گام به گام درس 3 دینی دهم ریاضیجواب فعالیت کلاسی صفحه 45 درس 3 دینی دهم

 

1) آیا گروهی که راه بی توجهی و غفلت از مرگ را پیش می گیرند، شیوه درستی را انتخاب کرده اند؟ چرا؟‌

پاسخ: خیر، چون این افراد عاقبتی جز فرو رفتن در گرداب آلودگی ها نخواهند داشت و هیچ گاه به آرامش حقیقی نخواهند رسید.

2) با دقت در جریانات و اتفاقات پیرامون خود، برخی از اعمال و رفتارهایی که ناشی از فراموشی و غفلت از آخرت است را بیان کنید.

پاسخ: بی توجهی به واجباتی مانند نماز, روزه و انجام کارهای نادرست و ناشایستی همچون دروغ، تهمت، گران فروشی، احتکار کالا، خیانت در امانت.

 

جواب سوالات اندیشه و تحقیق صفحه 47 درس سوم دینی دهم

 

1) چرا برخی از افراد با اینکه می گویند آخرت را قبول دارند، در زندگی خود به گونه ای عمل می کنند که گویی آخرتی در پیش نیست؟

پاسخ: چون این قبول داشتن به ایمان و باور قلبی تبدیل نشده است این افراد به دلیل فرو رفتن در هوس ها دنیا را معبود و هدف خود قرار می دهند و از یاد آخرت غافل می شوند از این رو رفتار و زندگی آنان فرقی با منکران معاد ندارد.

2) آیا توجه به آخرت، لزوماً بیتوجهی به دنیا و عقب ماندگی را در پی دارد؟

پاسخ: خیر اعتقاد به معاد نه تنها عقب ماندگی نیست بلکه باعث می شود انسان با شور و نشاط زندگی خود را تصحیح کرده و اخلاق الهی را در پیش بگیرد.

3) چرا منکرین معاد، مرگ را باعث نابودی آدمی می دانند؟ شما چه پاسخی به آنها می دهید؟

پاسخ: چون معتقدند مرگ پایان زندگی است و هر انسانی پس از مدتی زندگی در دنیا دفتر عمرش بسته می شود و حیات او پایان می باشد و به نیستی می رود.

با توجه به سخنان خداوند در قران کریم که کتاب تمام بشریت است مرگ تنها پلی است برای انتقال انسان از جهانی به جان دیگر و قرآن سندی محکمه پسند برای پاسخگویی به منکرین معاد است و عقل و منطق آن را تایید می کند اما کافران سعی در غفلت و فراموشی آن دارند و به درستی آنها جاهلان اند.

جواب پیشنهاد صفحه 47 درس سوم دینی دهم

 

به آثار و زندگی یکی از شهدای دفاع مقدس و یا مدافعان حرم مراجعه کنید و ببینید که آنان دربارهٔ زندگی و مرگ چگونه می‌اندیشیدند. انگیزهٔ شهادت طلبی آنها چه بوده است؟

پاسخ: شهید سعید ناصری یکی از دانش آموزان شهید در دفاع مقدس است که در یکی از از وصیت نامهٔ های خود نوشته است: «هر کاری که می‌خواهید کنید، برای خداوند باشد، خالص برای خداوند؛ زیرا هر کاری که برای غیر از او باشد، نتیجه‌ای نخواهد داشت و نتیجه کار‌ها را به او بسپاریم. ما مسئول انجام وظیفه‌ایم. خداوند هرچه را صلاح بداند آن می‌شود، بنابراین وظیفه ما در حال حاضر، دفاع از اسلام است. زنده ماندن یا شهادت ما، پیروزی یا شکست ما، همه یک معنا دارد؛ زیرا آن را خدا خواسته است و باید به آن راضی بود. مهم تلاش ما و خالص بودن عمل ما برای خداست».

 

 

کتاب درسی دینی دهم

 

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب