتر می شود.تشدید بوی نامطبوع واژن: این مشکل بیشتر به خاطر تشدید بیماری های عفونی واژن بروز می کند.سرطان دهانه رحم: یکی از حادترین مضرات دوش واژینال، افرایش احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم یا سرویسیت است.

در صورتی که به دلیل استفاده مکرر از دوش واژینال دچار خشکی واژن شده اید، برای درمان قطعی خشکی واژن با لیزر مونالیزا در اصفهان می توانید به مطب خانم دکتر زهرا صابری، متخصص و جراح زنان مراجعه کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره ۰۹۱۳۹۷۹۷۹۷۴ تماس بگیرید.

همچنین دوش های واژینالی باعث حساسیت و تحریک پذیری واژن می شوند. بهتر است به جای دوش واژینال برای شستشوی واژن از آب گرم و شوینده های غیر معطر و ملایم استفاده کنید. البته این شوینده ها خارجی هستند و برای داخل واژن نباید استفاده شوند.

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : drzahrasaberi.com

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب